Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Słoneczny Brzeg

Szeroka, piaszczysta plaża. Wygodne leżaki i parasole dające schronienie przed upalnym słońcem. Dzieci usypują zamki z piasku i pluskają się w morzu. Na niebie co chwila przelatuje uśmiechnięta postać na spadochronie zaczepionym o motorówkę. W tle kojąca chilloutowa muzyka. W jednej ręce ulubiona książka, a w drugiej zimna Zagorka – miejscowy lekki pils. Już wiesz - jesteś w Słonecznym Brzegu. Możesz odpłynąć i relaksować się tak przez cały tydzień... ale jeśli nie dajesz rady po jednym takim dniu wysiedzieć w miejscu, bez obaw, - przed Tobą jest tu wiele możliwości spędzenia czasu wolnego.

Kierunek Stambuł

Czy wiesz, że dzieli Cię tylko nieco ponad 350 km od fascynującej, tureckiej metropolii? Będąc w Słonecznym Brzegu masz doskonałą okazję aby udać się na wycieczkę do kultowego miasta położonego na dwóch kontynentach. Najlepiej zarezerwować u rezydenta wycieczkę z noclegiem w Stambule, dzięki czemu będziesz mieć aż 2 dni na zwiedzenie najważniejszych zabytków i możliwość spędzenia wieczoru w jednej z urokliwych restauracji nad Zatoką Bosfor.

Stambuł to bez cienia przesady jedno z najpiękniejszych miast świata. Turyści masowo oblegają tu meczet Hagia Sophia, którego budowa zaczęła się w IV w. n.e. i pierwotnie była to świątynia chrześcijańska oraz miejsce koronacji bizantyjskich cesarzy. Podczas wycieczki na pewno nie możesz też ominąć Pałacu Topkapi, Błękitnego Meczetu i zakupów na miejscowym bazarze. Pamiętaj tylko o zabraniu ze sobą paszportu (musi być ważny min. 6 miesięcy) i wykupieniu wcześniej wizy.

Wypożycz auto i bądź niezależny

Słoneczny Brzeg pełen jest wypożyczalni samochodów. Ceny wynajęcia 4-osobowego auta za jeden dzień zaczynają się od ok. 30 euro. Stąd najlepiej obrać kierunek na Sozopol (ok 70 km), do którego prowadzi wygodna autostrada. Sozopol to najstarsze miasto bułgarskiego wybrzeża, którego starówka jest położona na malowniczym półwyspie. Najlepszy pomysł na zwiedzenie tego miejsca to nieśpieszny spacer uliczkami pełnymi zabytkowych budynków, przy których często natkniemy się na miejscowe staruszki sprzedające wyborne przetwory w słoikach.

Warto też wejść do warsztatów oferujących lokalne rzemiosło. Sklepy te są zazwyczaj usytuowane poza głównymi trasami turystycznymi, ale warto się zgubić i przywieźć ze sobą choćby małą, oryginalną pamiątkę. Po spacerze najlepszym rozwiązaniem jest obiad w jednej z nadmorskich restauracji. W Sozopolu wybór knajpek jest bardzo duży i warto rozsiąść się na tarasie z widokiem na Morze Czarne, by przy odrobinie szczęścia podczas spożywania świeżej sałatki szopskiej i pysznych grillowanych mięs, dostrzec w jego wodach wynurzające się na powierzchnię delfiny.

Wracając do Słonecznego Brzegu poświęć 2 godziny i wybierz się na spacer po Burgas. Nie znajdziesz tu wielu zabytków, ale spacer główną promenadą, wzdłuż której rosną rozłożyste drzewa, dające orzeźwiającą ochronę od palącego słońca, na pewno poprawi Ci nastrój. W Burgas możesz wypożyczyć rower i skorzystać z licznych ścieżek rowerowych, biegnących także przy samej plaży. Bardzo przyjemnie jest pojeździć po znajdującym się tuż przy plaży parku, w którym zobaczysz jak toczy się życie mieszkańców tego miasta i będziesz miał okazję podziwiania licznych rzeźb. Dzień możesz zakończyć w jednym z barów na plaży, podziwiając zachód słońca przy kieliszku bułgarskiego wina.

Przespaceruj się do miejsca wyróżnionego przez UNESCO

W niewielkiej odległości od Słonecznego Brzegu znajduje się prawdziwa perła Bułgarii – Nessebar. Miasteczko położone na niewielkim półwyspie, do którego musisz dostać się przez wąską groblę na której stoi malowniczy wiatrak, przeważnie okupowany przez ogromne ptaki, dzięki czemu wygląda nieco złowieszczo. Gdy już wtopisz się w plątaninę wąskich uliczek, pełnych starych domów, cerkwi i wybornych restauracji, zdasz sobie sprawę dlaczego zabytki tego miasta zostały wpisane na bardzo restrykcyjną listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Nessebar jest po prostu wyjątkowy, a mój sposób na jego odkrywanie jest następujący. Wybierz się tam na piechotę plażą w godzinach popołudniowych (można też skorzystać z autobusów, taksówek czy elektrycznej kolejki). Przejdź się starówką i podziwiaj najważniejsze zabytki. Na końcu półwyspu jest zjawiskowa plaża usypana z fragmentów skorupiaków - warto spędzić na niej chwilę czasu po długim spacerze i podziwiać zmieniający się kolor nieba.

Aby obserwować zachód słońca, udaj się do położonej na wysokim wzniesieniu pobliskiej restauracji. Zamów typową bułgarską kolację i przy kieliszku zmrożonej rakiji obserwuj jak słońce chowa się za horyzont. Wracając podziwiaj oświetloną starówkę i odkryj jej nowy, tajemniczy wymiar. Zdumiewające, jak zmienia się to miejsce w momencie kiedy zupełnie opustoszeje. Tłumy turystów zastępuje mała grupa lokalnych mieszkańców, ale i tak dużą część drogi pokonujesz tylko w towarzystwie własnego cienia.

Zakończ urlop z przytupem

Skoro trafiłeś do Słonecznego Brzegu, obowiązkowo daj się ponieść nocnej zabawie. Kurort ożywa około godziny 22, ale najlepsze dyskoteki zapełniają się jeszcze grubo po północy. Znani DJ-e kończą swoje sety już po wschodzie słońca, a imprezy w wielu klubach odbywają się częściowo na plaży. Do najbardziej znanych miejsc należą kluby Lazur i Cacao Beach. Jeśli jednak wolisz inne rytmy, znajdziesz tu też miejsca z muzyką na żywo niemal w każdym gatunku.

Jak już widzisz, Słoneczny Brzeg daje dużo możliwości. Do Ciebie należy decyzja jak wykorzystasz swój czas na wakacjach. Na pewno będzie się działo.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.