Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Santorini, Lefkada, Kefalonia - wakacje na wyspach greckich

Greckie wyspy kuszą swoim pięknem, wspaniałymi plażami, kuchnią i tym, że każda z nich ma swój charakterystyczny urok. Wakacje na Santorini, Lefkadzie, czy Kefalonii to pomysł na doświadczenie pełne słońca, piękna i zaskoczeń. Każda z wysp jest inna, ma w sobie mnóstwo skarbów, ale przede wszystkim gwarantuje urokliwe widoki, cudowne leniuchowanie na piasku i ciepłe morze. A to dopiero początek atrakcji podczas wymarzonych wczasów w Grecji.

Niezwykłe Santorini na wakacje

Niezwykłe Santorini na wakacje

Santorini - wczasy na wyspie z pocztówek

Santorini jest niewątpliwie wizytówką Grecji. Ta wyspa kojarzy się z relaksem, charakterystycznymi biało-niebieskimi domami i otaczającym je turkusem. Będąc na Santorini koniecznie trzeba zobaczyć jej główne miasto, czyli Firę. Niezwykłe wąskie uliczki zapraszają do długich spacerów, a maleńkie sklepiki - aby w nich zniknąć i zapomnieć o całym świecie wybierając dla siebie coś specjalnego. Równie piękne co Fira są znajdujące się nieopodal Imerovigli oraz Firostefani.

Koniecznie trzeba także zobaczyć zachód słońca w Oia. Ta atrakcja jest jedną z bardziej niesamowitych, jeśli chodzi o Santorini. Trzeba jednak spodziewać się wielu ludzi, którzy uwielbiają tutaj przychodzić i wybrać się do Oia przynajmniej dwie godziny przed zachodem słońca. W Oia można też zobaczyć skutki trzęsienia ziemi z 1956 roku.

Na Santorini można spotkać również wspaniałe winnice. Warto udać się do Santo Winery, a także Boutari. Pierwsza urzeka niezwykłymi białymi winami ze szczepów assyrtiko, druga natomiast posiada słodkie wino ze słynnych szczepów vinsanto.

Santorini to także czerwone i czarne plaże. Czerwona plaża Kokkini posiada niesamowity klif w tym kolorze, a czarną plażę można zobaczyć udając się w okolice Perivolos, Agios Georgios oraz Perissa. Każda z nich jest naprawdę zjawiskowa i ukazuje zupełnie inne oblicze wyspy.

Wracając do zachodu słońca - genialnym miejscem, by go podziwiać jest również latarnia morska, którą można odnaleźć w miejscowości Akrotiri. Choć sama latarnia nie jest wyjątkowa, to jednak panorama, którą można z niej podziwiać wzbudza zachwyt, zwłaszcza o zachodzie słońca.

Plaża na greckiej Lefkadzie

Plaża na greckiej Lefkadzie

Lefkada i jej niezwykłe plaże

Lefkada to urokliwa wyspa ulokowana niedaleko Korfu na Morzu Jońskim. Można ją rozpoznać po wapiennych klifach oraz magicznych plażach. Na zachodzie wyspy można podziwiać wysokie skały, a na wschodzie teren jest płaski i dzielą go zatoki. W centrum zaś znajdują się góry, z czego najwyższa to Stavrotas sięgająca 1158 metrów n.p.m.

Najbardziej znaną miejscowością na Lefkadzie jest niewątpliwie Nidri. Można tu podziwiać zabudowę stworzoną w nowoczesnym stylu, odpocząć dzięki klimatowi nieustających wakacji, a także spacerować po deptaku w poszukiwaniu nowych smaków. Nidri jest pełna życia zwłaszcza wieczorami, z portu można się dostać na sąsiednie wyspy i wybrać się w rejsy widokowe, a niedaleko miasta znajdują się przepiękne wodospady - Nidri Waterfalls.

Wspaniałe na wakacje okażą się niewątpliwie takie miejscowości jak Ponti oraz Vassiliki. Można tutaj z powodzeniem uprawiać sporty wodne, takie jak windsurfing, kiteboarding, czy surfing. Dodatkowo w Vassiliki czeka długa promenada, wiele barów, sklepów z pamiątkami oraz tawern. Można tutaj spędzić wczasy bardzo aktywnie i ciekawie decydując się na spływy kajakowe, czy zwiedzanie miasteczek rowerem.

Warto także zatrzymać się w mieście Lefkada, które jest stolicą wyspy. Ulokowane jest ono na sejsmicznie aktywnym terenie, co sprawia, że wiele razy doświadczyło już trzęsienia ziemi. Można tu podziwiać dawny styl z budownictwem, które ma chronić od zniszczenia, jeśli znów zatrzęsie się grunt pod nogami, a także takie miejsca jak deptak loannou Mela, wąskie uliczki oraz barwne arkady. Lefkada to kwiaty, muzeum archeologiczne, zamek Agia Mavra, a właściwie jego ruiny, czy monastyr z XVII wieku - Panagia Faneromeni.

Wybrzeże Kefalonii

Wybrzeże Kefalonii

Kefalonia - mało popularny, wielki skarb Grecji

Kefalonia to wyspa, która nie jest bardzo znana, dzięki czemu czekające tutaj skarby nie są oblegane i można wśród spokoju i piękna rozkoszować się pobytem w tej części świata. To miejsce pełne urokliwych miasteczek, w których czas się zatrzymał, osad, które na szczęście ominęło trzęsienie ziemi, więc można w nich podziwiać nieprzeciętną architekturę, oraz cudownych plaż.

Warto zobaczyć stolicę - Argostoli, która ulokowana jest na zboczu wzgórza oblanego zielenią. Można tutaj spacerować bez końca ulicą Lithostroto, zatrzymywać się co jakiś czas w restauracji, czy sklepie, a także zwiedzić plac Vallianos. Poza tym Argostoli posiada wspaniałe Muzeum Archeologiczne oraz Muzeum Folkloru.

Niezwykła jest także wioska Peratata, która stanowi historyczną stolicę wyspy. Obok niej znajduje się wysokie wzgórze z ruinami kościoła św. Mikołaja, katedry Evangelistria oraz pozostałościami po dawnym mieście.

Głęboki odpoczynek zaś czeka na odwiedzających w górskich obszarach wyspy. Można tutaj zwiedzić takie miejsca jak kościół św. Gerrasimossa, patrona Kefalonii, z freskami oraz niezwykłą architekturą, a także klasztor tego samego świętego, w którym czeka srebrny grób wraz z relikwiami oraz niesamowity ikonostas.

Na wyspie zachwycają także jaskinie. Ogromna jaskinia Drogerati urzeka swoją wielkością, akustyką oraz tym, że odbywają się tu koncerty nawet samego Luciano Pavarotti’ego. We wschodniej części Kefalonii zaś można odnaleźć jaskinię Drogerati, która częściowo jest zalana jeziorem. Można ją przepłynąć, zachwycając się niezwykłością tego miejsca. Dawniej czczono tutaj nimfę Mellisanthi, a także bożka Pana. Kefalonia jest idealnym kierunkiem na wczasy last minute oraz te zaplanowane znacznie wcześniej.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.