Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Piękne plaże Dalyan

Na plażę statkiem? No to może Dalyan - mała, turecka wioska rybacka położna na skraju parku krajobrazowego. Plaża Iztuzu, która mieści się niedaleko  wygrywa w rankingach na najpiękniejsze plaże...

W Dalyan nie ma: dyskotek, wielopiętrowych hoteli, natłoku turystów.

Są: żółwie i przepiękna plaża do której trzeba dopłynąć stateczkiem.

Jedno z kryteriów, które zazwyczaj decyduje o wyborze miejsca wypoczynku to odległość od plaży. W Dalyan do morza jest daleko, może dlatego wciąż tu jest spokojnie. Turyści, którzy rezygnują z bliskości plaży zostają nagrodzeni cichą, trochę senną atmosferą idealną na relaksujący pobyt.

Spotkanie wód

Niedaleko wioski spotykają się trzy wody: morza Śródziemnego, rzeki Dalyan i jeziora Koycegiz, być może stąd unikalny klimat tego miejsca. Wokół rozciąga się pasmo górskie, porośnięte lasami piniowymi. Dlatego właśnie, by chronić ten niezwykły krajobraz, nie wolno budować hoteli przy samej plaży, te najbliższe znajdują się kilkanaście kilometrów od morza.

Jak więc dojechać na plażę Iztuzu?

Można dojechać specjalnymi busami - podróż trwa około kwadransa, ale odradzam.

Podróż łodzią trwa około pół godziny, ale gorąco zachęcam.

To, co mogło być wadą, odległość od plaży - stało się zaletą. Ten krótki rejs jest ogromną przyjemnością.

Płyniemy między wysepkami, oglądamy niezwykłą roślinność, przepływamy wzdłuż pasma górskiego, gdzie dokładnie widać grobowce likilijskie wkomponowane w skały.

Podróż na plażę

Pierwsza podróż to nerwowe cykanie zdjęć, by mieć pamiątkę tych wszystkich wspaniałości. Kolejne to czysta przyjemność. Słońce, woda, rozluźnieni towarzysze podróży, wspaniałe widoki.

A na końcu czeka nagroda: Iztuzu, plaża która ma 6 km długości i graniczy z wodami Morza Śródziemnego i rzeki Dalyan.

Nie ma tam tłoku, plaża jest szeroka na kilkadziesiąt metrów, idealna dla rodzin z dziećmi.

Co roku przybywają na Iztuzu żółwie Caretta i składają jaja. Małe żółwie wychodzą ze skorupek nocą i wracają do morza, by za rok wrócić i złożyć jaja. Caretta w tej okolicy można spotkać wszędzie, także w samym Dalyan, gdzie pływają niedaleko przystani. Sa ogromne i dlatego widać je jak majestytycznie płyną między łodziami. Na samej plaży - w sezonie ich nie ma.

A kiedy po kilku godzinach na plaży wracasz z powrotem na statek w stanie pełnego relaksu - na statku znajdziesz zimne piwo, które serwują przewoźnicy.

Uwierzcie w takich chwilach - życie nie ma wad.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.