Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Niezwykłe ciekawostki o Hiszpanii - znacie je?

Warto wiedzieć, że Hiszpania oferuje znacznie więcej niż malownicze plaże i dni pełne słońca. Barwna kultura tego niezwykłego kraju zdecydowanie jest kolejnym z powodów, dla których jest to tak popularne miejsce na wakacje. Sprawdź przygotowane przez nas ciekawostki o Hiszpanii!

Ciekawostki - Hiszpania

Ciekawostki - Hiszpania

Ze słonecznym niebem, urokliwymi uliczkami, barwną kulturą i uśmiechniętymi ludźmi, Hiszpania to idealny wybór na wakacje. Co jeszcze warto wiedzieć o tym kraju? Przedstawiamy zestaw interesujących faktów na temat Hiszpanii, które pomogą Ci lepiej zanurzyć się w lokalnej kulturze!

Hiszpania to drugi co do wielkości kraj UE

Hiszpania jest drugim co do wielkości krajem w Unii Europejskiej - po Francji. Jego powierzchnia wynosi około 506 000 kilometrów kwadratowych, jeśli uwzględnić Wyspy Kanaryjskie i hiszpańskie terytoria wzdłuż wybrzeża Afryki Północnej.

W Hiszpanii napisano pierwszą „nowoczesną powieść”

Pierwsza „nowoczesna powieść” jest oczywiście hiszpańska. Słynny Don Kichot, opublikowany w dwóch częściach, w 1605 i 1615 roku, został napisany przez Miguela de Cervantesa. Od czasu oryginalnej publikacji na całym świecie sprzedano ponad 500 milionów egzemplarzy Don Kichota.

Hiszpania ma największy na świecie festiwal walki jedzeniem

Ciekawostki - Hiszpania

Ciekawostki - Hiszpania

Ponad 20 000 osób zbiera się raz w roku w mieście niedaleko Walencji, aby wziąć udział w ogromnym festiwalu walki pomidorów - La Tomatina. Uczestnicy festiwalu rzucają w siebie 150 000 pomidorów... Wierzcie lub nie, ale bilety wyprzedawane są natychmiast!

Hiszpania ma 4 języki urzędowe.

Hiszpański jest oficjalnym językiem Hiszpanii i posługuje się nim 72% populacji. Warto jednak wiedzieć, że aż 6 z 17 wspólnot autonomicznych w Hiszpanii ma inne języki urzędowe - oprócz hiszpańskiego. Są to kataloński, baskijski, galicyjski i arański.

Hiszpania jest największym sojusznikiem LGBTQ+

Hiszpania jest największym zwolennikiem praw osób LGBTQ+ w Europie. W rzeczywistości Hiszpania była trzecim krajem na świecie, który zalegalizował małżeństwa osób tej samej płci, w 2005 roku. W tym samym roku zalegalizowano również adopcję przez osoby tej samej płci. Hiszpańskie miasta, takie jak Madryt, Barcelona, Walencja i Malaga, są domem dla wielu parad równości i szalenie zabawnych festiwali LGBTQ+, świętując miłość i równość.

W Hiszpanii znajduje się najstarsza działająca restauracja na świecie

Casa Botín w Madrycie, założona w 1725 roku, jest najstarszą działającą restauracją na świecie. Jest to jedna z najbardziej ruchliwych atrakcji turystycznych i zawsze jest w pełni zarezerwowana. Co ciekawe, o Casa Botín wspomniał nawet Hemingway w swojej powieści!

Hiszpania jest czwartym krajem z największą liczbą obiektów światowego dziedzictwa UNESCO

Ciekawostki - Hiszpania

Ciekawostki - Hiszpania

Po Włoszech, Chinach i Niemczech, Hiszpania ma najwięcej miejsc wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 49 obiektów światowego dziedzictwa UNESCO obejmuje dzieła Antona Gaudiego, słynne ufortyfikowane stare miasto na Ibizie czy niedokończony gotycki kościół Sagrada Família.

Hiszpania jest jedynym krajem UE, który ma granicę lądową z krajem afrykańskim

Ponieważ autonomiczne miasto Ceuta w Afryce Północnej należy do terytorium Hiszpanii, Hiszpania ma fizyczną granicę z Marokiem.

Hiszpania jest trzecim krajem z największą populacją hiszpańskojęzyczną

Po mandaryńskim, hiszpański jest drugim najczęściej używanym językiem na świecie. Ponad 559 milionów ludzi mówi po hiszpańsku na całym świecie. Spośród nich 460 milionów to native speakerzy.

Co ciekawe, Hiszpania jest trzecim krajem z największą populacją hiszpańskojęzyczną po Meksyku i Stanach Zjednoczonych.

Hiszpania jest demokratyczną monarchią konstytucyjną, czyli monarchią parlamentarną

Mimo że krajem rządzi demokratycznie wybrany premier, Hiszpania nadal ma oficjalnego monarchę i rodzinę królewską. W rzeczywistości nie był to kraj konstytucyjny aż do końca 1970 roku. Obecnie królem Hiszpanii jest Felipe VI i ma on jedynie władzę ceremonialną.

Ludzie w Hiszpanii żyją średnio 83 lata

Ciekawostki - Hiszpania

Ciekawostki - Hiszpania

Hiszpania ma drugą najwyższą średnią długość życia wynoszącą 82,4 lat (Japonia jest pierwsza). Organizacja Narodów Zjednoczonych przewiduje, że do 2050 r. 40% populacji Hiszpanii będzie miało ponad 60 lat. To interesujący fakt, ale także niepokojący, ponieważ hiszpański system emerytalny opiera się na składkach młodszych pokoleń.

Zębową wróżką w Hiszpanii jest mysz o imieniu Ratoncito Pérez

Pamiętasz, że kiedy byliśmy dziećmi i straciliśmy mleczny ząb, wkładaliśmy go pod poduszkę, aby wróżka wymieniła go na pieniądze? Cóż, w Hiszpanii robi to magiczna mysz o imieniu Ratoncito Pérez. Jest to fantastyczna postać wczesnego dzieciństwa w kulturach hiszpańskich i latynoskich, w której Ratón Pérez zbiera mleczne zęby w zamian za małe prezenty.

Hiszpania nie ma prawa zabraniającego publicznej nagości

Technicznie rzecz biorąc, nagość w Hiszpanii jest legalna, ale różne wspólnoty autonomiczne ustalają różne zasady - na przykład w Barcelonie za nagość lub półnagość na ulicach grozi kara grzywny w wysokości od 120 do 500 euro.

Hiszpania była pierwszym krajem, w którym energia wiatrowa była pierwszym źródłem energii elektrycznej przez cały rok

W 2013 roku turbiny wiatrowe wygenerowały 54 000 gigawatogodzin energii elektrycznej, zapewniając światło i ciepło dla domów w Hiszpanii.

 

Poznaj niezwykłe ciekawostki wprost z gorącej Hiszpanii i dowiedz się więcej o tym pięknym kraju. Ucz się, poznawaj i odkrywaj – najlepiej na własnej skórze! Zarezerwuj wakacje w Hiszpanii i pozwól zatracić się w lokalnej historii i kulturze. Na pewno nie pożałujesz!

08.05.2024 Arnika Persona

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.