Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Ischgl: 25 lat historii jazdy na desce, ćwierćwiecze lodowych rzeźb

W kwietniu do austriackiego Ischgl powrócą dawne czasy i w ramach wydarzenia BANKED AIR pojawią się snowboardziści w strojach z lat 90. Już teraz można tam podziwiać niezwykłe rzeźby lodowe, wykonywane od 25 lat w ramach konkursu, gromadzącego artystów z całego świata. To miłe dodatki do narciarskich wakacji w legendarnej stacji narciarskiej, połączonej wyciągami i trasami ze szwajcarskim Samnaun.

Na snowboardowy konkurs „The 90s Invitational Banked Air” z mnóstwem profesjonalnych snowboardzistów oraz zawody otwarte „Open Crew Banked Air” dla wszystkich jeżdżących na desce trzeba poczekać do kwietnia. To wyjątkowe wydarzenie 25 lat po 1. Snowboardowych Mistrzostwach Świata w Ischgl.

Powrót do lat 90.: Salty Dogs i Normalos na deskach

foto Matt Mchattie/TOURISMUSVERBAND PAZNAUN

Wydarzenie BANKED AIR podzielone jest na trzy konkursy: Od 3 do 6 kwietnia w konkursie głównym „90s INVITATIONAL BANKED AIR” wystartuje około 100 profesjonalnych snowboardzistów z lat 90. W skład każdego z zespołów z ponad 20 krajów wchodzą trzej zawodnicy po trzydziestce, jeden młody zawodnik oraz jedna snowboardzistka. Jednocześnie pionierzy jazdy na desce staną w szranki podczas zawodów „Salty Dogs Match”. Będzie to próba sił między zawodnikami z Europy i Ameryki Północnej. W starciach o sławę, honor i nagrody pieniężne dla reprezentowanego kontynentu będzie walczyło od 10 do 20 pionierów.
Amatorzy mogą spróbować sił wraz z zespołem w otwartych zawodach OPEN CREW BANKED AIR. Warunek: Każda zgłoszona drużyna musi składać się z trzech mężczyzn i jednej kobiety. Zawodnicy, na tym etapie określani mianem „Normalos”, będą mogli wystartować w kategoriach Shape, Shop, Brand i Friends.

Ischgl, jako ośrodek sportów zimowych, cieszy się szczególną popularnością wśród snowboardzistów. Z pewnością przyczyniły się do tego Snowboardowe Mistrzostwa Europy z roku 1991 oraz Snowboardowe Mistrzostwa Świata z roku 1993. Ale także snowpark Velill, w którego konstrukcję wkładanych jest ponad 600 godzin pracy. W efekcie powstaje tu infrastruktura przypominająca betonowe skate-bowl z lat 80.

Sportowcy mogą tu wystawić swoje zdolności na próbę na różnych hipach, bankach oraz bowlach ze zintegrowanymi skoczniami typu step-up i step-down. Długość instalacji wynosi 700 metrów, różnica wysokości natomiast 80 metrów. Unikatowa na skalę światową konstrukcja wykonana przez SPC będzie areną, na której gwiazdy snowboardu celebrować będą tę jazdę na desce, przywracając jednocześnie do życia styl lat 90.

25 lat „Kształtów w Bieli”

foto TOURISMUSVERBAND PAZNAUN – ICHGL

Co zrobić z tym całym śniegiem? Mieszkańcy Ischgl zadali sobie to pytanie 25 lat temu i opracowali projekt artystyczny konkursu rzeźby śnieżnej „Formen in Weiß”. Od tego czasu, co roku, rzeźbiarze z całego świata wysyłają swoje projekty do jury z Ischgl. Wybiera ono następnie najlepsze pomysły i zaprasza dziesięć par artystów do realizacji swoich koncepcji na terenie tutejszej Silvretta Arena. W ten sposób powstały między innymi ponadwymiarowe rzeźby Dietera Bohlena w ramach konkursu o tematyce „talent show”, rzeźba przedstawiająca założycieli spółki Silvrettaseilbahn AG z okazji 50. jubileuszu istnienia firmy, a także śnieżny garbus w ramach konkursu „Czas Volkswagena”. W tym roku, z okazji 25-lecia legendarnego wydarzenia z Ischgl, pod hasłem „Najlepsze dzieła ostatnich 25 lat”, ośrodek narciarski został przekształcony w imponującą galerię na świeżym powietrzu z nowymi motywami z ostatnich 25 lat.

foto TOURISMUSVERBAND PAZNAUN – ISCHGL

W ciągu zaledwie pięciu dni, na wysokości ponad 2300m n.p.m, powstały dzieła sztuki, które mają wysokość do dziesięciu metrów i znajdują się na terenie całego ośrodka narciarskiego. Mapa z objaśnieniami i lokalizacjami śnieżnych rzeźb jest dostępna za darmo na miejscu.

Alpejska metropolia narciarstwa i lifestyle′u

Zamieszkałe przez 1600 osób Ischgl jest najbardziej znanym miejscem w regionie sportów zimowych Paznaun na zachodzie Tyrolu. Leży na wysokości 1 377 metrów w pełnej słońca dolinie między grupami górskimi Silvretta i Verwall. Sąsiaduje z gminami Galtür, Kappl i See. Ośrodek oferuje transgraniczną radość z białego szaleństwa w jednym z największych w Alpach terenów narciarskich i narciarstwo biegowe z gwarancją śniegu od grudnia do kwietnia.

foto TOURISMUSVERBAND PAZNAUN – ICHGL

To 238 kilometrów przygotowanych tras z gwarancją śniegu, kilka tras do jazdy w stylu freeride i jeden z największych parków freestyle w Europie. 45 wyciągów i kolejek linowych przewozi gości bezpośrednio z centrum miejscowości do areny sportów zimowych, której stoki rozciągają się aż do szwajcarskiej miejscowości Samnaun.

Snowboard w wymiarze Kingsize

Na austriackich i szwajcarskich odcinkach Silvretta Arena znajdują się również dwa funparki.

foto Matt Mchattie /TOURISMUSVERBAND PAZNAUN – ICHGL

Snowpark Ischgl dla snowboardzistów i narciarzy freestyle to prawdziwy raj dla miłośników freestyle`u. Park podzielony jest na trzy obszary: park Kingsize, obszar publiczny i dla początkujących oferują wszelkie formy przeszkód jak np. kickery, szyny i rampy typu quarterpipe. Jeszcze więcej adrenaliny zapewnia spektakularna, dwukilometrowa tyrolka „Ischgl Skyfly”. Konstrukcja zawieszona jest na wysokości 50 metrów i przewozi jednocześnie dwóch śmiałków. Jednocześnie to możliwość błyskawicznego przedostania się z prędkością do 84 kilometrów na godzinę ze środkowej stacji Silvrettabahn na taras na dachu stacji dolnej kolejki 3-S Pardatschgratbahn.

Nowości w sezonie zimowym 2017/18 to m.in. cicha i 6-osobowa kolejka krzesełkowa Palinkopf D1 z wyjątkowo szerokimi, ergonomicznymi siedzeniami do jednego z najpiękniejszych i najwyżej położonych ośrodków narciarskich Palinkopf na wysokości 2853 metrów.

Trasa Przemytników: 36 km zjazdu

Entuzjaści sportów zimowych znajdą „doskonałe” stoki na trzech tzw. trasach przemytniczych, złotej, srebrnej i brązowej. Portal Skiresort nagrodził narciarską trasę przemytniczą w wersji złotej, już w pierwszym sezonie funkcjonowania odznaczeniem „Najlepsza trasa narciarska 2017”. Tutaj fani białego szaleństwa na pograniczu Ischgl i Samnaun podążają śladami dawnych przemytników.

foto TOURISMUSVERBAND PAZNAUN – ICHGL

Warto wiedzieć: złota trasa przemytników jest jedną z najdłuższych tras narciarskich na świecie, z 35,7 kilometrami zjazdów, 59 kilometrami przejazdów kolejkami linowymi i 6463 metrami różnicy wysokości.

Nowości dla narciarzy biegowych: od grudnia 2017 do kwietnia 2018 r. dzięki nowemu systemowi naśnieżania, na miłośników biegówek w Ischgl czeka doskonale przygotowana i z pewnością biała sieć tras na narty biegowe.

Narty z kulturą

Poza sportowymi atrakcjami, teren narciarski jest także miejscem najwyższej klasy imprez. Elita międzynarodowej sceny muzycznej regularnie spotyka się tu na legendarnych koncertach „Top of the Mountain” – na start sezonu zimowego w centrum miejscowości, na Wielkanoc i na koniec sezonu. Koncerty odbywają się na wysokości 2320 metrów, w samym sercu ośrodka narciarskiego, na słynnej scenie Idalp.

Zakończenie ubiegłorocznego sezonu zwieńczył koncert Zucchero udziałem ponad 18 tysięcy fanów narciarstwa i dobrej muzyki. foto TOURISMUSVERBAND PAZNAUN – ICHGL

W kwietniu na gości czeka prawdziwy maraton imprez: oprócz wielkanocnego koncertu „Top of the Mountain” 1 kwietnia 2018 z udziałem Maxa Giesingera, w programie jest jeszcze dziesięć pozostałych, w tym Mistrzostwa świata gastronomów w narciarstwie oraz 21. „Kucharskie zawody pucharowe“. Ischgl jest bowiem nie tylko miejscem spotkań gwiazd muzyki, ale także legend sztuki kulinarnej. Wybitni szefowie kuchni, tacy jak Hans Haas, Johann Lafer i Rudi Obauer, konkurują pod okiem „Kucharza stulecia” Eckarta Witzigmanna w slalomie gigant, a następnie w konkursie kulinarnym na żywo na legendarnej scenie Idalp.

Sztuka kulinarna na 16 czapek i 24 gwiazdki

foto Hotel Fliana/TOURISMUSVERBAND PAZNAUN – ICHGL

16 czapek kucharskich„Gault & Millau 2018” i 24 gwiazdki przewodnika dla smakoszy „A la Carte 2018” – Ischgl w sezonie zimowym 2017/18 to nie tylko metropolia lifestyle′u, ale także alpejska twierdza sztuki kulinarnej. W popularnym ośrodku sportów zimowych w Paznaun w Tyrolu znajduje się siedem znakomitych restauracji.

Na stoku szukajcie gospody Alpenhaus na Idalp, do której można dotrzeć kolejkami Silvretta i Fimbabahn. To luksusowe miejsce z najlepszą kuchnią tuż obok stoków, o którym wiedzą tylko nieliczni. Urocza górska restauracja z purystycznym alpejskim wystrojem rozpieszcza swoich gości na parterze wyśmienitymi przysmakami, takimi jak omlet cesarski Kaiserschmarrn i świeżym mięsem z grilla opalanego węglem drzewnym.

Après-ski i nocne imprezy

foto TOURISMUSVERBAND PAZNAUN – ICHGL

Gdy dzień na nartach dobiega końca, z dala od stoków ponownie robi się gorąco. Różnorodność restauracji w odmiennych stylach jest wyjątkowa w skali całych Alp. To samo dotyczy klubów, w których nocne marki mogą tańczyć do późnych godzin. Na tych, którzy wolą spokojniejsze tempo, czeka relaks w jednym z licznych spa w hotelach lub w centrum rekreacyjno-sportowym Silvretta Center.

Jedną z głównych atrakcji nocnych w Ischgl jest oświetlony tor saneczkowy, który rozpoczyna się przy górnej stacji Silvrettabahn. Siedmiokilometrowy, nocny tor saneczkowy prowadzi do doliny na trasie o różnicy wysokości ponad 950 metrów i jest jednym z najdłuższych torów saneczkowych w Alpach. Od połowy grudnia do połowy kwietnia przy sprzyjających warunkach pogodowych jest otwarty w każdy poniedziałek i czwartek.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.