Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Gdzie na Mazury? Podpowiadamy najlepsze miejsca w krainie jezior!

Polska kraina lasów i jezior to miejsce, w którym można zakochać się od pierwszego wejrzenia. Zaskakująco wielu odkłada jednak wakacje na Mazurach na potem – zupełnie niepotrzebnie. Jeśli szukacie sprawdzonych miejsc – jesteście w dobrym miejscu!  Polecimy najlepsze miejsca, takie, gdzie na Mazury można śmiało jechać w ciemno!

Wakacje na Mazurach

Wakacje na Mazurach

Gdzie leżą Mazury – czyli o jakim regionie w ogóle mówimy

Mazury leżą w województwie Warmińsko-Mazurskim w północno-wschodniej części kraju. Jeśli wybieracie się tam samochodem, mamy dobrą informację – z drogami jest naprawdę coraz lepiej, wbrew opowieściom osób, które na Mazurach byli 20 lat temu, ale wciąż opowiadają to samo. Wśród najbardziej popularnych miejscowości na Mazurach można wymienić Węgorzewo, Mrągowo, Pisz, Ełk czy Szczytno. Przejdźmy do konkretów.


Mazury - gdzie warto pojechać na wakacje

Przedstawiamy mazurskie klasyki wakacyjne. Kurorty kochane przez miłośników żeglarstwa. Miejsca, gdzie można nacieszyć się największymi atrakcjami regionu, skosztować pysznej rybki i po prostu wypocząć nad wodą.


Mikołajki – idealne na wakacje na Mazurach

Miejscowość położona jest nad dwoma jeziorami: Tałty i Mikołajskim, co daje duże możliwości jeśli chodzi o wypoczynek nad wodą. Przystań Żeglugi Mazurskiej daje możliwość popłynięcia w rejs tym, którzy nastawiają się raczej na wypoczynek w hotelu niż pływanie żaglówkami na własną rękę. Piaszczysto-trawiasta plaża miejska wyposażona jest w szerokie pomosty, na których można się opalać, a gdy upał zacznie doskwierać szybko skoczyć do wody. Miłośnicy historii mogą nacieszyć oczy takimi zabytkami jak Kościół pw. Świętej Trójcy, młyn z początku XX w. czy kościół Martki Boskiej Różańcowej. W mieście znajdują się również zabytkowe kamienice i domy. Miejscowość ma również bogatą bazę hotelową, co sprawia, że wakacje w Mikołajkach można spędzić zarówno w budżetowym miejscu, jak i luksusowym hotelu z własną mariną.


Ostróda i okolice – sprawdzone miejsce na Mazurach

Ostróda należy do największych miast na Mazurach, dzięki czemu brak rozrywek nikomu tu nie grozi. W trakcie wakacji szczególnie, bo w mieście sporo się dzieje – od festiwali muzycznych po festiwal cyrkowy! W mieście znajduje się piękny zrewitalizowany park, urokliwe molo, dwie duże miejskie plaże i chętnie wybierana przez miejscowych plaża w pobliżu Orlika. Wszystkie są częściowo piaszczyste i wyposażone w pomosty, dzięki czemu wypoczynek będzie naprawdę udany. Zróżnicowana baza hotelowa sprawi, że urlop w Ostródzie można spędzić na polu namiotowym, w kwaterze prywatnej, jak i nowoczesnym apartamencie z pysznymi posiłkami. Lubiącym miejskie rozrywki od czasu do czasu polecamy okoliczne miejscowości, gdzie zgiełku jest trochę mniej, za to natury nie zabraknie! Jeśli szukacie sprawdzonego miejsca do wypoczynku i kochacie SPA –hotel w  Starych Jabłonkach skradnie Wasze serca.

Najlepsze miejsca na Mazurach

Najlepsze miejsca na Mazurach


Mrągowo – udane wakacje na Mazurach

Miejscowość zlokalizowana jest pomiędzy 4 jeziorami: Juno, Czos, Kot, Czarne. Co daje niesamowite możliwości wypoczynku nad wodą. Dobrze zorganizowane zaplecze rekreacyjne – takie jak plaże miejskie czy pomosty do pływania na pewno sprzyjają wypoczynkowi w Mrągowie. Zabytki takie jak Ratusz, Wieża Bismarcka czy cerkiew zadowolą wielbicieli zwiedzania. Lubiących spędzać czas w barach i restauracjach z pewnością zadowoli oferta lokalnych knajpek serwujących kuchnię lokalną i międzynarodową. Urlop w Mrągowie warto zaplanować w trakcie trwania jednego z festiwali miejskich, jak np. Festiwal Muzyki Country.


Giżycko – popularna miejscowość na Mazurach

Wśród najlepszych miejsc na Mazurach z pewnością jest Giżycko zlokalizowane pomiędzy trzema jeziorami: Kisajno, Tajty i Niegocin. Miłośnicy żeglowania mają do wyboru aż 12 portów do zacumowania swoich jednostek, miłośnicy plażowania natomiast mogą wybrać się na piaszczystą plażę. Miejsce to tętni życiem w sezonie – odbywają się tu koncerty, jest gdzie zjeść i można miło spędzić czas nad wodą.

Kraina polskich jezior

Kraina polskich jezior

W Giżycku również jest Port Żeglugi Mazurskiej co daje możliwość wybrania się na krótki rejs do Mikołajek czy Węgorzewa. Wśród największych zabytków miasta znajduje się gwieździsta twierdza Boyen, Zamek Krzyżacki (będący obecnie hotelem), kościoły, cerkiew czy jedyny w Europie most obrotowy. Bogata baza hotelowa sprawia, że w Giżycku znajdą się wakacyjne miejsca na każdą kieszeń.


Ełk – stolica Mazur

Chcąc poznać jakiś region – warto wybrać się do jego stolicy. Ełk świetnie sprawdzi się jako destynacja na wycieczkę, jak i baza wypadowa. To największe miasto na Mazurach oprócz bogatego zaplecza kulturalno-rozrywkowego i gastronomicznego oferuje świetne miejsca do wypoczynku. Zrewitalizowana niedawno plaża miejska oferuje wyjątkową atmosferę. Piaszczysta część przy wodzie idealnie sprawdzi się dla miłośników opalania i kąpieli wodnych. O bezpieczeństwo pływających dba wykwalifikowana kadra ratownicza. Szerokie bulwary wokół zadowolą wszystkich miłośników spacerów, a boiska do siatkówki plażowej i piłki nożnej na MOSIRze – zapewnią odskocznię w postaci gier zespołowych. Wielbiciele zwiedzania nie będą w Ełku narzekać na nudę. Do zobaczenia jest kilka obiektów sakralnych, budynki mieszkalne, mosty, a także piękna wieża ciśnień. Świetną atrakcją jest również  Ełcka Kolej Wąskotorowa – jedna z nielicznych działających do tej pory w Polsce.


Gdzie indziej wybrać się podczas wakacji na Mazurach?

Na Mazurach nie brakuje oczywiście małych urokliwych miejscowości, do których warto wybrać się np. na jednodniową wycieczkę. Eksplorowanie tego regionu Polski to zadanie na lata, dlatego warto tu wracać co jakiś czas. Zapisz się do naszego newslettera, a oferty na wczasy z Travelplanet.pl same będą spływać na Twoją skrzynkę!

22.05.2020 Jakub Janz

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.