Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Festiwal Wina na Maderze


Madera jest jednym z najpiękniejszych skrawków portugalskiej ziemi. Słynie z obficie owocujących sadów i winnic oraz różnorodności ryb i owoców morza. To idealne miejsce dla smakoszy z całego świata. O bogactwie przyrody świadczą piękne góry, oszałamiające pejzaże, malownicze klify i urwiska. Tutejsze lasy wawrzynowe z wiecznie zielonymi liśćmi o aromatycznym zapachu zostały wpisane na listę UNESCO. Jest to największe na świecie skupisko lasów tego typu, a ich wiek ocenia się na kilka milionów lat

Wino madera


Najbardziej znanym produktem portugalskiej wyspy jest słynne wino madera, cieszące się międzynarodowym uznaniem. Jego historia sięga XV wieku, kiedy w czasie Wielkich Odkryć Geograficznych, żeglarze zabierali je w dalekie rejsy. Po powrocie z jednej z zamorskich podróży okazało się, że trunek zyskał dużo szlachetniejszy smak. Właśnie wtedy odkryto, że wyjątkowe walory wina z Madery to zasługa długiego procesu dojrzewania w wysokich, tropikalnych, temperaturach. Obecnie 90% win madera ze szczepów Tinta Negra Mole, poddawanych jest procesom ogrzewania (nawet do 50 stopni Celcjusza), podczas których tworzy się ich niepowtarzalny bukiet. Inne wina, Sercial (wytrawne), Verdelho (półwytrawne), Bual (półsłodkie) i Malmsey (słodkie) leżakowane są tradycyjnie w drewnianych beczkach.

Wielowiekowa tradycja

Madera jest też jednym z najbardziej długowiecznych win – wciąż jeszcze można kupić butelki z czasów napoleońskich. Czas zbiorów winogron to na Maderze okres szczególny. Festiwal Festa do Vinho da Madera, odbywający się 2 tygodnie po ich rozpoczęciu, przypomina o ogromnym społeczno-ekonomicznym znaczeniu produkcji wina dla tego regionu. Odżywa – sięgająca setki lat wstecz – tradycja. Dzięki festiwalowi dawne, ludowe zwyczaje z początku kolonizacji wyspy są wciąż kultywowane i nie ulegają zapomnieniu. Podczas święta odbywa się m.in. zbieranie winogron, Parada Zbieraczy oraz tradycyjne ugniatanie winogron. Prezentowane są też rytuały związane z ucztowaniem. Wszystko to przy udziale wiwatującego i entuzjastycznie bawiącego się tłumu.

Wino, muzyka i biesiada

Podczas Festa do Vinho da Madeira (26 sierpnia – 2 września), w otoczonej przepięknymi plażami stolicy wyspy – Funchal, organizowane są wystawy, przedstawienia oraz pokazy światła i dźwięku. Do tańca zagrzewają występy artystów prezentujących tutejszy folklor, a stoiska z regionalnymi specjałami oraz piwniczki z winem madera zachęcają do degustacji i wspólnego biesiadowania.


Najważniejszym punktem tego święta jest jednak wielki pokaz winobrania w miasteczku Estreito de Câmara de Lobos, połączony z uroczystym pochodem lokalnych producentów, tańcami i próbowaniem przysmaków tutejszej kuchni. Zabawa przy akompaniamencie regionalnych śpiewów będzie bez wątpienia niezapomnianym przeżyciem.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.