Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Ciekawostki o Atenach – warto je znać!

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, co czyni Ateny tak wyjątkowymi, poza ich dziedzictwem historycznym? To miasto każdego dnia zaskakuje czymś nowym, sprawiając, że jest chętnie odwiedzane przez tysiące turystów każdego roku. Nie możemy doczekać się, by opowiedzieć Wam więcej o tym magicznym miejscu, zdradzając przy okazji kilka fascynujących ciekawostek o stolicy Grecji.

Niezwykłe starożytne ruiny

Niezwykłe starożytne ruiny

Jesteśmy przekonani, że po lekturze tego artykułu spojrzycie na Ateny z całkiem nowej perspektywy! Kiedy myślimy o Atenach, pierwsze co przychodzi do głowy to Akropol, prawda? Choć niewątpliwie jest to jedna z głównych atrakcji stolicy Grecji, warto również dowiedzieć się, co jeszcze ma do zaoferowania to miasto. Odkryjmy wspólnie sekretne zakątki i historie, które umykają większości turystów.

Oliwka z Aten – drzewo z legendą

Ateny to urok i magia starożytności

Ateny to urok i magia starożytności

Wiedzieliście, że według mitologii greckiej pierwsze drzewo oliwne zostało posadzone przez samą Atenę? To właśnie dlatego, owoc ten jest tak ważny dla mieszkańców miasta.

Jedno z najstarszych drzew oliwnych można podziwiać obok Partenonu na Akropolu, a legenda głosi, że to właśnie tam bogini zadecydowała o swojej protekcji nad miastem, wygrywając spór z Posejdonem.

Wakacje - Ateny

Beztroskie wakacje czekają

Sprawdź oferty

Ateny, czyli miasto wschodzące z popiołów

Rozmach dawnych Aten zachwyca

Rozmach dawnych Aten zachwyca

Ateny zostały założone ponad 3000 lat temu, a ich historia bogata jest w wiele wzlotów i upadków. Aktualnie mało kto wie, że stolica Grecji, którą znamy dzisiaj, została niemalże całkowicie odbudowana dopiero w XIX wieku.

Po uzyskaniu niepodległości od Imperium Osmańskiego, miejsce to rozpoczęło swoje życie praktycznie na nowo, co sprawia, że jest to jeden z najciekawszych przypadków rekonstrukcji w Europie.

Kawa jak nigdzie indziej

Akropol nocą

Akropol nocą

Tym razem przedstawimy ciekawostkę, która powinna zainteresować wszystkich miłośników czarnego napoju. W Atenach można znaleźć jedną z najbardziej unikalnych kawiarni na świecie, a to wszystko za sprawą wyjątkowego sposobu parzenia kawy, typowego dla Grecji, zwanego inaczej „ellinikos”. Przygotowanie trunku w ten sposób to prawdziwy rytuał, którego nie możecie przegapić, będąc w tym miejscu!

 • Co więcej, to właśnie w Atenach narodziło się powszechnie znane kawowe frappé, które przynosi przyjemne ochłodzenie w gorące dni.

Anafiotika – kawałek wyspy w sercu miasta

Panorama Aten

Panorama Aten

Wybierając się do Akropolu, warto wiedzieć, że u jego podnóża znajduje się malownicza dzielnica Anafiotika. Została ona wybudowana przez robotników z wyspy Anafi, którzy przybyli do Aten w XIX wieku. Przemierzając wąskie, białe uliczki Anafiotiki można poczuć prawdziwy klimat greckiej wyspy i cofnąć się w czasie.

Ateńskie metro – galeria sztuki

Greckie Ateny zachwycają bogatą historią i ku

Greckie Ateny zachwycają bogatą historią i ku

Jeśli dotąd metro to dla ciebie jedynie zwykły sposób na przemieszczanie się, Ateny pokażą Ci, w jakim błędzie jesteś! W stolicy Grecji metro to świetna okazja, aby zetknąć się ze sztuką i historią. Stacje są wprost naszpikowane artefaktami archeologicznymi, odkrytymi podczas kopania tuneli! Dzięki temu możesz podróżować w czasie, i to dosłownie!

 • Na stacji Syntagma, przykładowo, pasażerowie mogą zobaczyć starożytne nekropolie i odtworzone fragmenty historycznej drogi.

Festiwal Aten – eksplozja kultury

Wybierając się do Aten w okresie lata, nie można przegapić Ateńskiego Festiwalu! To jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Europie, podczas którego miasto obfituje w koncerty, spektakle teatralne oraz inne wydarzenia, które z pewnością przypadną do gustu miłośnikom sztuki.

 • Co ważne, eventy odbywają się w historycznych miejscach, taki jak teatr Heroda Attyka.

Zgromadzenie Narodowe w ogrodzie

Stolica Grecji może poszczycić się jednym z najbardziej unikalnych miejsc publicznych spotkań na świecie. Mówimy o Narodowym Ogrodzie, który został założony w 1838 roku na polecenie królowej Amalii. Choć początkowo zarezerwowany był tylko dla rodziny królewskiej oraz jej gości, dzisiaj to przepiękny park, który zaprasza do spacerów wśród rzadkich gatunków drzew i plantacji.

 • Co ciekawe, w parku znajduje się również małe zoo, plac zabaw i stawy, sprawiając, że jest to świetne miejsce do rodzinnego spędzania czasu, z dala od miejskiego zgiełku.

Wieża Wiatrów

Jednym z mniej znanych zabytków Aten jest Oktagon, inaczej określany jako Wieża Wiatrów. Ta ośmioboczna struktura została zbudowana w I wieku p.n.e. i pierwotnie służyła jako zegar słoneczny, wodny i wiatrowy. Nazwa wzięła się z tego, że na każdej ze ścian wyryte są reliefy przedstawiające różne wiatry.

 • „pierwsza pogodynka” to fascynujące miejsce, które pozwala zrozumieć, jak starożytni Grecy mierzyli czas i prognozowali aurę.

Jak sami widzicie, Ateny to coś znacznie więcej niż najpopularniejsze atrakcje. Warto się tam wybrać, by doświadczyć nie tylko antycznej historii, ale również współczesnego życia. Mamy nadzieję, że nasze ciekawostki będą dla Was przewodnikiem po mniej oczywistych atrakcjach stolicy Grecji. Miłego podróżowania!

Podsumowanie

 • Oliwka z Aten – według mitologii greckiej pierwsze drzewo oliwne zostało posadzone przez Atenę. Obok Partenonu można zobaczyć jedno z najstarszych takich drzew.
 • Ateny, miasto wschodzące z popiołów – stolica Grecji została prawie całkowicie odbudowana w XIX wieku, po uzyskaniu niepodległości od Imperium Osmańskiego.
 • Kawa, jak nigdzie indziej – Ateny oferują unikalne kawiarnie, serwujące kawę przygotowaną w stylu "ellinikos". To właśnie tutaj powstało kawowe frappé, idealne na gorące dni.
 • Anafiotika – to malownicza dzielnica u podnóża Akropolu, wybudowana przez robotników z wyspy Anafi. Białe uliczki tej dzielnicy przypominają klimatem greckie wyspy.
 • Ateńskie metro to jednocześnie galeria sztuki – stacje metra w Atenach są pełne artefaktów archeologicznych. Na stacji Syntagma można zobaczyć np. starożytne nekropolie.
 • Festiwal w Atenach – w okresie lata odbywa się Festiwal Ateński, jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Europie, odbywają się koncerty i spektakle teatralne, także w historycznych miejscach, takich jak teatr Heroda Attyka.
 • Ogród Narodowy w Atenach, założony w 1838 roku na polecenie królowej Amalii, jest teraz dostępny dla wszystkich z małym zoo i placem zabaw.
 • Wieża Wiatrów – Oktagon, zbudowana w I wieku p.n.e., służyła starożytnym mieszkańcom jako zegar słoneczny.

 

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.