Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

15 zaskakujących ciekawostek o Malcie

Mówi się, że małe jest piękne, a już szczególnie sprawdza się to w przypadku Malty. Jeśli planujecie wakacje w tym pięknym kraju, będziecie zaskoczeni, jak wiele kultury, historii i wspaniałych atrakcji można upchnąć na niewielkiej śródziemnomorskiej wyspie.

Wyspa Malta - ciekawostki

Wyspa Malta - ciekawostki

1. Malta ma dwa języki urzędowe

Konkretnie język maltański, który jest połączeniem wpływów arabskich, włoskich i angielskich, oraz angielski. Oba są powszechnie używane i nauczane w szkołach, więc bez obaw – z mieszkańcami porozumiemy się bez najmniejszego problemu.

Zaplanuj wakacje marzeń

na Malcie


Sprawdź oferty

2. Stolicą Malty jest Valletta

Stolica Malty - Valetta

Stolica Malty - Valetta

Ufortyfikowane i otoczone murami miasto położone na skraju półwyspu, który wystaje do Morza Śródziemnego. Złożone z zacienionych, krętych uliczek i imponujących bastionów z niesamowitymi widokami, jest to jedna z najbardziej malowniczych stolic na świecie. Co ciekawe, jest to również jedna z najmniejszych stolic w Europie - o powierzchni zaledwie 0,8 km2.

3. Malta to tak naprawdę trzy wyspy

Malta to nie jedna, ale trzy różne wyspy. Gozo ma około 32 000 mieszkańców, natomiast pobliskie Comino jest w większości niezamieszkana. Oba miejsca są popularnymi jednodniowymi wycieczkami z Malty i oferują inne wrażenia niż główna wyspa. Na Gozo znajdziemy jedne z najpiękniejszych miejsc do pływania w kraju i niesamowite lokalne jedzenie. Comino może za to poszczycić się przepiękną Błękitną Laguną i jest wspaniałymi jaskiniami.

4. Na Malcie obowiązuje ruch lewostronny

Co ciekawe, jest to jeden z niewielu krajów na świecie, w którym kierowcy jeżdżą po lewej stronie drogi. To pozostałość po brytyjskich rządach. Jeśli nie jesteśmy wystarczająco odważni, aby poruszać się po drogach (np. wypożyczonym na miejscu samochodem), istnieje wiele innych dostępnych opcji, takich jak rower, autobus, taksówka, a nawet łódź, które pomogą Ci poruszać się po okolicy.

5. Malta jest popularnym miejscem kręcenia filmów wysokobudżetowych

Malta - słynna wioska Popeye

Malta - słynna wioska Popeye

Wierzcie lub nie lub nie, ale ta mała wyspa to naprawdę atrakcyjne miejsce do kręcenia wysokobudżetowych filmów. Przekonajcie się, czy rozpoznacie niektóre z lokalizacji z filmu Gladiator, World War Z czy Captain Philips, a nawet serialu Gra o Tron. Szczególnie polecamy przyjrzeć się Fort St. Angelo, wiosce Popeye, pałacowi Verdala i bramie Mdina.

6. Jest to domem dla wielu obiektów światowego dziedzictwa UNESCO

Pomimo tego, że Malta jest stosunkowo małym krajem wyspiarskim, posiada aż 3 miejsca wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO (Valletta, Megalityczne Świątynie i Hal Saflieni Hypogeum), a siedem kolejnych miejsc znajduje się na wstępnej liście. Obiekty te bez wątpienia powinny stanowić punkt obowiązkowy wycieczki na Maltę!

7. Spotkamy tam więcej turystów niż mieszkańców

Malta - wioska rybacka Marsaxxlok

Malta - wioska rybacka Marsaxxlok

Malta przyjmuje średnio 1,6 miliona turystów rocznie, czyli około trzy razy więcej niż krajowa populacja wynosząca 533 286 osób. Oznacza to, że kraj ten ma więcej odwiedzających niż faktycznych mieszkańców.

8. Malta nie ma stałych rzek ani jezior

Malta nie ma naturalnego źródła słodkiej wody. Choć po sporych opadach deszczu w niektórych miejscach można znaleźć kilka mniejszych rzek, nie są one wystarczające, aby zaspokoić potrzeby ludności. Z tego powodu na miejscu odfiltrowywana jest sól z wody morskiej, aby uzyskać bezpieczną wodę pitną. Z tego właśnie powodu niektórzy podróżni nie lubią specyficznego smaku lokalnej wody.

9. Malta posiada jedne z najczystszych wód na świecie

Malta - raj dla amatorów nurkowania

Malta - raj dla amatorów nurkowania

Ten kraj to prawdziwy raj dla amatorów nurkowania. Odkryj wspaniałe, kolorowe rafy, zatopione statki i wraki samolotów wokół wybrzeża wyspy.

10. Malta ma jeden z najlepszych klimatów na świecie

To idealny wybór na słoneczne wakacje. Malta cieszy się ponad 3000 godzin słońca każdego roku, co czyni ją wspaniałym miejscem na urlop nawet w zimie.

11. Narodowe danie Malty to Stuffat tal-fenek

Składa się z mięsa króliczego z dużą ilością marchewki i ziemniaków gotowanych w konfiturze ze słodkiego czosnku i duszonych na bazie czerwonego wina i pomidorów. Sycący gulasz doskonale komponuje się z chrupiącym chlebem.

12. 20% powierzchni kraju to obszary chronione

Na Malcie znajduje się 326 obszarów chronionych, obejmujących łącznie 91,3 kilometrów kwadratowych lub 28,9% powierzchni kraju. Obejmują one rezerwat ptaków, park narodowy, rezerwat przyrody i chronioną plażę. Dodatkowo, 4 138 kilometrów kwadratowych (35,5%) maltańskich wód to morskie obszary chronione. Nie ma jednak czemu się dziwić – spory obszar Malty to piękne tereny pełne naturalnej flory i fauny, które z pewnością należy chronić.

13. Malta była jednym z najbardziej bombardowanych miejsc podczas II wojny światowej

Malta

Malta

W latach 1940-1942 ponad 3300 nalotów zaatakowało Maltę, niszcząc ponad 30 000 budynków. Ze względu na swoje strategiczne położenie, kraj był bombardowany przez 154 dni i noce z rzędu! Nie ma jednak powodów do obaw – kraj ten z pewnością zachował swoje zabytki i piękno, które można podziwiać do dzisiaj.

14. Pod stolicą znajdziemy podziemną sieć tuneli

Ulice Valletty mogą robić wrażenie, ale czy wiedzieliście, że pod ziemią znajduje się również szeroka sieć tuneli? Wszystko zaczęło się podczas Wielkiego Oblężenia Malty w 1565 roku. Zarówno atakujący Osmanie, jak i Rycerze Świętego Jana kopali tunele, aby dostać się pod miasto. Później rycerze kontynuowali budowę tuneli w celach obronnych i stworzyli podziemne cysterny na świeżą wodę. Współcześnie tunele te stanowią część muzeum i są udostępnione dla zwiedzających.

15. Na Gozo znajduje się jaskinia Calypso

Chodzi oczywiście o nimfę Calypso, o której Homer pisał w swojej słynnej Odysei. Wycieczka do samej jaskini to również niesamowite przeżycie, a widok zapiera dech w piersiach!

 

Malta to wspaniały (choć niewielki) kraj wyspiarski, który z pewnością nas zaskoczy. Od wspaniałych scenerii filmowych do przepysznego, lokalnego jedzenia – a to wszystko zwieńczone cudowną, słoneczną pogodą!

12.07.2023 Arnika Persona

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.