Jak przygotować się do wyjazdu na narty?

Autor: Travelplanet.pl dodane: 12.02.2016

Planujesz wyjazd na narty? Nie wiesz, jak powinno wyglądać profesjonalne przygotowanie do sezonu narciarskiego? Bezpieczeństwo jest dla Ciebie sprawą priorytetową? Jeśli tak, zachęcamy do lektury poniższego artykułu – znajdziesz w nim garść niezbędnych informacji przydatnych zarówno dla nowicjuszy, jak i sezonowych narciarzy.

1.    Trening  przygotowawczy
Wypad w góry bez odpowiedniego przygotowania kondycyjnego jest bardzo ryzykowny i może skutkować poważnymi kontuzjami i zakwasami. Z tego względu już na dwa miesiące przed planowanym urlopem warto rozpocząć trening, na który składać się będą: ćwiczenia wzmacniające konkretne partie mięśni, ćwiczenia rozciągające oraz ćwiczenia na równowagę.

2.    Zwiększenie wydolności organizmu
Aby poprawić ogólną kondycję organizmu, możesz zapisać się na ćwiczenia aerobowe w klubie fitness. Każda forma aktywności jest wskazana – od biegania, po jazdę na rowerze, aż po pływanie. Początkowe treningi nie powinny być zbyt intensywne – w zupełności wystarczy 20 minut, które należy stopniowo wydłużać, aby przed samym wyjazdem ćwiczyć już pełną godzinę.

3.    Techniki jazdy
Przed wyjazdem warto przypomnieć sobie techniki jazdy oraz sposoby upadania. Sztuka upadku jest dość prosta, a jej opanowanie może ochronić Cię przed poważnymi kontuzjami. Ćwiczenia „na sucho” polegają na wykonaniu jak najniższego przysiadu z mocnym odchyleniem tylnej części ciała, a następnie przechylaniu się w lewo lub w prawo, tak aby upaść na bok nogi.

4.    Sprzęt – co kupić…
Kolejną, bardzo istotną kwestią jest dobór odpowiedniego sprzętu narciarskiego, który zagwarantuje Ci bezpieczeństwo i przyjemną, płynną jazdę. Jeżeli nie chcesz wydawać dużych pieniędzy na kompletne wyposażenie narciarskie, możesz kupić część sprzętu nowego, a resztę wypożyczyć. Niezbędnikiem każdego narciarza są: własne buty, kombinezon, rękawice, kask i gogle (najlepiej z protekcją UV).

5.    …a co wypożyczyć?
Narty, kije czy snowboardy można ewentualnie wypożyczyć w polskim komisie lub poszukać na miejscu. Wybierając pierwszą opcję, należy pamiętać o konieczności montażu bagażnika lub boksu dachowego na samochodzie – przewożenie nart luźno wrzuconych na tylne siedzenie samochodu jest niedozwolone w większości krajów Unii Europejskiej. W takiej sytuacji korzystniej jest wybrać podróż samolotem lub wykupić wyjazd narciarski z przejazdem autokarowym. Wygoda Travel zawsze zapewnia przewóz sprzętu narciarskiego gratis.

Odpowiednia zaprawa i prawidłowo dobrany sprzęt narciarski mają kolosalny wpływ na bezpieczeństwo narciarza. Równie istotny jest jednak zdrowy rozsądek, który powinien towarzyszyć Ci przez cały wyjazd!

Top kurorty narciarskie

Tagi:

Dodaj komentarz

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY