Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

10 atrakcji w Splicie, które trzeba zobaczyć

Ciepły klimat, miejskie plaże, przestronne promenady i zachwycające stare miasto – to czeka na was w słonecznym Splicie. Ale to nie wszystko! Drugie co do wielkości miasto Chorwacji, kryje bowiem wiele ciekawych miejsc. Sprawdź nasz ranking 10-ciu najlepszych atrakcji w Splicie i zaplanuj swoje wakacje!

Split to miasto, które urzeka nadmorską atmos

Split to miasto, które urzeka nadmorską atmos
 

Split, który jest stolicą regionu Dalmacji, leży w południowo-zachodniej części Chorwacji. Niezależnie od tego, czy planujesz wybrać się tam samochodem czy samolotem, na naszej liście TOP 10 znajdziesz najpopularniejsze miejsca w Splicie, które tworzą niepowtarzalny klimat tego miasta.

Pałac Dioklecjana w Splicie

Chorwacja to nie tylko morze, ale też bogata

Chorwacja to nie tylko morze, ale też bogata

To jeden z najbardziej imponujących, rzymskich zabytków na świecie, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Powstał ok. 298-305 w n.e. jako siedziba cesarza Dioklecjana, który przeprowadził się tutaj z Rzymu. Pałac zajmuje powierzchnię ponad 39 000 m kw. i do dziś jest wizytówką Splitu. Składa się z czterech części: mieszkalnej, wojskowej, świątynnej i cesarskiej. Każda z nich stanowi architektoniczną gratkę dla miłośników historii i sztuki. Na pewno warto zobaczyć Perystyl – główny plac w pałacu, wysoką warownię z przepiękną panoramą miasta oraz podziemia.

 • Na Perystylu znajduje się też słynna restauracja Luxor, można tu zjeść lokalne dania siedząc na starożytnych… schodach (na poduszkach).
 • Planując wycieczkę samochodem, warto zaparkować go nieco dalej. Dostępny jest płatny parking bezpośrednio przy Pałacu, ale często brakuje wolnych miejsc. Bilety wstępu obowiązują do niektórych części obiektu, dlatego warto sprawdzić ceny bezpośrednio na oficjalnej stronie. W sezonie letnim Pałac Dioklecjana w Splicie jest otwarty od 8:00 do 19:00, w sezonie zimowym od 9:00 do 16:00.

Katedra św. Duje w Splicie

Dobrze zachowane Stare Miasto to ozdoba Split

Dobrze zachowane Stare Miasto to ozdoba Split

To prawdziwa perła architektury, położona na terenie kompleksu pałacowego Dioklecjana. Została wzniesiona w IV w n.e. i jak podają liczne źródła - jest to najstarsza katedra na świecie! Święty Duja (Dujama) był jednym z pierwszych chrześcijańskich męczenników, a dziś jest także patronem miasta. Odwiedzając obiekt warto zwiedzić słynną dzwonnicę katedralną, skąd można podziwiać piękny widok na okolicę. Nadal odbywają się tu msze święte i uroczystości kościelne. Wstęp do Katedry jest płatny, ceny i godziny otwarcia warto sprawdzać na bieżąco na oficjalnej stronie Pałacu Diokelcjana (są zmienne w zależności od sezonu).

Split  - Stare Miasto

To tak naprawdę część Pałacu Doklecjana - którego obszar jest tak ogromny, że obejmuje także inne zabytki Splitu. Na Starym Mieście można podziwiać cztery słynne bramy: Złotą, Srebrną, Żelazną oraz Brązową. Najlepiej zachowaną jest bogato zdobiona Złota Brama, dziś popularne miejsce „instagramowych” zdjęć. To właśnie w tej części Starego Miasta znajdowały się cesarskie apartamenty i główne ulice ówczesnej zabudowy. Ta część Splitu jest dostępna całą dobę.

Riva  - promenada miejska

Riva w Splicie.

Riva w Splicie.
 

Jedno z ulubionych miejsc mieszkańców Splitu oraz turystów, gdzie życie tętni niemal bez przerwy. Ta najpopularniejsza, nadmorska promenada, położona w centrum Splitu, to prawdziwe „serce” miasta. Liczne kafejki, restauracje i bary, wkomponowane w zabytkowe budynki, tworzą niepowtarzalny, wakacyjny klimat. Znajdują się tu także warte zobaczenia pałace miejskie: Cindro i Mestrovic. Otoczony palmami deptak to idealne miejsce na spacer lub jogging. Promenada Riva jest dostępna bezpłatnie, przez całą dobę.

Wzgórze i schody Marjan

Wzgórze Marjan góruje nad miastem.

Wzgórze Marjan góruje nad miastem.
 

Malowniczy teren, nazywany też „Parkiem Leśnym” wznosi się niedaleko centrum miasta i popularnej promenady Riva. To ulubione miejsce spacerów, rodzinnych wycieczek i romantycznych spotkań mieszkańców Splitu. Jest także jedną z najbardziej „zielonych” atrakcji miasta.

Park Leśny Marjan, położony na wzniesieniu (jego wysokość sięga 178 metrów n.p.m.) to idealne miejsce na podziwianie przepięknej panoramy miasta, wybrzeża Morza Adriatyckiego i okolic. Najlepiej dostać się tu słynnymi, kamiennymi schodami, zlokalizowanymi obok Kościoła św. Franciszka. Można też dojechać rowerem, bowiem znajdują się tu przepiękne trasy dla miłośników dwóch kółek. Wstęp jest bezpłatny, podobnie jak zwiedzanie zabytkowych budowli, znajdujących się na wzgórzu.

Plac Ludowy

Split w Chorwacji.

Split w Chorwacji.

W otaczających go, zabytkowych kamieniczkach w stylu gotyckim, renesansowym oraz weneckim (w XV wieku władzę nad Splitem przejęła Republika Wenecka), znajdziemy liczne restauracje i kawiarnie. Na Placu Ludowym możemy skosztować pysznej kawy i lokalnych przysmaków.

 • Warto zobaczyć znajdujący się tutaj historyczny zegar z czasów renesansu, wzniesiony na ruinach starożytnej, rzymskiej wieży. Na placu Ludowym w Splicie mieści się także dawny gotycki ratusz oraz pałac rodziny Karepič z czasów renesansu.

Twierdza Klis

Split to miasto o bogatej tradycji i historii

Split to miasto o bogatej tradycji i historii
 

Zasłynęła jako miasto Meereen z filmowej sagi „Gra o tron”. To właśnie tu, w zabytkowych piwnicach, powstawały sceny kultowego serialu. Mimo, iż obiekt znajduje się ok. 12 kilometrów od Splitu (nieopodal wjazdu na autostradę A1), warto go odwiedzić i to o każdej porze roku!

Imponująca forteca, położona na urwistym, wapiennym klifie, naprawdę robi wrażenie. Wybudowana w VI wieku, chroniła tutejszą ludność przed atakami najeźdźców. Przez wieki była miejscem licznych działań wojennych, a dziś stanowi gratkę dla miłośników militarnych zabytków.

Można podziwiać tu także niesamowite widoki na pobliski Split i okolicę (w cenie biletu dostępny jest okazały taras widokowy). Twierdza jest otwarta dla zwiedzających przez cały rok, można tu dojechać samochodem (na miejscu jest bezpłatny parking) oraz lokalnymi autobusami i busami ze Splitu. Twierdza Klis jest czynna codziennie od 9:00-19:00. Bilety kosztują 10 Euro dla osoby dorosłej oraz 3 Euro dla dzieci (do 15 lat).

Plaża Złoty Róg (Zlatni Rat)

To niesamowita plaża w kształcie …wąskiego rogu, wysuniętego o ok. 500 metrów w głąb morza. Mimo, iż nie znajduje się bezpośrednio w Splicie, jest jednym z tych miejsc w okolicy, które z pewnością warto odwiedzić. Plaża jest położona na wyspie Brač i co roku przyciąga rzesze turystów, ze względu na unikalne ukształtowanie terenu i ciepłą, krystaliczną wodę.

Znajduje się ona na wąskim cypelku, dzięki czemu możemy plażować raz po jednej, raz po drugiej stronie plaży, przechodząc jedynie przez niewielki sosnowy zagajnik. Złoty Róg to także dobre miejsce dla miłośników sportów wodnych, takich jak windsurfing (odbywają się tu międzynarodowe zawody) i kitesurfing.

 • Na Złoty Róg można się dostać na trzy sposoby – drogą lotniczą (wyspa Brač posiada niewielkie lotnisko), morską (statkiem ze Splitu) oraz drogą lądową (koleją lub samochodem) – ten sposób szczególnie polecamy, bo widoki zapierają dech w piersiach!
 • Na miejscu znajdują się kawiarnie, restauracje oraz wypożyczalnie sprzętu (za opłatą dostępne są parasole, leżaki etc.).

Port Morski Split

Pałac Dioklecjana w Splicie.

Pałac Dioklecjana w Splicie.
 

W centralnej części miasta znajduje się port, który od wieków był dla mieszkańców Splitu „oknem” na wielki świat. To tu przypływały statki kupieckie oraz cumowała cesarska flota. Dziś, port pasażerski w Splicie jest jednym z ważniejszych węzłów komunikacyjnych w tej części Adriatyku.

Można stąd wyruszyć na pobliskie wyspy lub wzdłuż wybrzeża, do innych, nadmorskich miast. Kursują stąd także promy do Włoch. Jeśli nie planujemy zwiedzania Chorwacji drogą morską, warto odwiedzić to miejsce podczas jednego ze spacerów, bowiem znajdują się tu liczne restauracje i tawerny, serwujące znakomite owoce morza i lokalne specjały.

Wyspy Šolta i Brač

Nadmorskie promenady tworzą niepowtarzalny kl

Nadmorskie promenady tworzą niepowtarzalny kl
 

Split to świetna baza wypadowa zarówno do innych, chorwackich miast, jak i na pobliskie wyspy. Jeśli szukasz pomysłu na atrakcyjne spędzenie czasu z rodziną lub tylko we dwoje – wybierz się w rejs z na wyspy Šolta (mniejsza, spokojniejsza) lub Brač (większa, z licznymi atrakcjami dla turystów). Obie są położone ok. 1 godzinę drogi morskiej od Portu Morskiego w Splicie. Wielu przewoźników oprócz samej wycieczki, oferuje też nurkowanie lub snorkelingu. Będzie to zatem wspaniała okazja do podziwiania podwodnego świata wokół wysp. Na obie wyspy codziennie pływają promy, bilety najlepiej kupić na miejscu lub on-line. Ceny różnią się w zależności od sezonu. W porcie możemy wynająć też prywatną motorówkę z kierowcą.

Podsumowanie

 • Pałac Dioklecjana w Splicie jest wpisany na listę UNESCO, pochodzi z okresu rzymskiego i zajmuje ok 39.000 m kw. Warto zobaczyć główny plac Perystyl, gdzie cesarz Dioklecjan wygłaszał mowy i odprawiał swoich wojowników.
 • Katedra św. Duje, położona na terenie Pałacu Dioklecjana, uważana za najstarszą katedrę na świecie. Z jej dzwonnicy roztacza się piękny widok na okolicę.
 • Stare Miasto w Splicie, część Pałacu Dioklecjana, gdzie można podziwiać cztery starożytne bramy miejskie, w tym najsłynniejszą: Złotą Bramę.
 • Riva, nadmorska promenada w centrum Splitu, tętni życiem o każdej porze, znajdują się tu liczne kafejki i restauracje oraz sklepy z pamiątkami.
 • Wzgórze Marjan to ulubione miejsce mieszkańców, znajdują się tu przepiękne trasy dla pieszych i rowerzystów oraz zapierający dech w piersiach widok na Split oraz Morze Adriatyckie.
 • Plac Ludowy otoczony zabytkowymi kamieniczkami to idealne miejsce na chwilę odpoczynku w tutejszych kafejkach i restauracjach. Na placu znajduje się historyczny zegar z czasów renesansu.
 • Twierdza Klis, znana z serialu "Gra o tron", imponuje swoją lokalizacją na urwistym klifie i niesamowitymi widokami na Split i okolicę.
 • Plaża „Złoty Róg” słynie z unikalnego ukształtowania terenu (znajduje się na charakterystycznym, długim cyplu). Jest idealnym miejscem na całodzienne plażowanie oraz dla miłośników sportów wodnych (windsurfing).
 • Port Morski w Splicie stanowi ważny węzeł komunikacyjny i jest miejscem, skąd można wyruszyć w rejs na pobliskie wyspy lub wzdłuż wybrzeża.
 • Wyspy Šolta i Brač są doskonałym pomysłem na całodniową wycieczkę, którą można połączyć z nurkowaniem i snorkelingiem. Położone ok. 1 godzinę drogi morskiej od Splitu.

26.04.2024 Ula Sawicka

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.