Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

TOP 10 najlepszych parków narodowych na świecie!

Zaplanuj podróż po najlepszych parkach narodowych na świecie! Sprawdź przygotowane przez nas zestawienie TOP najlepszych parków narodowych – idealnych na Dzień Ziemi!

Park Narodowy Serengeti, Tanzania

Park Narodowy Serengeti, Tanzania

Parki na naszej liście są wyjątkowo różnorodne, a każdy z nich stanowi niezwykle ważny element naszego dziedzictwa naturalnego. Dzień Ziemi to świetna okazja, by przypomnieć sobie o znaczeniu naszych działań na rzecz planety. Każda wizyta w takim miejscu to krok w stronę większej świadomości ekologicznej. Pamiętajmy, że każdy z nas ma wpływ na przyszłość Ziemi i każde działanie na rzecz ochrony środowiska jest ważne! Planujesz niezapomniane wakacje? Sprawdź TOP najlepszych parków narodowych na świecie!

Park Narodowy Serengeti, Tanzania

Prawdziwa Afryka czeka na nas właśnie w Serengeti - lwy, lamparty grasujące w gęstej trawie a każdego roku od maja do października migracja ponad 1,3 miliona gnu, 250 000 zebr i 500 000 gazeli! Ten rozległy park obejmuje ponad 14763.3 kilometrów kwadratowych pełnych złotych wzgórz i równin. Bez wątpienia jest on jednym z najlepszych miejsc do safari na całym świecie!

Park Narodowy Serengeti ma także kluczowe znaczenie dla badań nad dzikimi zwierzętami i ochrony przyrody. Infrastruktura turystyczna parku, choć rozwinięta, jest zarządzana w sposób, który pozwala na zachowanie naturalnego charakteru i prawdziwej, dzikiej atmosfery Serengeti, oferując jednocześnie komfortowe warunki dla zwiedzających.

Park Narodowy Kruger, Republika Południowej Afryki (RPA)

Park Narodowy Kruger, RPA

Park Narodowy Kruger, RPA

Park Narodowy Kruger w Południowej Afryce jest jednym z najbardziej znanych i największych rezerwatów przyrody na świecie. Rozciągający się na powierzchni około 19,485 km² (porównywalnie do Belgii!) Park założony został w 1898, a jego celem od samego początku było ochrona fauny Południowej Afryki.

Park Kruger jest znany z niezwykle bogatej różnorodności biologicznej. Mieszka tu "Wielka Piątka" – lew, leopard, bawół, słonie i nosorożec – które są główną atrakcją dla turystów. Spotkamy tam także ponad 140 innych gatunków ssaków, w tym gepardy, hieny czy antylopy.

Krajobraz Parku Narodowego Kruger jest bardzo zróżnicowany - obejmuje sawanny, gęste lasy, rzeki i górskie obszary. Posiada dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną, z licznych obozowisk, lodży oraz sieci szlaków. Turystyka odbywa się jednak pod ścisłymi regulacjami, aby minimalizować wpływ na środowisko i zapewnić bezpieczeństwo zwiedzających.

Park Narodowy Kruger jest również miejscem ważnych badań nad dziką przyrodą i środowiskiem. Realizowane są tu liczne projekty ochrony przyrody, badania nad ekosystemami oraz działania edukacyjne, które mają na celu zwiększenie świadomości na temat ochrony środowiska naturalnego.

Park Narodowy Göreme, Turcja

Park Narodowy Göreme, Turcja

Park Narodowy Göreme, Turcja

Park Narodowy Göreme, położony w środkowej Turcji, pełen jest sztuki z czasów bizantyjskich, malowanych złóż i podziemnych miast z IV wieku. Wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, co dodatkowo podkreśla jego globalne znaczenie zarówno pod względem geologicznym, jak i historycznym. Znajdziemy tam przede wszystkim niezwykłe formacje skalne – charakterystyczne dla tego rejonu - zwane kominami wróżek. Powstają one na skutek erozji miękkiej skały wulkanicznej przez wiatr i wodę na przestrzeni wieków. Te naturalne wieże i stożki osiągają różnorodne kształty i rozmiary, tworząc scenerię, która wydaje się być jak z innego świata.

Poza swoim naturalnym pięknem, Park Narodowy Göreme jest również znany z bogatej historii ludzkiego osadnictwa. Region Kapadocji był zamieszkiwany przez różne cywilizacje od czasów prehistorycznych. Co ciekawe, jaskinie, wykute w miękkiej skałach tufu wulkanicznego, używane były przez pierwszych chrześcijan jako ukryte kościoły, kaplice i mieszkania!

Park Narodowy Khao Sok, Tajlandia

Park Narodowy Khao Sok, Tajlandia

Park Narodowy Khao Sok, Tajlandia

Wycieczka do Parku Narodowego Khao Sok w Tajlandii to prawdziwa gratka dla wszystkich podróżników. Znajdziemy tam bowiem najstarszy wiecznie zielony las deszczowy na świecie! Położony na stałym lądzie między Phuket i Krabi, Khao Sok to bujna dżungla, w której wysokie góry wapienne wznoszą ponad linię horyzontu. Warto również wiedzieć, że odwiedzający mają możliwość rezerwacji kilku bungalowów nad jeziorem.

Park Narodowy Komodo, Indonezja

Park Narodowy Komodo, Indonezja

Park Narodowy Komodo, Indonezja

W Parku Narodowym Komodo w Indonezji można niemalże uwierzyć, że dinozaury wciąż wędrują po świecie. Wszak znajdziemy tam słynnego warana z Komodo, który nie występuje nigdzie indziej na świecie! Warto też wiedzieć, że ten odległy park wyspowy jest prawdziwą mekką dla miłośników gadów i nurków rafowych. Przygoda czeka!

Park Narodowy Tsavo, Kenia

Park Narodowy Tsavo, Kenia

Park Narodowy Tsavo, Kenia

Park Narodowy Tsavo, położony w Kenii, jest jednym z największych i najstarszych parków narodowych w Afryce. Składający się z dwóch oddzielnych obszarów, Tsavo Wschodniego i Tsavo Zachodniego, park ten rozciąga się na ogromnym obszarze ponad 22,000 km². Charakteryzuje się różnorodnym krajobrazem, w którym przeważają sawanny, pustynne równiny i gęste zarośla oraz rzeki, w tym malownicza rzeka Galana.Park jest także ostoją dla licznych innych gatunków takich jak słonie, lwy, gepardy, hipopotamy, bawoły oraz ponad 500 gatunków ptaków!

Park Narodowy Teide, Teneryfa

Park Narodowy Teide, Teneryfa

Park Narodowy Teide, Teneryfa

Park Narodowy Teide, znajdujący się na Teneryfie, czyli jednej z Wysp Kanaryjskich, jest jednym z najczęściej odwiedzanych parków narodowych w całej Europie. Centralnym punktem parku jest wulkan Teide, który jest najwyższym szczytem Hiszpanii oraz trzecią największą strukturą wulkaniczną na świecie. Park rozciąga się na powierzchni około 190 km². Znany jest ze swojego księżycowego krajobrazu pełnego kraterów i skał wulkanicznych, co czyni go niezwykłym miejscem na wyprawy z aparatem fotograficznym i obserwacje przyrody.

Dzięki doskonałej infrastrukturze, w tym sieci szlaków pieszych oraz dostępności linowej kolejki, która umożliwia łatwe dotarcie do szczytu wulkanu, Park Narodowy Teide oferuje niezapomniane doświadczenia dla turystów szukających przygód w niesamowitych, naturalnych sceneriach.

Park Narodowy Torres del Paine, Chile

Park Narodowy Torres del Paine, Chile

Park Narodowy Torres del Paine, Chile

Park Narodowy Torres del Paine, położony w chilijskiej Patagonii, jest jednym z najbardziej spektakularnych obszarów chronionych na świecie. Park jest szczególnie znany z charakterystycznych, ostro zakończonych szczytów granitowych, które nadają mu nazwę – Torres (wieże) del Paine.

Krajobraz Torres del Paine jest zróżnicowany i obejmuje zarówno stepy, jak i gęste lasy, a także… olbrzymie lodowce, które są częścią południowopatagońskiego pola lodowego. W parku znajdują się również przepiękne błękitne jeziora, rzeki i wodospady, które dodają magii i dramaturgii dzikiemu patagońskiemu pejzażowi.

Park Narodowy Kakadu, Australia

Park Narodowy Kakadu, Australia

Park Narodowy Kakadu, Australia

Park Narodowy Kakadu, położony w Północnej Australii, jest jednym z największych i najbardziej zróżnicowanych ekologicznie parków narodowych na kontynencie. Rozciągający się na powierzchni ponad 19,800 km², park ten uznawany jest za skarb narodowy Australii. Nie dziwi więc fakt, że wpisano go na listę światowego dziedzictwa UNESCO - zarówno ze względu na jego wyjątkowe walory przyrodnicze, jak i kulturowe.

Kakadu jest znany z niesamowitej różnorodności biologicznej. Jego krajobraz to mozaika wilgotnych lasów deszczowych, bagnistych terenów, rzek, zbiorników wodnych, a także skalistych klifów i suchych sawann. Czy wiedzieliście, że w parku tym żyje ponad 280 gatunków ptaków, 60 gatunków ssaków, setki gatunków owadów?

Park Narodowy Kakadu oferuje szeroki wachlarz aktywności dla odwiedzających, w tym wędrówki piesze, obserwacje ptaków, wycieczki łodzią po rzekach i bagnach (gdzie można zobaczyć krokodyle słodkowodne!). Zarządzany wspólnie przez rząd australijski i rdzenną ludność, stanowi on prawdziwy model współpracy w dziedzinie ochrony przyrody i zrównoważonego wykorzystania zasobów naturalnych.

Park Narodowy Iguazú, Argentyna, Brazylia

Park Narodowy Iguazú, Argentyna, Brazylia

Park Narodowy Iguazú, Argentyna, Brazylia

Park Narodowy Iguazú, położony na granicy Argentyny i Brazylii, jest domem dla jednego z najbardziej imponujących i spektakularnych cudów natury na świecie – wodospadów Iguazú. Ten majestatyczny kompleks składa się z około 275 poszczególnych kaskad, które rozciągają się na szerokości prawie 3 km, co czyni go jednym z największych systemów wodospadów na Ziemi. Głównym celem tego miejsca jest ochrona niezwykłego krajobrazu i bogatej bioróżnorodności regionu. Wodospady Iguazú otoczone są gęstym subtropikalnym lasem deszczowym, który jest domem dla wielu gatunków roślin, ptaków, ssaków i owadów. Wśród fauny parku można spotkać takie gatunki jak tukan, jaguar czy kapibara.

Park Narodowy Iguazú przyciąga rocznie miliony turystów z całego świata, którzy przybywają, by podziwiać oszałamiające widoki i dźwięki spadającej wody. Najbardziej znany punkt widokowy, Garganta del Diablo (Gardziel Diabła), oferuje zapierające dech w piersiach panoramy największej i najbardziej spektakularnej kaskady w całym kompleksie wodospadów.

Ochrona i zarządzanie parkiem koncentruje się jednak na zachowaniu jego unikalnych ekosystemów oraz zapewnieniu, że turystyka nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne.

 

Odwiedzając parki narodowe doświadczamy niesamowitych przygód i odkrywamy niezwykłe zakątki świata, ale też uczymy się o ochronie naszego środowiska. Pamiętajmy też, że odpowiedzialna turystyka w parkach narodowych obejmuje szereg działań mających na celu minimalizację wpływu wizyt na środowisko. Obejmuje to nie tylko czasowe zamykanie terenów na regenerację, ale również edukację odwiedzających o zachowaniu szlaków i unikaniu zakłócania dzikiej przyrody. Poczuj się jak bohater filmów przygodowych i wybierz się w podróż do najpiękniejszych parków narodowych na świecie!

22.04.2024 Arnika Persona

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.