Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Top 10 atrakcji w Rzymie - musisz je zobaczyć!

Rzym to miejsce, którego nie można przegapić. Przewyższa ono większość miast pod względem ilości historycznych atrakcji, jednak czy dasz radę zobaczyć je wszystkie? Przedstawiamy TOP 10 najlepszych atrakcji w Rzymie!

Kololseum - atrakcje w Rzymie

Kololseum - atrakcje w Rzymie

Znajdziesz tu światowej klasy restauracje, bajeczne bary, niezwykłe muzea i zabytki przesiąknięte starożytną historią. Oto lista najważniejszych atrakcji w Rzymie!

Koloseum

Koloseum to ogromnych rozmiarów zabytek, pochodzący z 72 roku naszej ery. Krwawe walki pomiędzy gladiatorami, niewolnikami, więźniami i dzikimi zwierzętami na zawsze zapisały się na kartach historii tego niezwykłego miejsca. Amfiteatr o pojemności ponad 50 000 osób należał niegdyś do największych na świecie. Jest to niezbędna pielgrzymka dla miłośników historii i idealny punkt wyjścia do zwiedzania rzymskich pozostałości miasta.

Lokalizacja: Piazza del Colosseo.

Wskazówka: Najlepszą porą na zwiedzanie Koloseum jest wczesny poranek lub, jeśli wolisz, późne popołudnie przed zamknięciem, aby uniknąć najsilniejszego słońca.

Forum Romanum

Forum Romanum - atrakcje w Rzymie

Forum Romanum - atrakcje w Rzymie

Najstarsze z rzymskich forów, Foro Romano (Forum Romanum), było niegdyś centrum ceremonii państwowych, handlu i sądownictwa. Powyżej Koloseum znajduje się miejsce narodzin Rzymu, Palatyn. W późniejszym okresie Palatyn stał się domem wpływowych ludzi zarówno za czasów Republiki, jak i Cesarstwa.

Lokalizacja: Via della Salara Vecchia.

Panteon

Panteon - atrakcje w Rzymie

Panteon - atrakcje w Rzymie

Panteon jest najlepiej zachowanym starożytnym budynkiem w Rzymie. Hadrian zbudował go w latach 119-128 n.e. jako świątynię 12 najważniejszych klasycznych bóstw. Prostota zewnętrznej części budynku pozostała w dużej mierze niezmieniona; zachowały się nawet oryginalne rzymskie drzwi z brązu. Wewnątrz zobaczyć możemy dzieło najlepszego rzymskiego architekta - Witruwiusza. Średnica półkulistej kopuły równa jest wysokości całego budynku; potencjalnie mogłaby pomieścić idealną kulę. W centrum kopuły znajduje się oculus, okrągły otwór o średnicy 9 metrów, jedyne źródło światła i symboliczne połączenie między świątynią a niebem.

Lokalizacja: Piazza della Rotonda.

Wskazówka: Będąc w Rzymie, unikaj kolejek, przyjeżdżając na miejsce bardzo wcześnie rano.

MAXXI

MAXXI - atrakcje w Rzymie

MAXXI - atrakcje w Rzymie

Nawet z daleka widać, że Muzeum Sztuki XXI wieku (w skrócie MAXXI) jest ukłonem w stronę wszystkiego, co nowoczesne. Zaprojektowane przez najnowocześniejszą firmę architektoniczną Zaha Hadid i otwarte w 2009 roku, MAXXI samo w sobie jest dość niezwykłym dziełem sztuki. Nie zapominając oczywiście o tym, że znajdują się tu także dzieła jednych z najbardziej ekscytujących i modnych współczesnych artystów we Włoszech.

Lokalizacja: Via Guido Reni.

Musei Capitolini

Musei Capitolini - atrakcje w Rzymie

Musei Capitolini - atrakcje w Rzymie

Jest to miasto, któremu zawdzięczamy sztukę Michała Anioła. W bliźniaczych pałacach po przeciwnych stronach placu Campidoglio znajdują się Muzea Kapitolińskie, najstarsza publiczna galeria na świecie, która otworzyła swoją kolekcję dla publiczności w 1734 roku. Wewnątrz można podziwiać zapierające dech w piersiach obrazy Tycjana, Tintoretta, Veronese i Caravaggia oraz pięknie wykonane posągi barokowego geniusza Berniniego. Nie przegap też Galerii Borghese i Palazzo Barberini Galleria Nazionale d'Arte Antica.

Wskazówka: Jeśli to konieczne, pamiętaj o wydrukowaniu biletów wstępu.

Fontana di Trevi

Fontanna di Trevi - atrakcje w Rzymie

Fontanna di Trevi - atrakcje w Rzymie

Przedrzyj się przez tłumy na maleńkim placu, a przekonasz się, dlaczego wszyscy pragną zrobić sobie zdjęcie wokół Fontany di Trevi. Błyszczący trawertyn Fontany di Trevi, skąpany w blasku fleszy aparatów fotograficznych, wygląda surowo pod szumiącymi falami wody. Sama rzeźba to fantastyczna scena z trytonami, ostrymi skałami i drzewami przed ścianą Palazzo Poli. Lokalna tradycja mówi, by do fontanny wrzucić monetę, a spełnią się Twoje marzenia - woda jest tam spuszczana raz w tygodniu, a wszystkie pieniądze trafiają do Włoskiego Czerwonego Krzyża.

Lokalizacja: Piazza di Trevi.

Wskazówka: Przy tak dużym natężeniu ruchu fontanna może być punktem, w którym spotkamy kieszonkowców, więc zachowaj szczególną ostrożność, prosząc o zdjęcie od innego turysty. Zalecamy zainwestowanie w selfie stick.

Piazza di Spagna

Piazza di Spagna zawdzięcza swoją nazwę ambasadzie hiszpańskiej przy Watykanie, ale słynie głównie z eleganckiej kaskady schodów prowadzących w dół od kościoła Trinità dei Monti. Znane po włosku jako Scalinata di Trinità dei Monti, nazywa się je również Hiszpańskimi Schodami. U podnóża schodów znajduje się zachwycająca fontanna w kształcie łodzi, Barcaccia. Schody najlepiej podziwiać z samego rana, zanim pojawią się na nich tłumy.

Lokalizacja: Piazza di Spagna.

Pincio

Z widokiem na Piazza del Popolo, a obecnie integralną częścią Villa Borghese, znajduje się jeden z najstarszych ogrodów w Rzymie: Pincio. Rodzina Pinci założyła tu pierwsze ogrody w IV wieku. Pincio jest najbardziej znany z widoku na Watykan o zachodzie słońca, z kopułą Świętego Piotra w złotym kolorze. Utwardzony teren za punktem widokowym jest popularny wśród rowerzystów (rowery można wypożyczyć w pobliżu) i rolkarzy. Na południowy wschód od Pincio znajduje się Casina Valadier, obecnie droga restauracja z widokiem, którego nie można sobie odmówić.

Lokalizacja: Viale Gabriele D'Annunzio.

Piazza Navona

Wielowiekowy Piazza Navona jest prawdopodobnie jednym z najbardziej znanych placów publicznych w Rzymie. Znajduje się tu wiele kawiarni i sklepów, a także  imponujących zabytków - w tym jeden autorstwa Gian Lorenzo Berniniego i inny autorstwa Francesco Borrominiego.

Wskazówka: Jeśli chcesz coś zjeść, najlepiej unikaj zatłoczonych restauracji na placu i wybierz boczne uliczki.

Trastevere

Trastevere - atrakcje w Rzymie

Trastevere - atrakcje w Rzymie

Jeśli chcesz zobaczyć prawdziwy Rzym, zdecydowanie zalecamy odwiedzenie Trastevere. Położona na południowy wschód od Watykanu, dzielnica ta jest domem dla Bazyliki Santa Maria in Trastevere, a także licznych restauracji i okolicznych sklepów (często porównywana jest do nowojorskiej Greenwich – głównie dzięki uroczym brukowanym uliczkom i wąskim drogom).

Trastevere, choć znajduje się nieco dalej od centrum miasta, jest hitem wśród odwiedzających. Po wielu godzinach spędzonych na przedzieraniu się przez tłumy, miło jest odkryć spokojniejszą okolicę (z tańszym, bardziej autentycznym jedzeniem!). Podróżni mówili również, że po wizycie w Trastevere mieli wrażenie, że doświadczyli prawdziwego spojrzenia na życie Rzymian.

 

Wyrusz w podróż śladami najlepszych atrakcji w Rzymie i spędź wakacje pełne wspomnień! Nie czekaj – zarezerwuj urlop już dziś i odkryj prawdziwe, rzymskie sekrety.

Podsumowanie

  • Koloseum: Najbardziej znany amfiteatr z 72 roku n.e., słynący z walk gladiatorów. Pojemność przekracza 50,000 osób. Wizyta tu to "niezbędna pielgrzymka" dla miłośników historii.
  • Forum Romanum: Najstarsze forum w Rzymie, niegdyś centrum ceremonii państwowych i handlu. Znajduje się powyżej Koloseum, na Palatynie.
  • Panteon: Najlepiej zachowany starożytny budynek, zbudowany przez Hadriana w latach 119-128 n.e. jako świątynia 12 bóstw. Znany z monumentalnej kopuły z oculus, jedynym źródłem światła.
  • MAXXI: Muzeum Sztuki XXI wieku, zaprojektowane przez Zaha Hadid, otwarte w 2009 roku. Prezentuje prace współczesnych włoskich artystów.
  • Musei Capitolini: Najstarsza publiczna galeria sztuki na świecie, otwarta w 1734 roku. Zawiera dzieła Michała Anioła, Tycjana, Tintoretta, Veronese i Caravaggia.
  • Fontana di Trevi: Popularna fontanna, znana z błyszczącego trawertynu i rzeźby przed Palazzo Poli. Lokalna tradycja mówi, by wrzucić monetę, aby spełnić marzenia.
  • Piazza di Spagna: Znana z Hiszpańskich Schodów i fontanny w kształcie łodzi, Barcaccia. Najlepiej odwiedzać wczesnym rankiem.
  • Pincio: Ogrody z widokiem na Watykan. Popularne miejsce wśród rowerzystów i rolkarzy, znane z zachodów słońca nad kopułą Świętego Piotra.
  • Piazza Navona: Znany plac publiczny z kawiarniami, sklepami oraz zabytkami autorstwa Berniniego i Borrominiego. Lepiej jeść w bocznych uliczkach niż na tłocznym placu.
  • Trastevere: Dzielnica z Bazyliką Santa Maria in Trastevere, porównywana do Greenwich Village. Ceniona za spokój, tańsze i autentyczne jedzenie oraz możliwość doświadczenia życia prawdziwych Rzymian.

12.04.2024 Arnika Persona

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.