Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Zanzibar - atrakcje turystyczne wyspy

Zanzibar to przepiękna tanzańska wyspa ulokowana na Oceanie Indyjskim, która kojarzy się z błękitem, egzotyką oraz niesamowitym klimatem. Turyści przyciągani są tutaj przez czyste wybrzeże, miękkie złote plaże, wspaniałą pogodę i niezapomniane widoki. Zanzibar to nazwa zarówno dla pojedynczej wyspy, jak i określająca archipelag trzech wysp, w skład którego wchodzi Mafia, Pemba i wiele malutkich wysepek. To miejsce idealne na wymarzone i nietuzinkowe wakacje, zwłaszcza dla miłośników nurkowania oraz rajskich krajobrazów, jak z pocztówek. 

Co warto zobaczyć i przeżyć na Zanzibarze?

Zanzibar to wspaniały kierunek na wczasy dla osób, które szukają błogiego leniuchowania w rajskich okolicznościach. Temperatura morza sięga tutaj aż 28 stopni Celsjusza, a plaże wyglądają tak jakby się miały nigdy nie kończyć. Jednakże Zanzibar to nie tylko możliwość relaksu i kąpieli - zarówno słonecznych, jak i wodnych - lecz również mnóstwo atrakcji, a także miejsc do odkrycia. Jedną z nich są niewątpliwie farmy przypraw. To plantacje pełne egzotycznych i pachnących roślin, które można zobaczyć, poczuć i naprawdę świetnie się tutaj bawić bez względu na wiek.

Egzotyczny Zanzibar

Egzotyczny Zanzibar

Wśród wielu dostępnych farm dobrą renomą cieszy się plantacja Tangawizi, która ma sympatycznych pracowników i jest pełna przeróżnych skarbów. Można tutaj zobaczyć chociażby czerwone banany, mango na drzewach, czy takie rośliny jak wanilia, kurkuma, gałka muszkatołowa oraz pieprz. W miejscu tym uda się też podpatrzeć jak rośnie kawa oraz zakupić dla siebie coś na pamiątkę.

Będąc na wakacjach na Zanzibarze koniecznie trzeba też odwiedzić Park Narodowy Jozani. To przepiękne miejsce będące pod ochroną, które zachwyca zarówno fauną, jak i florą. Na odwiedzających czeka tutaj las tropikalny, endemiczne gatunki małp i zapierający dech w piersiach las namorzynowy. Jest on przede wszystkim dziki i ma w sobie aurę tajemniczości, a jednocześnie idealnie nadaje się dla turysty w każdym wieku, bowiem można tutaj przechodzić po stabilnym pomoście i omijać prześliczne korzenie drzew, które są tutaj prawdziwą atrakcją.

Wspaniała jest także Wyspa Żółwi, czyli Prison Island. Miejsce to znajduje się nieopodal stolicy i można się tutaj dostać dzięki półgodzinnemu rejsowi, który rozpoczyna się właśnie w stolicy. Prison Island zachwyca ogromną ilością żółwi, z których najstarszy ma już 190 lat! Można je głaskać i karmić, a także po prostu błogo leniuchować obserwując te niesamowite zwierzęta. Ponadto na wyspie panują świetne warunki do uprawiania snorkelingu, zażywania kąpieli słonecznych na pięknej plaży, czy też moczenia ciało w ciepłym morzu. To frajda zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.  

Stolica Stone Town

Stolica Stone Town

Stolica Zanzibaru, czyli Stone Town jest równie ciekawa, zwłaszcza dla osób, które chcą trochę bliżej poznać codzienne życie tego zakątka na świecie. Miasto to posiada urokliwy port, warto też zajrzeć na nocny market. Poza tym Stone Town urzeka atrakcjami starego miasta. Stolica Zanzibaru ma dość burzliwą, bolesną historię. Niegdyś był tutaj ośrodek handlu niewolnikami. Obecnie zaś można tu wieczorem bez końca spacerować wśród wielu mniejszych i większych straganów pełnych smaków i zapachów, a także odpoczywać gubiąc się wśród tutejszych ulic, by później ponownie się odnajdywać.

Raj dla miłośników nurkowania

Zanzibar jest też niewątpliwie rajem dla miłośników nurkowania. Piękne miejsce do tej aktywności znajduje się w okolicach wyspy Mnemby, gdzie można doświadczyć tak bardzo turkusowej wody, że aż trudno w to uwierzyć. Jednocześnie ma się też szansę na zobaczenie delfinów oraz oczywiście niezwykłego, podwodnego krajobrazu. To jednak zaledwie początek.

Równie pięknym i jednym z najlepszych zakątków do nurkowania jest także Leven Bank. Można je odnaleźć w północnej części wyspy na otwartym ocenie. Miejsce to ma w sobie wiele magii, którą skrywają podwodne krainy. Można tutaj zobaczyć ogromną różnorodność życia, górskie krajobrazy, ale też warto wiedzieć, że występują tu dość silne prądy, co sprawia, że nadaje się ono jednak dla bardziej zaawansowanych miłośników nurkowania. Jeśli chodzi o morskie stworzenia to bardzo prawdopodobne, że uda się tutaj spotkać się płaszczki, rekiny rafowe białopłetwe, mureny, czy też delfiny.

Plaże Zanzibaru

Plaże Zanzibaru

Inne wspaniałe miejsca na Zanzibarze, które nadają się idealnie do podwodnych wojaży to takie perełki jak Nankivell, Hunga Reef oraz Boribu Reef. Dwa pierwsze znajdują się niedaleko siebie i odnajdą się tutaj wszyscy nurkowanie bez względu na doświadczenie. Zakątki te zachwycają swoją barwnością. Będąc tutaj ma się wrażenie przebywania w tajemniczych, kolorowych ogrodach. Boribu Reef natomiast znajduje się u południowych wybrzeży wyspy i kusi ogromem gatunków gąbek. Jego głębokość sięga około 30 metrów. 

Kiedy warto wybrać się na Zanzibar?

Na Zanzibarze panuje klimat podzwrotnikowy suchy, oznacza to, że na wybrzeżu i wyspach można się spodziewać wysokiej temperatury prawie przez cały rok (pomiędzy 25, a nawet 35 stopni!). W centrum kraju zaś można liczyć na bardziej umiarkowane ciepło - między 16, a 25 stopni Celsjusza.  Największe upały na Zanzibarze panują w okresie od grudnia aż do marca, wtedy to można się spodziewać temperatur nawet do około 40 stopni. Woda zaś sięga tu 30 stopni Celsjusza, co zachęca do kąpieli i cieszenia się nią jak najdłużej.

Na wakacje można spokojnie wybrać sobie miesiąc na odwiedziny, który najbardziej odpowiada upodobaniom do większego lub mniejszego gorąca. Co ciekawe w okresie wakacyjnym występują tu monsuny - to oznacza, że to idealny moment, by uprawiać na Zanzibarze różnorakie sporty wodne. 

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.