Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Turystyczne atrakcje Kuby – miejsca, które trzeba zobaczyć

Kuba, największa karaibska wyspa, na każdym kroku zachwyca swoją historią i kulturą. Muzyka na żywo rozbrzmiewa na brukowanych placach wpisanego na listę światowego dziedzictwa Starego Miasta w Hawanie, zabytkowe samochody wciąż jeżdżą po ulicach, a piękne stare budynki w kolonialnych miastach Kuby przywołują wrażenie kraju zamrożonego w czasie. Zobacz przygotowaną przez nas listę najlepszych turystycznych atrakcji Kuby i pozwól się zauroczyć!

Stara Hawana - atrakcje na Kubie

Stara Hawana - atrakcje na Kubie

Kuba obfituje również w naturalne piękno. Ta rozległa wyspa to ponad 5000 kilometrów linii brzegowej i jedne z najbardziej olśniewających plaż na całym świecie. Kuba oferuje różnorodność, z którą niewiele karaibskich wysp może konkurować. Poznaj ten urzekający kraj dzięki naszej liście najlepszych atrakcji i miejsc do odwiedzenia na Kubie! Przygodę czas zacząć!

Stara Hawana (Habana Vieja)

Wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO Habana Vieja lub Stara Hawana to dobrze zachowany fragment kubańskiej historii. Spacerując po brukowanych uliczkach i spoglądając na okazałe barokowe i neoklasycystyczne budynki, łatwo wyobrazić sobie, jak wyglądało życie na Kubie 200 lat temu. Rozległe renowacje tchnęły nowe życie w zabytkowe budynki. Do głównych atrakcji należy przede wszystkim Plaza de la Catedral, na którym znajduje się kubańska barokowa Catedral de San Cristobal - legendarna restauracja i miejsce spotkań Hemingwaya, Bodeguita del Medio - oraz forteca wojskowa Castillo de la Real Fuerza.

Nie możemy zapomnieć również o Plaza Vieja. To tętniące życiem miejsce spotkań jest domem dla kilku godnych uwagi budynków, w tym XVIII-wiecznego Casa del Conde Jaruco.

Zaplanuj wakacje marzeń

na Kubie


Sprawdź oferty

Varadero

Varadero - atrakcje na Kubie

Varadero - atrakcje na Kubie

Varadero jest jednym z najbardziej znanych miejsc na Kubie i domem dla jednej z najlepszych plaż na Karaibach. Rozciąga się wzdłuż półwyspu Hicacos na północnym wybrzeżu. Ponad 50 nadmorskich kurortów ciągnie się wzdłuż tego popularnego, otoczonego palmami pasa, a jego wspaniałe plaże z białym piaskiem przyciągają turystów z całego świata. Atrakcje Varadero obejmują przede wszystkim Parque Ecológico Varahicacos (Park Ekologiczny Varadero) i jego dwie jaskinie, Cueva de Ambrosio i Cueva de Musulmanes. Weź orzeźwiającą kąpiel w krystalicznie czystej cenocie, podziwiaj gigantyczne stalaktyty i stalagmity i skocz z okolicznych półek do basenu w kolorze turkusowym poniżej. Prawdziwa przygoda może być już w zasięgu ręki!

Polecamy również spokojny Parque Josone jest domem dla bujnych ogrodów kwiatowych, restauracji, basenu i małego jeziora, po którym można wiosłować łodziami wiosłowymi. Idealnia opcja na romantyczny wypad!

Guardalavaca

Guardalavaca - atrakcje na Kubie

Guardalavaca - atrakcje na Kubie

Otoczona błyszczącymi plażami Guardalavaca, w prowincji Holguin, jest cichsza i bardziej odległa niż wspomniane wcześniej Varadero. Bujna roślinność otacza rozległą plażę, zapewniając mnóstwo zacienionych miejsc dla tych, którzy szukają wytchnienia od tropikalnego słońca.

Na zachód od Guardalavaca, Bahia de Naranjo obejmuje duży kawałek wybrzeża i trzy wyspy, w tym Cayo Naranjo z popularnym delfinarium, które oferuje bliskie spotkania z tymi niezwykłymi stworzeniami. Chorro de Maita to kolejna atrakcja blisko Guardalavaca, z obszarem pochówku rdzennych Indian i wiernie odtworzoną wioską Taino.

Trynidad

Trynidad - atrakcje na Kubie

Trynidad - atrakcje na Kubie

Zwiedzanie miasta Trinidad na Kubie, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, jest jak cofnięcie się w czasie. Pięknie odrestaurowane budynki i brukowane uliczki w centrum miasta emanują osobliwym kolonialnym klimatem. Znaczna część architektury pochodzi z okresu od XVII do XIX wieku, kiedy to Trynidad prosperował dzięki handlowi cukrem i niewolnikami.

Dziś Trinidad jest jednym z najlepszych turystycznych miast na Kubie. Zwiedzanie warto zacząć od Plaza Mayor, czyli centralnego placu miasta. Nad placem wznosi się neoklasycystyczny kościół Świętej Trójcy (Iglesia Parroquial de la Santisima Trinidad).

Inne atrakcje Trynidadu to kościół i klasztor Świętego Franciszka (Iglesia y Convento de San Francisco) z charakterystyczną dzwonnicą oraz Palacio Brunet, okazały dom zbudowany w 1812 roku, posiadający oryginalne freski i marmurowe podłogi.

Park Narodowy Viñales (Valle de Viñales)

Park Narodowy Viñales - atrakcje na Kubie

Park Narodowy Viñales - atrakcje na Kubie

Wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Park Narodowy Viñales to piękna, zielona dolina w Sierra de los Organos, na północ od Pinar del Rio. Strome wapienne wzgórza, zwane mogotes, przecinają doliny, tworząc dramatyczny krajobraz i dziką przyrodę.

Doliny w Parque Nacional Viñales to obszary rolnicze, na których uprawia się tytoń, owoce i warzywa. Dla entuzjastów spędzania czasu na świeżym powietrzu park oferuje fantastyczne wycieczki piesze i konne po wzgórzach. Można tu także zwiedzać plantacje kawy, jaskinie i uprawiać wspinaczkę skałkową lub zjeżdżać na tyrolce.

Baracoa

Jedną z głównych atrakcji wschodniej Kuby jest piękne Baracoa, najstarsze miasto w kraju. Zostało założone w 1511 roku w prowincji Guantanamo, a budowa pierwszego kościoła rozpoczęła się mniej więcej w tym samym czasie.

Dziś odwiedzający przyjeżdżają tu ze względu na urokliwą architekturę kolonialną i bujne krajobrazy. Płaski szczyt El Yunque góruje nad całym tym tropikalnym pięknem, zachęcając turystów do wejścia z przewodnikiem na jego 589-metrowy szczyt. Zbocze wzgórza jest bowiem rezerwatem biosfery UNESCO, gdzie znaleźć możemy rzadkie gatunki ptaków i roślin.

Około 20 kilometrów na północny zachód od Baracoa znajduje się jedna z najlepszych plaż w okolicy: malownicza Playa Maguana.

Castillo de San Pedro del Morro, Santiago de Cuba

Wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO Castillo del Morro jest jedną z najlepiej zachowanych hiszpańskich fortec z XVII wieku. Stoi przy wejściu do Zatoki Santiago, około 10 kilometrów na południowy zachód od Santiago de Cuba, drugiego co do wielkości miasta w kraju.

Usytuowana wysoko na szczycie klifu konstrukcja została zaprojektowana w 1587 roku, ale jej budowa zajęła dziesięciolecia i została ostatecznie ukończona pod koniec XVII wieku. Pierwotnie miała chronić przed atakami piratów, ale pod koniec XVIII wieku służyła również jako więzienie, zanim ponownie została przekształcona w fortecę. Dziś można zwiedzać wiele różnych poziomów fortu, dowiedzieć się o piratach i historii fortu w małym muzeum oraz podziwiać imponujące widoki na zatokę.

Inne atrakcje kulturalne Santiago de Cuba obejmują Muzeum Diego Velazqueza i Cementerio de Santa Ifigenia, w którym znajdują się szczątki niektórych z najbardziej znanych postaci wojskowych na Kubie.

Niecałą godzinę jazdy samochodem od miasta znajduje się również Parque Baconao, rezerwat biosfery wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, w którym można zwiedzać plantacje kawy, spacerować po pięknych ogrodach botanicznych i podziwiać wspaniałe 360-stopniowe widoki na góry i morze ze szczytu Gran Piedra o wysokości 1234 metrów, dużej skały wulkanicznej.

Plaza de la Revolucion (Pomnik Jose Marti), Hawana

Plaza de la Revolucion - atrakcje na Kubie

Plaza de la Revolucion - atrakcje na Kubie

Słynna Plaza de la Revolucion również zasługuje na wzmiankę w naszym zestawieniu. W końcu to właśnie tu Castro wygłaszał swoje przemówienia, przyciągając czasami ponad milion osób. A w 1998 roku, podczas wizyty na Kubie, papież Jan Paweł II odprawił tu mszę.

W centrum Plaza de la Revolucion stoi 109-metrowa wieża, pomnik kubańskiego bohatera narodowego, Jose Marti, a u jego podstawy znajduje się duży, biały marmurowy posąg. Poniżej posągu znajdziemy również wejście do wnętrza Jose Marti Memorial. Wejście na wieżę zapewnia niesamowite widoki na całą Hawanę!

Naprzeciwko pomnika, słynny gigantyczny portret Che Guevary zdobi budynek Ministerstwa Spraw Wewnętrznych – współcześnie znany głównie ze zdjęć, pocztówek czy nadruków na koszulkach.

Półwysep Zapata (Ciénaga de Zapata)

Półwysep Zapata, będący rajem dla obserwatorów ptaków i miłośników przyrody, to odległy, słabo zaludniony obszar Kuby z różnorodnymi krajobrazami i jednym z największych mokradeł na Karaibach. Cienaga de Zapata lub Bagno Zapata, jest rezerwatem biosfery UNESCO, domem dla około 150 różnych gatunków ptaków, w tym papug i czapli. Krokodyle również są tam dość powszechne!

U ujścia Zatoki Świń (Bahia de Cochinos) znajduje się Playa Giron, słynne miejsce inwazji na Zatokę Świń w 1961 roku. Tę fascynującą historię można poznać w niewielkim Museo Giron. Na szczycie Zatoki Świń, Playa Larga jest domem dla długiej plaży otoczonej bujną roślinnością. Zapaleni nurkowie mogą odkrywać podwodną przyrodę w licznych miejscach nurkowych wzdłuż rafy.

Boca de Guama jest natomiast centrum turystycznym półwyspu, a jego główną atrakcja to… Criadero de Cocodrilos, czyli farma krokodyli.

Wybierz się na Kubę i przeżyj przygodę, którą zapamiętasz do końca życia! Piękne plaże, cudowne zabytki, przepyszne jedzenie i muzyka – to przepis na idealne wakacje! Poczuj ducha kubańskiej rewolucji, spaceruj szlakami największych rewolucjonistów w historii, podziwiaj przepiękne, stare samochody i… rób zdjęcia!

Lokalizacje turystycznych atrakcji Kuby - mapa

Podsumowanie

  • Stara Hawana (Habana Vieja): barokowe i neoklasycystyczne budynki, Plaza de la Catedral, i legendarna restauracja Bodeguita del Medio.
  • Varadero: nadmorskie kurorty, plaże z białym piaskiem i Park Ekologiczny Varahicacos.
  • Guardalavaca: spokojniejsze miejsce z bujną roślinnością i Cayo Naranjo - wyspa z delfinariem.
  • Trynidad: kolonialna architektura, Plaza Mayor i neoklasycystyczny kościół Świętej Trójcy.
  • Park Narodowy Viñales: mogotes, doliny uprawne i wycieczki piesze i konne.
  • Baracoa: najstarsze miasto Kuby, El Yunque i piękna Playa Maguana.
  • Castillo de San Pedro del Morro: XVI-wieczna forteca i muzeum w Santiago de Cuba.
  • Półwysep Zapata: rezerwat biosfery UNESCO, 150 gatunków ptaków i Playa Giron - miejsce inwazji na Zatokę Świń.
  • Plaza de la Revolucion, Hawana: miejsce historycznych przemówień i wydarzeń.

16.10.2023 Arnika Persona

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.