Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Top 10 atrakcji Paryża, których nie możesz pominąć

Jakie jest najbardziej romantyczne miasto na Ziemi? Oczywiście – Paryż! Co do tego, chyba nikt nie ma wątpliwości. Ta francuska metropolia, a zarazem stolica Francji, jest numerem jeden w rankingach zakochanych. Jednak nie tylko miłość i porywy serca sprowadzają tu miliony turystów z całego świata.

Wieża Eiffla w Paryżu

Wieża Eiffla w Paryżu

Paryż to pod wieloma względami niekwestionowana perełka na mapie Europy. Atrakcji do odwiedzenia jest tyle, że mogłoby o nich powstać nawet kilka artykułów. Jak zatem wybrać te najlepsze, których nie można pominąć? W tym artykule znajdziesz podręczny ranking 10 topowych paryskich miejscówek. Pozwól się porwać magii tego miasta i odkryj je z nami!

Wieża Eiffla

To niekwestionowana architektoniczna ikona, a zarazem symbol Paryża. Okazała wieża, górująca majestatycznie nad miastem, została zbudowana w 1889 roku, by upamiętnić rocznicę rewolucji francuskiej.

Liczy sobie 342 metry wysokości (dla porównania – Pałac Kultury w Warszawie ma „jedynie” 237 metrów). Aby wejść na wieżę Eiffla potrzeba ok. 30-45 minut, a sama konstrukcja liczy 1665 schodów. Do dyspozycji zwiedzających są także windy. Najpopularniejsze do zwiedzania jest piętro pierwsze i drugie, gdzie znajdują się: słynna restauracja Madame Brasserie, której przewodzi znakomity paryski szef kuchni Thierry Marxs oraz platformy widokowe, skąd można podziwiać uroki Paryża.

Za dodatkową opłatą wjedziemy też na sam szczyt, gdzie niegdyś mieściło się biuro samego Gustave’a Eiffl’a, a dziś znajduje się modny coctail bar, a przede wszystkim widok, zapierający dech w piersiach! Bilety na słynną wieżę Eiffla rozpoczynają się już od 47 Euro.

Ciekawostką jest fakt, że w czasach gdy powstała wieża Eiffla, Paryżanie uznali ją za obiekt szpecący miasto i żądali jej rozebrania! Dziś kultowa konstrukcja to nie tylko wizytówka Paryża, ale także duma jego mieszkańców.

Wersal

Atrakcje w Paryżu - Wersal

Atrakcje w Paryżu - Wersal
 

Ten dawny pałac królewski, którego budowę rozpoczęto jeszcze w 1546 roku, stanowi dziś dziedzictwo kulturalne Francji. Dawna siedziba króla Ludwika XIV, nazywanego „Królem Słońce”, a obecnie największe muzeum sztuki na świecie. Znajduje się nad Sekwaną i zajmuje 40 hektarów powierzchni.

Unikalną kolekcję Wersalu tworzy ok. 615 tysięcy dzieł sztuki, na co dzień obejrzeć można zwykle 10% wszystkich zbiorów. Najstarsze z nich pochodzą ze starożytnej Grecji i Rzymu, a także Egiptu.

Cały obiekt pałacowy wraz z przepięknymi ogrodami, zachwyca architektonicznym rozmachem i został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obywatele Unii Europejskiej do 26 roku życia mają darmowy wstęp do Wersalu. Pozostali odwiedzający mogą nabyć bilet już od 27 Euro.

Muzeum w Luwrze

Paryski Luwr

Paryski Luwr

Kolejny słynny, architektoniczny symbol Paryża, odwiedzany przez miłośników sztuki, nawet z najdalszych zakątków świata. Ten niegdysiejszy pałac królewski, wzniesiony w niespełna 10 lat na rozkaz króla Francji, Ludwika XIV, jest dziś jednym z największych muzeów na świecie. Rocznie potrafi tam zawitać niemal 8 milionów zwiedzających!

Tak duża frekwencja wymusiła na dyrekcji Luwru ograniczenia liczby zwiedzających (do 30 tysięcy osób dziennie). Ma to swoje uzasadnienie nie tylko w zapewnieniu komfortu gościom muzeum, ale także ochronie cennych dzieł sztuki.

To właśnie tu znajduje się słynny obraz Mona Lisy, autorstwa Leonarda da Vinci. Któż nie chciałby popatrzeć z bliska na jej słynny, tajemniczy uśmiech! Dodatkowych emocji dodaje fakt, że obraz jest dziś wart ponad 850 milionów dolarów. Sama wartość jego ubezpieczenia opiewa na kwotę 100 milionów dolarów, co zostało wpisane do Księgi Rekordów Guinessa.

Bilety do Luwru są darmowe dla obywateli Unii Europejskiej do 26 roku życia, a dla osoby dorosłej zaczynają się już od 17 Euro. Warto wiedzieć – co roku, w dniu 14 lipca wstęp do Luwru jest darmowy dla wszystkich.

Katedra Notre Dame

Katedra Notre Dame w Paryżu

Katedra Notre Dame w Paryżu
 

Ta majestatyczna, gotycka budowla to zdecydowany must see na mapie Paryża. Jest to jedna z najbardziej znanych katedr na świecie. Jej nazwa odnosi się do Marii, Matki Bożej i została rozsławiona w wielu dziełach literackich minionych epok (m.in. w powieści „Dzwonnik z Notre Dame” Wiktora Hugo). Jej powstanie szacuje się na lata 1220-1240 (w tych czasach w Polsce panowała średniowieczna dynastia Piastów).

Arcykatedra Notre Dame została wzniesiona na wyspie, na rzece Sekwana. W jej miejscu znajdowała się wcześniej pogańska świątynia. Fasadę tworzą dwie charakterystyczne wieże, wznoszące się na wysokość 70 metrów. Aby dostać się na ich szczyt trzeba pokonać 387 schodów. Ważnym elementem budowli są przepiękne witraże oraz organy z XVIII wieku.

Ta perła architektury zwykle odwiedzana przez ok. 14 milionów turystów rocznie, obecnie jest zamknięta dla zwiedzających (nadal można podziwiać ją z zewnątrz). Po tragicznym pożarze w 2019 roku we wnętrzach trwają prace naprawcze.

Do ciekawostek należy fakt, że w jej skarbcach nadal przechowywane są cenne relikwie, uznawane za światowe dziedzictwo chrześcijaństwa – m.in. cierniowa korona Chrystusa.

Pola Elizejskie

Pola Elizejskie w Paryżu

Pola Elizejskie w Paryżu
 

Paryskie Elizjum (w mitycznych czasach tak nazywano tę część Hadesu, gdzie trafiały dusze dobrych ludzi), to główna aleja Paryża. Przez wielu, którzy mieli okazję ją odwiedzić jest uznawana za najpiękniejszą ulicę świata, która liczy sobie 1910 metrów długości.

Pola Elizejskie to najsłynniejsza arteria miasta, zaprojektowana jeszcze w XVII wieku, wokół której tętni życie współczesnego Paryża. To właśnie tu mieści się wieża Eiffla, paryski Panteon oraz najmodniejsze sklepy i restauracje.

Aleję można przejść w niecałe pół godziny, a spacer jest rekomendowany wszystkim tym, którzy chcą poczuć prawdziwą atmosferę francuskiej metropolii. Tu odbywają się także liczne parady, obchody najpopularniejszych świąt narodowych oraz słynny kolarski wyścig Tour de France.

Łuk Triumfalny

Paryski Łuk Triumfalny

Paryski Łuk Triumfalny
 

Zwieńczeniem Pól Elizejskich jest paryski Łuk Triumfalny, który powstał jako hołd dla francuskich żołnierzy i jest wzorowany na łukach rzymskich. Jego budowę w 1806 roku zlecił sam Napoleon Bonaparte, ówczesny cesarz Francji.

Tradycja wznoszenia łuków triumfalnych sięga jeszcze starożytnego Rzymu, kiedy to powstawały one na cześć zwycięzców. Rzeźbiono na nich przydomki bohaterów oraz ich zasługi. Łuk Triumfalny w Paryżu nosi nazwiska żołnierzy napoleońskich.

Mało kto wie, że wśród nich znalazły się także nazwiska siedmiu Polaków, zasłużonych w bitwach Napoleona, m.in. Józefa Chłopickiego, Jana Henryka Dąbrowskiego czy Karola Kniaziewicza.

Dziś, ta majestatyczna budowla licząca aż 18 pięter, stanowi atrakcję Paryża, którą z pewnością warto zobaczyć. Na szczycie Łuku Triumfalnego znajduje się też taras widokowy, z którego można podziwiać okoliczne paryskie aleje.

Montmartre

Montmarte to jedna z dzielnic Paryża

Montmarte to jedna z dzielnic Paryża
 

Prawdziwa paryska atmosfera, gdzie sztuka przenika się z dostojną architekturą, gwarnymi kawiarniami, a przede wszystkim śladami dawnej francuskiej bohemy, panuje w jednej z najsłynniejszych dzielnic Paryża – Montmartre. Ulokowana na wzgórzu o tej samej nazwie, nazywana jest też „dzielnicą artystów”.

To właśnie tu swoje mieszkania i pracownie mieli m.in. Picasso, Verlaine, Matisse, Van Gogh oraz Chopin. Dziś także nie brakuje tu licznych galerii sztuki. Na Montmartre znajduje się także słynny kabaret Moulin Rouge, ale także zabytki, które można odwiedzić zupełnie za darmo, jak np. Bazylikę Świętego Serca czy Plac Tertre, gdzie spotkamy malarzy, tworzących swoje dzieła na oczach przewchodniów.

Paryska dzielnica Montmartre jest też uważana za najbardziej romantyczną w Paryżu. Znajdujące się tu klimatyczne restauracje, skwerki i urocze uliczki tworzą atmosferę, sprzyjającą zakochanym.

Moulin Rouge

Kabaret Moulin Rouge

Kabaret Moulin Rouge
 

Najsłynniejszy kabaret świata, czyli “Czerwony Młyn”, powstał w 1889 roku by dostarczać Paryżanom i przyjezdnym rozrywki. Głośne występy, podczas których skąpo ubrane dziewczyny tańczyły kankana, przyciągały do Młyna tłumy gości.

Miejsce to szybko zyskało nazwę Pierwszego Pałacu Kobiet, a na imprezach suto zakrapianych alkoholem zaczęli się także pojawiać przedstawiciele wyższych sfer. To sprawiło, że Moulin Rouge szybko zyskał sławę także poza granicami Francji.

Dziś kabaret nadal otwiera swe podwoje dla gości z całego świata i mimo, iż charakter występów nieco się zmienił, nadal jest jednym z najpopularniejszych miejsc w Paryżu, które na pewno trzeba zobaczyć. Na deskach Młyna wystąpiło też wielu znanych artystów jak Frank Sinatra, Edith Piaf czy Elton John.

Spektakle odbywają się codziennie i są odgrywane przy kolacji. Goście mogą oglądać występy blisko 80 artystów jednego wieczoru. Ceny biletów kształtują się w granicach od 92 do nawet 420 Euro.

Panteon

Paryż - miasto zakochanych

Paryż - miasto zakochanych

Budynek, który niegdyś był kościołem Świętej Genowefy, dziś jest świeckim mauzoleum. To właśnie tu zostali pochowani m.in. Emil Zola, Voltaire, Monnet, a także pierwsza kobieta, przyjęta do Panteonu – Maria Curie-Skłodowska.

Warto odwiedzić ten zabytkowy obiekt nie tylko dla słynnych postaci, które tu spoczywają, ale także po to, by podziwiać znakomite dzieła sztuki oraz zdobycze cywilizacji, w tym słynne wahadło Foucaulta. Dzięki niemu, można zobaczyć ruch Ziemi w czasie rzeczywistym.

Ciekawostką jest fakt, że od kwietnia do października Panteon w Paryżu otwiera dla zwiedzających swój dach, z którego można podziwiać wspaniałą panoramę stolicy Francji, wraz z widokiem na wieżę Eiffla i katedrę Notre Dame. Wstęp do Panteonu jest darmowy dla obywateli Unii Europejskiej do 26 roku życia oraz osób niepełnosprawnych. Pozostałe bilety zaczynają się już od 5 Euro.

Pompidou

Centrum sztuki Pompidou

Centrum sztuki Pompidou
 

To paryskie centrum sztuki nowoczesnej, które zasłynęło ze swej awangardowej architektury, dziś jest artystycznym sercem Paryża. Oprócz znakomitych dzieł sztuki, w tym m.in. Fridy Khalo, znajdują się tu także kontrowersyjne dzieła twórców współczesnych, takich jak „Fontanna” Marcela Duchamp/a, ukazująca… pisuar jako obiekt artystyczny.

Pompidou to także miejsce licznych wernisaży, wieczorów autorskich i eventów, związanych ze sztuką. W Centrum możemy natknąć się także na nasze rodzime akcenty – znajduje się tu bowiem ponad tysiąc dzieł, wykonanych przez artystów polskiego pochodzenia.

Bilety do Centrum Pompidou zaczynają się już od 14 Euro dla osoby dorosłej. Obywatele Unii Europejskiej do 26 roku życia, za okazaniem dowodu tożsamości mogą do tego niezwykłego obiektu wejść za darmo.

Paryż to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miast na świecie. Warto je odwiedzić i odkryć nie tylko 10 największych atrakcji, ale też unikalną atmosferę francuskiego „Miasta Świateł”, gdzie szyk i elegancja współczesnych Paryżan, przenika się z duchem historii i przepychem minionych epok.

Podsumowanie

  • Wieża Eiffla: symbol Paryża, została zbudowana w 1889 roku dla upamiętnienia rewolucji francuskiej. Dziś oferuje spektakularny widok na miasto.
  • Wersal: dawna rezydencja królewska, obecnie największe muzeum sztuki na świecie, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
  • Muzeum w Luwrze: jedno z największych muzeów sztuki na świecie, to właśnie tu znajduje się słynny obraz Mona Lisy, autorstwa Leonardo Da Vinci i wiele innych cennych dzieł.
  • Katedra Notre Dame: słynna gotycka budowla z dwoma charakterystycznymi wieżami. Obecnie zamknięta dla zwiedzających ze względu na prace naprawcze po pożarze.
  • Pola Elizejskie: główna aleja Paryża, uznawana za jedną z najpiękniejszych ulic świata, pełna modnych sklepów, kawiarni i restauracji.
  • Łuk Triumfalny: Wzniesiony dla upamiętnienia francuskich żołnierzy przez Napoleona Bonaparte, dziś jedna z architektonicznych wizytówek miasta.
  • Montmartre: dzielnica artystyczna, gdzie żyło wielu sławnych artystów, w tym Picasso i Van Gogh, obecnie mieszczą się tu słynne galerie sztuki.
  • Moulin Rouge: kultowy kabaret, który nadal oferuje rozrywkowe widowiska artystyczne dla zwiedzających.
  • Panteon: niegdyś kościół, a dziś mauzoleum dla wielu sławnych postaci, w tym Emila Zoli i Marie Curie-Skłodowskiej.
  • Pompidou: centrum sztuki nowoczesnej, znane z awangardowej architektury i unikalnych wystaw.

20.03.2024 Ula Sawicka

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.