Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Top 10 atrakcji na Samos - musisz je zobaczyć!

Pagórkowata, zielona grecka wyspa Sámos (turecki: Sisam) leży w pobliżu Turcji, od której oddziela ją cieśnina o szerokości zaledwie 1,9 kilometra. Zobacz przygotowane przez nas zestawienie najciekawszych atrakcji na Samos!

Pitagorio - atrakcje Samos

Pitagorio - atrakcje Samos

Żyzna i gęsto zalesiona, dopiero niedawno stała się celem masowej turystyki. Na Samos wciąż znajdziemy jednak niewielu turystów, dlatego szczególnie spodoba się ona amatorom spokojnego wypoczynku – bez tłumów. Najlepszym sposobem na poruszanie się po wyspie jest wynajęcie samochodu lub przynajmniej roweru.

Pitagorio

Znajdujące się na południowym wybrzeżu wyspy przyjazne miasteczko Pythagórion (Pitagorio) (niegdyś znane jako Tigáni), przemianowane na cześć Pitagorasa, który się tu urodził. Zbudowane wokół osłoniętej zatoki, obecnie wypełnionej łodziami rybackimi i eleganckimi jachtami, z widokiem na kawiarnie i restauracje, historycznie pełniło rolę portu na Sámos.

Pozostałości starożytnego ufortyfikowanego portu, z ruinami greckich i rzymskich zabytków, wciąż można zobaczyć – do czego szczególnie zachęcamy. Niewielkie muzeum archeologiczne prezentuje starożytne hellenistyczne stele grobowe (kamienie nagrobne), marmurowe posągi, monety i ceramikę odkryte w okolicy.

Klasztor Panagia Spiliani

Na zboczu wzgórza, za miastem Pitagorio, wznosi się uroczy biały klasztor Panagia Spiliani (Klasztor Jaskini Maryi Dziewicy) założony w 1586 roku. Od wejścia czeka na nas 95 stopni w dół do dużej, chłodnej i spokojnej jaskini, na końcu której znajduje się niewielki kościół ozdobiony ikonami religijnymi. Z klasztoru roztaczają się niesamowite widoki na miasto i morze w kierunku tureckiego wybrzeża.

Héraion (świątynia Hery)

Świątynia Hery - atrakcje Samos

Świątynia Hery - atrakcje Samos

Heraion, Świątynia Hery, położona jest osiem kilometrów na zachód od Pitagorio. Bez wątpienia jest to jedna z największych atrakcji turystycznych wyspy. Od VIII wieku p.n.e. zbudowano tam szereg świątyń, których kulminacją była kolosalna budowla o wysokości 80 metrów, wsparta na co najmniej 100 kolumnach, której budowę rozpoczęto około 570 roku p.n.e..

Konstrukcja została zniszczona 30 lat później podczas perskiego najazdu, a obecnie stanowisko archeologiczne wokół Heraionu obejmuje ołtarze i mniejsze świątynie, a także ruiny chrześcijańskiej bazyliki z V wieku. Znaleziska z tego miejsca są wystawiane w muzeum archeologicznym w mieście Samos.

Akwedukt w Eupalinos

Akwedukt Eupalinos - atrakcje Samos

Akwedukt Eupalinos - atrakcje Samos

Niegdyś uważany za jeden z cudów świata, ten podziemny akwedukt leży dwa kilometry na zachód od Pitagorio. Ma on kilometr długości i około 1,75 metra wysokości i szerokości. Wykopaliska rozpoczęły się z obu końców i zakończyły się sukcesem w środku, co jest imponujące, biorąc pod uwagę, że było to przed pojawieniem się geodezji i mapowania. Około 425 metrów od wejścia można zobaczyć punkt, w którym oba szyby się spotkały, tworząc niemal idealne połączenie.

Jest to jednak bardzo ciasna przestrzeń, dlatego tej wycieczki nie polecamy osobom cierpiącym na klaustrofobię.

Miasto Samos

W osłoniętej zatoce na północno-wschodnim wybrzeżu wyspy czeka na nas miasto Sámos (znane również jako Vathy lub Vathi). Eleganckie neoklasycystyczne domy otaczają port w kształcie podkowy. Wokół znajdziemy liczne nadbrzeżne kawiarnie i restauracje, podczas gdy nowoczesne apartamenty rozciągają się wzdłuż wybrzeża i na zboczu wzgórza z widokiem na morze. Stąd też regularnie kursują promy wycieczkowe (również do i z ateńskiego portu Pireus).

Muzeum Archeologiczne w Sámos

Mieszczące się w dawnej rezydencji księcia Sámos i nowszym budynku naprzeciwko, muzeum to prezentuje przede wszystkim znaleziska z Heraion (Świątyni Hery). Główna sala została specjalnie powiększona, aby pomieścić najbardziej sensacyjne znalezisko, kolosalną marmurową figurę z VI wieku p.n.e., o wysokości 4,8 metra, przedstawiającą archaicznego kourosa (atletycznego młodego mężczyznę).

Plaża Mikro Seitani

Na północno-zachodnim wybrzeżu, na zachód od portu Karlovassi, ta mała zaciszna zatoczka żwirowa jest jedną z najpiękniejszych plaż na wyspie. Jedynym sposobem na dotarcie do niej jest łódka, można również dojść do niej pieszo.

Piesza wędrówka zajmuje około 30 minut, przechodząc przez gaje oliwne i lasy sosnowe, a po dotarciu na miejsce znajdziemy piękną zatokę z niesamowitymi formacjami skalnymi i krystalicznie czystym morzem. Załóż wygodne buty turystyczne i weź ze sobą dużo wody i coś do jedzenia - na plaży nie ma żadnych udogodnień i restauracji – sama natura.

Za Mikro Seitani znajduje się też Megalo Seitani.

Wioska Kokkari

Wioska Kokkari - atrakcje Samos

Wioska Kokkari - atrakcje Samos

Kokkari to dawna wioska rybacka przekształcona w kolorowe miasteczko wypoczynkowe na północnej stronie wyspy, zaledwie 10 kilometrów od miasta Samos. Znajdziemy tam długą żwirową plażę z czystą błękitną wodą, która jest szczególnie popularna wśród surferów.

Jeśli chcesz trochę poćwiczyć, nie przegap ośmiokilometrowej pętli pieszej między Kokkari a uroczą górską wioską Vourliotes – idealnej na jogging. Prowadzi przez urokliwe gaje drzew oliwnych i jedne z najpiękniejszych widoków w okolicy.

Góra Kerkis i południowe Samos

Góra Kerkis wznosi się na wysokość 1434 metrów w centrum południowej części Samos, a na szczyt prowadzi stosunkowo prosty szlak. Jeśli nie chcesz iść na samą górę, na jej zboczach znajduje się wiele innych szlaków turystycznych. Okolice góry Kerkis pokazują również bardziej spokojną i mniej rozwiniętą stronę Samos.

Znajdziesz tu tylko kilka spokojnych wiosek rybackich i tylko jeden kurort w Votsalakia (znany również jako Kampos).

Plaża Potami

Plaża Potami - atrakcje Samos

Plaża Potami - atrakcje Samos

W północno-wschodniej części Samos, plaża Potami jest jedną z najbardziej fotogenicznych plaż na wyspie. Położona na zachód od miasta Karlovas, plaża rozciąga się wzdłuż dwóch połączonych zatok. Wzdłuż kamienistej plaży znajduje się wiele restauracji z leżakami i parasolami.

Koniecznie udaj się do kościoła Agios Nikolaos, który wznosi się nad wschodnim krańcem plaży. Stąd roztacza się bowiem wspaniały widok na obie zatoki. Plaża Potami znajduje się również w odległości spaceru od pobliskich wodospadów i nieco dłuższej wędrówki do plaży Mikro Seitani.

Spędź wspaniałe wakacje na greckiej wyspie Samos i wyrusz w podróż śladami najciekawszych atrakcji. Twórz wspomnienia, rób zdjęcia i wypoczywaj. Samos czeka!

Podsumowanie

  • Pitagorio (Pythagórion) to przyjazne miasteczko na południowym wybrzeżu wyspy Samos, przemianowane na cześć Pitagorasa, zbudowane wokół osłoniętej zatoki wypełnionej łodziami rybackimi i eleganckimi jachtami. Na miejscu można zobaczyć pozostałości starożytnego ufortyfikowanego portu z ruinami greckich i rzymskich zabytków.
  • Klasztor Panagia Spiliani (Klasztor Jaskini Maryi Dziewicy) z 1586 roku, położony na zboczu wzgórza za miastem, oferuje niesamowite widoki na miasto i morze, z niewielkim kościołem w jaskini ozdobionym ikonami religijnymi.
  • Héraion (świątynia Hery), położona 8 kilometrów na zachód od Pitagorio, to kulminacja szeregu świątyń z VIII wieku p.n.e., ze znaleziskami wystawianymi w muzeum archeologicznym w mieście Samos.
  • Akwedukt w Eupalinos, uważany za jeden z cudów świata, to podziemny akwedukt o długości kilometra, imponujący dokładnością połączenia obu końców przed pojawieniem się geodezji.
  • Miasto Samos (Vathy), z eleganckimi neoklasycystycznymi domami otaczającymi port, oferuje liczne nadbrzeżne kawiarnie i restauracje, z regularnie kursującymi promami wycieczkowymi.
  • Muzeum Archeologiczne w Sámos prezentuje głównie znaleziska z Heraion, w tym kolosalną marmurową figurę archaicznego kourosa z VI wieku p.n.e.
  • Plaża Mikro Seitani, na północno-zachodnim wybrzeżu, dostępna tylko łodzią lub pieszo, oferuje piękną zatokę z niesamowitymi formacjami skalnymi i krystalicznie czystym morzem.
  • Wioska Kokkari, dawna wioska rybacka przekształcona w kolorowe miasteczko wypoczynkowe, słynie z długiej żwirowej plaży popularnej wśród surferów.
  • Góra Kerkis i południowe Samos pokazują bardziej spokojną i mniej rozwiniętą stronę wyspy, z kilkoma spokojnymi wioskami rybackimi i kurortem w Votsalakia.
  • Plaża Potami, jedna z najbardziej fotogenicznych plaż na Samos, położona w północno-wschodniej części wyspy, oferuje wspaniały widok z kościoła Agios Nikolaos i dostęp do pobliskich wodospadów i plaży Mikro Seitani.

03.04.2024 Arnika Persona

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.