Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

SYCYLIA - TOP 5 atrakcji, które wzbudzają zachwyt!

Sycylia to urocza włoska wyspa, największa na całym Morzu Śródziemnym. Piękne małe miasteczka zachęcają to tego, by zwolnić, a duże miasta, by wprowadzić w swoją codzienność więcej życia. Na Sycylii żyje około 5 milionów osób, nie brakuje też turystów, którzy z radością odwiedzają to miejsce. Koniecznie trzeba tutaj spróbować Passeggiata, czyli wieczornego spaceru, który sam w sobie jest celem, jednak najczęściej prowadzi do ulubionej restauracji, czy baru, w którym można odpocząć i celebrować bycie.

Syrakuzy - miasto pełne skarbów

Jedną z największych atrakcji na Sycylii jest miasto Syrakuzy. By rzeczywiście zobaczyć wszystko, co czeka tutaj na turystów potrzeba długich godzin, a najlepiej kilku dni. Wakacje w tym miejscu to możliwość zagłębienia się we włoską kulturę, historię i sztukę. Zachody słońca koniecznie należy podziwiać na wyspie Ortygia, która zachwyca swoim Centro Storico, czyli miejscem ulokowanym wewnątrz murów miasta. Na miłośników nauki czeka Park Archeologiczny Neapolis z teatrem greckim, dawnymi kamieniołomami, podstawą ołtarza Hierona II oraz amfiteatrem rzymskim.
W Syrakuzach warto także zobaczyć Zamek Euryalos, który znajduje się na wzgórzu Epipolaj, bowiem twierdza ta stanowiła niezwykłą militarną strukturę. Dziś pozostały po niej ruiny, z których rozlega się piękny widok na miasto. Syrakuzy to niewątpliwie jedna z większych atrakcji na Sycylii dla tych, którzy pragną zagłębić w grecką kulturę i poczuć zapach starożytności.

Taormina - wchodnie wybrzeże, którego widok zapiera dech w piersiach

Magiczne wzgórza, błękitna tafla morza, przepiękna scenografia - Taormina należy niewątpliwie do wartych zobaczenia miejsc na Sycylii. Trzeba jednak dodać, że ma swoją drugą stronę - bywa zatłoczona i pełna turystów, jednakże mimo tego trudno się jej oprzeć. Co zobaczyć na wschodnim wybrzeżu? Przede wszystkim trzeba wybrać się na spacer główną ulicą miasta, która rozpoczyna się obok Porta Messina i kończy obok Porta Catania. To tutaj bowiem i przy sąsiednich ulicach, można zobaczyć najwięcej zabytków.
Najpiękniejszym placem w Taorminie jest Piazza IX Aprile, na którym czeka malutki kościół Sant’Agostino oraz ogromne sanktuarium - San Giuseppe. Najsłynniejszym zabytkiem miasta jest niezwykle interesujący Teatr Grecki wykuty w skale bardzo dawno temu - w epoce hellenistycznej. To właśnie tutaj można zachwycać się bez końca widokami uważanymi za jedne z najpiękniejszych scenerii w całej Europie.

Etna - najwyższy czynny wulkan na Starym Kontynencie

Na osobną wzmiankę zasługuje Etna, która może zarówno oczarowywać, jak i przerażać. To sprawia, że ludzie z całego świata chcą zobaczyć ten najwyższy czynny wulkan w Europie. Położony jest on nieopodal Katanii i znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Jego zwiedzanie to tak naprawdę długa wyprawa, która pozwala poznać powierzchnię wulkanu, na której znajdują się jaskinie, wiele kraterów oraz zastygłych rzek lawy. To miejsce, które świetnie nadaje się zarówno na trekking, jak i na uprawianie narciarstwa.
Na Etnę można się dostać kolejką linową aż na 2500 metrów n.p.m. Następnie można już przejść resztę trasy pieszo, tak by zobaczyć krater Nocca Centrale, czy też Bocca Nuova. By jednak wejść na najwyżej położony krater, jakim jest Bocca Subterinale trzeba już skorzystać z pomocy przewodnika lub też wynająć terenowe auto, co jest możliwe tylko wtedy, gdy pozwolą na to warunki pogodowe.

Erice - miasto, które pozwala na podróż w daleką przeszłość

Cudowne atrakcje Sycylii czekają także w Erice, mieście ulokowanym na zachodniej stronie wybrzeża. Czekają tutaj miejsca, które przetrwały już niejedne trudne wydarzenie. Ruiny murów elymiańskich oraz fenickich rozciągają się tu, zapraszając wyobraźnię i sceny historyczne. Neoromański Zamek Wenus, czy Zamek Pepoli powstały w czasach Saracenów to zaledwie początek atrakcji. Erice posiada swój własny mikroklimat i charakterystyczny, nieco mroczny urok. W gorące dni można tu odpocząć nieco od słońca, ponieważ powietrze ma tutaj inną wilgotność i jest niego chłodniej niż w innych miejscach na Sycylii.
Niedaleko Erice można odnaleźć rajskie plaże pełne słońca, a samo miasto zachęca, by zanurzyć się w czasy średniowiecza.

Noto - boska harmonia miasteczka wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO

Barokowe, urokliwe i cudownie oświetlone Noto to kolejna atrakcja, której nie sposób pominąć zwiedzając Sycylię. Co zwiedzić będąc w tym miejscu? Przede wszystkim wnętrza pałaców oraz kościołów. Koniecznie należy się też pogubić w bocznych uliczkach miasta, odkrywając charakterystyczne piękno tego miejsca. Można zostać tu na krótsze lub dłuższe wakacje, by odpocząć i zachwycić się perełkami tutejszej architektury. Jedną z nich jest Katedra z 1776 roku, której renowacja trwała dekadę.
Noto to także imponujący Palazzo Nicolaci Villadorata. Pałac ten pełen jest rzeźb, przepychu oraz niezwykłych balkonów. W tym urzekającym mieście czeka o wiele ciekawych interesujących budynków, dlatego na zwiedzanie warto zaplanować sobie więcej czasu.

Inne ciekawe miejsca czekające na Sycylii

Zadając sobie pytanie co zwiedzić na Sycylii poza największymi atrakcjami można otrzymać naprawdę bardzo wiele odpowiedzi. Na pewno ciekawe perełki czekają na turystów w Palermo, a magiczna atmosfera i odprężenie - w basenach z solą położonych między Trapani i Marsalą. Poza tym warto wybrać się do Katedry w Montreale, czy skosztować czekolady w Modice. Jak widać Sycylia posiada w sobie wiele atrakcji, dzięki którym włoskie wakacje w tym miejscu mogą okazać się wyjątkową przygodą pełną ciekawych doświadczeń.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.