Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Różnorodne piękno Cypru

Cypr to wyspa, na której nie da się nudzić. W 6 dni, które spędziliśmy na miejscu, zobaczyliśmy naprawdę sporo ale chętnie kiedyś powrócimy aby na spokojnie móc poświęcić więcej czasu na eksplorację tej wyjątkowej krainy. Przygotowaliśmy listę miejsc, do których według nas warto się udać, aby odkryć choć kawałek tak różnorodnego piękna Cypru.

Governor's Beach

To plaża położona około 20 km od Limassol w drodze do Larnaki. Jej wyjątkowość mocno podkreśla ciemny odcień piasku, który niesamowicie kontrastuje z białymi skałami zanurzonymi w  przejrzystej wodzie. Oczywiście możliwość wypożyczenia leżaków i świetny wybór restauracji pozwalają tam na całodniowe leniuchowanie. Plaża nie jest tak zatłoczona jak popularne plaże Ayia Napy dlatego pewnie bardziej przypadnie do gustu osobom ceniącym sobie trochę wiekszą prywatność. Po sezonie można nawet znaleźć tam miejsca w których możemy cieszyć się całkowitą prywatnością. Bardzo łatwo tam trafić, a ogromnym plusem jest spora ilość parkingów.


Wąwóz Avakas

To rewelacyjne miejsce, zwłaszcza dla fanów pieszych wędrówek. Każdy wędrownik, który lubi nacieszyć oko tym co stworzyła natura będzie zachwycony.
Wąwóz położony jest na początku Półwyspu Akamas dlatego można go zobaczyć przy okazji zwiedzania tej najbardziej dzikiej i naturalnej części wyspy. Można to zrobić na własną rękę, wypożyczonym samochodem lub wybrać się na Jeep Safari. 

Warto odpowiednio przygotować się do spaceru pod kątem obuwia i wody pitnej. W zależności od pogody podłoże i kamienie mogą być bardzo śliskie, dlatego stanowczo odradzamy spacer w japonkach lub sandałkach :) Długość wąwozu to ok. 3 km, a jego ściany sięgają 30 metrów wysokości. Zanim jednak wejdziemy do kanionu, będziemy mieli szansę podziwiać bardzo zróżnicowaną roślinność, a do tego jest ogromna szansa na spotkanie zwierząt, które mieszkają w tamtych okolicach budując obfitą faunę tego niezwykłego miejsca. Obowiązkowym punktem w trakcie spaceru jest oczywiście wielka skała, która zaklinowana między ścianami kanionu patrzy na spacerowiczów z góry.

Nissi Beach (Plaża Nissi)
To chyba najpopularniejsza plaża na Cyprze. Jej znakiem szczególnym jest mała wysepka, do której w okresie letnim można dojść suchą stopą po wąskim pasie złocistego piasku. Bardzo łagodne zejście do wody i turkus, którego nie powstydziłyby się nawet Karaiby przyciąga tam spore ilości turystów. Miejsce pozwala każdemu na znalezienie atrakcji dla siebie. Wypożyczalnie leżaków, sprzętu wodnego, skuterów, masa knajpek, barów i dyskotek to elementy, które umilają czas wszystkim wypoczywającym tam przyjezdnym. Do tego każda osboba, która zatrzyma się w tamtejszych kurortach znajdzie się w kapitalnym miejscu wypadowym. Wiele atrakcji jest na wyciągniecie ręki.

Z plaży do centrum Ayia Napa możemy trafić w kilka minut gdyż dzieli je odległość niespełna trzech kilometrów.

Skała Afrodyty
To bardzo chętnie odwiedzane miejsce na Cyprze, które znajduje się około 20 minut jazdy samochodem na wschód od Pafos. Zgodnie z mitologią to właśnie tutaj z morskiej piany wyłoniła się bogini miłości - Afrodyta. Mieliśmy okazję się przekonać, że skały wystające z turkusowej wody wyglądają szczególnie pięknie w trakcie zachodu słońca. Legenda mówi, że każda osoba, która znajdzie tam kamień w kształcie serca może być spokojna o miłość. Powodzenia!

Grobowce Królewskie

Miejsce zlokalizowane w mieście Pafos, które zostało wpisane na listę UNESCO. Nekropolia jest w całości wykuta w skale. Grobowce powstawały od IV w.p.n.e. do III w.n.e. i są jedną z najcenniejszych pamiątek stworzonych w czasach antyku, które przetrwały do dziś.  Wbrew nazwie nie pochowano tam ani jednego króla. Z reguły trafiali tam pafijscy arystokraci, a nazwa "Grobowce Królewskie" związana jest bardziej z gabarytami całego kompleksu. Bez wątpienia jest to punkt, na który warto zarezerwować dłuższą chwilę. Miejsce robi duże wrażenie i w ciągu paru chwil potrafi przenieść w czasie do starożytności. Dodatkowo szumiące obok morze nadaje zwiedzaniu niepowtarzalny klimat.

Słone Jezioro w Larnace

Miejsce warte uwagi. Fantastyczny zachód słońca w trakcie którego nietrudno o piękne, klimatyczne zdjęcia. Jezioro wygląda jak ogromne lustro, w którym możemy zobaczyć idealne odbicie nieba. Do tego zimą pojawia się tam bardzo dużo flamingów. Takie połączenie stanowi prawdziwą frajdę dla oka.

Cape Greko
Półwysep Cape Greko to najbardziej wysunięty na południowy-wschód kawałek Cypru. Wchodzi on w skład parku narodowego, w którym dla turystów powstały dobrze przygotowane trasy dydaktyczne. W trakcie spacerów można podziwiać piękno natury. Przejawia się ono w postaci ogromnej ilości jaskiń, zatoczek czy klifów, które robią wrażenie swoimi rozmiarami.
Prawdziwą wisienką na torcie jest jednak chwilowy odpoczynek na jednej z ławek na punkcie widokowym.
Widok z tej wysokości na skaliste wybrzeże zapiera dech w piersiach.

Cypr został bardzo obficie obdarowany pięknymi i wartymi zobaczenia miejscami, które są tak zróżnicowane, że każdy odwiedzający znajdzie coś dla siebie. Starożytne budowle, piękne plaże, miejsca z niezwykłą przyrodą, jeziora, klimatyczne miasteczka i góry. To wszystko możemy znaleźć na jednej wyspie, na której temperatura pozwala na to, aby cieszyć się słońcem przez cały rok.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.