Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Poznaj TOP 3 miejsca na urlop w Chorwacji

Turkusowe morze, ukryte zatoczki, rajskie plaże, klimatyczne kurorty i parki narodowe będące prawdziwymi cudami natury. Chorwacja ma to wszystko. Dodajmy do tego ponad 6000 kilometrów wybrzeża i ponad 1000 wysp. Przepis na udane wakacje gotowy!

Riwiera Zadar

Riwiera Zadar leży w Dalmacji Północnej i jest idealnym wyborem, jeśli plażowanie chcesz połączyć z obcowaniem z przyrodą i zwiedzaniem. To świetny punkt wypadowy do Zadaru i jego Starego Miasta, które w nocy ożywa tysiącem świateł. Możesz też odwiedzić wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO Park Narodowy Jeziora Plitwickie czy Park Narodowy KRKA – z szeregiem wspaniałych jezior i wodospadów.

Jeśli kochasz morskie krajobrazy wybierz się na pobliskie wyspy. Na przykład na skalistą wyspę Pag, na której znajdziesz przepiękną, położoną w zatoczce plażę Straško, albo na zachwycającą krajobrazami wyspę Dugi Otok.

Miłośnikom żeglowania polecamy wyprawę szlakiem Archipelagu Kornati, który składa się 89 niesamowitych wysp. Ten prawdziwy morski labirynt wysp otoczony krystalicznie czystą wodą pozwala spojrzeć na chorwackie wybrzeże zupełnie innej perspektywy.

Wyspa Korcula

Korcula jest szóstą co do wielkości wyspą na Adriatyku. Przyciąga turystów jak magnes urokliwymi zatoczkami i czystymi plażami – „rajską plażą” Bilin, czy jedną z najpiękniejszych w Chorwacji plażą Batalo. Znajdziemy tu wszystko – doskonałą bazę hotelową, gaje oliwne, winnice, a także urokliwe kurorty. Historycznym centrum wyspy jest miasto Korcula, z dobrze zachowaną starówką. Uważa się, że to tu urodził się jeden z największych podróżników świata – Marco Polo.

Spędzając wakacje na wyspie Korculi, koniecznie odwiedź pobliski Dubrovnik – „Perłę Adriatyku”. Otoczony średniowiecznymi murami, z mnóstwem zabytków i bogatą ofertą gastronomiczną. Jego klimat docenili twórcy słynnego serialu „Gra o Tron”, kręcąc tu część odcinków 5 sezonu. Piękno miasta najlepiej oddają słowa pisarza Georga Bernarda Shaw: „Jeżeli chcesz zobaczyć raj na Ziemi, przyjedź do Dubrownika”.

Wyspa Brać

Wyspa Brać może pochwalić się jedną z najbardziej znanych plaż nad Adriatykiem – Zlatni Rat to prawdziwy symbol chorwackiej turystyki. Piaszczysty, prawie półkilometrowy podłużny cypel otoczony turkusową wodą przyciąga plażowiczów.

Ta wyspa to również prawdziwa mekka miłośników sportów – nie tylko tych wodnych. Na Brac panują doskonałe warunki dla windsurferów i kitesurferów, można spróbować sił w paragliding, startując z najwyższego szczytu chorwackich wysp – Vidovej Góry.

Brać jest doskonałą bazą wypadową do zwiedzania wybrzeża Chorwacji - urokliwego Splitu ze słynnym Pałacem Dioklecjana czy antycznego miasta Salona. Można wybrać się też na sąsiednią wyspę do kurortu Hvar, które ze względu na swój klimat często porównywane jest do St. Tropez.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.