Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Poradnik dla wypożyczających samochód

Poradnik dla wypożyczających samochód

Jak zorganizować perfekcyjne wakacje? Po rezerwacji najlepszej oferty wakacyjnej, bardzo przydatny może okazać się samochód którym w łatwy sposób zwiedzisz okolice i lokalne atrakcje. Wygoda podróżowania to nie tylko jedyna zaleta wynajmu samochodu. Niejednokrotnie wynajem samochodu na tygodniowy pobyt na wakacjach, kosztuje taniej niż dodatkowa opłata za transfer czy taksówki. Wiele firm promuje swoje usługi online aby łatwo i prosto znaleźć tani samochód na wynajem. Jedno z najczęściej zadawanych pytań to czym się kierować i na co zwracać uwagę podczas rezerwacji samochodu. Poniższe porady dostarczą wiele cennych wskazówek, nie tylko dla rezerwujących pierwszy raz, samochód na wymarzone wakacje.

 1. Planuj z wyprzedzeniem a zaoszczędzisz najwięcej! Sprawdź najlepsze oferty szukając online. Zawsze warto porównać ceny na porównywarkach online a zwłaszcza na stronach konsolidatorów skupiających wszystkie oferty w jednym miejscu! Tutaj walka o klienta owocuje największymi korzyściami dla klienta. WSKAZÓWKA: w większości wynajem na miejscu bezpośrednio po przylocie, wiąże się z dużo większymi kosztami a niejednokrotnie brak floty zniechęca niejednego klienta który nie może znaleźć samochodu dopasowanego do swoich potrzeb rezerwując te samochodu które są jeszcze dostępne!

 2. Zawsze podaj datę i godzinę przyloty z numerem lotu! Dostawca lokalny będzie świadomy jakichkolwiek opóźnień przewoźnika czekając z samochodem! Jeśli jednak opóźnienia są dłuższe niż kilkadziesiąt minut, zwłaszcza w przypadku odbioru w centrum miasta, poinformuj o tym fakcie lokalnego dostawcę lub pośrednika! W przeciwnym razie dostawca może potraktować rezerwację jako anulację i rości on prawo do wynajmu samochodu ponownie. WSKAZÓWKA: sprawdź jakie warunki obowiązują w przypadku nie stawienia się po samochód? Jaka polityka anulacji obowiązuje u dostawcy czy pośrednika! W przypadku nie poinformowania dostawcy o fakcie anulacji, może on zatrzymać cały koszt wynajmu na poczet kosztów administracyjnych zgodnie  warunkami umowy.

 3. Przed wyjazdem, zawsze upewnij się czy masz wszystkie potrzebne numery kontaktowe do pośrednika czy dostawcy na miejscu! Przy odbiorze upewnij się na jakie numery należy zgłaszać  jakiekolwiek problemy! WSKAZÓWKA: Główny kierowca zobowiązany jest do poinformowania lokalnego dostawcy o jakimkolwiek wypadku. Zgodnie  z warunkami umowy zobowiązany/a jesteś do zawiadomienia policji i spisania raportu wypadkowego aby ubezpieczenie nie straciło na ważności!

 4. Zawsze sprawdź, co zawarte jest w ubezpieczeniu i czego ono nie obejmuje. Jakie będą dodatkowe opłaty na miejscu: lokalne podatki, limitowany przebieg kilometrów na dzień, polityka tankowania i zwrotu paliwa etc. WSKAZÓWKA: dodatkowy kierowca chcący dzielić jazdę samochodem musi posiadać dodatkowe ubezpieczenie wykupywane na miejscu! Mogą również mieć zastosowanie opłaty za zwrot w innym miejscu iż odbiór! Wszelkie wyposażenie typu siodełko dla dziecka czy system nawigacji również podlegają dodatkowej opłacie!

 5. Zapoznaj się ze szczegółami ubezpieczenia samochodu. Jaki jest obowiązkowy wkład własny i jak można się zabezpieczyć od tej, niejednokrotnie wysokiej, odpowiedzialności? Każde standardowe ubezpieczenie OC obejmuje uszkodzenia mechaniczne samochodu przez osoby trzecie. Dodatkowo, zazwyczaj główny kierowca zobowiązany jest do pozostawienia wkładu własnego w formie blokady/depozytu na karcie kredytowej, za który jest odpowiedzialny w przypadku uszkodzenia samochodu przez kierowcę/ów wynajętego samochodu. WSKAZÓWKA: czytaj warunki umowy pod względem wkładu własnego! Porównując ceny, szukaj ofert z zerowym wkładem własnym i bez odpowiedzialności za uszkodzenia? Sprawdź, jakie są wyjątki nieobjęte ubezpieczeniem!

 6. Warto rozważyć wykupienie pełnego ubezpieczenia pokrywającego uszkodzenia z winy głównego kierowcy. Dostawcy oferują całą gamę różnego rodzaju dodatkowych ubezpieczeń. Przy wykupieniu potrzebnego zabezpieczenia z wyprzedzeniem, najprawdopodobniej zaoszczędzisz najwięcej, zwłaszcza przy wyborze produktu DER (Damage Excess Refund) z Rentalcars.com.  Porównując stawki za Zabezpieczenie Wkładu Własnego Rentalcars.com z podobnymi ofertami lokalnych dostawców, przy wynajmie na minimum 5 dni, stawki za ubezpieczenie z wyprzedzeniem będą o 20 and nawet 30% tańsze. Zazwyczaj do wyboru pozostaje standardowe lub pełne ubezpieczenie AC, które zaczyna się od zabezpieczenia uszkodzeń mechanicznych, zewnętrznych samochodu, uzupełniając kolejnymi pakietami podwozie, opony, szyby, lusterka, kluczyki czy nawet wnętrze samochodu wraz z mieniem osobistym pasażera czy współtowarzyszy.  WSKAZÓWKA: Ubezpieczenie wykupione z Rentalcars.com jest tak samo ważne jak ubezpieczenie od dostawcy lokalnego i należy zwrócić uwagę czy dostawca lokalny w momencie odbioru samochodu i podpisania umowy i dokumentów odbioru, nie zawarł dodatkowych ubezpieczeń, już wykupionych z Rentalcars.com, a nawet dodatkowych usług (podniesienia klasy samochodu, zmiana na pojazd o napędzie diesel etc) . Podpisanie dokumentu stanowi zgodnę na każdą w nim zawartą usługę a więc i pobranie odpowiednich środków z karty kredytowej, i nie podlegać będzie żadnemu zwrotowi na drodze zażaleń na podstawie pozostawionego podisu klienta. Zwracaj uwagę co podpisujesz z lokalnym dostawcą i pytaj o wyjaśnienia!

 7. Jeśli planujesz wyjazd poza granice kraju w którym wynajmujesz samochód, należy o tym fakcie poinformować lokalnego dostawcę! Dostawcy mogą mieć restrykcje odnośnie warunków wynajmu poza granicami. Zazwyczaj związane jest to z wykupieniem dodatkowego ubezpieczenia. WSKAZÓWKA: Przed wyjazdem skontaktuj się z Rentalcars.com czy też dostawcą lokalnym w celu ustalenia warunków i poinformowania dostawcy o swoim zamiarze. Unikniesz rozczarowań na miejscu!

 8. Zawsze sprawdź czy posiadasz wszystkie wymagane dokumenty opisane dokładnie w Warunkach Umowy czy na potwierdzeniu rezerwacji:

  • Paszport lub dowód tożsamości- ważny, przez co najmniej 6 miesięcy
  • Prawo jazdy – ważne, przez co najmniej rok (większe grupy samochodów wymagać będę dwóch lat)
  • Kartę kredytową na imię i nazwisko głównego kierowcy – samochody luksusowe, SUV czy rodzinne 7-mio osobowe lub więcej, wymagać moga przedstawienie 2 kart kredytowych)
  • Dowód rezerwacji (kupon) Rentalcars.com lub e-kupon

 9. Dostawcy mają restrykcyjną polityką dotyczącą kart kredytowych, które muszą być embosowane(wypukłe) na imię i nazwisko głównego kierowcy. WSKAZÓWKA: upewnij się że masz wystarczający dzienny limit na zablokowanie kwoty wysokości wkładu własnego, oraz najczęściej baku paliwa(w zależności od polityki oferowanych usług). W razie wątpliwości skontaktuj się z Bankiem lub usługodawcą wystawiającym kartę kredytową!

 10. W lokalizacji podczas odbioru samochodu, sprawdź dokładnie czy raport odbioru pokrywa się z faktycznym stanem samochodu odnośnie ewentualnych zarysowań czy uszkodzeń. Zgłoś wszelkie nieobjęte raportem uszkodzenie dostawcy przed odjazdem z prośbą o zawarcie ewentualnych brakujących informacji w Umowie i Raporcie Odbioru! WSKAZÓWKA: Złożony podpis na umowie z dostawcą lokalnym, nie pozwoli na roszczenie ewentualnych strach czy zażaleń po powrocie z wakacji! Wszelkie problemy w lokalizacji zgłaszaj od razu lub skontaktuj się z Rentalcars.com w celu udzielenia informacji czy też wyjaśnienia zaistniałej sytuacji! Zrób zdjęcia stanu samochodu przed i po wynajmie odpoczywając na wakacjach bez zmartwień czy niemiłych niespodzianek!

 11. Sprawdź politykę baku paliwa: pełny bak ze zwrotem z pełnym czy pustym? WSKAZÓWKA: Jeśli zwracasz z takim samą ilością paliwa, sprawdź stan przed odjazdem i zwróć samochód z taką samą ilością paliwa ponieważ dotankowanie może Cię sporo kosztować! Jeśli opłacasz bak paliwa przy odbiorze, należy zwrócić samochód z jak najmniejszą ilością paliwa!

 12. Jeśli chcesz zaoszczędzić jeszcze więcej, doradzamy, aby zaopatrzyć się we własny system nawigacji GPS czy nawet siodełko dla dziecka porównując wysokie stawki dostawcy naliczane za dodatkowe wyposażenie.

 13. Zwracając samochód sprawdź i porównaj stan pojazdu zgodnie z raportem odbioru. Jeśli wszystko jest w takim samym stanie, nadal doradzamy, aby zrobić finalne zdjęcia jak dowód w przypadku jakichkolwiek przyszłych nieporozumień! Jeśli samochód został uszkodzony przez głównego, lub dodatkowych, kierowców, zgłoś to dostawcy lokalnemu i poproś o raport zwrotu, na którego podstawie możesz uzyskać zwrot poniesionych kosztów w przypadku zakupienia Ochrony od Wkładu Własnego z Rentalcars.com. Jeśli ubezpieczenie zostało wykupione z dostawcą lokalnym, i na podstawie warunków nim objętych, dostawca nie potrąci kosztów uszkodzenia samochodu z pozostawionego depozytu na karcie kredytowej, jako wkład własny!

 14. Każde ubezpieczenie samochodu traci swoją ważność w momencie złamania zasad użytkowania pojazdem: jazdę pod wpływem alkoholu czy innych środków odurzających, brawurowe prowadzenie pojazdu czy poruszanie się po drogach szutrowych! W takich przypadkach kierowca odpowiedzialny będzie za łączną kwotę poniesionych szkód do równowartości rynkowej pojazdu!

25.07.2014 Rentalcars.com

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.