Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Neapol - odkryj top atrakcje tego  włoskiego miasta

Czy Neapol jest wart odwiedzenia? Jak najbardziej! Sprawdź TOP atrakcje tego pięknego, włoskiego miasta i spędź wakacje dokładnie tak, jak lubisz!

Galleria Umberto I - atrakcje Neapolu

Galleria Umberto I - atrakcje Neapolu

Neapol, miasto w południowych Włoszech, może poszczycić się historią sięgającą ponad 2000 lat wstecz! Znajdziemy tam starożytne ruiny, barokowe pałace i światowej klasy dzieła sztuki, a także ma jedno z najbardziej urzekających historycznych centrów we Włoszech. Przygoda czeka!

Zakupy w Galleria Umberto I

Niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem zakupów, czy też nie, gwarantujemy, że będziesz chciał zobaczyć tę popularną atrakcję. Galleria Umberto I została nazwana na cześć Umberto I, ówczesnego króla Włoch.

Zaprojektowany jako miejsce publiczne na zakupy, firmy, kawiarnie i przestrzeń społeczną, wysoki budynek ma cztery skrzydła z żelaznymi i szklanymi sklepieniami. Zbiegają się one w centrum pod szklaną kopułą, co daje prawdziwie spektakularny efekt.

Jedno ze skrzydeł wychodzi na budynek opery San Carlo. Chociaż Galleria nie jest już centrum kawiarnianej społeczności Neapolu, nadal jest to tętniące życiem miejsce warte odwiedzenia.

Adres: Via San Carlo 15, Neapol, Włochy

Lato 2024 - Neapol

Zaplanuj idealne wakacje

Sprawdź oferty

Last Minute - Neapol

Wylot nawet następnego dnia

Sprawdź oferty

Castel Ovo i Lungomare

Castel Ovo i Lungomare - atrakcje Neapolu

Castel Ovo i Lungomare - atrakcje Neapolu

Wzdłuż nabrzeża, przy historycznej bramie do Morza Śródziemnego i świata, można poczuć klimat tego tętniącego życiem miasta. Port w Neapolu zawsze tętni życiem! Podzielony jest on na oddzielne doki i baseny za pomocą szeregu pomostów i falochronów.

Lungomare to nadmorska promenada, która ciągnie się wzdłuż brzegu przez około 2,4 kilometra wzdłuż Via Partenope i Via Francesco Caracciolo w dzielnicy Chiaia, z pięknymi widokami na zatokę Wezuwiusza i mnóstwem kawiarni i lodziarni w okolicy.

Na cyplu na końcu Via Francesco Caracciolo znajduje się natomiast XII-wieczny Castel Ovo, czyli najstarszy zamek w Neapolu. Ze szczytu murów zamkowych rozpościera się widok na port, promy, zatokę i wulkan Wezuwiusz, a wewnątrz znajduje się Muzeum Etno-Prehistoryczne z ceramiką i innymi artefaktami ze starożytnego Neapolu. Wstęp do zamku i muzeum nie jest płatny, co, podobnie jak Lungomare, jest jedną z kilku bezpłatnych atrakcji w Neapolu.

Katakumby San Gennaro

Katakumby San Gennaro - atrakcje Neapolu

Katakumby San Gennaro - atrakcje Neapolu

Katakumby San Gennaro z II wieku są prawdziwym labiryntem przejść i komór grobowych. Dzielą się na dwa poziomy, a w sklepieniu górnej katakumby znajdują się freski z końca II wieku. Tutaj także mieści się mała Krypta Biskupów, duża podziemna bazylika z trzema nawami wyciętymi w kamieniu i ozdobionymi freskami z IV-VI wieku.

Bazylika została zbudowana w pobliżu katakumb w V wieku i - choć przeszła kilka zmian - jest rzadkim przykładem architektury wczesnochrześcijańskiej.

Adres: Via Capodimonte 13, Neapol

Cappella Sansevero

Cappella Sansevero - atrakcje Neapolu

Cappella Sansevero - atrakcje Neapolu

Cappella Sansevero zbudowana została jako prywatna kaplica rodziny Sansevero, a później stała się jej kaplicą grobową.

Najbardziej niezwykłymi eksponatami w kaplicy jest para maszyn anatomicznych, demonstrujących ludzki układ krążenia i mięśnie, zbudowanych na prawdziwych szkieletach przy użyciu drutu, jedwabiu i wosku pszczelego. Nie trzeba więc dodawać, że dziwna kolekcja dała początek mrocznym plotkom o eksperymentach naukowych prowadzonych w tym miejscu (i w sąsiednim pałacu).

Adres: Via De Sanotic 17/21, Neapol

Podziemia Neapolu

Podziemia Neapolu - atrakcje

Podziemia Neapolu - atrakcje

Pod nowoczesnymi ulicami Neapolu kryje się kolejne historyczne miasto, czyli podziemna sieć starożytnych tuneli, komór i przejść, które biegną pod historycznym centrum miasta. Jeden z największych i najbardziej kompletnych podziemnych obszarów miejskich na świecie, Napoli Sotteranea obejmuje ponad 65 kilometrów tuneli. Sieć ta została stworzona przez starożytnych Greków w celu wydobycia kamienia, a następnie rozszerzona została przez Rzymian i Burbonów, by wykorzystać ją jako akwedukt.

Obszar ten został później rozszerzony o pomieszczenia magazynowe, drogi ewakuacyjne, a nawet schron przeciwbombowy. Dołącz do wycieczki z przewodnikiem, by zwiedzić tunele przy świecach!

Castel Nuovo

Castel Nuovo - atrakcje Neapolu

Castel Nuovo - atrakcje Neapolu

Castel Nuovo, znany również jako Maschio Angioino, był rezydencją królów i wicekrólów Neapolu. Jego historia odzwierciedla różnych władców - francuskich, aragońskich, hiszpańskich i austriackich.

Część zamku jest wykorzystywana do organizacji wydarzeń i wystaw, ale Sala Zbrojowni, południowy dziedziniec, Sala Karola V i Sala della Loggia są zwykle otwarte. Na dziedzińcu znajduje się gotycki kościół Santa Barbara (lub Cappella Palatina).

Adres: Piazza Castello, Neapol

Santa Chiara

Krużganek klasztoru Santa Chiara, założonego w 1310 roku, wygląda bardziej jak park w nadmorskim kurorcie niż uroczyste miejsce odosobnienia dla zakonnic.

Istnieje jednak więcej powodów, dla których warto odwiedzić Santa Chiara - oprócz zaskakującego i pięknego krużganka. Wewnątrz, po prawej stronie, znajduje się presepio (szopka) ustawiona w rzymskich ruinach, obejmująca codzienne życie neapolitańskie - wraz ze świętą sceną żłóbka. Postacie ubrane są w typowe lokalne stroje z XVIII i XIX wieku.  Podczas naprawiania szkód po II wojnie światowej odkryto także nienaruszone pozostałości rzymskiego spa termalnego z I wieku, prawdopodobnie część willi.

Santa Lucia

Na zachód od Piazza del Plebiscito, na zboczach Pizzofalcone i rozciągając się w dół do morza, leży dzielnica Santa Lucia. Jest to obszar nowoczesnych ulic ułożonych na regularnym planie, ale na północy jest to malownicza plątanina wąskich, schodkowych uliczek, gdzie można zobaczyć - i być częścią - tradycyjnego neapolitańskiego życia.

Szkoda byłoby przegapić tę bardzo realną dzielnicę sklepów i piekarni, warsztatów rzemieślniczych, małych kawiarni, w których miejscowi piją espresso, i ulic, na których bawią się dzieci. Pranie zwykle wisi nad głowami, a rozmowy toczą się między balkonami i oknami wąskich uliczek. Jest to kolorowe miejsce o każdej porze dnia, ale szczególnie ożywione wieczorem, co czyni je jedną z ulubionych rzeczy do zrobienia w nocy w Neapolu.

Wezuwiusz

Wezuwiusz - atrakcje z Neapolu

Wezuwiusz - atrakcje z Neapolu

15 kilometrów na południowy wschód od Neapolu, na brzegu Zatoki Neapolitańskiej, Wezuwiusz jest jedynym wulkanem na kontynencie europejskim, który jest nadal sporadycznie aktywny! Najbardziej znany jest oczywiście z katastrofalnej erupcji w 79 r. n.e., która zniszczyła zarówno Pompeje, jak i Herkulanum. Ostatnia duża erupcja miała miejsce w 1944 roku, a od tego czasu widoczne są oznaki jedynie niewielkiej aktywności.

Wybierz się samochodem lub autobusem z Pompejów lub Herkulanum do parkingu Parku Narodowego Wezuwiusza. Szlaki prowadzą aż 200 metrów do samej krawędzi, którą można podążać wzdłuż całego obwodu. Jak można się spodziewać, widoki są spektakularne.

Bonus: Pompeje

Pompeje - atrakcje z Neapolu

Pompeje - atrakcje z Neapolu

Prawie każdy, kto odwiedza Neapol, wybiera się na jednodniową wycieczkę do starożytnego miasta Pompeje. Położone u podnóża Wezuwiusza, to tętniące życiem rzymskie miasto zostało pogrzebane przez potężną erupcję wulkanu w 79 r. n.e., zamrażając je w czasie i oferując odwiedzającym wyjątkowy wgląd w codzienne życie w czasach Cesarstwa Rzymskiego. Znajduje się tu wiele doskonale zachowanych willi, sklepów, teatrów, świątyń, łaźni i innych budowli, z których wiele wciąż posiada oryginalne freski, mozaiki i inne dekoracje. Koniecznie odwiedź Forum, główny plac miasta, oraz Dom Fauna, jedną z największych i najbardziej luksusowych willi w Pompejach.

Neapol to gwarancja prawdziwej przygody! Poznaj zarówno historyczne, jak i kulturowe tajemnice tego pięknego miasta i wybierz się na wakacje, które zapamiętasz na całe życie. Takich atrakcji nie znajdziesz w żadnym innym miejscu na świecie. Włoski Neapol czeka!

Podsumowanie

  • Galleria Umberto I to popularna atrakcja zaprojektowana jako miejsce publiczne na zakupy, firmy i kawiarnie. Znajduje się pod spektakularną szklaną kopułą.

  • Castel Ovo to najstarszy zamek w Neapolu, położony na cyplu z widokiem na port i zatokę. Lungomare to nadmorska promenada z pięknymi widokami na Wezuwiusza.

  • Katakumby San Gennaro to labirynt przejść i komór grobowych z II wieku. Znajdują się tam freski i podziemna bazylika z V wieku.

  • Cappella Sansevero to kaplica zbudowana jako prywatne miejsce rodziny Sansevero, z niezwykłymi eksponatami, w tym maszynami anatomicznymi.

  • Podziemia Neapolu to sieć starożytnych tuneli i komór stworzona przez Greków i rozszerzona przez Rzymian i Burbonów jako akwedukt.

  • Castel Nuovo był rezydencją królów Neapolu, z salami wykorzystywanymi do organizacji wydarzeń i wystaw. Na dziedzińcu znajduje się gotycki kościół Santa Barbara.

  • Santa Chiara to klasztor założony w 1310 roku z pięknym krużgankiem. Znajduje się tam także szopka z figurkami ubranymi w typowe lokalne stroje z XVIII i XIX wieku.

  • Santa Lucia to dzielnica z wąskimi uliczkami i tradycyjnym neapolitańskim życiem, idealna do odkrywania lokalnych sklepów i kawiarni.

  • Wezuwiusz to jedyny aktywny wulkan na kontynencie europejskim, znany z erupcji w 79 r. n.e., która zniszczyła Pompeje i Herkulanum.

  • Pompeje to starożytne miasto u podnóża Wezuwiusza, zamrożone w czasie przez erupcję w 79 r. n.e. Znajdują się tam doskonale zachowane wille, sklepy, teatry i świątynie.

20.06.2024 Arnika Persona

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.