Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Największe atrakcje Santorini - te miejsca trzeba odwiedzić!

Jeśli zastanawiasz się, co warto zobaczyć na Santorini, ten artykuł jest dla ciebie! Znajdziesz w nim TOP 10 miejsc, które z pewnością powinny znaleźć się na twojej liście podczas wakacji na tej pięknej, greckiej wyspie.

Beztroskie wakacje na Santorini

Beztroskie wakacje na Santorini

Santorini to zachwycające nadmorskie krajobrazy, piękne plaże, fantastyczne hotele all inclusive, eleganckie restauracje i tawerny oraz wszechobecne słońce. Na wyspie zachowały się także ślady minionych epok – w tym bogatej kultury minojskiej.

Czerwona plaża na Santorini

Czerwona plaża Kokkini na Santorini

Czerwona plaża Kokkini na Santorini

Plażę Kokkini, tworzą majestatyczne rudo-brązowe klify, wpadające niemal pionowo do wody oraz charakterystyczny, zabarwiony na czerwono żwirek. To jedno z tych miejsc, jakie koniecznie trzeba zobaczyć. Kolory, które można tu podziwiać o zachodzie słońca, tworzą surrealistyczny pejzaż, jakiego nie spotkacie nigdzie indziej na świecie!

Wulkaniczne pozostałości i niesamowite kolory czynią plażę Kokkini nie lada atrakcją, nie tylko dla łowców instagramowych zdjęć. Spacer na piechotę z pobliskiej miejscowości Akrotiri zajmuje ok. 10 -15 minut (warto mieć ze sobą buty do trekkingu). Można też tu dotrzeć drogą morską, płynąc łódką z Firy (12 km). Na miejscu jest zaplecze gastronomiczne, gdzie wypożyczymy leżaki i parasole (koszt ok. 7 Euro).

Czarna plaża Kamari Beach

Majestatyczne krajobrazy Santorini

Majestatyczne krajobrazy Santorini

Najdłuższa na Santorini plaża (liczy ok. 2 km), którą tworzy gruboziarnisty, czarny piasek powulkaniczny (jest na tyle drobny, że można chodzić po nim boso). Znajduje się na południowo-wschodnim wybrzeżu wyspy w miejscowości Kamari, ok. 8 km od stolicy Santorini, Firy. Znajdują się tu liczne restauracje, bary oraz wypożyczalnie sprzętu wodnego.

Można się na nią dostać samochodem (w Kamari jest kilka bezpłatnych parkingów, zlokalizowanych w pobliżu wybrzeża) lub lokalnym autobusem (przystanek autobusowy jest tuż obok plaży). Na Kamari Beach możemy podziwiać majestatyczną, wulkaniczną skałę Mesa Vouno. Liczy ona 369 m n.p.m. i wieczorami jest pięknie podświetlona, tworząc niecodzienną iluminację.

Fira – stolica wyspy

Santorini i charakterystyczne, czerwone klify

Santorini i charakterystyczne, czerwone klify

To jedno z najpopularniejszych miejsc na Santorini, dlatego w sezonie z pewnością będzie tu tłoczno. Miejscowość leży ok. 5 km od lotniska i 8 km od głównego portu morskiego, skąd odpływają statki i promy. Fira jest położona malowniczo na klifie, tuż nad samym morzem.

Tutejsze spektakularne zachody słońca, można podziwiać z ulokowanych na zboczach klifu tawern i eleganckich restauracji. Warto też wybrać się na przejażdżkę kolejką linową (bilet kosztuje 6 Euro, ulgowy 3 Euro), z której roztacza się zapierający dech w piersiach widok na morze i Stary Port (ruszają stąd jednodniowe wycieczki na pobliski wulkan, do gorących źródeł oraz na wyspę Therasia).  

Wulkan Nea Kameni

Wulkaniczne masywy na Santorini

Wulkaniczne masywy na Santorini

Erupcja, która nastąpiła tu w 1950 roku jest najmłodszym tego rodzaju zjawiskiem w Europie i jednym z najsilniejszych. Wizyta na jednym z nielicznych, czynnych wulkanów Starego Kontynentu, może okazać się nie lada atrakcją. Dreszczyk emocji, gdy stąpamy po tym aktywnym sejsmicznie terenie – gwarantowany!

Na Nea Kameni można dostać się statkiem ze Starego Portu (za cenę ok. 20 Euro możemy połączyć wycieczkę na wulkan ze zwiedzaniem pobliskich gorących źródeł). Pamiętajmy o zabraniu odpowiednich butów, które będą nadawały się do pokonania kamienistej trasy.

Termalne źródła na Palea Kameni

Santorini to bogactwo natury

Santorini to bogactwo natury
 

Palea Kameni to wyspa, położona w bliskim sąsiedztwie Santorini, na której znajdują się ciepłe źródła siarczkowe, uznane za najlepsze kąpielisko termalne w tej części Europy. Można się w nich kąpać cały rok, a ich dobroczynne właściwości prozdrowotne są cenione, nie tylko przez mieszkańców okolicznych miejscowości. Warto zabrać ze sobą buty do wody oraz kostium kąpielowy.

Osada Akrotiti

To obowiązkowy punkt na naszej liście „TOP 10 miejsc na Santorini”. Ta prehistoryczna osada została przykryta po erupcji wulkanu warstwą pyłu, która mimo, iż niszcząca, pozwoliła zachować wiele budynków wraz z cennymi freskami oraz przedmiotami codziennego użytku.

Starożytne Akrotiti powstało ok. 4000 lat p.n.e. i było istotnym ośrodkiem handlowym. Miasto zajmowało powierzchnię 20 ha, posiadało brukowane ulice, skwery i okazałe budowle. Odkryto tu drogocenne (w tamtych czasach luksusowe!) meble, a także liczne przedmioty codziennego użytku. Warto to miejsce odwiedzić, by poczuć atmosferę dawnej, antycznej Grecji. Bilety kosztują ok. 12 Euro, godziny warto sprawdzić na oficjalnej stronie zabytku, bo są zależne od sezonu.

Promenada w Oi

Promenada w Oi - to miejsce warto zobaczyć

Promenada w Oi - to miejsce warto zobaczyć

Jeśli szukacie miejsca, gdzie oprócz lokalnych pamiątek i znakomitych restauracji, możecie podziwiać także jeden z najpiękniejszych widoków na Santorini – miejscowość Oia powinna znaleźć się na waszej liście. Zachwycająca miejska promenada, położona na krawędzi klifu, ciągnie się przez całą długość tego pięknego, greckiego miasteczka (ok. 1,5 km).

Ta elegancka aleja spacerowa, wyłożona białym marmurem z XIX wieku jest miejscem, gdzie mieszczą się butiki luksusowych marek, salony jubilerskie, galerie sztuki czy salony SPA. Promenadą można dojść do Muzeum Antycznych i Bizantyjskich Instrumentów Muzycznych, ruin starożytnego Zamku w Oi czy Zatoki Amoudi.

Zatoka Amoudi

Góry i zatoki tworzą pejzaż Santorini

Góry i zatoki tworzą pejzaż Santorini

Na miłośników owoców morza, miejsce to będzie prawdziwą gratką. Oprócz lokalnych ryb i skorupiaków, które codziennie trafiają na stoły tutejszych restauracji prosto z morza, można skosztować tu lokalnej specjalności – grillowanej ośmiornicy.

Mimo, iż Zatoka Amoudi ucierpiała w wyniku potężnego wybuchu wulkanu w 1956 roku, życie w tym regionie kwitnie. Warto odwiedzić pobliski port, z którego (o czym mało kto wie!), codziennie odpływają tanie rejsy na pobliską wyspę Thirassia (koszt ok. 4 Euro).

Zamek w Oi

Idealne wakacje we dwoje na Santorini

Idealne wakacje we dwoje na Santorini

Dziś, po dawnej fortecy, która pełniła niegdyś funkcje obronne (głównie przed najazdami piratów), pozostało niewiele (warta uwagi jest istniejąca wieża Goulas). Miejsce jest jednak znane głównie ze spektakularnych zachodów słońca, które ściągają tu prawdziwe tłumy. Widok z pewnością jest tego warty!  

Ruiny weneckiego zamku, zwanego też Agios Nikolaos są położone na stromym klifie, który wpada wprost do morza. Otaczają go liczne, charakterystyczne dla Grecji białe domki, a wąskie uliczki i nadmorskie tarasy, tworzą wdzięczną scenerię do pamiątkowych zdjęć. Atrakcja jest darmowa dla zwiedzających i czynna całą dobę.

Antyczne miasto Thera

Antyczne miasto Thera na Santorini

Antyczne miasto Thera na Santorini

To starożytna miejscowość, ulokowana na górze Mesa Vouno, wznoszącej się na wysokość 360 m n.p.m. Strategicznie położone miasto, miało dostęp do morza, co czyniło go istotnym ośrodkiem handlowym w tym rejonie Morza Egejskiego. Mieściły się tu agora, stanowiąca miejsce zebrań ówczesnej społeczności, teatr, szkoła, a także liczne świątynie. Dziś pozostały tu wykopaliska i stanowisko archeologiczne.

Atrakcję można zwiedzać przez cały rok (godziny różnią się w zależności od sezonu), a ceny biletów wynoszą: 6 Euro i 3 Euro (za wstęp ulgowy).

 

Grecka wyspa Santorini to bez wątpienia jedno z tych miejsc na świecie, które warto zobaczyć. Zachwycające krajobrazy, legendarne białe domki, ulokowane na zboczach stromych klifów i lokalna, znakomita kuchnia to fantastyczny pomysł na wakacje 2024.

Podsumowanie

  • Czerwona plaża na Santorini z charakterystycznymi majestatycznymi klifami i czerwonym żwirkiem, gdzie można podziwiać niemal surrealistyczne zachody słońca.
  • Czarna plaża Kamari Beach charakteryzuje się gruboziarnistym, czarnym piaskiem. Znajdują się tu restauracje z lokalnymi przysmakami, bary oraz wypożyczalnie sprzętu wodnego.
  • Fira, stolica wyspy, znana z spektakularnych zachodów słońca, eleganckich restauracji na klifie i możliwości przejażdżki kolejką linową z widokiem na morze.
  • Wulkan Nea Kameni to miejsce, gdzie można poczuć dreszczyk emocji podczas eksploracji tego aktywnego sejsmicznie terenu.
  • Termalne źródła na Palea Kameni słyną z ciepłych, siarczkowych wód, cenionych za ich prozdrowotne właściwości.
  • Osada Akrotiti to prehistoryczna osada, odkryta pod warstwą wulkanicznego pyłu. Zachowały się tu oryginalne freski i przedmioty codziennego użytku.
  • Promenada w Oi to elegancka, 1,5 – kilometrowa aleja wyłożona białym marmurem, na której znajdują się luksusowe butiki, galerie sztuki i sklepy z pamiątkami.
  • Zatoka Amoudi to miejsce, gdzie można skosztować wyśmienitych owoców morza. Stąd też odpływają tanie rejsy na wyspę Thirassia.
  • Zamek w Oi to ruiny weneckiej fortecy, znane z niesamowitych zachodów słońca i otoczone charakterystycznymi białymi domkami w stylu greckim.
  • Antyczne miasto Thera to dawna miejscowość, ulokowana strategicznie na górze Mesa Vouno. Przed wiekami znajdowały się tu świątynie, teatr oraz szkoła. Dziś mieści się tu stanowisko archeologiczne.

08.04.2024 Ula Sawicka

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.