Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Najpiękniejsze plaże Tunezji

Tunezja to z całą pewnością jeden z ulubionych i najlepiej dostępnych krajów afrykańskich, głównie dzięki jej dogodnemu położeniu na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Nasi rodacy upatrzyli sobie Tunezję również ze względu na jej gorący klimat i piękne plaże, a także oryginalną kulturę i przyrodę. Co więcej, Tunezja to jeden z najczystszych krajów w całej Afryce, co z pewnością można zauważyć na niemalże każdej z malowniczych plaż. Przedstawiamy 6 najpiękniejszych tunezyjskich plaż. Gdzie w tym roku wybierzesz się na wakacje?

Co ważne, większość prywatnych plaż należących do ośrodków hotelowych znajduje się z dala od ruchliwych kurortów. Daje to gwarancję czystego piasku i wygodnych leżaków z parasolami. Publiczne plaże nierzadko wykorzystywane są przez rdzennych mieszkańców do pływania, uprawiania sportów wodnych czy grillowania, co pozwala nasycić się lokalną atmosferą. Osobny rozdział stanowią też plaże bezludne, leżące z dala od ruchliwych kurortów i ośrodków hotelowych. To właśnie tam można doświadczyć prawdziwego egzotycznego romantyzmu - bez tłumów turystów.

Tunezja na wakacje

Na tunezyjskich plażach można poczuć przypływ adrenaliny, jeśli skorzysta się z jednego z wielu oferowanych ośrodków sportów wodnych. Przejażdżki na bananie, skutery wodne, katamarany czy paralotnie to najbardziej popularne plażowe rozrywki. Dla mniej odważnych idealnie sprawdzi się też przejażdżka wzdłuż wybrzeża na wielbłądach lub koniach. Przyjrzyjmy się więc najlepszym plażom Tunezji!

Plaże zatoki Hammamet

Plaże Hammametu charakteryzują się drobnym, białym piaskiem, stosunkowo łagodnym zejściem i piaszczystym dnem. Co istotne, plaża jest bardzo czysta – zarówno po piasku, jak i w wodzie, można chodzić bez ryzyka poranienia stóp. Kontyngent wczasowiczów jest tu bardzo zróżnicowany – od rodzin z dziećmi po starsze pary. Z tego względu plaże mają również wydzielony obszar z placem zabaw. Spokojne morze, piękna pogoda i nienaruszona, dzika przyroda od lat przyciągają w to miejsce wielu turystów.

Infrastruktura plażowa Hammametu również jest wyjątkowo dobrze rozwinięta. Znajdziemy tam wypożyczalnię leżaków i parasoli, a do tego prysznice i toalety. Przy plaży działają również bary i kawiarnie, a także miejsce do wypożyczenia sprzętu i nauki snorkelingu, nurkowania, surfingu czy kitesurfingu.

Wśród gajów oliwnych i sadów leży perła tunezyjskiego wybrzeża – znajdziemy również kurort Sousse. Tętniące życiem miasteczko graniczy z 6-kilometrową, szeroką, piaszczystą plażą w dużej mierze pokrytą hotelowymi leżakami i parasolami. Można bawić się w jednym z barów na plaży. Dostępne są również obiekty do uprawiania sportów wodnych.

Plaża La Marsa

Plaża La Marsa osłonięta jest od wiatru zielonymi wzgórzami, charakterystycznymi białymi willami oraz pięknym lasem iglastym. Sama plaża pokryta jest drobnym, złotym piaskiem, przyjemnym dla bosych stóp. Zejście do morza jest gładkie, co idealnie sprawdzi się w przypadku rodzin z dziećmi.

Równolegle do plaży znajduje się malownicza promenada, za którą znaleźć można luksusowy tropikalny park. W pobliżu wybudowano duże centrum handlowe z supermarketem i siecią butików.

Przy samej plaży znajduje się również wiele kawiarni, restauracji rybnych, jadłodajni i barów. W tym przypadku również zadbano o możliwość wypożyczenia motorówki, sprzętu do nurkowania, snorkelingu czy parasailingu.

Plaża na wyspie Dżerba (Djerba)

Wyspa Dżerba to najbardziej wysunięty na południe kurort Tunezji, który znajduje się w pobliżu Afryki i jest obmywany Morzem Śródziemnym. Flamingi lubią tu spędzać zimę, a w ciepłym sezonie kurort przyciąga turystów z całego świata.

Słynna Djerba przyciąga 320 słonecznymi dniami w roku i wieloma pięknymi plażami. Najsłynniejszą i najczęściej odwiedzaną plażą jest Sidi Mahrez, otoczona luksusowymi resortami. Bardzo fotogeniczna jest również plaża Sidi Yati, z widokiem na 75-metrową latarnię morską Taguermess, podświetlaną kolorami tunezyjskiej flagi.

Piękne plaże znajdują się w północno-wschodniej części Dżerby, w rejonie Midoun. Tutejsze plaże sciągną się przez wiele kilometrów. Wszystkie są bardzo podobne, z szeroką linią brzegową, białym piaskiem i łagodnym wejściem do wody. Morze w tej części Dżerby jest czyste i bardzo ciepłe – zwłaszcza w sezonie. W pierwszej połowie dnia z reguły nie ma fal, jednak po obiedzie często pojawia się niewielka burza. Plaże wyspy są świetne dla miłośników relaksującego wypoczynku, są również dobre dla rodzin z małymi dziećmi.

Plaża Mahdia

Popularny kurort Mahdia znajduje się 150 km na południe od stolicy, a tutejsze plaże uważane są za jedne z najpiękniejszych w całym kraju. Prawie 6-kilometrowe wybrzeże pokryte jest drobnym, jasnym piaskiem, a stopniowe wejście do morza szczególnie sprawdzi się rodzinom z małymi dziećmi. Znajdzie się tu również miejsce na uprawianie sportów wodnych, jak i prawdziwy relaks pod palmą.

Charakterystyczne dla tej plaży są spokojne wody i łagodnie opadające, piaszszyste dno. Powinni mieć to na uwadze zwłaszcza amatorzy głębokiej wody i fal. Jedną z podstawowych wad tej plaży jest jednak obfitość glonów w pobliżu brzegu.

Plaża Tabarka

Jedynym obszarem Tunezji, gdzie linia brzegowa jest nieco inna, jest północ. Plaże Tabarki znajdują się na północnym wybrzeżu Tunezji, otoczone cienistymi zaroślami nietypowych dla Afryki drzew (jednak dostonale znanych w krajach Europy) – oliwek, dębów korkowych, sosen czy cedrów.

Piaszczyste plaże przeplatają się ze skalistymi klifami. Lazurowe morze jest domem dla wielu gatunków ryb i innych zwierząt. Woda jest tu o kilka stopni zimniejsza niż w Hammamet, Sousse czy Monastyrze, występują również średniej wielkości fale. W przeciwieństwie do innych plaż, na plażach Tabarki często wieje, co jest szczególnie cenione przez windsurferów i amatorów nurkowania. Warto również pamiętać, że obszar rafy koralowej posiada status strefy chronionej. Woda jest tu krystalicznie czysta, co pozwala zobaczyć malownicze groty, dno i różnych przedstawicieli fauny śródziemnomorskiej – ośmiornice, kalmary, olbrzymie tuńczyki, węgorze czy krewetki. Co więcej, porównaniu z innymi śródziemnomorskimi destynacjami, nurkowanie w Tabarce jest stosunkowo tanie.

Plaża Bizerté

Bizerté to najbardziej wysunięte na północ miasto Tunezji, które zachwyca pięknym, starożytnym portem. Plaże w mieście pokryte są grubszym, złotym piaskiem. Prawdziwa perełka znajduje się jednak kilka kilometrów za miastem. Słynna plaża Raf, położona na południowy wschód od Bizerté, ukryta jest wśród wysokich wzgórz. Jedną z wad tego typu plaży jest jednak skąpy naturalny cień, dlatego – wybierając się na dziki odcinek wybrzeża – powinniśmy liczyć się z brakiem możliwości schronienia w chłodnym cieniu.

Lokalizacje najpiękniejszych plaż w Tunezji - mapa

Tunezja z pewnością słynie z pięknych, malowniczych plaż i krystalicznie czystej, turkusowej wody. Od lat przyciągają one turystów spragnionych idealnych wakacji i relaksu pod palmą z prawdziwego zdarzenia. Słoneczna pogoda, drobny piasek i piękne widoki – czego chcieć więcej? Koniecznie spakuj rurkę do nurkowania!

15.02.2023 Arnika Persona

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.