Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Pokonaj fale na desce: ciesz się najlepszymi miejscami do surfowania

Podziwiasz z daleka opalonych surferów próbujących okiełznać fale mórz i oceanów na wakacjach? A może polubiłeś tę pełną adrenaliny rozrywkę i na desce czujesz się jak w domu? 16 czerwca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Surfingu, dlatego to najlepszy czas, by przyjrzeć się bliżej tej fantastycznej aktywności. Unoszenie się na falach na desce surfingowej nie tylko zapewnia idealną sylwetkę, ale także doskonale wpływa na zdrowie!

Deska, którą pokochał cały świat

Shutterstock

Pierwsza deska surfingowa została opisana przez słynnego kapitana Jamesa Cooka już w 1778 roku, kiedy to nzobaczył ją używaną przez chłopców na Hawajach - a dziś nawet psy rywalizują w tym sporcie! Niezależnie od tego, czy chcesz chcesz rzucić okiem na surfing, a może jesteś już nieodwracalnie uzależniony od jazdy na falach, zainspiruj się naszym wyborem miejsc i plaż idealnych do uprawiania tego sportu!

Dominikana

Shutterstock

Plaże Cabarete i El Caletón wybierane są przez surferów z całego świata i trudno będzie znaleźć dla nich konkurencję. Tropikalny raj, drobny biały piasek i czyste wody są tam niemal wszędzie. Surfing jest tu praktycznie religią, a oprócz tłumów sportowców w mokrych kombinezonach, przekona cię o tym fakt, że Dominikana prawnie ograniczyła... wysokość budynków na plaży. Powód jest prosty, wiatr nie może rozbijać się o domy, aby zapewnić surferom najlepsze warunki.

Wyspy Kanaryjskie

Shutterstock

Osiem hiszpańskich wysp z całoroczną ciepłą pogodą oczaruje Cię swoją różnorodnością. Znajdziesz tu ogromne wydmy lub czarne wulkaniczne plaże, turkusowy ocean, kwiaty i zwierzęta, których nie zobaczysz nigdzie indziej na świecie oraz roześmianych mieszkańców, którzy nie znają słowa "stres". Jeśli chcesz chwycić deskę i wypłynąć na fale Oceanu Atlantyckiego, udaj się na plaże El Jablito i Corralejo na północy Fuerteventury. Na Gran Canarii również nie będziesz się nudzić. Surferów z całego świata można spotkać na Playa del Ingles w Maspalomas lub w rejonie Confital, gdzie fale osiągają imponujące wysokości.

Sri Lanka

Shutterstock

Ten wyspiarski kraj na Oceanie Indyjskim jest względnym nowicjuszem wśród rajów dla surferów. Uśmiechnięci i otwarci ludzie, pyszna cejlońska herbata, buddyjskie świątynie, przyjazne słonie, magiczne parki narodowe i ocean, który z radością otwiera ramiona zarówno dla leniwych, jak i chętnych surferów. Sri Lanka tłumaczy się jako promienna lub szczęśliwa kraina. I z pewnością będziesz promieniał szczęściem, gdy zobaczysz tutejsze wybrzeże i potężną siłę tutejszych fal. Jeśli czujesz się jak w domu na desce surfingowej, udaj się do Kikkaduwa lub Arugam Bay. Początkujący również docenią spokojniejsze wody Weligama, gdy po raz pierwszy opanują surfowanie.

Wyspy Hawajskie

Shutterstock

Grzechem byłoby mówić o surfingu i nie wspomnieć o Hawajach. To właśnie tutaj, na falach Oceanu Spokojnego, narodził się ten wspaniały sport. Woda w tym tropikalnym raju jest tu ciepła przez cały rok. Jeśli wybierzesz się na legendarną plażę Waikiki, być może dostrzeżesz tam gigantycznego żółwia morskiego, dla którego ta część świata jest idealnym sanktuarium. Co więcej, nawet zupełni nowicjusze również mogą nauczyć się tu surfować. Jeśli czujesz się pewnie i masz doświadczenie, Pipza Banzai Beach na Oahu będzie prawdziwym wyzwaniem, ze spektakularnymi falami, które wykorzystywane są przez organizatorów najbardziej prestiżowych zawodów surfingowych na świecie.

Portugalia

Shutterstock

Piękny kraj, który oferuje urzekające połączenie zapierających dech w piersiach widoków, starożytnych miast, hipsterskich kawiarni, niekończących się plaż i ostatecznego mentalnego detoksu. A także mnóstwo plaż i fal, których nie powinni obawiać się zarówno ci, którzy nie lubią surfingu, jak i ci, którzy poświęcili temu większość swojego życia. Niecałą godzinę na północ od stolicy, Lizbony, znajduje się Ericeira, mekka surferów i dom dla jednej z największych społeczności surfingowych w Portugalii. Istnieją tu niezliczone szkoły z najlepszymi instruktorami i falami na wszystkich poziomach, więc jeśli nadal opierasz się pokusie tego sportu, jest to idealne miejsce, aby zacząć.

Bali

Shutterstock

Naszą surferską podróż kończymy w Indonezji, a konkretnie na popularnym Bali. Popularny archipelag turystyczny jest pełen kontrastów. Spokojny styl życia i duchowość można poczuć dosłownie na każdym kroku, nic więc dziwnego, że wielu podróżników wykorzystuje swoją wizytę do zatrzymania się i poszukiwania harmonii. Możesz ćwiczyć jogę na plaży, gdy wschodzi słońce, lub chwycić deskę i wyruszyć na spotkanie z oceanem. Dzikie fale, z którymi radzą sobie bardziej doświadczeni surferzy, rozbijają się o południowe wybrzeże na półwyspie Bukit. Mniej zaawansowani i początkujący koncentrują się na obszarze Kuta Beach, gdzie woda jest znacznie spokojniejsza, a oprócz szkół surfingu można spotkać tam wielu lokalnych nauczycieli-samouków, którzy chętnie wprowadzają obcokrajowców w tajniki tego sportu.

Podsumowanie

  1. Deska surfingowa - od odkrycia przez kapitana Cooka w 1778 roku do dzisiejszych czasów, gdzie surfing jest popularny na całym świecie.
  2. Dominikana - plaże Cabarete i El Caletón są rajem dla surferów, z pięknymi plażami, czystymi wodami i prawnymi ograniczeniami na budynki, aby zapewnić idealne warunki dla surfowania.
  3. Wyspy Kanaryjskie - ośmiu hiszpańskich wysp oferuje różnorodność, od wydm i czarnych wulkanicznych plaż do imponujących fal na Gran Canarii i plaż El Jablito i Corralejo na Fuerteventurze.
  4. Sri Lanka - nowicjusz wśród rajów dla surferów, oferuje piękne wybrzeże, potężne fale i miejsca takie jak Kikkaduwa, Arugam Bay i Weligama, które są odpowiednie zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych surferów.
  5. Wyspy Hawajskie - miejsce narodzin surfingu, z ciepłą wodą przez cały rok. Plaża Waikiki jest idealna dla początkujących, a Pipza Banzai Beach na Oahu to wyzwanie dla doświadczonych surferów.
  6. Portugalia - Ericeira, położona na północ od Lizbony, jest mekką surferów z różnymi poziomami zaawansowania, oferującą piękne plaże, szkoły surfingu i spektakularne fale.
  7. Bali - popularna indonezyjska wyspa, gdzie można poczuć spokój i duchowość, a także uprawiać surfowanie. Dzikie fale na południowym wybrzeżu są odpowiednie dla doświadczonych surferów, a obszar Kuta Beach jest bardziej przyjazny dla początkujących, z wieloma szkołami surfingu i lokalnymi nauczycielami-samoukami.

21.06.2023 Invia

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.