Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Najdłuższe stoki i pętle narciarskie Austrii

Podczas zimowych aktywności w Austrii nie może zabraknąć kluczowego punktu programu, czyli jazdy na nartach. Oto gdzie znajdziecie najdłuższe pętle i pojedyncze zjazdy.

Schwarze Schneid, najdłuższy stok w Austrii, znajduje się w ośrodku narciarskim Sölden w Tyrolu. 15-kilometrowy stok ciągnie się od lodowca Rettenbachgletscher do stacji kolejki Gaislachkogelbahn, pokonując 1970 metrów wzniesienia terenu.

W Silvretta Montafon w Vorarlberg najdłuższym stokiem jest 12-kilometrowy „Hochjochtotale”. Pokonuje 1700 metrów wzniesienia terenu na odcinku od Alpilagrat do Schruns.

W Silian w Tyrolu Wschodnim narciarze szusują po stoku na grzbiecie Thurntaler o wysokości 2407 metrów na odcinku 11 kilometrów do dolnej stacji kolejki gondolowej.

Jednym z najdłuższych stoków w Austrii jest również 10-kilometrowy stok do doliny w Zell am Ziller w Zillertal w Tyrolu. Rozciąga się od najwyższego punktu Skiarena, od Übergangsjoch na wysokości 2500 metrów nad poziomem morza, w dół do doliny i pokonuje 1930 metrów wzniesienia terenu. Nie bez powodu nazywa się go „Höhenfresser Tour” tj. stok „pożerający” metry wzniesienia terenu.

Stok w kierunku doliny z wysokości 2060 metrów z Diedamskopf w Bregenzerwald w Vorarlberg to zachwycające 10 kilometrów. Pomiędzy czeka do pokonania 1240 metrów wzniesienia terenu.

Na lodowcu Stubai w Tyrolu narciarze pokonują 10 kilometrów i prawie 1500 metrów wzniesienia terenu od stacji górnej Wildspitz do stacji dolnej Mutterberg.

Stok zaczynający się przy stacji górnej kolejki Vallugabahn w St. Anton am Arlberg ma długość około 10 kilometrów. Narciarze pokonują około 1500 metrów wzniesienia terenu.

W Bad Gastein podobną różnicę poziomów pokonują na dwa kilometry krótszej trasie, niezwykle malowniczej Hohe Scharte to właściwie kombinacja nartostrad, prowadząca ze szczytu o tej nazwie do dolnej stacji gondoli w Bad Hofgastein.

Najdłuższe pętle narciarskie

60-kilometrowa pętla w Zillertal obejmuje nartostrady od niebieskich po czarne. Pokonuje się na niej 15 000 metrów różnicy poziomów.

W ośrodku narciarskim Sölden prawdziwym wyzwaniem jest prawie 50-kilometrowa trasa „BIG3 rally”. Doświadczeni narciarze lub snowboardziści pokonują wiodącą przez cały ośrodek narciarski trasę w około 4 godziny. W ten sposób zaliczając całkowitą różnicę wzniesienia terenu około 10 000 metrów. Najciekawszymi punktami trasy okrężnej są widoki z platform BIG3, Gaislachkogl, Tiefenbachkogl i Schwarze Schneide.

W ośrodku narciarskim Ischgl do wyboru są trzy tzw. trasy przemytników: brązowa, srebrna i złota, różniące się poziomem trudności. Każda runda okrężna oznacza do 62 kilometrów stoków o łącznej różnicy wzniesienia terenu prawie 14 000 metrów.

Na Hochkönig narciarze mogą rozpocząć Königstour z Maria Alm, Dienten lub Mühlbach. Ma długość 35 kilometrów i prowadzi przez 6 szczytów w ośrodku narciarskim.

Z Lech do Zürs am Arlberg i z powrotem, narciarze jeżdżą po 22-kilometrowej trasie „Weißer Ring” pokonując 5500 metrów wysokości. Raz w roku odbywają się tu także zawody narciarskie.

Szusując po „Run of Fame” w ośrodku narciarskim Ski Arlberg sprawni narciarze pokonują 85 kilometrów tras i 18 000 metrów wysokości. Fani białego szaleństwa mogą rozpocząć trasę w dowolnym miejscu: w Lech, Zürs, Warth czy St. Anton. Po drodze umieszczono tablice przypominające o wybitnych postaciach z historii narciarstwa z Arlberg oraz wybitnych gościach, którzy zatrzymali się niegdyś w tym miejscu.

Każdy, kto chce poznać sieć ośrodków narciarskich Saalbach-Hinterglemm, Leogang i Fieberbrunn, może wybrać się na rundę Skicircus. Ma ona 65 kilometrów długości i pokonuje 12 400 metrów wzniesienia terenu. Narciarze powinni zaplanować na tę wyprawę około jednego dnia.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.