Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Malediwy - kiedy jechać i co zobaczyć?

Malediwy to niewątpliwie jedno z najpiękniejszych zakątków na świecie. To wyspiarskie państwo ulokowane na Oceanie Indyjskim, które ma prawie 1200 wysp ułożonych w 26 atoli. To idealne miejsce na wczasy jak z bajki, w którym można odpocząć, zafascynować się niezwykłym krajobrazem, czy też spróbować różnorakich aktywności. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie, tak by rzeczywiście się zrelaksować i napełnić pięknem oraz możliwościami. Malediwy to niezapomniane rafy koralowe, boskie plaże, słońce i malownicze widoki, a także znacznie więcej.

Kiedy warto jechać na Malediwy?

Malediwy umożliwiają wypoczynek całoroczny przez wzgląd na cudowną pogodę i przyjemne temperatury niezależnie od tego, czy jest sezon czy nie. Pełnego słońca można się tu spodziewać w porze suchej, czyli w okresie od grudnia do kwietnia. Deszcz natomiast występuje w drugiej połowie roku, wtedy bowiem - od maja do listopada - trwa tutaj pora deszczowa. Ten czas jest idealny dla osób, które niekoniecznie chcą odpoczywać w pełnym słońcu i w pełnym sezonie, gdy wszędzie jest wielu turystów, a ceny są niewątpliwie wyższe.

Malediwy z lotu ptaka

Malediwy z lotu ptaka

Pora deszczowa zachęca większym spokojem, niższymi kosztami oraz możliwością odpoczynku na Malediwach w czasie, gdy pogoda jest różnorodna. Można się wtedy spodziewać burz, większych fal, a także odświeżających tropikalnych deszczy. Najbardziej krystaliczna woda natomiast występuje w takich miesiącach jak listopad, czy kwiecień. To istotne dla osób, które chcą pozwiedzać podwodny świat, widać wtedy bowiem całe jego piękno.

Co warto zobaczyć wybierając się na Malediwy?

Malediwy to idealny kierunek zarówno na zaplanowane wczasy, jak i wakacje last minute. Na podróżników czekają tutaj wspaniałe białe laguny, jasne plaże z miękkim piaskiem oraz turkusowe morze. Osoby decydujące się na wakacje w tym archipelagu mogą zobaczyć takie cuda jak chociażby najmniejsza stolica świata - Male, która liczy sobie jedynie kilometr szerokości oraz 2 kilometry długości. Co ciekawe na tej powierzchni znajduje się port morski oraz lotnisko. Jeszcze bardziej interesujący jest fakt, że tutaj mieszka aż ćwierć osób z całego państwa, jest więc dosyć tłoczno.

Jeśli chodzi o plaże to niewątpliwie jedną z najbardziej bajecznych jest ta, która czeka w atolu Baa, a konkretniej na wyspie Mudhdhoo. Znajdują się na niej bardzo maleńkie roślinne organizmy, które w momencie poruszania się emitują przepięknym niebieskim światłem, dzięki temu ma się wrażenie jakby na plaży znajdowało się milion gwiazd. Warto to zobaczyć i dać sobie trochę więcej czasu na pobyt w tym niesamowitym miejscu.

Malediwy to także słynne domki na wodzie. Wczasy w takich okolicznościach na zawsze zostają w pamięci. Tego typu hotele, które albo znajdują się na plaży albo są wbite palami i otacza je woda, stanowią niemałą atrakcję. Ich tarasy bezpośrednio dotykają fal Oceanu Indyjskiego, a bungalowy często zachwycają podłogą ze szkła. To sprawia, że można zarówno cieszyć się morzem, jak i jego mieszkańcami, których obserwuje się spoglądając pod nogi.

Atol Ari

Atol Ari

By jeszcze dokładniej przyjrzeć się podwodnym skarbom warto zanurkować. Malediwy to idealne miejsce dla osób, które kochają zanurzanie się pod powierzchnię wody. Krystalicznie czysta woda sprawia, że wszystko widać jak na dłoni. Nurkując można wpłynąć do jednej z podwodnych jaskiń, czy zachwycić się koralowcami w przeróżnych kolorach. Ogromne wraki statków zachęcają do eksploracji, a duże gatunki ryb do tego, by dać się ponieść swojej własnej wyobraźni w tworzeniu każdej chwili, tak jak to robi natura. Niewątpliwie najlepsze miejsca do nurkowania można znaleźć w rezerwacie biosfery w atolu Baa, czy też wokół atolu Ari, a najdoskonalszym na to czasem są miesiące od grudnia aż do kwietnia.

Inne atrakcje Malediwów

Malediwy umożliwiają także zwiedzanie z perspektywy morskiej oraz przemieszczanie się łodzią z wyspy na wyspę. Odległości nie są duże, co sprawia, że ten środek transportu jest bardzo atrakcyjny. Poza tym jeśli wybiera się rejs przy zachodzie słońca to można dodatkowo zachwycać się zmieniającymi się kolorami nieba oraz romantyczną atmosferą. Dodatkową atrakcją jest obserwowanie delfinów, co kochają zwłaszcza dzieci. Malediwy są idealnym na to miejscem.

Bardzo ciekawym atolem jest niewątpliwie Seenu, którego stolicą jest Hithadhoo. To najbardziej wysunięta na południe część wysp, które są całkiem duże. To co zachwyca w tej części archipelagu to niezwykłe rafy koralowe, wspaniałe laguny i palmy. Wiele tu szkół nurkowania oraz miejsc idealnych na to, by podziwiać podwodne skarby, zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych nurków. Co ciekawe bardzo popularna jest tutaj fotografia podwodna, które warto się nauczyć będąc w tak niezwykłym zakątku świata.

Malediwy to także wyspa Fuamulaku, do której niełatwo dotrzeć. By tu przybyć potrzebne jest specjalne zezwolenie, jednakże warto się o nie postarać, bo miejsce to potrafi oczarować. Rosną tutaj takie pyszności jak pomarańcze, ananasy, czy mango oraz znacznie więcej różnobarwnych owoców i warzyw, co sprawia, że można się tu nasycić kolorami i smakami. Mało tutaj turystów, więc przybywając do tej części świata można poznać prawdziwe życie toczące się na wyspie, która wyłączona jest w całości spod ruchu turystycznego. Co ciekawe na północy i południu czekają duże jeziora, a w północno-zachodzniej części rezerwat oraz centrum nauki.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.