Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Lista zakupowa pamiątek z Grecji - co warto przywieźć z wakacji

Jeśli planujesz wakacje w pięknej, historycznej Grecji, z pewnością zastanawiasz się nad najlepszą pamiątką, która pozwoli Ci jak najlepiej zapamiętać ten czas. Poniżej przedstawiamy listę wybranych przez nas greckich produktów!

Pamiątki z Grecji

Nie ulega wątpliwości, że Grecja to piękny kraj, a najlepsze pamiątki to lokalne wyroby, których nie można znaleźć w żadnym innym miejscu - takie jak ręcznie robione skórzane torby, lokalny miód czy gąbki morskie wyłowione prosto z Morza Śródziemnego. Oto najlepsze greckie pamiątki, które warto kupić podczas wakacji!

Ręcznie robiona ceramika i wyroby garncarskie

Ceramika z Grecji

Chociaż w większości miejsc w Grecji można znaleźć masowo produkowaną ceramikę i wyroby garncarskie, zdecydowanie zalecamy poszukiwanie ręcznie malowanych przedmiotów. Zwłaszcza, jeśli planujemy wyjazd na greckie wyspy, bo to właśnie tam najłatwiej znaleźć lokalne sklepy sprzedające najróżniejsze wyroby rzemieślnicze.

Sifnos jest szczególnie znana ze swojej ceramiki. Co ciekawe, rzemieślnicy na wyspie kontynuują starożytną tradycję wyrobu ceramiki przy użyciu tych samych sprawdzonych technik, co ich przodkowie.

Zaplanuj wakacje marzeń

w Grecji


Sprawdź oferty

Greckie słodycze

Słodycze z Grecji

Każdy z Twoich znajomych, który lubi słodycze, z pewnością doceni pudełko greckich słodyczy. Do najbardziej znanych deserów, które można zabrać do domu, należą baklava i chałwa. Baklava składa się z ciasta filo, orzechów i gęstego syropu, podczas gdy głównymi składnikami chałwy są tahini i cukier. Gwarantujemy, że greckie słodycze stanowią idealny dodatek do popołudniowej kawy z przyjaciółmi, gdy opowiesz im o swoich podróżach!

Gra Tavli

Gra Tavli (backgammon) z Grecji

Być może warto zastanowić się nad wyborem nieco mniej typowej pamiątki. Spacerując po Grecji z pewnością napotkamy Greków spotkających się kawiarniach, by rozegrać partię Tavli – czyli planszówki wyglądającej z pozoru jak połączenie szachów z grą w kości. Dla wielu z nas będzie ona jednak znana pod inną nazwą, czyli backgammon. Zakup Tavli może być strzałem w dziesiątkę, by po powrocie do Polski wskrzesić wspaniały, grecki klimat.

Worry Beads (Komboloi)

Worry beads (komboloi) z Grecji

Komboloi, znane również jako worry beads, to ponadczasowy grecki gadżet używany do ukojenia nerwów i odstresowania. Niegdyś symbol religijny, dziś komboloi używane są głównie jako świecka rozrywka dla współczesnych Greków. Niektórzy kręcą koralikami, inni je liczą lub przeplatają między palcami – pomysłów jest naprawdę wiele!

Historia Komboloi sięga wieków, jeśli nie tysięcy lat wstecz, aż do starożytnej Grecji. Dla zainteresowanych - muzeum Komboloi w centrum Nafplio jest doskonałym miejscem, aby dowiedzieć się więcej o znaczeniu tych koralików w kulturze greckiej.

Koraliki najczęściej wykonane są z kamienia, masy perłowej, a nawet drewna. Warto zwrócić na nie uwagę rozglądając się po jednym ze sklepów z pamiątkami.

Gąbki morskie

Gąbki morskie z Grecji

Wyspy Kalymnos i Korfu to dwa najlepsze miejsca do zakupu słynnych greckich gąbek morskich. Gąbki morskie używane były do czyszczenia i pielęgnacji już od czasów starożytnej Grecji. Współcześnie używane są głównie do wszelakich zabiegów kosmetycznych i złuszczania naskórka.

Ouzo

Greckie Ouzo

Jedną z najlepszych pamiątek z Grecji jest narodowy napój tego kraju: Ouzo! Ten wytrawny aperitif o posmaku anyżu doceniany jest zarówno przez mieszkańców, jak i turystów. Ouzo można mieszać z wodą i kostkami lodu lub pić prosto z kieliszka.

Jeśli zdecydujesz się na pierwszą opcję, zauważysz, że drink zmienia kolor na mętnie biały. Zgodnie z tradycją, należy najpierw wlać ouzo, a następnie dodać lód, wodę lub oba te składniki. Dzięki swojej popularności, ouzo można znaleźć w większości miejsc w Grecji, w tym w sklepach wolnocłowych na międzynarodowym lotnisku w Atenach.

02.06.2023 Arnika Persona

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.