Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne - jakie sprawdzą się na wakacje?

Okulary przeciwsłoneczne to podstawa ekwipunku każdego turysty – i choć każdy z nas prawdopodobnie jakieś posiada, wybór najlepszych okularów przeciwsłonecznych na wakacje wcale nie jest tak oczywisty.

Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne

Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne

Gdy słońce mocno grzeje, mrużymy oczy i odruchowo sięgamy po okulary. Należy jednak wiedzieć, że w przypadku wyjazdów do ciepłych krajów, takich jak Grecja, tylko dobrze dobrane okulary zapewnią nam właściwą ochronę. Jak je dobrać? Jakie okulary przeciwsłoneczne najlepiej sprawdzą się na wakacje?

Dopasuj okulary do kształtu twarzy

Jak dopasować okulary do kształtu twarzy

Jak dopasować okulary do kształtu twarzy

Przede wszystkim, co może wydawać się oczywiste, dobierz okulary przeciwsłoneczne do twarzy. Weź pod uwagę kształt, rozmiar czy kolor. Warto jednak pamiętać, że – kupując okulary – nie powinniśmy skupiać się jedynie na ich wyglądzie. Wybierz okulary przeciwsłoneczne dopasowane do Twojej twarzy pod względem kształtu, rozmiaru i koloru.

Dobierając okulary do kształtu twarzy najlepiej posiłkować się tzw. zasadą przeciwieństw. To bardzo proste – jeśli twarz jest okrągła, najlepiej sprawdzą się okulary kanciaste. Jeśli natomiast twarz ma ostrzejsze rysy, warto pomyśleć o okularach owalnych, a nawet okrągłych.

Istotna jest również wielkość oprawek, w tym także długość zauszników.

Wybierz właściwy kolor szkieł

Kolor szkieł okularów przeciwsłonecznych

Kolor szkieł okularów przeciwsłonecznych

Kolor szkieł, czyli soczewki okularowej, to jeden z ważniejszych elementów wyboru właściwych okularów przeciwsłonecznych. Kolorowe szkła mają oczywiście niekwestionowane walory estetyczne, jednak zabarwienie soczewki to znacznie więcej niż warstwa wizualna. Jak wybrać kolor szkła okularów?

  • brązowe szkła zwiększają kontrast i lepiej pochłaniają światło niebieskie.
  • żółte lub pomarańczowe szkła lepiej sprawdzą się w gorszych warunkach widoczności. Zwiększają one kontrast i lekko rozjaśniają.

Pozostałe kolory szkieł niosą ze sobą przede wszystkim walory estetyczne - od różowych po granatowe!

Zadbaj o ochronę UV

Okulary przeciwsłoneczne - UV

Okulary przeciwsłoneczne - UV

Filtr UV to – bez dwóch zdań – najważniejsza cecha okularów przeciwsłonecznych.

Jak podają niektóre źródła, noszenie okularów bez filtra UV paradoksalnie może być dla naszych oczu bardziej niebezpieczne niż… ich całkowity brak. Okulary z wbudowanym filtrem UV blokują szkodliwe promieniowanie UVA i UVB. Chroni to oczy, zwłaszcza w przypadku długotrwałej ekspozycji na słońce, której nie unikniemy podczas letnich wakacji. Przyciemnienie szkieł powoduje naturalne rozszerzenie źrenicy. Brak ochrony UV skutkuje przenikaniem promieni w całości przez soczewkę.

Filtry UV dzielą się również na kategorie i to od nich zależy, jaka ilość światłą zostanie przepuszczona. Idealne okulary przeciwsłoneczne na wakacje w ciepłych krajach powinny więc łączyć w sobie filtr UV i odpowiednią kategorię przepuszczalności światła.

  • Przepuszczalność światła między 43% a 80% - tę kategorię przepuszczalności światła polecamy, gdy niebo jest zachmurzone (najlepiej białe, kiedy nie widać słońca), jednak światło nadal razi w oczy.
  • Przepuszczalność światła między 18% a 43% - ta kategoria będzie prawdopodobnie idealna na co dzień – również w mieście, w mniej słoneczne dni. Raczej nie jest ona polecana latem, kiedy słońce mocno grzeje.
  • Przepuszczalność światła między 8% a 18% - jest to tzw. złoty standard i najbardziej polecana kategoria przepuszczalności światła. Idealnie chroni to nasze oczy nawet latem. W takim zestawieniu często możemy znaleźć też okulary z polaryzacją. Polaryzacja podnosi kontrast obrazu i – co najważniejsze – zmniejsza oślepiający blask słońca.
  • Przepuszczalność światła określa się między 3% a 18% - najwyższą kategorię, która pozwala na przepuszczenie najmniejszej ilości światła, polecamy… amatorom górskich wspinaczek – zwłaszcza na ośnieżone szczyty. Pamiętajmy również, by wystrzegać się tak wysokiego filtra, kiedy planujemy prowadzić samochód – znacznie ogranicza to widzenie na drodze.

Okulary przeciwsłoneczne - korekcyjne

Mając wadę wzroku warto pomyśleć o okularach przeciwsłonecznych – korekcyjnych!

  • Okulary z nakładką przeciwsłoneczną – w takim przypadku na własne okulary korekcyjne nakładamy specjalną nakładkę przeciwsłoneczną.
  • Okulary fotochromowe – te charakterystyczne szkła zmieniają swój odcień w zależności od oświetlenia.
  • Okulary przeciwsłoneczne z korekcją – tego typu okulary dostępne będą jedynie w specjalistycznych punktach. Otrzymujemy bowiem szkła korekcyjne z zaciemnieniem.

Wybór właściwych okularów przeciwsłonecznych na wakacje może ochronić  nasze oczy, a także… dodać stylu! Mamy nadzieję, że nasz artykuł ułatwił nieco wybór odpowiednich szkieł, a następny letni urlop obfitował będzie w same dobre wspomnienia.

06.03.2024 Arnika Persona

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.