Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Hurghada czy Marsa Alam? Porównanie kurortów w Egipcie

Planując wakacje w Egipcie w pierwszej kolejności należy zastanowić się nad wyborem kurortu, w którym spędzimy urlop. Bez wątpienia króluje tu słynna Hurghada i Marsa Alam, jednak który z kurortów wybrać? Przedstawiamy najważniejsze atuty Hurghady oraz Marsa Alam, by ułatwić podjęcie decyzji i zaplanowanie prawdziwych wakacji marzeń!

Hurghada i Marsa Alam, dwa najbardziej znane nadmorskie kurorty w Egipcie, oferują odwiedzającym nieco odmienny rodzaj wrażeń. Przygotowane przez nas szczegółowe porównanie ma więc na celu podkreślenie unikalnych cech, udogodnień i atrakcji obu tych miejsc, pomagając tym samym w wyborze idealnego miejsca na przygodę nad morzem w Egipcie. Wakacje – start!

Położenie i klimat

Hurghada czy Marsa Alam - porównanie

Hurghada czy Marsa Alam - porównanie

Hurghada: Położona na wybrzeżu Morza Czerwonego turystyczna perełka - Hurghada – szybko przekształciła się z małej wioski rybackiej w tętniący życiem kurort wypoczynkowy. Jej rozległa linia brzegowa ozdobiona jest różnorodnymi plażami, z których każda oferuje nieco inny klimat. W mieście panuje klimat pustynny, zapewniający słoneczną pogodę niemal przez cały rok, co jest idealne dla miłośników plażowania i sportów wodnych.

Marsa Alam: Dalej na południe, Marsa Alam jest nieco spokojniejszym miejscem, znanym z nieskazitelnego naturalnego piękna. Kurort charakteryzuje się spokojnymi plażami i bardziej zrelaksowaną atmosferą. Podobnie jak Hurghada, Marsa Alam cieszy się ciepłym pustynnym klimatem, dzięki czemu jest idealnym miejscem zarówno na letnie wakacje, jak i na zimowy wypad.

Lokalizacja Hurghady i Marsa Alam

Udogodnienia turystyczne

Hurghada czy Marsa Alam - porównanie

Hurghada czy Marsa Alam - porównanie

Hurghada: Należy tu przyznać, że z czasem miasto zainwestowało w naprawdę solidną infrastrukturę, aby zaspokoić potrzeby wszystkich rodzajów podróżnych. Od niedrogich hosteli po bogate kurorty, oferta zakwaterowania w Hurghadzie jest ogromna. Miasto jest również dobrze wyposażone w nowoczesne udogodnienia, takie jak międzynarodowe restauracje, tętniące życiem rynki i dynamiczne życie nocne, dzięki czemu Hurghadę nazwać można kosmopolitycznym centrum Morza Czerwonego.

Hotel w Hurghada
Plaża i hotel w Hurghada

Marsa Alam: Niegdyś również spokojna wioska rybacka, dziś popularny kurort tętniący życiem. Opcje zakwaterowania w Marsa Alam są jednak bardziej skoncentrowane na luksusowych i ekologicznych kurortach. Obiekty te często oferują kompleksowe pakiety, które obejmują wyżywienie, zajęcia, a czasem nawet wycieczki nurkowe. Marsa Alam to prawdziwy raj dla miłośników nurkowania i snorkelingu. Plaże są tu również nieco spokojniejsze niż w przypadku Hurghady.

hotel w Marsa Alam
Hotel w Marsa Alam

Plaża i atrakcje wodne

Hurghada czy Marsa Alam - porównanie

Hurghada czy Marsa Alam - porównanie

Hurghada: Plaże Hurghady słyną z miękkiego, złotego piasku i krystalicznie czystej wody. Obszar ten jest mekką sportów wodnych, w szczególności nurkowania i snorkelingu, ze względu na bliskość kilku zapierających dech w piersiach raf koralowych i bogatą bioróżnorodność morską. Okoliczne wyspy Giftun i Cieśnina Gubal to kolejne godne uwagi miejsca do podwodnej eksploracji.

Plaża i hotel w Hurghada
Plaża i hotel w Hurghada

Marsa Alam: Bez wątpienia jest to prawdziwy raj dla nurków i snorkelerów, znany z dziewiczych i mniej zatłoczonych plaż. Elphinstone Reef i Marsa Alam Marine Park mogą też poszczycić się rozpoznawalnymi na całym świecie nietkniętymi formacjami koralowymi i różnorodnym życiem morskim. W okolicy jest również spora szansa na spotkanie rzadkich gatunków, takich jak rekiny młoty.

Plaża i hotel w Marsa Alam
Plaża i hotel w Marsa Alam

Kultura i rekreacja

Hurghada czy Marsa Alam - porównanie

Hurghada czy Marsa Alam - porównanie

Hurghada: Oprócz niekwestionowanego naturalnego piękna, w Hurghadzie znajdziemy również oryginalne egipskie targi, gdzie można zakupić rękodzieła, biżuterię czy przyprawy. Bliskość miasta do starożytnych egipskich miejsc, takich jak Luksor i Dolina Królów, dodaje wizycie historycznego wymiaru. Zajęcia rekreacyjne, takie jak pustynne safari, jazda na quadach i przejażdżki na wielbłądach, zapewniają z kolei pełną przygód wycieczkę wśród otaczającego Hurghadę pustynnego krajobrazu.

Marsa Alam: Marsa Alam, choć spokojniejsza, zdecydowanie nie jest pozbawiona wyjątkowych wrażeń. W okolicy turyści mogą zwiedzić historyczne kopalnie szmaragdu i świątynię Seti I w Khanais, oferujące wgląd w bogatą historię Egiptu. Spokojne otoczenie sprawia również, że jest to idealne miejsce do obserwowania ptaków i zwierząt i typowej dla regionu roślinności, zwłaszcza w Parku Narodowym Wadi El Gemal.

Wyjazd z rodziną i dziećmi

Hurghada czy Marsa Alam - porównanie

Hurghada czy Marsa Alam - porównanie

Hurghada: Bez wątpienia Hurghada jest bardzo przyjazna dla rodzin, oferując tym samym różnorodne zajęcia atrakcyjne dla wszystkich grup wiekowych. Parki wodne czy przyjazne dzieciom plaże z ciekawą infrastrukturą sprawiają, że jest to idealne miejsce na rodzinne wakacje. Zróżnicowane opcje gastronomiczne i handlowe w mieście oznaczają również, że każdy w rodzinie znajdzie coś dla siebie.

Hotel dla dzieci ze zjeżdżalniami w Hurghada
Hotel dla dzieci ze zjeżdżalniami w Hurghada

Marsa Alam: Spokojna okolica Marsa Alam jest idealna dla rodzin szukających prawdziwego wypoczynku. Tutejsze kurorty są dobrze wyposażone, aby zaspokoić potrzeby rodzin, ze specjalnymi programami i udogodnieniami dla dzieci, zapewniając relaksujące, ale wciągające wakacje zarówno dla rodziców, jak i najmłodszych.

Hotel dla dzieci ze zjeżdżalniami w Marsa Alam
Hotel dla dzieci ze zjeżdżalniami w Marsa Alam

Zarówno Hurghada, jak i Marsa Alam oferują wyjątkowe i niezapomniane wrażenia dla odwiedzających. Wybór zależy wiec od rodzaju wakacji, których szukasz. Hurghada jest idealna dla tych, którzy preferują żywą i tętniącą życiem atmosferę, z mnóstwem zajęć, zakupów i życia nocnego. Natomiast Marsa Alam świetnie sprawdzi się w przypadku turystów poszukujących spokojniejszego, bardziej naturalnego środowiska, z naciskiem na relaks. Niezależnie od wyboru, oba miejsca obiecują prawdziwie wzbogacające doświadczenie wypełnione urokiem egipskiej gościnności, oszałamiającym pięknem przyrody oraz bogactwem zajęć kulturalnych i rekreacyjnych. Egipt to gwarancja cudownych wakacji!

27.12.2023 Arnika Persona

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.