Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Hatta: Urozmaić swoje wakacje w Dubaju przygodą w sercu gór

Urocze górskie miasteczko Hatta, położone w pobliżu supernowoczesnego Dubaju, oferuje mnóstwo atrakcji na świeżym powietrzu. Odkryjesz tam urokliwe górskie krajobrazy, wybierając się na spacer jednym z wielu szlaków turystycznych. Aby przeżyć romantyczne chwile, warto wybrać się też na spływ kajakowy turkusowymi wodami zapory Hatta Dam.

Wsiadaj na rower górski

Trudno o lepszy sposób na podziwianie dróg wijących się wzdłuż górskich zboczy, nieokiełznanej przyrody i zielonych pól, które są jednym z głównych źródeł utrzymania mieszkańców. Dzięki Hatta Mountain Bike Trail Centre, posiadającym 52 kilometry tras rowerowych o różnym stopniu trudności, będziemy w stanie podziwiać te piękne tereny w ich pełnej krasie. Co ciekawe, górzysty teren jest również popularny wśród mieszkańców pobliskiego Dubaju. Szczególnie w weekendy można tu spotkać grupy rowerzystów, którzy przyjeżdżają tu, aby oczyścić głowy po ciężkim tygodniu pracy. Jeśli zainspirujesz się miejscowymi i opuścisz Dubaj przed świtem, będziesz zachwycony niezapomnianym wschodem słońca nad górami, rześkim porannym powietrzem, śpiewem ptaków, a nawet orzeźwiającą kąpielą w jednym z jezior położonych wzdłuż niektórych ścieżek rowerowych.

Jeśli nie chcesz wyruszać w drogę na własną rękę, możesz wybrać się na wycieczkę z jedną z grup, które regularnie się tu spotykają. Przejażdżka zajmie maksymalnie dwie do trzech godzin, w zależności od tempa. Obejmuje kilka przystanków na przekąski, a także okazję na bliższe poznanie otaczającej przyrody. Warto jednak pamiętać, że Centrum Hatta Mountain Bike Trail jest zamknięte w okresie letnim z powodu bardzo wysokich temperatur. W tym czasie można korzystać z wielu innych szlaków rowerowych na własną rękę - należy jednak pamiętać o wystarczającej ilości płynów i nakryciu głowy.

Wybierz się na niezapomnianą wędrówkę

.

Wolisz piesze wędrówki od jazdy na rowerze? Miasto Hatta, otoczone szczytami gór Al Hajar, jest idealną bazą wypadową do trekkingu. Możesz spacerować wzdłuż dolin wijących się u podnóża gór w pobliżu granicy z Omanem lub cieszyć się zróżnicowanym terenem, niezapomnianymi widokami, dzikimi klifami i sennym, piaszczystym krajobrazem. Zapora Hatta jest najpopularniejszym miejscem wycieczek dla doświadczonych wędrowców i rodzin z małymi dziećmi. Otoczony wysokimi klifami wznoszącymi się do nieba, malowniczy krajobraz i szansa na dostrzeżenie dzikiej przyrody nadadzą zupełnie nowy wymiar Twoim wakacjom w Dubaju. Jeśli masz szczęście, możesz nawet zobaczyć rzadkiego arabskiego kota piaskowego. Możesz także zaplanować własne wędrówki lub pozostawić je w rękach profesjonalistów z Hatta Wadi Hub, który znajduje się w pobliżu popularnych Hatta Damani Lodges, Hatta Sedr Trailers i Hatta Dome Park.

Zaplanuj wakacje marzeń

w Dubaju


Sprawdź oferty

Ciesz się zapierającymi dech w piersiach widokami

Surowy krajobraz wokół Hatta oferuje jedne z najbardziej imponujących naturalnych widoków w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Można je podziwiać podczas podróży, która prowadzi przez tajemnicze pustynie i pasma górskie, by na samym końcu zaniemówić na widok piękna lazurowych wód jeziora Hatta. Kolejną dużą atrakcją jest rozległy kompleks Hatta Heritage Village, położony w samym sercu miasta. W tym nowo odrestaurowanym muzeum masz okazję odkryć, jak zmieniało się lokalne życie na przestrzeni wieków. Cały kompleks składa się z 30 budynków, z których najciekawsze są chaty i domy z epoki, zrekonstruowane tak, jak wyglądały setki lat temu. Setki historycznych przedmiotów codziennego użytku, dokumenty z epoki i przykłady tradycyjnych potraw pomogą ci uzyskać dokładny obraz stylu życia biednych i wyższych klas wieśniaków. Dwie wieże strażnicze, rozległa forteca i zabytkowy meczet również przyciągną wzrok podczas zwiedzania wioski.

W pobliżu Heritage Village znajduje się popularny Hatta Hill Park. Ten duży, starannie utrzymany park pełen zieleni jest idealnym miejscem na piknik lub grilla. W parku znajduje się również elegancka wieża, z której szczytu można podziwiać piękny panoramiczny widok na okolicę. Warto również odwiedzić Hatta Honey Bee Discovery Centre. Jeśli interesujesz się naturą i jej prawami, nie powinieneś przegapić wizyty w tym centrum. Tutaj nie tylko dowiesz się wszystkiego o życiu pszczół, ale także przymierzysz strój pszczelarski, zrozumiesz cykl życia społeczności pszczół i ich pożyteczność dla naszego ekosystemu. Na koniec zachęcamy do delektowania się pysznym miodem pachnącym górskimi ziołami. Krótko mówiąc - idealna aktywność dla całej rodziny!

Poczuj przypływ adrenaliny na jeziorze

Krystalicznie czysta, pofałdowana powierzchnia jeziora Hatta aż prosi się o przejażdżkę kajakiem lub rowerem wodnym. Wokół zbiornika znajduje się kilka wypożyczalni. Wszystko, co musisz zrobić, to wybrać odpowiedni statek i pozwolić sobie dryfować po lazurowej powierzchni jeziora. Po rejsie nadszedł czas, aby udać się na zabawę.

W tym celu najlepiej wybrać się chociażby do Hatta Dubai Hub, centrum zabawy i przygody. Zimą dla odwiedzających dostępnych jest wiele atrakcji, z których część jest bezpłatna. Można spróbować strzelania z łuku, rzucania siekierą lub przeżyć chwile dreszczyku emocji podczas przejażdżki tyrolką z najpiękniejszymi widokami na otaczającą górską scenerię. Nowością na sezon 2023 jest wielofunkcyjne centrum linowe, pełne adrenaliny przejażdżki na elektrycznych quadach, wspinaczka skałkowa z instruktorem, trudne zjeżdżalnie w Hatta Drop-in i niekończący się relaks na zajęciach jogi. Najbardziej żądni przygód mogą podnieść swój poziom adrenaliny dzięki paralotniarstwu. W tajniki latania wprowadzą Cię wyszkoleni instruktorzy w Bird Eye Parachuting Club. Czeka Cię niezapomniany lot na wysokości 150 metrów nad ziemią.

Ciesz się glampingiem w dobrym stylu

Nowoczesny kemping Hatta oferuje idealny sposób na chłonięcie atmosfery pasm górskich. Rozbij namiot, rozpal grilla i daj się ukołysać dźwiękom dzikiej przyrody, obserwuj rozgwieżdżone nocne niebo i ciesz się innym rodzajem biwakowania. Do bardziej luksusowych opcji należy na przykład Hatta Domani Lodges, zapewniająca nowoczesne domki z bali lub Hatta Sedr Trailers i ich ozdobne przyczepy kempingowe. Idealne zakwaterowanie dla najbardziej wymagających poszukiwaczy przygód oferuje Hatta Dome Park - glamping w najnowocześniejszym wydaniu lub Hatta Caravan Park z doskonale wyposażonymi przyczepami kempingowymi.

Jeśli wolisz komfort hotelu wypoczynkowego, wybierz udogodnienia w Ja Hatta Fort. Znajduje się tu stylowa restauracja, spa, nowoczesne pokoje, pole do minigolfa i mini zoo dla najmłodszych. Elegancko urządzone pokoje i apartamenty zachwycają spektakularnymi widokami na okoliczne góry. Większe grupy odwiedzających chętnie zatrzymują się na jednej z farm, które oferują przestronne zakwaterowanie, sprzęt do grillowania, ogród i basen, co jest szczególnie mile widziane przez rodziny z dziećmi. Do najpopularniejszych należą The Reef i Happines Farm.

Co zmieni się w przyszłości? Plany na rozbudowę

Hatta jest obecnie popularnym miejscem turystycznym, a w nadchodzących latach stanie się tętniącym życiem kurortem. W przygotowaniu jest ulepszony system transportu publicznego, który w niedalekiej przyszłości jeszcze bardziej ułatwi odwiedzającym przyjazd i zwiedzanie lokalnych atrakcji. Inne plany obejmują 5,4-kilometrową kolejkę linową, światowej klasy hotel, projekt Hatta Waterfalls - ekologiczny projekt obejmujący recykling i ponowne wykorzystanie wody z zapory Hatta - oraz budowę nowych szlaków turystycznych prowadzących do punktu widokowego Jebel Umm Al Nisour, który będzie oferował wyjątkowy widok z wysokości 1300 metrów.

Podsumowanie

 • 1. Urocze górskie miasteczko Hatta

  • Miasteczko Hatta znajduje się w pobliżu supernowoczesnego Dubaju, oferując atrakcje na świeżym powietrzu jak górskie krajobrazy, szlaki turystyczne i kajakowy spływ wodami zapory Hatta Dam.

  2. Rowerowe przygody

  • W Hatta Mountain Bike Trail Centre dostępne jest 52 kilometry tras rowerowych o różnym stopniu trudności.
  • Centrum jest zamknięte w okresie letnim z powodu wysokich temperatur, ale dostępne są inne szlaki rowerowe.

  3. Piesze wędrówki i trekking

  • Miasto Hatta, otoczone szczytami gór Al Hajar, jest doskonałym punktem wypadowym dla miłośników pieszych wędrówek i trekkingu.
  • Warte odwiedzenia są m.in. Hatta Wadi Hub, Hatta Damani Lodges, Hatta Sedr Trailers i Hatta Dome Park.

  4. Widoki zapierające dech w piersiach

  • Surowy krajobraz wokół Hatta oferuje jedne z najbardziej imponujących naturalnych widoków w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
  • Można je podziwiać podczas odwiedzin w Hatta Heritage Village czy Hatta Hill Park oraz centrum edukacyjnym o pszczołach - Hatta Honey Bee Discovery Centre.

  5. Przypływ adrenaliny na jeziorze Hatta

  • Jezioro Hatta to idealne miejsce na kajakowanie czy rower wodny.
  • Możliwe jest również odwiedzenie Hatta Dubai Hub, centrum zabawy i przygody, oferującego wiele atrakcji, w tym m.in. strzelanie z łuku, rzucanie siekierą, wspinaczkę skałkową czy paralotniarstwo.

  6. Nowoczesny glamping w Hatta

  • Do bardziej luksusowych opcji zakwaterowania należą Hatta Domani Lodges, Hatta Sedr Trailers, Hatta Dome Park oraz Hatta Caravan Park.
  • Możliwe jest również skorzystanie z udogodnień w Ja Hatta Fort.

  7. Przyszłe rozbudowy Hatta

  • W nadchodzących latach Hatta ma stać się tętniącym życiem kurortem.
  • Planowane są ulepszony system transportu publicznego, 5,4-kilometrowa kolejka linowa, światowej klasy hotel, projekt Hatta Waterfalls oraz budowa nowych szlaków turystycznych.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.