Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Gatunki zwierząt z różnych krajów - czyli gdzie zobaczę krokodyla na żywo

Podróże kształcą, a w wielu z nas budzą także prawdziwy zew przygody. W końcu kto z nas nie marzy o tym, by choć na chwilę oderwać się od codzienności i - szlakiem Indiany Jonesa – odkrywać nieznane lądy? Przekonaj się, jakie niezwykłe gatunki zwierząt można spotkać na różnych kontynentach!

Zwierzęta z różnych krajów

Zwierzęta z różnych krajów

Na naszym globie roi się od różnorodnych gatunków i miejsc, które warto odwiedzić. Zastanawiasz się, gdzie najłatwiej spotkać krokodyla? Marzy Ci się podróż śladami żółwi Caretta Caretta? Zastanawiasz się, czym najlepiej nakarmić słonia? Wyrusz z nami do świata pełnego niezwykłych zwierząt i skorzystaj z najciekawszych wycieczek fakultatywnych. Zobacz, co polecamy i wyjedź na safari - nie zapomnij tylko o mapie i aparacie fotograficznym. Przygoda czeka!

Krokodyle

Krokodyle - gdzie spotkać?

Krokodyle - gdzie spotkać?

Czy wiesz, że na świecie zidentyfikowano aż 18 różnych gatunków krokodyli? Wszystkie te gatunki można spotkać przede wszystkim w tropikalnych regionach Afryki, Azji, Australii i Ameryki. Jeśli marzy Ci się safari z dreszczykiem emocji, wybierz się na Jamajkę. Organizowane tam Black River Safari pozwoli zobaczyć te wspaniałe zwierzęta na żywo! Warto pamiętać, że zwykle żyją one w pobliżu jezior, rzek i terenów podmokłych. Są to stworzenia zimnokrwiste, co oznacza, że nie są w stanie wytwarzać własnego ciepła, dlatego naturalnie zamieszkują one bardzo ciepłe tereny.

Warto wiedzieć, że krokodyle i aligatory, choć są do siebie podobne, to oczywiście dwa odmienne zwierzęta. Krokodyle są przede wszystkim większe - w pełni wyrośnięte osobniki mogą być nawet o metr dłuższe niż największy aligator! Stosunkowo łatwo odróżnić je również po kolorze - krokodyle są znacznie jaśniejsze.

Słonie

Słonie - gdzie spotkać?

Słonie - gdzie spotkać?

Choć słonie pochodzą z Afryki i Azji, mają one istotne znaczenie kulturowe i symboliczne na całym świecie. Warto wiedzieć, że istnieje ponad 10 cech fizycznych, które odróżniają słonie azjatyckie od afrykańskich. Na przykład, uszy słoni azjatyckich są mniejsze w porównaniu do wachlarzowatych dużych uszu słoni afrykańskich. Co ciekawe, tylko niektóre samce słoni azjatyckich mają kły, podczas gdy zarówno samce, jak i samice ich afrykańskich kuzynów mogą się nimi poszczycić. Z tego względu na terenie Afryki niejednokrotnie organizowano nielegalne polowania na te majestatyczne zwierzęta.

Obecnie oba gatunki zagrożone są wyginięciem, dlatego najłatwiej spotkać je wybierając się na safari (jak Sri Lanka Safari, gdzie zobaczysz słynne słonie indyjskie) lub odwiedzając specjalnie do tego przeznaczone sanktuaria, gdzie otrzymasz wszystkie najpotrzebniejsze instrukcje dotyczące właściwej opieki – od karmienia po kąpiel. Kolejną z dostępnych opcji będzie również sierociniec dla słoniątek między 1 a 5 rokiem życia. Wiedzieliście, że jeden słonik wypija dziennie aż 12 litrów mleka?

Wielka piątka Afryki

"Wielka piątka" - gdzie spotkać?

Wspominając o safari, nie możemy zapomnieć również o afrykańskiej wielkiej piątce. Jest to pięć zwierząt uważanych w dawnych czasach za najniebezpieczniejsze i najtrudniejsze do upolowania. Wybierz się na wyprawę śladami dzikich bawołów, lampartów, lwów czy nosorożców. Tego typu safari to bardzo popularna atrakcja podczas wakacji w Kenii. Będąc na wybrzeżu Mombasy warto wybrać się do Parku Narodowego Tsavo, gdzie (oprócz “drapieżnej” wielkiej piątki) zobaczysz przyjazne żyrafy, zebry, strusie czy zwinne gazele.

Żółwie Caretta Caretta

Żółwie Caretta - gdzie spotkać?

Żółwie Caretta - gdzie spotkać?

Ich skorupa (karapaks) ma nawet 120 cm długości, zaś masa ciała wynosi ok. 100 kg (odnotowano jednak osobniki ważące nawet 500 kg!) – bez wątpienia są to naprawdę okazałe zwierzęta! W Europie żółwie te upodobały sobie Turcję, Cypr, ale przede wszystkim grecki Zakynthos. W tym celu warto wybrać się na rejs w poszukiwaniu żółwi u wybrzeży wyspy Marathonisi. Spotkamy je w zatoce Laganas, przy plażach Kalamaki, Sekania, Dafni, Gerakas i na wyspie Marathonisi. W maju samice Caretta Caretta wychodzą nocą na plażę i składają jaja. Okres lęgowy żółwi trwa 40-60 dni. Co ciekawe, na plaży Gerakas pracownicy parku narodowego oznaczają jaja palikami, a na samej plaży można spędzić zaledwie kilka godzin.

Na rejs w poszukiwaniu żółwi polecamy wybrać się na przykład z miejscowości Agios Sostis. Z łatwością znajdziemy tam jeden z wielu rozsianych w miasteczku punktów sprzedaży biletów. W trakcie rejsu możemy obserwować żółwie Caretta Caretta, które co jakiś czas wypływają na powierzchnię, aby zaczerpnąć powietrza. Gwarantujemy, że to przygoda, którą zapamiętasz do końca życia!

Delfiny butlonose

Delfiny butlonose - gdzie spotkać?

Delfiny butlonose - gdzie spotkać?

Delfin butlonosy to jeden z najpopularniejszych gatunków delfinów. Zamieszkuje wody bardzo ciepłe, czyli takie jak te, które oblewają Egipt, południowe wybrzeża Teneryfy, wschodnie wybrzeże Sycylii, Portugalię czy okolice Madery. Aby zobaczyć go w naturalnym środowisku, wystarczy wybrać się na jedną z morskich wycieczek, organizowanych przez cały rok. Co ciekawe, delfin butlonosy potrafi osiągnąć prędkość ok. 40 km/h, zanurzyć na głębokość do 300 m i wytrzymać pod wodą do 15 min. Zwierzęta te polują głównie na barweny, sumy czy ośmiornice, dlatego bardzo często można je spotkać u wybrzeży, gdzie znajdują się naturalne hodowle ryb. Są niezwykle przyjaźnie nastawione do człowieka. Co ciekawe, to właśnie dzięki swej szybkości nie mają wielu naturalnych wrogów.

Kangury

Kangury - gdzie spotkać?

Kangury - gdzie spotkać?

Kangury to duże torbacze występujące wyłącznie w Australii i Papui-Nowej Gwinei. Co ciekawe, na kontynencie australijskim żyje ok. 60 mln kangurów... a więc trzykrotnie więcej niż ludzi! Oznacza to, że – wybierając się na wakacje do Australii – prawdopodobieństwo spotkania kangura może być nad wyraz wysokie! Warto jednak pamiętać, że w naturalnym środowisku zwierzęta te są jednak bardzo płochliwe i nieufne.

Kangur jest bardzo wrażliwy na zmiany środowiska. Gdy ma on zapewnione pożywienia i wodę, jego liczebność gwałtownie rośnie, jednak w okresach suszy drastycznie spada - nawet o połowę.

 

Podróżując po świecie z pewnością spotkasz na swojej drodze wiele fascynujących gatunków zwierząt – wystarczy wiedzieć, gdzie szukać! Na miejscu warto zwrócić uwagę na oferowane wycieczki fakultatywne. Wiele z nich ma w swoim programie krótką podróż szlakiem najciekawszych zwierząt typowych dla danego regionu.

11.07.2023 Arnika Persona

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.