Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Czym zajmuje się rezydent turystyczny?

Praca rezydenta turystycznego, znanego także jako rezydent wycieczek lub rezydent biura podróży, często kojarzy się z zajęciem lekkim, łatwym i przyjemnym. Jak tu bowiem narzekać, skoro pracujemy pod palmami i cały rok możemy się opalać? Czy jednak tak wygląda rzeczywistość w tym zawodzie?

Rezydent to przede wszystkim praca z ludźmi

Rezydent to przede wszystkim praca z ludźmi

Rezydent jest odpowiedzialny za komfort i opiekę nad turystami podczas ich pobytu w danej destynacji. Nie jest to jednak równoznaczne z wakacjami, bowiem praca rezydenta obejmuje wiele zadań, m.in.:

 • Powitanie i transport z lotniska: pierwsze zadanie czeka na rezydenta już na lotnisku. Musi on odnaleźć swoją grupę i dopilnować, aby wszyscy zdążyli na transportu do hotelu. Często nie jest to wcale takie proste, a duży ruch i zamieszanie - zwłaszcza na dużych lotniskach, nie ułatwiają zadania.
 • Udzielanie informacji i doradztwo: zwykle już w pierwszych dniach pobytu, pojawia się wiele pytań: o której kolacja? Gdzie jest basen dla dzieci? Jak dotrzeć do centrum? I wiele innych. Rezydent odpowiada za udzielanie informacji na temat hotelu, lokalnych atrakcji, zasad bezpieczeństwa i wielu innych, praktycznych porad.
 • Rozwiązywanie problemów: to chyba najtrudniejsza część tej profesji. Rezydent turystyczny musi reagować na bieżąco i to w wielu sytuacjach takich jak np. pomoc medyczna w razie kłopotów ze zdrowiem, zgubione dokumenty, zatrzaśnięte sejfy, zamawianie taksówek, konflikty z obsługą hotelową, zażalenia dotyczące warunków pobytu itp.
 • Organizowanie wycieczek i atrakcji: rezydent często koordynuje wycieczki fakultatywne, dokonuje rezerwacji miejsc, kupuje bilety, załatwia zniżki i oprowadza turystów po lokalnych atrakcjach.
 • Pilnowanie dokumentacji: praca rezydenta obejmuje też tzw. “robotę papierkową”, czyli prowadzenie dokumentację turystycznej, tworzenie raportów, rozliczeń finansowych oraz ewidencji uczestników wycieczek.

Jakie kwalifikacje powinien mieć rezydent wycieczek?

W branży turystycznej liczy się sprawna komun

W branży turystycznej liczy się sprawna komun

Aby pracować w tym zawodzie, niezbędne są określone kwalifikacje, a także umiejętności, które pozwolą na efektywne wykonywanie obowiązków. Należą do nich:

 • Wykształcenie kierunkowe: mimo, iż formalnie wykształcenie turystyczne nie zawsze jest wymagane, to studia z zakresu turystyki, hotelarstwa czy zarządzania będą dużym atutem.
 • Znajomość języków obcych: umiejętność porozumiewania się w przynajmniej jednym języku obcym jest w tym zawodzie konieczna. Dodatkowym plusem będzie też opanowanie innych języków, jak np. niemieckiego, hiszpańskiego, francuskiego czy włoskiego.
 • Zdolności interpersonalne: łatwość nawiązywania kontaktów, komunikatywność, wysoka kultura osobista, empatia i umiejętność pracy z grupą będą tu kluczowe.
 • Dobra organizacja i zarządzanie własnym czasem: rezydent musi być dobrze zorganizowany, bowiem zarządza on wieloma zadaniami jednocześnie i czuwa nad grupą.
 • Zdolność udzielania pierwszej pomocy: kursy z pierwszej pomocy są zwykle wymagane na tym stanowisku i pozwalają rezydentowi reagować w nagłych sytuacjach.

Kto może zostać rezydentem turystycznym?

Praca rezydenta wycieczek trwa przez cały pob

Praca rezydenta wycieczek trwa przez cały pob

Zawód rezydenta z pewnością nie jest dla osób, które mają trudności w kontaktach z ludźmi, są nieśmiałe lub łatwo ulegają presji czy też źle reagują na stres. Na pewno większe szanse na sukces w branży turystycznej będą miały:

 • Osoby komunikatywne i umiejące działać pod presją czasu: praca w tym zawodzie to wiele niespodziewanych sytuacji, które trzeba rozwiązywać nie tylko na poziomie grupy, ale także lokalnych partnerów, hoteli oraz w porozumieniu z organizatorem.
 • Osoby energiczne: praca rezydenta często wymaga dużego zaangażowania i gotowości do długich godzin pracy
 • Osoby z doświadczeniem w turystyce: doświadczenie w branży czy w hotelarstwie jest dużym atutem.
 • Osoby z pasją do podróży i ciekawością świata: zamiłowanie do podróży, chęć poznawania nowych miejsc, kultur i ludzi są bardzo przydatne w tym fachu.

Na czym polega odpowiedzialność cywilna rezydenta turystycznego?

Rezydent musi umieć pracować z grupą

Rezydent musi umieć pracować z grupą

Ta kwestia w pracy rezydenta turystycznego nie jest do końca zdefiniowana, choć odpowiedzialność cywilna rezydenta turystycznego jest jednym z kluczowych aspektów tego zawodu. Rezydent ma przede wszystkim dbać o bezpieczeństwo i zadowolenie turystów, a także o ich obsługę na jak najwyższym poziomie. Do jego zadań należy też dołożenie wszelkich starań, aby wszystkie usługi realizowane były zgodnie z umową, zawartą z organizatorem.

Zgodnie z przepisami ustawy o usługach hotelarskich oraz działalności pilotów wycieczek i przewodników turystycznych, organizator turystyki musi zapewnić uczestnikowi imprezy turystycznej wsparcie rezydenta. Szczegóły dotyczące zakresu tej pomocy, jak i odpowiedzialności, są najczęściej określane w umowie między tymi dwiema stronami.

Rezydent a bezpieczeństwo turystów

Kłopot z dokumentami? Rezydent pomoże znaleźć

Kłopot z dokumentami? Rezydent pomoże znaleźć

Bezpieczeństwo uczestników wycieczki to priorytet, zarówno dla organizatora, jak i dla rezydenta. Z tego też względu, podczas wyjazdów grupowych osoba opiekująca się grupą na miejscu, zwykle wykonuje też dodatkowe czynności, takie jak:

 • Przekazuje instrukcje, dotyczące bezpieczeństwa: najczęściej są to zasady bezpieczeństwa, obowiązujące w danym obiekcie czy podczas konkretnych wydarzeń. Rezydent powinien poinformować uczestników wyjazdu np. jak zachować w sytuacjach awaryjnych, jakie są w danej kulturze obyczaje, gdzie można uzyskać pomoc medyczną etc.
 • Reaguje w sytuacjach kryzysowych: w razie nagłych sytuacji, rezydent musi reagować błyskawicznie, czasem nawet udzielając pierwszej pomocy lub organizując profesjonalną pomoc medyczną.
 • Kontroluje warunki zakwaterowania i pobytu: rezydent powinien upewnić się, że miejsca noclegowe, środki transportu, warunki imprez, wyjazdów itp., spełniają odpowiednie standardy bezpieczeństwa.

Odpowiedzialność finansowa w pracy rezydenta

Plusy pracy prezydenta to nowe znajomości

Plusy pracy prezydenta to nowe znajomości

Zgodnie z wiążącą go umową o wykonywanie pracy lub powierzonych zadań, rezydent może być odpowiedzialny finansowo za niektóre aspekty wycieczki. Do niego należy bowiem prowadzenie ewidencji kosztów usług dodatkowych, wycieczek fakultatywnych czy też nieprzewidzianych wydatków oraz ich dokładne rozliczanie.

Rezydent zwykle zajmuje się nadzorowaniem realizacji umów: w przypadku niedotrzymania jej zapisów np. przez lokalnych partnerów, rezydent zgłasza ten fakt do organizatora w celu kompensacji poniesionych kosztów.

Relacje rezydenta z lokalnymi partnerami

Rezydent jest przedstawicielem biura podróży

Rezydent jest przedstawicielem biura podróży

Rezydent odpowiada nie tylko za udane wakacje grupy, ale także za budowanie dobrych relacji z lokalnymi partnerami, takimi jak hotele, restauracje czy przewoźnicy. Często musi na bieżąco negocjować warunki i ceny usług, co wymaga wyczucia oraz wiedzy biznesowej. Na bieżąco czuwa też nad jakością świadczonych usług.

Plusy i minusy pracy rezydenta turystycznego

Praca rezydenta turystycznego ma z pewnością wiele zalet, ale wiąże się także z dużą odpowiedzialnością i częstymi wyzwaniami. Do plusów z pewnością należą:

 • Podróże: praca w różnych miejscach na świecie umożliwia poznawanie nowych kultur i odwiedzanie ciekawych destynacji.
 • Kontakt z ludźmi: rezydent stale nawiązuje nowe znajomości i obraca się w międzynarodowym środowisku.
 • Samorozwój: rozwijanie umiejętności komunikacyjnych, negocjacyjnych i organizacyjnych.
 • Zdobywanie cennej wiedzy: ciągła nauka i doskonalenie się w dziedzinie turystyki podnosi jego wartość na rynku pracy.

Do minusów pracy rezydenta należą:

 • Duży poziom stresu: konieczność radzenia sobie z problemami turystów i konieczność szybkiego reagowania na różne sytuacje może być niekomfortowe.
 • Nieregularny czas pracy: od rezydenta często wymaga się dyspozycyjności przez całą dobę, w tym w weekendy i święta.
 • Przebywanie z dala od domu i bliskich: częste wyjazdy mogą być trudne dla osób, planujących lub posiadających rodzinę w kraju.
 • Ograniczone życie prywatne: rezydenci często mieszkają w tych samych hotelach co turyści, spędzając z nimi niemal każdy dzień, co może rzutować na czas „tylko dla siebie”.

Ile zarabia rezydent wycieczek?

Zarobki rezydenta turystycznego mogą się różnić w zależności od destynacji, posiadanego doświadczenia oraz renomy biura podróży. Średnie wynagrodzenie rezydenta zaczyna się od ok. 4 tysięcy złotych brutto miesięcznie. W bardziej ekskluzywnych lokalizacjach lub dla rezydentów z doświadczeniem, którzy pracują w dużych, renomowanych biurach podróży, zarobki mogą być wyższe i dochodzić średnio do 8 tysięcy złotych brutto i więcej. W wielu firmach, oprócz podstawowej pensji, rezydenci mogą też liczyć na prowizje oraz inne benefity, takie jak zakwaterowanie czy wyżywienie.

Rezydent wycieczek - czy warto?

Zawód rezydenta turystycznego to profesja pełna wyzwań, ale za to oferująca wiele możliwości rozwoju zawodowego, jak i osobistego. Osoby decydujące się na tę ścieżkę kariery mogą spodziewać się dynamicznej pracy, obfitującej w kontakty z ludźmi, ale i wiele stresujących sytuacji. Kluczowe są tu posiadane kwalifikacje, umiejętności językowe oraz gotowość do ciągłego samodoskonalenia się, dzięki dodatkowym kursom i szkoleniom. Z całą pewnością zawód ten oferuje możliwości podróżowania i poznawania świata, co dla wielu jest niezwykle cennym doświadczeniem.

Podsumowanie

 • Opieka nad grupą: rezydent czuwa nad grupą niemal od pierwszych chwil w nowej destynacji, już od momentu transportu z lotniska do hotelu.
 • Udzielanie informacji i doradztwo: odpowiada na wszelkie pytania turystów, dotyczące hotelu, lokalnych atrakcji i zasad bezpieczeństwa.
 • Rozwiązywanie bieżących problemów: reaguje na sytuacje takie jak pomoc medyczna, zgubione dokumenty czy konflikty z obsługą hotelową.
 • Organizowanie wycieczek i atrakcji na miejscu: koordynuje wycieczki, rezerwuje miejsca, kupuje bilety i oprowadza turystów po najciekawszych lokalizacjach.
 • Pilnowanie dokumentacji: prowadzi dokumentację turystyczną, tworzy raporty i rozliczenia finansowe.

03.06.2024 Ula Sawicka

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.