Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Czy w Egipcie są rekiny? Czy jest bezpiecznie?

Egipt to jedna z najchętniej wybieranych destynacji wakacyjnych w Afryce. Egipskie wakacje to gwarancja słońca i fantastyczna infrastruktura turystyczna, zapewniająca błogi wypoczynek w egzotycznej atmosferze. Czy urlop w kraju Piramid to dobry pomysł na wypoczynek?

Nie wszystkie gatunki rekinów są niebezpieczn

Nie wszystkie gatunki rekinów są niebezpieczn

Aby twoje wakacje w Egipcie minęły bezstresowo, zapoznaj się z poniższymi wskazówkami na temat bezpieczeństwa w wodzie oraz warunków, panujących w tym afrykańskim kraju i przygotuj się na fantastyczny pobyt!

Czy wszystkie rekiny atakują ludzi?

Rekiny nie atakują, gdy nie czują zagrożenia

Rekiny nie atakują, gdy nie czują zagrożenia

Egipt to ciekawy kraj, a zarazem popularny kurort turystyczny, położony w północno-wschodniej części Afryki (jedynie przynależący do niego Półwysep Synaj zalicza się do terytorium Azji). Od wybrzeży otaczają go dwa morza: Śródziemne i Czerwone. Najczęstsze przypadki występowania rekinów występują w Morzu Czerwonym, gdzie żyje ich ok. 45 gatunków. Jednak nie wszystkie gatunki są groźne dla ludzi. Do tych, które mogą być niebezpieczne należą: żarłacz biały, żarłacz tygrysi czy rekin młot.

 • Rekiny zwykle nie atakują ludzi z powodu głodu, ale gdy czują zagrożenie. Jeśli zauważysz coś niepokojącego w wodzie, postaraj się jak najszybciej, ale bez gwałtownych ruchów, odpłynąć jak najdalej od tego miejsca. Rekin, który nie widzi zagrożenia, nie będzie atakował.

Gdzie w Egipcie występują rekiny?

Unikajmy kąpieli po zmroku i wczesnym rankiem

Unikajmy kąpieli po zmroku i wczesnym rankiem

Egipt to nie tylko komfortowe kurorty i piaszczyste plaże, ale fantastyczne morze i słynne na całym świecie rafy koralowe. Te obszary morskiej toni mogą być także odwiedzane przez rekiny, które szukają tu pożywienia: planktonu, skorupiaków, mięczaków, ryb, a także innych morskich stworzeń. W egipskich wodach wyróżnia się kilka miejsc, gdzie można je napotkać:

 • Rafy koralowe Elphinstone i Daedalus: znajdują się one ok. 30 kilometrów na północ od kurortu Marsa Alam. Gatunkiem, który pojawia się w tym rejonie morza jest rekin młot (głowomłot pospolity).
 • Rafa Jackson Reef: jedna z najpopularniejszych, która rozciąga się w Cieśninie Tirańskiej, nieopodal miejscowości wypoczynkowej Szarm el-Szejk. W tej części Morza Czerwonego mogą wystąpić rekiny żarłacze, jednak zdarza się to bardzo rzadko.
 • Rafy w okolicy Hurghady: zdarzają się przypadki pojawienia się w tej okolicy rekinów

Egipt – czy jest ryzyko ataku rekina?

W mediach zdarzają się doniesienia o atakach rekinów na ludzi, do których dochodzi m.in. w przybrzeżnych wodach Morza Czerwonego. Te incydenty odnotowywane są niezwykle rzadko, choć zawsze wzbudzają sporo emocji i wywołują wątpliwości wszystkich tych, którzy planują wakacje w Egipcie.

Jak uniknąć ataku rekina?

Egipskie kurorty przyciągają turystów z całeg

Egipskie kurorty przyciągają turystów z całeg

Wybierając się do miejsc, gdzie potencjalnie mogą pojawić się rekiny, powinniśmy zachować szczególną ostrożność oraz wybierać strefy strzeżone i monitorowane przez służby ratownicze.

 • Pływając w otwartych wodach, unikajmy zbyt dalekiego oddalania się od brzegu oraz przebywania w morzu w pojedynkę.
 • Pływajmy w miejscach wyznaczonych przez służby nadbrzeżne i hotelowe – najczęściej boje wyznaczają obszar kąpieli, gdzie woda nie przekracza 2 metrów głębokości.
 • Jeśli podczas pływania dojdzie do zranienia (np. o skaliste dno) i na naszym ciele pojawi się krew, bezzwłocznie wyjdźmy z wody i opatrzmy ranę.
 • Unikajmy pływania w morzu we wczesnych godzinach porannych i wieczornych/nocnych.
 • Kobiety powinny zrezygnować z kąpieli w czasie
 • Jeśli chcemy skorzystać z kąpieli, pływajmy zawsze w grupach.
 • Planując kąpiele morskie, nie ubierajmy jaskrawych kolorów (żółty, seledynowy, pomarańczowy) i biżuterii, która odbija światło. To może zwrócić uwagę rekina.
 • Nie wyrzucajmy do wody resztek pożywienia.

Jak bezpiecznie nurkować?

Egipt to nie tylko wakacyjny raj, ale także miejsce atrakcyjne dla miłośników nurkowania i snorkelingu. Znajdujące się tu rafy i niezwykle bogaty świat morskich stworzeń, przyciągają wszystkich tych, którzy chcieliby odkrywać podwodny, kolorowy świat.

Jeśli zdecydujemy się na tego rodzaju atrakcje i podczas wakacji w Egipcie koniecznie chcemy zobaczyć tutejszy morski świat, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach bezpiecznego nurkowania:

 • Nigdy nie schodźmy pod wodę samotnie, najlepiej skorzystać z oferty firm, które posiadają doświadczonych instruktorów, znających tutejsze wody.
 • Jeśli w naszym otoczeniu pojawi się coś niepokojącego (większe stworzenie morskie nie zawsze musi oznaczać rekina), nie wykonujmy gwałtownych ruchów i postarajmy się zachować pionową pozycję ciała.
 • W razie zauważenia rekina, przekażmy bezzwłocznie sygnał do instruktora, który ma odpowiednie kwalifikacje i wie jak reagować na tego rodzaju sytuacje.

Na miejscu można też wykupić rejsy, które jako atrakcję oferują zejście pod wodę i eksplorowanie morskich głębin – tzw. safari nurkowe. Zwykle obejmują one określone strefy, gdzie występuje najmniejsze ryzyko wystąpienia rekinów.

 • Warto wiedzieć, że wszelkie jednostki pływające są kontrolowane in. przez Generalną Administrację Rezerwatów Morza Czerwonego i posiadają szczegółowe wytyczne na temat zachowania bezpieczeństwa na morzu. Za ich nieprzestrzeganie grożą bardzo wysokie kary i utrata licencji.

Egipt – czy można pływać bezpiecznie?

Egipt to jedna z najpopularniejszych destynac

Egipt to jedna z najpopularniejszych destynac

W samym tylko Egipcie w ciągu zaledwie jednego roku dochodzi do około 50 tysięcy wypadków drogowych, a jak podaje Polska Agencja Prasowa – na przestrzeni ostatnich 30 lat, doszło tam do 29 ataków rekinów na ludzi - a zatem te incydenty zdarzają się bardzo rzadko. Statystyki są jak widać nie do porównania.

Pamiętajmy, że egipskie hotele i kurorty mają fantastyczne zaplecze basenowe i jeśli czujemy dyskomfort z powodu medialnych doniesień, zawsze możemy korzystać z bezpiecznej i strzeżonej strefy rekreacyjnej na terenie obiektu wypoczynkowego.

Podsumowanie

 • Egipt to popularna destynacja wakacyjna, oferująca słońce i fantastyczną infrastrukturę turystyczną, w tym wypoczynek nad Morzem Śródziemnym oraz Czerwonym.
 • W Morzu Czerwonym żyje około 45 gatunków rekinów, ale nie wszystkie są groźne dla ludzi. Niebezpieczne gatunki to m.in. żarłacz biały, żarłacz tygrysi i rekin młot.
 • Rekiny zazwyczaj nie atakują ludzi z powodu głodu, ale z poczucia zagrożenia. W razie podejrzenia obecności rekina, zaleca się zachowanie spokoju, niewykonywanie gwałtownych ruchów oraz powolne oddalenie się w stronę brzegu.
 • W Egipcie rekiny można spotkać m.in. w okolicach raf koralowych Elphinstone i Daedalus, Jackson Reef oraz raf w okolicy

29.05.2024 Ula Sawicka

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.