Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Czy turystyka zrównoważona jest możliwa? Co musisz wiedzieć 

Zrównoważona turystyka to nie tylko modny trend dla osób pragnących bardziej świadomie zwiedzać świat, lecz także konieczność, jeśli zależy nam na tym, by zminimalizować szkody dla natury, czy lokalnych społeczności, a zwiększać korzyści związane z podróżowaniem.

To jednak dopiero początek - wybierając taki sposób przemieszczania się z miejsca na miejsce można dokonać realnych zmian w wielu sektorach turystyki. Więcej o tym w artykule poniżej.

Czym jest zrównoważona turystyka

Zrównoważona turystyka może znaczyć tak naprawdę bardzo wiele - w zależności od kontekstu, perspektywy, czy lokalizacji. Jednakże istnieje oficjalna definicja Światowej Organizacji Turystyki Narodów Zjednoczonych, która opisuje ją tak: “Turystyka, która w pełni uwzględnia swoje obecne i przyszłe skutki ekonomiczne, społeczne i środowiskowe, odpowiadając na potrzeby odwiedzających, branży, środowiska i społeczności przyjmujących” (źródło: Zrównoważona turystyka, Departament Spraw Ekonomicznych i Społecznych). Jak widać zrównoważona turystyka nie dotyczy tylko dbania o środowisko, lecz także wpływu na lokalne społeczności, czy ekonomię. Ta perspektywa niewątpliwie jest szersza, dzięki czemu obejmuje nie tylko podróżnych, czy miejsca, do których się wybierają, lecz także przeróżne przedsiębiorstwa, lokalne społeczności, rządy, czy ekosystemy.

Na co składa się zrównoważona turystyka 

Na termin “zrównoważona turystyka” składa się tak naprawdę bardzo wiele powiązanych ze sobą branż. To przede wszystkim transport, zakwaterowanie, usługi gastronomiczne, działalność kulturowa, czy lokalne inicjatywy. Poza tym to również elementy nienamacalne, takie jak relacje społeczne, wymiana kulturowa, czy dobrostan lokalny. Jak widać termin ten jest niezwykle pojemny, co sprawia, że choć bardziej zrównoważone podróżowanie jest możliwe to jednak nie da się całkowicie wyeliminować negatywnych skutków związanych z eksploracją coraz to nowych miejsc przez coraz większą liczbę osób. Można jednak podejmować lepsze decyzje dotyczące podróżowania niż dotychczas, by minimalizować szkody, a maksymalizować pozytywny wpływ z tym związany. Każdy krok w stronę dobrych zmian ma znaczenie.

Korzyści związane z sektorem turystycznym na świecie 

Tym, co warto wiedzieć o turystyce jest fakt, iż przynosi ona ogromne korzyści społeczne i ekonomiczne. Zapewnia około 10 % miejsc pracy na świecie, sprzyja wymianie kulturowej, a także poznawaniu tego, co obce, inne, by móc inaczej spojrzeć na znaną nam rzeczywistość. Podróże kształcą, uczą i otwierają na odmienność. I choć te korzyści są naprawdę duże, a także istotne, to jednak nie można zapominać, że nie są one w stanie przysłonić drugiej strony monety, czyli negatywnych zmian oraz zgubnych skutków związanych ze środowiskiem naturalnym, czy z lokalnymi społecznościami. Dlatego tak ważne są świadome wybory dotyczące tego jak podróżujemy, kiedy, gdzie się zatrzymujemy i z czego korzystamy na miejscu.

Jak dokonywać lepszych wyborów podróżując 

Każda podróż to szereg decyzji do podjęcia. I właśnie w tym tkwi szansa na dokonywanie bardziej świadomych wyborów i realizowanie założeń bardziej zrównoważonej turystyki. Jak to zrobić? Przede wszystkim warto zacząć od małych kroków. Mogą one dotyczyć zarówno transportu, jak i czasu wyjazdu, czy korzystania z lokalnych atrakcji lub chociaż jednego z tych aspektów. To ważne, by nie podejmować od razu radykalnych decyzji, które mogą zniechęcić, a raczej skupić się na tym, co uda się zmienić od razu bez poczucia, że coś się traci. Czasem już sam wybór transportu publicznego na miejscu, zamiast decydowania się na wynajęcie samochodu, czy przejazdy taksówką są dobrym początkiem. 

Jakie jeszcze decyzje sprzyjają zrównoważonej turystyce? Oczywiście zminimalizowanie przelotów samolotem - lepiej jest zostać dłużej w jednym miejscu niż decydować się na zobaczenie kilku odległych od siebie zakątków w bliskim odstępie czasowym. Dobrze jest też wybierać na czas wyjazdu okres przejściowy, a nie szczyt sezonu - to wspiera zarówno lokalne społeczności, jak i środowisko naturalne (często piękne miejsca w przyrodzie w czasie sezonu turystycznego są oblegane, a to sprawia, że tracą swój urok, bywają niszczone i nadmiernie wyeksponowane przez człowieka). 

Kolejnym istotnym aspektem jest wspieranie lokalnych przedsiębiorstw. Będąc w wybranym miejscu na urlopie warto decydować się na mniejsze, należące do mieszkańców restauracje, czy noclegi, a także wybierać wycieczki z lokalnymi przewodnikami. Dzięki temu dochody pochodzące z turystyki pozostają w danej społeczności i wspierają ją.

Nie musi być idealnie, by było LEPIEJ

Zmiana swoich dotychczasowych nawyków związanych z podróżowaniem może nie być łatwa. Zwłaszcza, gdy chce się podejmować “idealne” decyzje. Jednakże w zrównoważonej turystyce nie chodzi o to, by stać się w tym perfekcyjnym, lecz by było lepiej niż dotychczas. Każdy nieco bardziej świadomy wybór co do tego jak podróżujemy, gdzie i co robimy już na miejscu to okazja, by dokonywać lepszych decyzji i wspierać to, co korzystne dla środowiska oraz lokalnych społeczności.

Co daje zrównoważona turystyka

Korzyści ze zrównoważonej turystyki jest naprawdę sporo. To przede wszystkim wsparcie dla środowiska naturalnego, wzmacnianie lokalnej gospodarki, czy lokalnych społeczności. Dzięki wspieraniu takich obiektów noclegowych, które należą do mieszkańców danego miejsca i są zarządzane w sposób odpowiedzialny możemy przyczynić się do tego, że pieniądze zostaną w danej społeczności i nie zabraknie miejsc pracy w danym sektorze. Podobnie jest z wyborem lokalnych restauracji, czy kawiarni, a także z korzystaniem z atrakcji przygotowywanych przez miejscowych.

Ważny jest również sposób podróżowania. Wybór pociągów, czy autobusów, a także decyzja o mniejszej ilości lotów, a w zamian o dłuższym pobycie w jednym miejscu to pozytywne skutki w formie mniejszego śladu węglowego oraz wzmocnienia lokalnej infrastruktury. Podjęcie decyzji o odpowiednim czasie na podróż, jak chociażby okres poza sezonem, również pozwala zmniejszyć obciążenie środowiska oraz społeczności w danym okresie oraz wesprzeć całoroczne dochody lokalnych firm.

Decyzje dotyczące tego jak spędzać czas będąc już w miejscu docelowym także mają znaczenie. Jeśli wybieramy aktywności, które prowadzone są przez lokalną społeczność to tym samym wspieramy gospodarkę danego miejsca co ewidentnie staje się naszym wkładem w bardziej zrównoważony rozwój. Warto też kupować lokalne produkty, jeść w restauracjach prowadzonych przez miejscowych, czy zaangażować się w życie społeczności, która żyje w danym zakątku świata. To pomaga nie tylko wesprzeć dane miejsce, ale i rzeczywiście je poznać. Korzyści z takiego podejścia są ogromne, przede wszystkim jednak to okazja do tego, by podróże były bardziej świadomym doświadczeniem, które można wykorzystać nie tylko jako czas dla siebie, ale i dla natury, czy innych ludzi. To nie musi się wykluczać - wręcz przeciwnie. Zrównoważona turystyka daje okazję do tego, by zobaczyć, że każdy nasz wybór ma wpływ na wiele dziedzin życia, nie tylko dotyczących podróżowania. 

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.