Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Covid-19- aktualne informacje dla podróżujących

 

W czasach postpandemicznych powodzeniem cieszą się kierunki, które dotychczas Polacy uznawali za najbardziej atrakcyjne. Zebraliśmy wszystkie najważniejsze informacje na temat obostrzeń w najpopularniejszych krajach.

Od 28.03.2022 został zniesiony obowiązek odbycia kwarantanny po przekroczeniu polskiej granicy, co oznacza że po powrocie z wakacji nie ma już konieczności: legitymowania się podczas przekraczania granicy certyfikatami szczepienia, wykonywania testów w kierunku COVID-19 oraz odbywania tzw. kwarantanny przyjazdowej.

Zaświadczenie o szczepieniu dla lecących za granicę.

Coraz więcej Państw, zwalnia z obowiązku wykonywania testów osoby zaszczepione i ozdrowieńców. Aktualnie istnieje możliwość uzyskania potwierdzenia szczepienia z Internetowego Konta Pacjenta (IKP). Wszystkie niezbędne informacje dotyczące pobrania certyfikatu dla zaszczepionych wraz z filmem instruktażowym, znajdują się na stronie rządowej: www.gov.pl/web/certyfikat/o-certyfikacie-informacje (KLIKNIJ) Od 01.07.2021 dokumentem potwierdzającym szczepienie lub ozdrowienie będzie Unijny Certyfikat COVID, który będzie można pobrać z Internetowego Konta Pacjenta lub z mobilnej aplikacji mObywatel. Unijny Certyfikat COVID i paszport covidowy ‐ to ten sam dokument. Pierwsza nazwa to oficjalna nazwa dokumentu, druga ‐ to nazwa potoczna. Inne stosowane nazwy to np. zielony paszport, paszport szczepienny, zielony certyfikat, cyfrowy certyfikat, unijne cyfrowe zaświadczenie COVID‐19. 

Kod będzie można odczytać za pomocą specjalnej aplikacji oraz za pomocą dedykowanego rozwiązania Straży Granicznej. Aplikacja pozwala na odczyt zgodny z ujednoliconymi wymogami technicznymi kodów wydawanych przez inne państwa UE.

Uwaga: Na obecną chwilę nie ma przygotowanych Unijnych Certyfikatów COVID dla osób po przyjęciu trzeciej dawki szczepionki, dlatego poprawny dokument powinien zawierać liczbę serii szczepień/dawek 1/1 lub 2/2. Jeśli podane są inne informacje (np. 1/2), to jest to błąd, który należy zgłosić do swojego punktu szczepień i poprosić o zmianę. Podróżując za granicę, można również zabrać stary dokument potwierdzający przyjęcie pełnej dawki (jeżeli był wydrukowany). 

Więcej informacji o Unijnym Certyfikacie COVID, znajdziesz na stronie: www.gov.pl

Sprawdź kierunki, które nie wymagają testów dla osób zaszczepionych i ozdrowieńców ===> KLIKNIJ

Kliknij i przeczytaj szczegółowe informacje dotyczące poszczególnych kierunków:

KRAJE BEZ KWARANTANNY I OBOWIĄZKOWYCH TESTÓW NA COVID:

KRAJE DOSTĘPNE DLA POLAKÓW WARUNKOWO

Podróżowanie samolotem po COVID19 – jak będzie wyglądało?

UWAGA: W przypadku połączeń realizowanych w oparciu o przeloty rejsowe, należy zapoznać się z warunkami przewoźnika (linii lotniczej), a także lotniska i kraju, w którym odbywa się przesiadka. Może zdarzyć się, iż kraj tranzytowy wymaga okazania negatywnego wyniku testu na obecność COVID-19 – zarówno przy wylocie, jak i w drodze powrotnej. Niektóre lotniska oraz linie lotnicze dokładnie określają też rodzaj maseczek, jakie mogą być stosowane w czasie przelotów oraz na terenie portów lotniczych. 

Od 23.01.2021 podróżujący rozpoczynający, przesiadający się lub kończący lot na lotniskach na terenie Niemiec, są zobowiązani do używania maseczek medycznych (FFP2, KN95, N95 lub maseczek chirurgicznych). Jednocześnie od 01.02.2021 linia Lufthansa wprowadza ten sam obowiązek na pokładach swoich samolotów. Przyłbice, maski FFP2 z zaworem, chusty oraz szale lub inna forma zasłaniania ust i nosa nie będą akceptowane na pokładzie samolotu. 
Zgodnie z nowymi wymogami, od 30.03.2021 wszyscy pasażerowie 

Od 1 lipca 2020 roku zniesiony został limit pasażerów i samoloty mogą latać w pełni obłożone. Na lotniskach i w samolocie będą obowiązywały zasady bezpieczeństwa, które można podzielić na 3 etapy:

 • Przed wylotem – Dokładnie zapoznaj się z zasadami obowiązującymi w docelowym miejscu Twoich wakacji – niektóre kraje wydały obowiązek wypełnienia deklaracji i posiadanie kodu QR już przed wylotem! Szczegółowe informacje o kierunkach przedstawiamy w dalszej części artykułu.
  W związku ze zwiększonymi środkami bezpieczeństwa, zaleca się przybycie na lotnisko minimum 3 godziny przed planowaną godziną odlotu. Jeśli masz taką możliwość, odpraw się on-line. Stosuj się do zaleceń obsługi lotniska i samolotu. Pamiętaj o zachowaniu dystansu społecznego. Obsługa lotniska może zmierzyć Ci temperaturę przed wejściem do terminala i ma prawo odmówić wpuszczenia osób z temperaturą powyżej 38 stopni (zalecamy wykonanie pomiaru we własnym zakresie przed wyjściem z domu). Zamknięte są palarnie i place zabaw dla dzieci. W terminalach mogą przebywać wyłącznie pasażerowie i pracownicy lotniska (nie dotyczy sytuacji, kiedy osoba towarzysząca jest konieczna, np. w przypadku opieki nad osobą niepełnosprawną). Pasażerowie mają również obowiązek wypełnienia oświadczenia o stanie zdrowia, zgodnie z instrukcją przewoźnika. Na lotniskach obowiązuje nakaz noszenia maseczek zasłaniających nos i usta (dotyczy także kontroli bezpieczeństwa). Wchodząc na pokład, należy samodzielnie zeskanować kartę pokładową i okazać ważny dokument tożsamości.</span

WAŻNE: Wybierając się na wakacje zorganizowane należy mieć przy sobie wydrukowaną i uzupełnioną deklarację zdrowia oraz for,mularz “Passenger Self Declaration Form”. Należy obowiązkowo zapoznać się z przepisami obowiązującymi w kraju docelowym. Szczegóły znajdziesz w dalszej części artykułu.

KLIKNIJ TUTAJ aby pobrać wzór deklaracji zdrowia niezbędnej na lotnisku.

KLIKNIJ TUTAJ aby pobrać wzór Passenger Self Declaration Form

 • Podczas lotu – Pamiętaj, aby zająć miejsce zgodnie ze wskazówkami załogi. Maseczkę zasłaniającą nos i usta, należy mieć na sobie przez cały czas, aż do momentu opuszczenia terminalu lotniska (rekomenduje się wymianę maseczki co 4 godziny). Rodziny i osoby podróżujące wspólnie, mogą siedzieć obok siebie. Jeżeli to możliwe, unikaj przemieszczania się w samolocie. Korzystanie z łazienki jest dozwolone zgodnie z reżimem sanitarnym. Na pokładach samolotów stosuje się filtry HEPA, które polepszają jakość powietrza. Wnętrza samolotów są dodatkowo dezynfekowane. Na pokładach ograniczono serwis pokładowy i wprowadzono możliwość sprzedaży wyłącznie zapakowanego jedzenia. W przypadku wykrycia u pasażera objawów choroby, zostanie on odseparowany od pozostałych podróżujących i po wylądowaniu przebadany przez kwalifikowane osoby pod kątem obecności COVID-19.
  W czasie lotu zostaniesz poproszony o wypełnienie Karty Lokalizacji Pasażera. Dotyczy to również lotu powrotnego, dlatego warto już przed wylotem wypełnić i wydrukować dwie kopie kart. Warto również mieć ze sobą długopis, aby uzupełnić brakujące pola (np.: nr miejsca w samolocie jeżeli nie jest znany). Dzięki niej, zostaniesz poinformowany w przypadku wykrycia ogniska choroby i będziesz mógł zastosować środki zapobiegawcze.

WAŻNE: Wybierając się na wakacje zorganizowane warto mieć przy sobie wydrukowane i uzupełnione dwie Karty Lokalizacji Pasażera (unikniesz konieczności wypełniania szczegółowego formularza na pokładzie samolotu) oraz długopis.

KLIKNIJ TUTAJ aby pobrać wzór Karty Lokalizacji Pasażera niezbędnej podczas lotu w obie strony.

 • Po wylądowaniu – Samolot należy opuszczać stopniowo, zachowując dystans społeczny (dotyczy także kontroli celnych i odbioru bagażu). Jeżeli transfer do terminala odbywa się autobusem, liczba pasażerów zostanie ograniczona. Pasażerowie mogą również zostać poddani kontroli temperatur i w przypadku jej podwyższenia, skierowani na dodatkowe badania.

Restrykcje – Polska na wakacje

Hotele w Polsce zostaną ponownie otwarte 08.05.2021.

Zapewne duża część z Was wybierze rodzimą ofertę. Pamiętaj, że również polskie hotele wprowadziły obostrzenia w celu zminimalizowania ryzyka zakażeniem COVID-19, o których warto pamiętać. 

 • Dystans społeczny – hotelarze powinni zadbać o zwiększenie odległości pomiędzy pracownikami i gośćmi do min. 1,5 metra. 
 • Przygotowany i zdyscyplinowany personel – konieczne jest ograniczenie liczby pracowników korzystających równolegle ze wspólnych pomieszczeń. Wymaga się, aby pracownicy hoteli mieli zapewnione w razie potrzeby środki ochrony osobistej. Personel powinien mieć dostęp do środków ochrony indywidualnej (maski, przyłbice, rękawiczki). Poza zasadami przestrzegania higieny, zaleca się także unikania dojazdów do pracy środkami komunikacji publicznej. Spotkania organizacyjne powinny być ograniczone i przeprowadzane z zachowaniem dystansu społecznego, a najlepiej za pośrednictwem telefonów lub aplikacji mobilnych. 
 • Dezynfekcja i wietrzenie ogólnodostępnych pomieszczeń – nałożony obowiązek przestrzegania najwyższych norm higieny i regularnego wietrzenia ogólnodostępnych pomieszczeń. Codzienne prace dezynfekujące najbardziej newralgicznych miejsc (przyciski wind, klamki, poręcze krzeseł itp. powinny być szczególnie monitorowane. 
 • Pomieszczenia do czasowej izolacji – wymaga się, aby obiekty noclegowe miały przygotowane procedury na wypadek wystąpienia na ich terenie przypadków zakażenia wirusem i pomieszczenia do czasowej izolacji osób z objawami COVID-19. Pomieszczenia te są przeznaczone na wypadek wykrycia niepokojących objawów u pracowników hoteli. 
 • Troska o osoby powyżej 60 r.ż. – zaleca się, aby obsługa ograniczała bezpośredni kontakt z gośćmi powyżej 60 r.ż. i osobami przewlekle chorymi. 
 • Wykorzystanie technologii – rekomendacja stosowania technologii, umożliwiającej płatności zbliżeniowe oraz zakwaterowanie i wymeldowanie z obiektu, zamawianie dodatkowych usług, przez urządzenia mobilne.
 • Ogólnodostępne środki dezynfekujące – Obiekty noclegowe są zobowiązane do udostępniania gościom i korzystania przez ich personel ze środków dezynfekujących. Wymagane jest także zapewnienie wystarczającej ilości materiałów jednorazowych, koniecznych do zachowania higieny i czystości (ręczniki papierowe, materiały jednorazowego użytku) oraz wyposażenie personelu mającego dostęp do kwater gości, wystarczającej ilości masek i rękawiczek ochronnych. Hotele powinny zapewniać możliwość zakupu maseczek ochronnych w recepcji.
 • Stosowanie widocznej informacji – W wyznaczonych miejscach powinny znajdować się tablice informacyjne dotyczące zasad higieny i bezpieczeństwa wraz z danymi kontaktowymi do służb medycznych i stacji sanitarno-epidemiologicznej. 
 • Sale konferencyjne – zaleca się aby były użytkowane tylko zachowaniem min. 2-metrowej odległości pomiędzy uczestnikami oraz z zachowaniem aktualnych przepisów prawnych. 
 • Sprzątanie pokojów – powinno odbywać się na życzenie gości. Po każdym wypoczywającym zaleca się dokładną dezynfekcję pomieszczenia ze zwróceniem szczególnej uwagi na najbardziej narażone na dotyk powierzchnie i przedmioty.  
 • Sprzęt sportowo-rekreacyjny – może być udostępniony odpoczywającym pod warunkiem jego dezynfekcji po każdym użyciu.

Otwarcie Granic Grecja – co musisz wiedzieć

Wszyscy podróżujący do Grecji są zwolnieni z obowiązku okazywania dowodu szczepienia, negatywnego testu oraz statusu ozdrowieńca. 

Wypełnianie formularza PLF (Passenger Locator Form) nie jest obowiązkowe. 

Po więcej informacji kliknij tutaj.

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Turcja – najważniejsze informacje

Wszyscy obywatele Polski podróżujący do Turcji, są zwolnieni z obowiązku okazywania negatywnego testu COVID-19 oraz certyfikatu szczepień.

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Egipt – najważniejsze informacje

Wszyscy obywatele Polski podróżujący do Egiptu, są zwolnieni z obowiązku okazywania negatywnego testu COVID-19 oraz certyfikatu szczepień.

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Bułgaria – najważniejsze informacje

Przed rozpoczęciem podróży do Bułgarii należy wypełnić deklarację zdrowia POBIERZ TUTAJ , wydrukować ją i zachować ze sobą do końca podróży.

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Hiszpania – najważniejsze informacje

Wszyscy obywatele Polski podróżujący do Hiszpanii, są zwolnieni z obowiązku okazywania negatywnego testu COVID-19 oraz certyfikatu szczepień.

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


 Otwarcie granic Hiszpania - Wyspy Kanaryjskie - najważniejsze informacje 

Wszyscy obywatele Polski podróżujący na Wyspy Kanaryjskie, są zwolnieni z obowiązku okazywania negatywnego testu COVID-19 oraz certyfikatu szczepień.

 Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Chorwacja – najważniejsze informacje

Chorwacja zniosła wszystkie restrykcje wjazdowe dla obywateli Unii Europejskiej. 

Podróżujący do Chorwacji są zwolnieni z obowiązku wykonywania testu na Covid-19 przed wylotem. Zniesiony został również obowiązek posiadania zaświadczenia o szczepieniu, oraz obowiązek noszenia maseczek (z wyjątkiem instytucji medycznych i społecznych).

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Cypr – najważniejsze informacje

Wszyscy obywatele Polski podróżujący na Cypr, są zwolnieni z obowiązku okazywania negatywnego testu COVID-19 oraz certyfikatu szczepień.

Z uwagi na częste zmiany przepisów dotyczących przekraczania strefy buforowej pomiędzy Cyprem Południowym a Cyprem Północnym, sprzawdź przed wylotem informacje na stronie: www.gov.pl

UWAGACypr wprowadza ponownie obowiązek noszenia maseczek w przestrzeniach zamkniętych, w tym na lotniskach.

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Włochy – najważniejsze informacje

Wszyscy obywatele Polski podróżujący do Włoch, są zwolnieni z obowiązku okazywania negatywnego testu COVID-19 oraz certyfikatu szczepień.

Dodatkowo został zniesiony obowiązek wypełnienia formularza lokalizacyjnego.

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Czarnogóra – najważniejsze informacje

Czarnogóra zniosła wszystkie restrykcje wjazdowe i podróżowanie do tego kraju możliwe jest bez konieczności okazywania certyfikatów szczepień i wykonywania testów na covid-19.

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Albania – najważniejsze informacje

Wszyscy obywatele Polski podróżujący do Albanii, są zwolnieni z obowiązku okazywania negatywnego testu COVID-19 oraz certyfikatu szczepień.

Dodatkowo, przed rozpoczęciem podróży do Albanii należy wypełnić deklarację zdrowia POBIERZ TUTAJ.

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Portugalia Kontynentalna – najważniejsze informacje

Wszyscy podróżni przylatujący do Portugalii kontynentalnej (Madera - KLIKNIJ i sprawdź warunki), z wyjątkiem dzieci które nie ukończyły 12 roku życia, muszą przedstawić negatywny wynik testu na COVID-19 (RT-PCR), wykonany do 72 godzin przed odlotem lub szybki test antygenowy (TRAg) wykonany na mniej niż 24 godziny przed wylotem. Każdy wynik powinien być w języku angielskim.

Lista placówek w których wykonasz test na obecność COVID-19 – kliknij tutaj

Z obowiązku wykonywania testu zwolnieni są:

 • Osoby posiadające zaświadczenia o szczepieniu przeciwko COVID-19, a od momentu poddania pełnej dawki upłynęło więcej niż 14 dni przed zaplanowanym wyjazdem. Po upłynięciu 270 dni certyfikat musi zawierać informację o przyjęciu dawki przypominającej(KLIKNIJ i sprawdź szczegóły)
 • Ozdrowieńcy posiadający Unijny Certyfikat COVID ﴾wygenerowany z Internetowego Konta Pacjenta lub aplikacji mObywatel﴿ (KLIKNIJ i sprawdź szczegóły), jeśli od wykonania testu z wynikiem pozytywnym upłynęło co najmniej 11 dni, ale nie więcej niż 180 dni.
 • Dzieci poniżej 12 roku życia

Dodatkowo, podróżujący z krajów w których wskażnik zachorowalności jest równy lub wyższy niż 500 przypadków na 100 000 mieszkańców, muszą przestrzegać 14-dniowego okresu profilaktycznej izolacji w domu lub w miejscu wskazanym przez organy ochrony zdrowia. 

Podróżujący do Portugalii kontynentalnej, w ciągu 4 dni przed przylotem, są zobowiązani do dokonania rejestracji online w serwisie portugalskiego urzędu imigracyjnego oraz wygenerowania kodu QR: portugalcleanandsafe.pt/ (KLIKNIJ) 

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Portugalia - Madera – najważniejsze informacje

Podróżujący na Maderę nie są zobowiązani do wykonywania testów i przedstawiania paszportów potwierdzających zaszczepienie/ozdrowienie.

Zalecana jest rejestracja na stronie: madeirasafe.com/#/login (kliknij) 28-48 godzin przed przyjazdem i wygenerowanie kodu QR.

Od 27.11.2021 w celu skorzystania z wybranych usług sklepów, restauracji, barów itd. na Maderze, należy okazać paszport covidowy (KLIKNIJ i sprawdź szczegóły) lub negatywny wynik testu na COVID-19, wykonany w ciągu ostatnich 7 dni. Obowiązkowe jest także noszenie maseczki w miejscach publicznych (dzieci do 6 roku życia są zwolnione z tego obowiązku). 

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Malta – najważniejsze informacje

Wszyscy obywatele Polski podróżujący na Malte, są zwolnieni z obowiązku okazywania negatywnego testu COVID-19 oraz certyfikatu szczepień.

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Tunezja – najważniejsze informacje

Podróżujący do Tunezji są zwolnieni z konieczności przestawiania certyfikatu szczepienia oraz wykonywania testów na Covid-19.

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Szwajcaria – najważniejsze informacje

Od 17 lutego 2022 roku zostały zniesione wszystkie dotychczas obowiązujące restrykcje dla podróżujących do Szwajcarii. Obecnie przedstawienie zaświadczenia o szczepieniu/przechorowaniu COVID-19 lub negatywnego wyniku testu nie jest wymagane. Oprócz tego, zniesiony zostaje również obowiązek wypełnienia formularza lokacyjnego oraz noszenie maseczek w miejscach użytku publicznego.

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Niemcy – najważniejsze informacje

Niemcy znieśli wszystkie restrykcje wjazdowe i podróżowanie do tego kraju możliwe jest bez konieczności okazywania certyfikatów szczepień i wykonywania testów na covid-19.

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Dominikana – najważniejsze informacje

Wakacje w Dominikanie są już możliwe. Osoby przylatujące do tego kraju nie muszą wykonywać testów. Turyści mogą zostać poddani testom na obecność COVID-19 na lotnisku na koszt Rządu Dominikany.

Turyści przylatujący do Dominikany, są zobowiązani do wypełnienia elektronicznego formularzu wjazdu i wyjazdu na 72 godziny przed wylotem, mającego na celu usprawnienie procedur wewnętrznych. Formularz jest dostępny na stronie: eticket.migracion.gob.do (KLIKNIJ).Po wypełnieniu formularza, podróżny dostanie kod QR, który musi być okazany podczas odprawy na lotnisku w formie cyfrowej.
Instrukcja wideo przygotowana przez Ministerstwo Turystyki Dominikany oraz lista najczęściej zadawanych pytań, znajduje się na stronie: viajerodigital.mitur.gob.do (KLIKNIJ). Dokument ten należy również wypełnić przed wylotem z Dominikany. 

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Tanzania (Zanzibar) – najważniejsze informacje

Podróżujący na Zanzibar są zwolnieni z konieczności przestawiania certyfikatu szczepienia oraz wykonywania testów na Covid-19.

Dodatkowo na mniej niż 24 godziny przed wylotem, należy wypełnić elektroniczny formularz zdrowia (na stronie: https://afyamsafiri.moh.go.tz

Przy wjeździe na Zanzibar, należy wypełnić kartę informacyjną dotyczącą stanu zdrowia. Podróżujący z krajów z wysokim współczynnikiem zachorowań lub wykazujące objawy COVID-19, mogą zostać poddane szybkiemu badaniu testem antygenowym. Jego koszt pokrywa podróżujący (ok. 25 USD/os.). 

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Kenia – najważniejsze informacje

Wszyscy podróżujący do Kenii są zobowiązani do przedstawienia negatywnego wyniku testu RT-PCR wykonanego maksymalnie 72 godziny przed wylotem. Zaświadczenie musi być przedstawione w języku angielskim.

Z obowiązku wykonania testu zwolnione są:

 • Osoby posiadające zaświadczenia o szczepieniu przeciwko COVID-19, a od momentu poddania pełnej dawki upłynęło więcej niż 14 dni przed zaplanowanym wyjazdem.(KLIKNIJ i sprawdź szczegóły)
 • Dzieci poniżej 12 roku życia.

Dokument z negatywnym wynikiem testu i zaświadczenie o zaszczepieniu należy dodać przed podróżą na stronie: www.globalhaven.org (rekomendujemy, aby posiadać ze sobą wersję elektroniczną (dołączoną do tej strony) jak i papierową. 

Dodatkowo,osoby niezaszczepione mogą zostać zobowiązane do wykonania dodatkowego testu antygenowego ( koszt testu ponosi podróżujący, 30 USD/os.)

Lista placówek w których wykonasz test na obecność COVID-19 – kliknij tutaj

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Kuba – najważniejsze informacje

Podróżujący na Kube są zwolnieni z konieczności przestawiania certyfikatu szczepienia oraz wykonywania testów na Covid-19.

Przed przylotem na Kubę, na stronie: www.dviajeros.mitrans.gob.cu należy wypełnić internetowy formularz rejestracyjny i wygenerować kod QR (dotyczy również dzieci).
Dodatkowo po przylocie na Kubę należy wypełnić deklarację zdrowia. Formularze są rozdawane na pokładzie samolotu lub na lotnisku docelowym po wylądowaniu.

Aktualnie jedyną dopuszczoną na Kubie formą płatności jest karta kredytowa (w restauracjach, sklepach, za wycieczki fakultatywne).

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Zjednoczone Emiraty Arabskie – najważniejsze informacje

Podróżujący do Zjednoczonych Emiratów Arabskich są zwolnieni z konieczności przestawiania certyfikatu szczepienia oraz wykonywania testów na Covid-19.

Nadal obowiązuje nakaz noszenia maseczek ochronnych w zamkniętych przestrzeniach publicznych. 

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Austria – najważniejsze informacje

Podróżujący do Austrii są zwolnieni z konieczności przestawiania certyfikatu szczepienia oraz wykonywania testów na Covid-19.

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Tajlandia – najważniejsze informacje

Podróżujący do Tajlandii są zwolnieni z konieczności przestawiania certyfikatu szczepienia oraz wykonywania testów na Covid-19.

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Wietnam – najważniejsze informacje

Podróżujący do Wietnamu są zwolnieni z konieczności przestawiania certyfikatu szczepienia oraz wykonywania testów na Covid-19.

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Sri Lanka – najważniejsze informacje

Podróżujący na Sri Lankę są zwolnieni z konieczności przestawiania certyfikatu szczepienia oraz wykonywania testów na Covid-19.

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Oman – najważniejsze informacje

Podróżujący do Omanu są zwolnieni z konieczności przestawiania certyfikatu szczepieia oraz wykonywania testów na Covid-19.

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Meksyk – najważniejsze informacje

Wakacje w Meksyku są możliwe bez obowiązkowych testów oraz kwarantanny.

Zalecane jest posiadanie ubezpieczenia pokrywającego koszty leczenia COVID-19.

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Malediwy – najważniejsze informacje

Podróżujący na Malediwy nie są zobowiązani do wykonywania testów i przedstawiania paszportów potwierdzających zaszczepienie/ozdrowienie.

Wszyscy podróżujący są zobowiązani do wypełnienia dwóch wersji deklaracji zdrowia na stronie Imuga - Maldives Imigracja (immigration.gov.mv) :

1) z dopiskiem „ Arrival”/ „Przyjazd” - w ciągu 48 godzin przed rozpoczęciem podróży na Malediwy;

2) z dopiskiem „ Departure”/ „Odjazd” – w ciągu 24 godzin przed wylotem z Malediwów.

Dodatkowo, należy pamiętać, że na Malediwach panuje obowiązek noszenia maseczek ochronnych na lotnisku oraz podczas korzystania ze infrastruktury użytku publicznego.

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Republika Zielonego Przylądka – najważniejsze informacje

Podróżujący do Republiki Zielonego Przylądka są zwolnieni z konieczności przestawiania certyfikatu szczepieia oraz wykonywania testów na Covid-19.

Konieczna jest rejestracja na stronie Controle Sanitária (gov.cv). 

Rejestracja jest obowiązkowa dla wszystkich uczestników podróży, w tym dzieci. 

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Kostaryka – najważniejsze informacje

Wakacje w Kostaryce są możliwe bez konieczności okazania negatywnego wyniku testu na COVID-19. UWAGA: Jeżeli Twój lot nie jest bezpośrednio z Polski do Kostaryki, negatywnego wyniku testu mogą oczekiwać linie lotnicze. 

Od przylatujących wymagane jest wypełnienie formularza (maksymalnie na 48 godzin przed planowaną godziną odlotu) na stronie salud.go.cr i wygenerowanie kodu QR, który należy okazać na lotnisku. Obowiązek dotyczy wszystkich podróżujących, niezależnie od wieku. 

Klient musi okazać na lotnisku certyfikat ubezpieczeniowy w j. angielskim lub hiszpańskim, potwierdzający zakres ubezpieczenia na cały okres pobytu:

 • kosztów związanych z zakwaterowaniem w przypadku kwarantanny (odpowiedzialność ubezpieczyciela co najmniej 2000 USD)
 • kosztów leczenia związanych z COVID (odpowiedzialnośc ubezpieczyciela ci najmniej 50 000 USD).

Dodatkowo należy posiadać bilet na lot powrotny. 

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Seszele – najważniejsze informacje

Podróżujący na Seszele są zwolnieni z konieczności przestawiania certyfikatu szczepieia oraz wykonywania testów na Covid-19.

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Macedonia Północna – najważniejsze informacje

Wszyscy obywatele Polski podróżujący do Macedonii Północnej, są zwolnieni z obowiązku okazywania negatywnego testu COVID-19 oraz certyfikatu szczepień.

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Maroko – najważniejsze informacje

Wszyscy obywatele Polski podróżujący do Maroka, są zwolnieni z obowiązku okazywania negatywnego testu COVID-19 oraz certyfikatu szczepień.

UWAGA: Każdy uczestnik musi posiadać wypełniony formularz Public Health Passenger Form - obowiązek posiadania formularza dotyczy także dzieci poniżej 12 roku życia. 

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Mauritius – najważniejsze informacje

Podróżujący na Mauritius są zwolnieni z konieczności przestawiania certyfikatu szczepieia oraz wykonywania testów na Covid-19.

Należy wypełnić formularz na stronie  https://www.mauritiustravelform.com/ najwcześniej 72 godziny przed wylotem. Wygenerowany dokument trzeba wydrukować, podpisać i zabrać ze sobą w podróż.

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic USA – najważniejsze informacje

Wszyscy podróżujący do USA muszą posiadać status osoby w pełni zaszczepionej (dotyczy także ozdrowieńców). Osobę uważa się za w pełni zaszczepioną, jeżeli otrzymała (najpóźniej 14 dni przed wylotem):

 • dawkę akceptowanej szczepionki jednodawkowej (szczepionka Janssen/J&J);

 • drugą dawkę akceptowanej szczepionki dwudawkowej (szczepionki Pfizer-BioNTech, Moderna, AstraZeneca, Covishield, BIBP/Sinopharm, Sinovac);

 • pełną serię testowanej w USA szczepionki AstraZeneca or Novavax;

 • drugą dawkę szczepienia mieszanego wykonanego zaakceptowanymi szczepionkami podanymi w odstępie minimum 17 dni.

Przykładowo: jeżeli druga dawka szczepienia została przyjęta 1 grudnia 2021 roku, to rozpoczęcie podróży może odbyć się zaczynając od dnia 15 grudnia 2021 roku.

Wszelkie zaświadczenia muszą być przedstawione w języku angielskim. Dzieci poniżej 18 roku życia nie muszą przedstawiać zaświadczenia o szczepieniu. 

WAŻNE: zaświadczenie o szczepieniu powinno zawierać takie dane osobowe, jak: imię, nazwisko i data urodzenia (takie same jak w dokumencie podróży), datę przyjęcia dawek, rodzaj szczepionki oraz oznaczenie organu wystawiającego zaświadczenie. Akceptowana są zarówno papierowa jak i elektroniczna wersja zaświadczenia. (KLIKNIJ i sprawdź szczegóły).

Lista placówek w których wykonasz test na obecność COVID-19 – kliknij tutaj

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Czechy – najważniejsze informacje

Podróżowanie do Czech możliwe jest bez konieczności okazywania certyfikatów szczepień i wykonywania testów na COVID-19.

Przed rozpoczęciem podróży należy wypełnić jedynie formularz lokacyjny na stronie:https://plf.uzis.cz/ i posiadać go w wersji papierowej.


Otwarcie granic Gambia – najważniejsze informacje

Z dniem 14.12.22 Gambia znosi wszelkie ograniczenia wjazdowe do kraju. Podróżujący do kraju są zwolnieni z obowiązku okazywania dowodu szczepienia, negatywnego testu oraz statusu ozdrowieńca. 

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Słowacja – najważniejsze informacje

Z dniem 06.04.2022 Słowacja znosi wszelkie ograniczenia wjazdowe dla obywateli podróżujących z Polski. 

Podróżujący są zwolnieni z obowiązku okazywania dowodu szczepnienia, ozdrowienia, a także negatywnego testu COVID-19. 

Formularz e-hranica nie jest wymagany.


Otwarcie granic Curacao – najważniejsze informacje

Wszyscy podróżujący na Curacao są zwolnieni z obowiązku okazywania dowodu szczepienia, negatywnego testu oraz statusu ozdrowieńca. 

Podróżni są zobligowani do wypełnienia elektronicznego formularza dicardcuracao.com , do którego również należy dołączyć wynik testu PCR.

Zaleca się również posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego, które swym zakresem obejmuje ryzyka związane z COVID-19.

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Aruba – najważniejsze informacje

Wszyscy podróżujący na Arubę są zwolnieni z obowiązku okazywania dowodu szczepienia, negatywnego testu oraz statusu ozdrowieńca. 

Zniesony został również obowiązek odbycia kwarantanny dla osób podróżujących z Polski.

Informujemy, że w przypadku Aruby, nie jest już wymagane wykupienie ubezpieczenia, pokrywającego koszty leczenia COVID‐19.

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Izrael – najważniejsze informacje

Wszyscy obywatele Polski podróżujący do Izraela, są zwolnieni z obowiązku okazywania negatywnego testu COVID-19 oraz certyfikatu szczepień.

W ciągu 48h przed datą wylotu należy wypełnić elektroniczny formularz wjazdowy na stronie www.corona.health.gov

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Indie – najważniejsze informacje

Wszyscy obywatele Polski podróżujący do Indii, są zwolnieni z obowiązku okazywania negatywnego testu COVID-19 oraz certyfikatu szczepień.

Na lotnisku, losowo wybrani podróżni mogą zostać poddani są testom PCR. Koszt wykonania testu ponoszą podróżujący. Osoby z pozytywnym wynikiem będą kierowane do specjalnych ośrodków.

Dodatkowo, wszyscy podróżujący przed rozpoczęciem podróży do Indii są zobowiązani do wypełnienia deklaracji zdrowia na stronie www.newdelhiairport.in

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic - Indonezja - Bali

 • Podróżujacy na Bali są zobowiązani do okazania zaświadczenia o przyjęciu pełnego cyklu szczepenia COVID-19 (ostatnia dawka nie później niż 14 dni przed wylotem). wraz z kodem QR. 
 •  Unijny Certyfikat Szczepienia pobrany z Internetowego Konta Pacjenta, należy wgrać do indonezyjskiego portalu w celu weryfikacji, nie później niż 48 h przed wylotem.
 • Obowiązek wykonywnia testu PCR przed wylotem został zniesiony.

UWAGA: Osoby niezaszczepione oraz ozrowieńcy nie zostaną wpuszczeni na teren kraju. 

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic - Gruzja

Wszyscy obywatele Polski podróżujący do Gruzji, są zwolnieni z obowiązku okazywania negatywnego testu COVID-19 oraz certyfikatu szczepień.

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic - Francja

Wszyscy obywatele Polski podróżujący do Francji, są zwolnieni z obowiązku okazywania negatywnego testu COVID-19 oraz certyfikatu szczepień.

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Kolejne kraje w trakcie przygotowania…


Wakacje samolotem – co robią biura podróży

Biura podróży aktywnie reagują na zmieniającą się dynamicznie sytuację – w przypadku zamknięcia granic danego kraju – imprezy turystyczne są odwoływane lub przekładane. Szczegółowe ustalenia w takich sytuacjach zależą zawsze od Organizatora  i są komunikowane zainteresowanym klientom niezwłocznie.

Szczegółowe informacje na temat aktualnej sytuacji opisujemy tutaj.

Data aktualizacja artykułu: 15.02.2023

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.