Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Covid-19- aktualne informacje dla podróżujących

 

W czasach postpandemicznych powodzeniem cieszą się kierunki, które dotychczas Polacy uznawali za najbardziej atrakcyjne. Zebraliśmy wszystkie najważniejsze informacje na temat obostrzeń w najpopularniejszych krajach.

UWAGA: Aktualnie obowiązuje 10-dniowa kwarantanna dla wszystkich osób powracających do Polski. Zaplanowane w tych terminach wycieczki, odbędą się w większości zgodnie z planem.

Zasady zwolnienia z kwarantanny obowiązujące od 23 czerwca 2021:

Dla podróżnych przybywających do Polski spoza Strefy Schengen i Państw nie będących członkiem Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stroną umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym (wszystkie kraje poza europejskie (z wyłączeniem Turcji) oraz m.in.: Albania, Czarnogóra, Macedonia)
Każdy z podróżujących zostanie skierowany na kwarantannę. Z kwarantanny nie będzie zwalniać test wykonany w kraju, z którego przybywa dana osoba. Podróżni, którym została nałożona kwarantanna, mogą w Polsce wykonać test PCR po 7 dniach od powrotu, którego negatywny wynik zwolni z kwarantanny. Zorganizowanie oraz koszty testu są po stronie podróżujących.

Zwolnienie na podstawie zaświadczenia o szczepieniu i po przebytej chorobie
Osoby, które wykonały pełne szczepienie przeciwko COVID-19 i upłynęło co najmniej 14 dni od wykonania tego szczepienia, są zwolnione z kwarantanny. Zwolnienie z kwarantanny dotyczy także osób, które zakończyły izolację w warunkach domowych albo hospitalizację z powodu zakażenia wirusem COVID-19, nie później niż 6 miesięcy przed dniem przekroczenia granicy. 

Zwolnienie dla dzieci poniżej 12 roku życia
Dzieci poniżej 12 roku życia podróżujące z dorosłymi, którzy mają negatywny wynik testu, albo są pod opieką osób zaszczepionych przeciwko COVID-19, gdy od podania pełnej dawki minęło co najmniej 14 dni, są zwolnione z kwarantanny po powrocie do Polski. 

Dla podróżnych przybywających do Polski ze Strefy Schengen oraz Turcji, Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Irlandii i Rumunii 

Podróżni będą podlegali kwarantannie, chyba że przedstawią negatywny wynik testu na COVID-19 (w języku polskim lub angielskim) na żądanie funkcjonariusza Straży Granicznej (w przypadku braku kontroli, należy skontaktować się z sanepidem, aby kwarantanna została zniesiona). Test PCR lub antygenowy musi być wykonany nie później niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy. O placówki w których możesz wykonać test na destynacji, zapytaj rezydenta biura podróży. Podróżni, którym została nałożona kwarantanna w Polsce, będą mogli wykonać test, którego negatywny wynik zwolni z kwarantanny, od warunkiem wprowadzenia go przez placówkę wykonującą test do systemu informatycznego państwowej inspekcji sanitarnej. Zorganizowanie oraz koszty testu są po stronie podróżujących.  

Warto wiedzieć, że na głównych polskich lotniskach, znajdują się punkty wykonujące odpłatnie testy na obecność COVID-19. Poniżej znajdziesz informacje, na których lotniskach możesz wykonać test po przylocie z zagranicy. Negatywny wynik testu zwalnia z obowiązku kwarantanny podróżnych przylatujących ze Strefy Schengen i Państw należących do Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA).

LOTNISKO GODZINY WYKONOYWANIA TESTÓW CENA TESTÓW LICZBA PUNKTÓW WYKONUJĄCYCH TESTY TU ZNAJDZIESZ PUNKTY WYKONUJĄCE TEST
WARSZAWA Chopin Całodobowo

200 PLN - antygenowy
520 PLN - PCR

4

Hala odbioru bagażu - przy stanowiskach 1 i 7

Parking P3 - poziom przylotów

Parking przed hotelem Courtyard by Marriott

Gate 34-35

KATOWICE  Całodobowo

140 PLN - antygenowy
240 PLN - PCR

1 Parking przed terminalem pasażerskim C
WROCŁAW Po każdym przylocie 200 PLN - antygenowy
370 PLN - PCR
3

Terminal pasażerski - strefa ogólna po wyjściu z hali odbioru bagażu

Terminal pasażerski - przed wejściem do hali odbioru bagażu

Parking B - przed terminalem

POZNAŃ  Po każdym przylocie 149 PLN - antygenowy
290 PLN - PCR
219 PLN - RT-LAMP
1 Główne wejście do hali odlotów
GDAŃSK  4:30-6:00
12:00-19:00
160 PLN - antygenowy pon-pt

200 PLN - antygenowy weekendy
2 Terminal pasażerki T2 - obok punktu odprawy bagażowej Check-in nr 1
KRAKÓW  Całodobowo

165 PLN - antygenowy
320 PLN - PCR
240 PLN - RT-LAMP

2 Parking P2 - namiot przy terminalu pasażerskim od strony zachodniej
WARSZAWA Modlin Całodobowo 170 PLN - antygenowy
450 PLN - PCR
1 Parking przed terminalem


Zwolnienie na podstawie zaświadczenia o szczepieniu i po przebytej chorobie

Osoby, które wykonały pełne szczepienie przeciwko COVID-19 i upłynęło co najmniej 14 dni od wykonania tego szczepienia, są zwolnione z kwarantanny. Zwolnienie z kwarantanny dotyczy także osób, które zakończyły izolację w warunkach domowych albo hospitalizację z powodu zakażenia wirusem COVID-19, nie później niż 6 miesięcy przed dniem przekroczenia granicy. 

Zwolnienie dla dzieci poniżej 12 roku życia
Dzieci poniżej 12 roku życia podróżujące z dorosłymi, którzy mają negatywny wynik testu, albo są pod opieką osób zaszczepionych przeciwko COVID-19, gdy od podania pełnej dawki minęło co najmniej 14 dni, są zwolnione z kwarantanny po powrocie do Polski. 

Zaświadczenie o szczepieniu dla lecących za granicę.

Coraz więcej Państw, zwalnia z obowiązku wykonywania testów osoby zaszczepione i ozdrowieńców. Aktualnie istnieje możliwość uzyskania potwierdzenia szczepienia z Internetowego Konta Pacjenta (IKP). Wszystkie niezbędne informacje dotyczące pobrania certyfikatu dla zaszczepionych wraz z filmem instruktażowym, znajdują się na stronie rządowej: www.gov.pl/web/certyfikat/o-certyfikacie-informacje (KLIKNIJ) Od 01.07.2021 dokumentem potwierdzającym szczepienie lub ozdrowienie będzie Unijny Certyfikat COVID, który będzie można pobrać z Internetowego Konta Pacjenta lub z mobilnej aplikacji mObywatel. Unijny Certyfikat COVID i paszport covidowy ‐ to ten sam dokument. Pierwsza nazwa to oficjalna nazwa dokumentu, druga ‐ to nazwa potoczna. Inne stosowane nazwy to np. zielony paszport, paszport szczepienny, zielony certyfikat, cyfrowy certyfikat, unijne cyfrowe zaświadczenie COVID‐19. 

Kod będzie można odczytać za pomocą specjalnej aplikacji oraz za pomocą dedykowanego rozwiązania Straży Granicznej. Aplikacja pozwala na odczyt zgodny z ujednoliconymi wymogami technicznymi kodów wydawanych przez inne państwa UE.

Uwaga: Na obecną chwilę nie ma przygotowanych Unijnych Certyfikatów COVID dla osób po przyjęciu trzeciej dawki szczepionki, dlatego poprawny dokument powinien zawierać liczbę serii szczepień/dawek 1/1 lub 2/2. Jeśli podane są inne informacje (np. 1/2), to jest to błąd, który należy zgłosić do swojego punktu szczepień i poprosić o zmianę. Podróżując za granicę, można również zabrać stary dokument potwierdzający przyjęcie pełnej dawki (jeżeli był wydrukowany). 

Więcej informacji o Unijnym Certyfikacie COVID, znajdziesz na stronie: www.gov.pl

Elektroniczna Karta Lokalizacji Podróżnego (KLP)

Wszyscy podróżujący powracający do Polski samolotem, przed odprawą muszą wypełnić elektroniczną Kartę Lokalizacji Podróżnego (KLP).  

Informacje znajdziesz na stronie www.gov.pl/web/gov/wypelnij-klp (KLIKNIJ)

Uwaga! Jedną Kartę możesz wypełnić dla kilku osób tylko wtedy, gdy będą one przebywać w tych samych miejscach, co ty. Np. jeśli podróżujesz z rodziną, ale twoje dzieci będą nocować w innym miejscu, musisz wypełnić dla nich oddzielną Kartę.

Sprawdź kierunki, które nie wymagają testów dla osób zaszczepionych i ozdrowieńców ===> KLIKNIJ

Kliknij i przeczytaj szczegółowe informacje dotyczące poszczególnych kierunków:

KRAJE BEZ KWARANTANNY I OBOWIĄZKOWYCH TESTÓW NA COVID:

KRAJE DOSTĘPNE DLA POLAKÓW WARUNKOWO:

KRAJE AKTUALNIE NIEDOSTĘPNE DLA POLAKÓW

 • Austria
 • Bośnia i Hercegowina
 • Czechy
 • Gambia
 • Indie
 • Izrael
 • USA
 • Wietnam

Podróżowanie samolotem po COVID19 – jak będzie wyglądało?

UWAGA: W przypadku połączeń realizowanych w oparciu o przeloty rejsowe, należy zapoznać się z warunkami przewoźnika (linii lotniczej), a także lotniska i kraju, w którym odbywa się przesiadka. Może zdarzyć się, iż kraj tranzytowy wymaga okazania negatywnego wyniku testu na obecność COVID-19 – zarówno przy wylocie, jak i w drodze powrotnej. Niektóre lotniska oraz linie lotnicze dokładnie określają też rodzaj maseczek, jakie mogą być stosowane w czasie przelotów oraz na terenie portów lotniczych. 

Od 23.01.2021 podróżujący rozpoczynający, przesiadający się lub kończący lot na lotniskach na terenie Niemiec, są zobowiązani do używania maseczek medycznych (FFP2, KN95, N95 lub maseczek chirurgicznych). Jednocześnie od 01.02.2021 linia Lufthansa wprowadza ten sam obowiązek na pokładach swoich samolotów. Przyłbice, maski FFP2 z zaworem, chusty oraz szale lub inna forma zasłaniania ust i nosa nie będą akceptowane na pokładzie samolotu. 
Zgodnie z nowymi wymogami, od 30.03.2021 wszyscy pasażerowie 

Od 1 lipca 2020 roku zniesiony został limit pasażerów i samoloty mogą latać w pełni obłożone. Na lotniskach i w samolocie będą obowiązywały zasady bezpieczeństwa, które można podzielić na 3 etapy:

 • Przed wylotem – Dokładnie zapoznaj się z zasadami obowiązującymi w docelowym miejscu Twoich wakacji – niektóre kraje wydały obowiązek wypełnienia deklaracji i posiadanie kodu QR już przed wylotem! Szczegółowe informacje o kierunkach przedstawiamy w dalszej części artykułu.
  W związku ze zwiększonymi środkami bezpieczeństwa, zaleca się przybycie na lotnisko minimum 3 godziny przed planowaną godziną odlotu. Jeśli masz taką możliwość, odpraw się on-line. Stosuj się do zaleceń obsługi lotniska i samolotu. Pamiętaj o zachowaniu dystansu społecznego. Obsługa lotniska może zmierzyć Ci temperaturę przed wejściem do terminala i ma prawo odmówić wpuszczenia osób z temperaturą powyżej 38 stopni (zalecamy wykonanie pomiaru we własnym zakresie przed wyjściem z domu). Zamknięte są palarnie i place zabaw dla dzieci. W terminalach mogą przebywać wyłącznie pasażerowie i pracownicy lotniska (nie dotyczy sytuacji, kiedy osoba towarzysząca jest konieczna, np. w przypadku opieki nad osobą niepełnosprawną). Pasażerowie mają również obowiązek wypełnienia oświadczenia o stanie zdrowia, zgodnie z instrukcją przewoźnika. Na lotniskach obowiązuje nakaz noszenia maseczek zasłaniających nos i usta (dotyczy także kontroli bezpieczeństwa). Wchodząc na pokład, należy samodzielnie zeskanować kartę pokładową i okazać ważny dokument tożsamości.</span

WAŻNE: Wybierając się na wakacje zorganizowane należy mieć przy sobie wydrukowaną i uzupełnioną deklarację zdrowia oraz for,mularz “Passenger Self Declaration Form”. Należy obowiązkowo zapoznać się z przepisami obowiązującymi w kraju docelowym. Szczegóły znajdziesz w dalszej części artykułu.

KLIKNIJ TUTAJ aby pobrać wzór deklaracji zdrowia niezbędnej na lotnisku.

KLIKNIJ TUTAJ aby pobrać wzór Passenger Self Declaration Form

 • Podczas lotu – Pamiętaj, aby zająć miejsce zgodnie ze wskazówkami załogi. Maseczkę zasłaniającą nos i usta, należy mieć na sobie przez cały czas, aż do momentu opuszczenia terminalu lotniska (rekomenduje się wymianę maseczki co 4 godziny). Rodziny i osoby podróżujące wspólnie, mogą siedzieć obok siebie. Jeżeli to możliwe, unikaj przemieszczania się w samolocie. Korzystanie z łazienki jest dozwolone zgodnie z reżimem sanitarnym. Na pokładach samolotów stosuje się filtry HEPA, które polepszają jakość powietrza. Wnętrza samolotów są dodatkowo dezynfekowane. Na pokładach ograniczono serwis pokładowy i wprowadzono możliwość sprzedaży wyłącznie zapakowanego jedzenia. W przypadku wykrycia u pasażera objawów choroby, zostanie on odseparowany od pozostałych podróżujących i po wylądowaniu przebadany przez kwalifikowane osoby pod kątem obecności COVID-19.
  W czasie lotu zostaniesz poproszony o wypełnienie Karty Lokalizacji Pasażera. Dotyczy to również lotu powrotnego, dlatego warto już przed wylotem wypełnić i wydrukować dwie kopie kart. Warto również mieć ze sobą długopis, aby uzupełnić brakujące pola (np.: nr miejsca w samolocie jeżeli nie jest znany). Dzięki niej, zostaniesz poinformowany w przypadku wykrycia ogniska choroby i będziesz mógł zastosować środki zapobiegawcze.

WAŻNE: Wybierając się na wakacje zorganizowane warto mieć przy sobie wydrukowane i uzupełnione dwie Karty Lokalizacji Pasażera (unikniesz konieczności wypełniania szczegółowego formularza na pokładzie samolotu) oraz długopis.

KLIKNIJ TUTAJ aby pobrać wzór Karty Lokalizacji Pasażera niezbędnej podczas lotu w obie strony.

 • Po wylądowaniu – Samolot należy opuszczać stopniowo, zachowując dystans społeczny (dotyczy także kontroli celnych i odbioru bagażu). Jeżeli transfer do terminala odbywa się autobusem, liczba pasażerów zostanie ograniczona. Pasażerowie mogą również zostać poddani kontroli temperatur i w przypadku jej podwyższenia, skierowani na dodatkowe badania.

Restrykcje – Polska na wakacje

Hotele w Polsce zostaną ponownie otwarte 08.05.2021.

Zapewne duża część z Was wybierze rodzimą ofertę. Pamiętaj, że również polskie hotele wprowadziły obostrzenia w celu zminimalizowania ryzyka zakażeniem COVID-19, o których warto pamiętać. 

 • Dystans społeczny – hotelarze powinni zadbać o zwiększenie odległości pomiędzy pracownikami i gośćmi do min. 1,5 metra. 
 • Przygotowany i zdyscyplinowany personel – konieczne jest ograniczenie liczby pracowników korzystających równolegle ze wspólnych pomieszczeń. Wymaga się, aby pracownicy hoteli mieli zapewnione w razie potrzeby środki ochrony osobistej. Personel powinien mieć dostęp do środków ochrony indywidualnej (maski, przyłbice, rękawiczki). Poza zasadami przestrzegania higieny, zaleca się także unikania dojazdów do pracy środkami komunikacji publicznej. Spotkania organizacyjne powinny być ograniczone i przeprowadzane z zachowaniem dystansu społecznego, a najlepiej za pośrednictwem telefonów lub aplikacji mobilnych. 
 • Dezynfekcja i wietrzenie ogólnodostępnych pomieszczeń – nałożony obowiązek przestrzegania najwyższych norm higieny i regularnego wietrzenia ogólnodostępnych pomieszczeń. Codzienne prace dezynfekujące najbardziej newralgicznych miejsc (przyciski wind, klamki, poręcze krzeseł itp. powinny być szczególnie monitorowane. 
 • Pomieszczenia do czasowej izolacji – wymaga się, aby obiekty noclegowe miały przygotowane procedury na wypadek wystąpienia na ich terenie przypadków zakażenia wirusem i pomieszczenia do czasowej izolacji osób z objawami COVID-19. Pomieszczenia te są przeznaczone na wypadek wykrycia niepokojących objawów u pracowników hoteli. 
 • Troska o osoby powyżej 60 r.ż. – zaleca się, aby obsługa ograniczała bezpośredni kontakt z gośćmi powyżej 60 r.ż. i osobami przewlekle chorymi. 
 • Wykorzystanie technologii – rekomendacja stosowania technologii, umożliwiającej płatności zbliżeniowe oraz zakwaterowanie i wymeldowanie z obiektu, zamawianie dodatkowych usług, przez urządzenia mobilne.
 • Ogólnodostępne środki dezynfekujące – Obiekty noclegowe są zobowiązane do udostępniania gościom i korzystania przez ich personel ze środków dezynfekujących. Wymagane jest także zapewnienie wystarczającej ilości materiałów jednorazowych, koniecznych do zachowania higieny i czystości (ręczniki papierowe, materiały jednorazowego użytku) oraz wyposażenie personelu mającego dostęp do kwater gości, wystarczającej ilości masek i rękawiczek ochronnych. Hotele powinny zapewniać możliwość zakupu maseczek ochronnych w recepcji.
 • Stosowanie widocznej informacji – W wyznaczonych miejscach powinny znajdować się tablice informacyjne dotyczące zasad higieny i bezpieczeństwa wraz z danymi kontaktowymi do służb medycznych i stacji sanitarno-epidemiologicznej. 
 • Sale konferencyjne – zaleca się aby były użytkowane tylko zachowaniem min. 2-metrowej odległości pomiędzy uczestnikami oraz z zachowaniem aktualnych przepisów prawnych. 
 • Sprzątanie pokojów – powinno odbywać się na życzenie gości. Po każdym wypoczywającym zaleca się dokładną dezynfekcję pomieszczenia ze zwróceniem szczególnej uwagi na najbardziej narażone na dotyk powierzchnie i przedmioty. 
 • Restauracje hotelowe – pozostają zamknięte 
 • Suszarki nadmuchowe w łazienkach pokojowych – obowiązuje zakaz używania do odwołania.
 • Sprzęt sportowo-rekreacyjny – może być udostępniony odpoczywającym pod warunkiem jego dezynfekcji po każdym użyciu.

Otwarcie Granic Grecja – co musisz wiedzieć

Niezbędne formalności przed wakacjami w Grecji

NIEZBĘDNE DOKUMENTY KIEDY WYPEŁNIĆ GDZIE WYPEŁNIĆ CO MIEĆ ZE SOBĄ
Formularz Lokalizacji Pasażerów (PLF) Do godziny 22:59 dnia poprzedzającego przyjazd do Grecji! (zalecamy wypełnienie nawet na 72 godz. przed wylotem). Formularz wypełnij online: travel.gov.gr Wydrukowany QR code dla każdego uczestnika (osoba dorosła i dziecko) wygenerowany przez stronę oraz potwierdzenie mailowe wypełnienia.
UWAGA: Mail z kodem otrzymasz w dniu planowanego przybycia do Grecji (o północy).
Deklaracja zdrowia Przed przyjazdem na lotnisko Wypełnić w domu i zabrać ze sobą na lotnisko. POBIERZ DOKUMENT TUTAJ Wydrukowany i wypełniony dokument podczas wejścia na lotnisko
Karta lokacyjna Przed przyjazdem na lotnisko w 2 kopiach (wymagana również na locie powrotnym) Wypełnić w domu i zabrać ze sobą na lotnisko POBIERZ TUTAJ  Wydrukowany i wypełniony dokument w czasie obu przelotów.
Warto mieć przy sobie długopis, aby uzupełnić nr miejsca w samolocie (jeżeli nie jest znany wcześniej)
Negatywny wynik testu na obecność COVID-19 maksymalnie 72 godziny przed planowanym wjazdem Lista placówek w których wykonasz test na obecność COVID-19 KLIKNIJ TUTAJ Zaświadczenie o negatywnym wyniku testu w języku angielskim.

Podróżujący z Polski do Grecji muszą przedstawić negatywny wynik testu PCR na COVID-19 wykonany nie wcześniej niż 72 godziny przed wylotem lub antygenowego wykonanego nie wcześniej niż 48h przed wylotem. Koszty takich testów i obowiązek ich wykonania w Polsce, spoczywa na podróżujących. Zaświadczenie o negatywnym wyniku testu powinno zostać przygotowane w języku angielskim, zawierać imię i nazwisko oraz numer dokumentu tożsamości osoby podróżującej.

Z obowiązku wykonania testu zwolnione są:

 • dzieci poniżej 12 roku życia
 • osoby zaszczepione (obie dawki), u których ostatnia dawka została podana co najmniej 14 dni przed przybyciem (KLIKNIJ i sprawdź szczegóły)Należy okazać dowód szczepienia sporządzony w j. angielskim. Szczepionki, które zostały uznane przez greckie władze graniczne to: Pfizer BioNtech, Moderna, Astra Zeneca – Oxford, Novavax, Johnson & Johnson – Janssen, Sinovac Biotech, Gamaleya (Sputnik), Cansino Biologics, Sinopharm.
 • Ozdrowieńcy, czyli osoby, które okażą pozytywny wynik testu RT‐PCR wykonanego w czasie od 30 dni do 180 dni przed planowanym wjazdem lub okażą zaświadczenie z Internetowego Konta Pacjenta ﴾Certyfikat Ozdrowieńca﴿, gdzie od daty pozytywnego wyniku minęło więcej niż 30 dni i mniej niż 180 dni poprzedzających wyjazd. Dokument musi być przedstawiony w języku angielskim (KLIKNIJ i sprawdź szczegóły).
 • Dzieci poniżej 12 roku życia. 

Lista placówek w których wykonasz test na obecność COVID-19 – kliknij tutaj

Mając na uwadze bezpieczeństwo wszystkich obywateli i odwiedzających, władze Grecji zdecydowały o obowiązkowym wypełnieniu formularza na stronie travel.gov.gr do godziny 22:59 dnia poprzedzającego przyjazd do Grecji (zalecamy wypełnienie nawet na 72 godziny przed wylotem) dla każdego podróżującego (1 uczestnik = 1 formularz i kod QR).

W formularzu należy umieścić informacje o miejscu przylotu, adresie pobytu w Grecji, podstawowe dane osobowe i miejscu pobytu w ciągu ostatnich 14 dni przed przylotem. Po wypełnieniu formularza, na Twój adres email zostanie wysłane potwierdzenie wypełnienia formularza, a po weryfikacji danych, osobny mail z uzupełnionym o Twoje dane formularzem z unikalnym kodem QR, który musisz okazać na lotnisku w formie elektronicznej (w urządzeniu mobilnym) lub wydrukowany.  Zalecamy, aby każdy podróżujący (osoba dorosła lub dziecko) posiadał indywidualny kod QR przed udaniem się na lotnisko. Wymagane jest, aby każdy podróżny dodał w swoim formularzu podróżujących z nim członków rodziny oraz niespokrewnionych towarzyszy podróży. 

UWAGA: Plik z unikalnym kodem QR otrzymasz w dniu planowanego przybycia do Grecji (o północy). 

Tuż po wyjściu z samolotu, na podstawie tych danych pracownicy służb granicznych podejmą decyzję czy wjeżdżający może przekroczyć granicę, czy musi poddać się badaniu na COVID-19. Do chwili otrzymania wyniku badania, podróżujący ma obowiązek pozostania w izolacji w miejscu pobytu podanym w formularzu.

UWAGA: Osoby nieprzestrzegające przepisów, podlegają grzywnie w kwocie 500 Euro.

Kwarantanna w przypadku stwierdzenia objawów COVID-19
Jeśli personel na lotnisku zdiagnozuje u Ciebie objawy COVID-19 i skieruje na kwarantannę, rząd Grecji zobowiązuje się pokryć koszty związane z hospitalizacją i transportem. W momencie wykrycia objawów zachorowania w hotelu, zostaniesz odseparowany od reszty gości, także na koszt Grecji, a pozostali goście będą mogli dokończyć swój urlop

Od 13.09.2021, aby skorzystać z restauracji, barów, kawiarni (wewnątrz lub na zadaszonych ogródkach) konieczne jest okazanie unijnego certyfikatu COVID. 
Dodatkowo, aby korzystać z muzeów, promów i siłowni, należy okazać jeden z poniższych dokumentów:

 • Unijny certyfikat COVID (zaszczepieni i ozdrowieńcy)
 • Negatywny wynik testu antygenowego, wykonany maksymalnie 48h wcześniej
 • Negatywny wynik testu PCR, wykonany maksymalnie 72h wcześniej

Dzieci w wieku 4 – 11 lat okazać muszą tzw. self-test wykonany maksymalnie 24h wcześniej. Młodzież w wieku 12–17 lat (niezaszczepiona) obowiązują takie same zasady jak niezaszczepionych dorosłych.

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Turcja – najważniejsze informacje

Wszyscy podróżujący do Turcji są zobowiązani do przedstawienia negatywnego wyniku testu RT-PCR wykonanego maksymalnie 72 godziny przed przylotem do Turcji lub antygenowego wykonanego na mniej niż 48 godzin przed przylotem do Turcji. Zaświadczenie powinno zostać przedstawione w języku angielskim. Osoby, które nie przedstawią testu z negatywnym wynikiem, nie zostaną wpuszczone na pokład samolotu. Obowiązek testu nie dotyczy dzieci poniżej 12 roku życia. 

Lista placówek w których wykonasz test na obecność COVID-19 – kliknij tutaj

Z obowiązku wykonania testu, zwolnieni są podróżujący:
- posiadający zaświadczenie o przyjęciu pełnej dawki szczepionki na COVID-19, a od podania pełnej dawki minęło 14 dni. Zaświadczenie powinno zawierać najważniejsze informacje w języku angielskim, a pełne imię i nazwisko musi zgadzać się z dokumentem tożsamości (KLIKNIJ i sprawdź szczegóły) 
- będący ozdrowieńcami, za okazaniem pozytywnego wyniku testu na COVID-19, wykonanego minimum 28 dni i maksimum 6 miesięcy przed planowaną podróżą wraz z zaświadczeniem lekarskim w języku angielskim. Dokument musi zawierać dokładne dane osoby podróżującej. 
- dzieci do 12 lat.

Dodatkowo wszyscy podróżni, zobowiązani są wypełnić w ciągu ostatnich 72 godz. przed wylotem, elektroniczny formularz zgłoszenia Podróżnego (Traveler Entry Form). Formularz jest dostępny na stronie register.health.gov.tr. Po wypełnieniu formularza, otrzymasz dokument potwierdzający rejestrację wraz z unikatowym kodem HES. Dokument należy wydrukować lub zachować na urządzeniu mobilnym, w celu okazania go obsłudze linii lotniczej przed wylotem.

Przed udaniem się na lotnisko, wydrukuj i wypełnij formularz “Passenger Information Form” dla każdego podróżującego (również dla dzieci) – plik do pobrania (kliknij).

W Turcji obowiązuje bezwzględny nakaz noszenia maseczek ochronnych w zamkniętych przestrzeniach publicznych (m.in.: sklepy, hotele) oraz w środkach transportu publicznego. Nieprzestrzeganie tego nakazu grozi nałożeniem kary.

UWAGA: Turcja znalazła się wśród krajów, z których powracający Podróżni niezaszczepieni na COVID-19 są zwolnieni z 10-dniowej kwarantanny. Warunkiem zwolnienia z kwarantanny jest poddanie się testowi RT-PCR lub antygenowemu w kierunku COVID-19, nie później niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy lub w ciągu 48 godzin po przekroczeniu granicy Polski i uzyskania wyniku negatywnego.

Kwarantanna w przypadku stwierdzenia objawów COVID-19
W przypadku konieczności odbycia kwarantanny, turyści w Turcji są zwolnienie z dodatkowych opłat. Odbywa się ona w odizolowanym od pozostałych gości pokoju hotelowym. Rodzina, która podróżuje z osobą mającą objawy COVID-19, przechodzi płatny test na obecność wirusa (ok. 110 lir tureckich). Jeśli wynik testu jest negatywny, wakacje mogą być kontynuowane w standardowym pokoju hotelowym.

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Egipt – najważniejsze informacje

Podróżujący do Egiptu mają obowiązek poddania się badaniu na lotnisku po przylocie (koszt 30 USD/os.) lub posiadania negatywnego testu PCR na obecność COVID-19 wydanego (w j. angielskim) nie wcześniej niż 72 godziny przed zaplanowanym przybyciem do kraju. W przypadku braku papierowej wersji zaświadczenia, pasażer musi okazać oficjalną wiadomość e-mail od danego laboratorium (lub zalogować się na stronie laboratorium i okazać tam wynik w języku angielskim). 

Z obowiązku zwolnione są
- osoby posiadające zaświadczenie o przyjęciu pełnej dawki szczepionki na COVID-19, a od podania pełnej dawki minęło 14 dni. Zaświadczenie powinno zawierać kod QR i najważniejsze informacje w języku angielskim, a pełne imię i nazwisko musi zgadzać się z dokumentem tożsamości (KLIKNIJ i sprawdź szczegóły) 
- dzieci poniżej 6 roku życia.

Osoby, które wykonały test na lotnisku w Egipcie, udają się transferem do wykupionego hotelu, w którym do 24 godzin od wykonania testu, otrzymają wyniki. W przypadku pozytywnego wyniku testu, podróżny zostanie powiadomiony i skierowany na 14-dniową kwarantannę, która będzie odbywać się w wykupionym hotelu. Koszt kwarantanny i leczenia pokryje egipski Rząd.

Większość Tour Operatorów posiadających Egipt w swojej ofercie zapewnia sfinansowanie swoim klientom testów PCR na lotnisku w Egipcie – w całości lub częściowo.

Lista placówek w Polsce w których wykonasz test na obecność COVID-19 – kliknij tutaj

UWAGA: Podróżni lecący do regionu Marsa Alam, którzy wykonują test PCR na COVID-19 na lotnisku, proszeni są o zabranie ze sobą kopii strony paszportu, na której widoczne jest zdjęcie i dane osobowe turysty (wymaganej przez Wydział Medycyny Prewencyjnej w celu przyśpieszenia zakończenia procedury testów).

Od osób przylatujących do Egiptu wymagane jest wypełnienie deklaracji pobytu dla każdego podróżującego (również dla dzieci). Zachęcamy do wydrukowania i wypełnienia pliku jeszcze przed udaniem się na lotnisko. Plik jest do pobrania tutaj ===> Pobierz plik Egipt – deklaracja zdrowia.

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Bułgaria – najważniejsze informacje

Niezbędne formalności przed wakacjami w Bułgarii

NIEZBĘDNE DOKUMENTY KIEDY WYPEŁNIĆ GDZIE WYPEŁNIĆ CO MIEĆ ZE SOBĄ
Deklaracja zdrowia (Bułgaria) Przed przyjazdem na lotnisko (zachowaj aż do wylądowania) Wypełnić w domu i zabrać ze sobą na lotnisko. POBIERZ TUTAJ Wydrukowany i wypełniony dokument podczas kontroli na lotnisku w Bułgarii.
Deklaracja zdrowia (lotnisko) Przed przyjazdem na lotnisko Wypełnić w domu i zabrać ze sobą na lotnisko. POBIERZ DOKUMENT TUTAJ Wydrukowany i wypełniony dokument podczas wejścia na lotnisko
Certyfikat szczepienia (KLIKNIJ i sprawdź szczegóły)    
Negatywny wynik testu na obecność COVID-19 maksymalnie 72 godziny przed planowanym wjazdem (PCR)  Lista placówek w których wykonasz test na obecność COVID-19 KLIKNIJ TUTAJ Zaświadczenie o negatywnym wyniku testu w języku angielskim.
Karta lokacyjna Przed przyjazdem na lotnisko w 2 kopiach (wymagana również na locie powrotnym) Wypełnić w domu i zabrać ze sobą na lotnisko POBIERZ TUTAJ  Wydrukowany i wypełniony dokument w czasie obu przelotów.
Warto mieć przy sobie długopis, aby uzupełnić nr miejsca w samolocie (jeżeli nie jest znany wcześniej)

Obywatele Polski mogą podróżować do Bułgarii wyłącznie, jeśli są w pełni zaszczepieni i przedstawią ważny certyfikat szczepienia. (KLIKNIJ i sprawdź szczegóły) Dzieci do 18 roku życia są zwolnione z obowiązku przedstawienia zaświadczenia o szczepieniu.

Dodatkowo wszyscy podróżujący, którzy ukończyli 12 rok życia, są zobowiązani do przedstawienia negatywnego wyniku testu PCR na COVID, wykonanego maksymalnie 72 godziny przed planowanym przylotem. Zaświadczenie o wyniku testu musi być przedstawione w języku angielskim. 

Lista placówek w Polsce w których wykonasz test na obecność COVID-19 – kliknij tutaj

Kwarantanna w przypadku stwierdzenia objawów COVID-19
W przypadku stwierdzenia u Ciebie objawów COVID-19, zostaniesz odseparowany od innych gości hotelowych i zakwaterowany w innej części hotelu. Pozostaniesz pod opieką hotelu i rezydenta lub jeśli stan Twojego zdrowia będzie wymagał hospitalizacji, zostaniesz przewieziony do szpitala. Kwarantanna obowiązuje także wszystkich członków Twojej rodziny.

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Hiszpania – najważniejsze informacje

Niezbędne formalności przed wakacjami w Hiszpanii

NIEZBĘDNE DOKUMENTY KIEDY WYPEŁNIĆ GDZIE WYPEŁNIĆ CO MIEĆ ZE SOBĄ
Formularz Zdrowia Publicznego (FCS) Na 48 godzin przed wylotem! Formularz wypełnij online na spth.gob.es lub za pomocą bezpłatnej aplikacji SPAIN TRAVEL HEALTH-SPTH. Wydrukowany lub zapisany na urządzeniu mobilnym QR code wygenerowany przez stronę lub aplikację oraz potwierdzenie mailowe wypełnienia
Deklaracja zdrowia Przed przyjazdem na lotnisko Wypełnić w domu i zabrać ze sobą na lotnisko. POBIERZ DOKUMENT TUTAJ Wydrukowany i wypełniony dokument podczas wejścia na lotnisko
Karta lokacyjna Przed przyjazdem na lotnisko w 2 kopiach (wymagana również na locie powrotnym) Wypełnić w domu i zabrać ze sobą na lotnisko POBIERZ TUTAJ  Wydrukowany i wypełniony dokument w czasie obu przelotów.
Warto mieć przy sobie długopis, aby uzupełnić nr miejsca w samolocie (jeżeli nie jest znany wcześniej)
Negatywny wynik testu na obecność COVID-19  maksymalnie 72h  (PCR, RT-LAMP lub TMA) lub 48h. (antygenowy) przed planowanym wjazdem Lista placówek w których wykonasz test na obecność COVID-19 KLIKNIJ TUTAJ Zaświadczenie o negatywnym wyniku testu w języku angielskim.

Podróżujący do Hiszpanii,  są zobowiązani do przedstawienia negatywnego wyniku testu RT-PCR, RT-LAMP lub TMA, wykonanego na mniej niż 72 godziny przed planowanym przylotem lub antygenowego wykonanego na mniej niż 48 godzin przed planowanym przylotem. Zaświadczenie o wyniku testu musi być przedstawione w języku angielskim.

Z obowiązku wykonywania testu zwolnieni są:

 • podróżni posiadający zaświadczenia o szczepieniu, od którego podania pełnej dawki upłynęło więcej niż 14 dni. Akceptowane będą certyfikaty COVID (KLIKNIJ i sprawdź szczegóły).
 • podróżni posiadający certyfikat przebytego zakażenia COVID-19 - ważność certyfikatu od 11 do 180 dni od daty pobrania próbki (metoda RT-PCR). Akceptowane będą certyfikaty COVID (KLIKNIJ i sprawdź szczegóły).
 • dzieci do 12 roku życia


Wszyscy pasażerowie przybywający na Wyspy Kanaryjskie mogą wjechać na jej terytorium na podstawie jednego z poniższych dokumentów:

 • zaświadczenia o szczepieniu, od którego podania pełnej dawki upłynęło więcej niż 14 dni. Akceptowane będą certyfikaty COVID (KLIKNIJ i sprawdź szczegóły).
 • certyfikatu przebytego zakażenia COVID-19 - ważność certyfikatu od 11 do 180 dni od daty pobrania próbki (metoda RT-PCR). Akceptowane będą certyfikaty COVID (KLIKNIJ i sprawdź szczegóły).
 • negatywnego wyniku testu na obecność COVID-19, wykonanego maksymalnie przed 72h (PCR, RT-LAMP lub TMA) lub 48h (antygenowe) przed przylotem do Hiszpanii. Zaświadczenie o wyniku
  testu musi być przedstawione w języku angielskim.

Obowiązek nie dotyczy dzieci do 12 roku życia. 

Lista placówek w których wykonasz test na obecność COVID-19 – kliknij tutaj

Mając na uwadze bezpieczeństwo wszystkich obywateli i odwiedzających, władze Hiszpanii zdecydowały o obowiązkowym wypełnieniu przez każdego podróżującego (na mniej niż 48 godz. przed rozpoczęciem podróży) formularza za pomocą bezpłatnej aplikacji SPAIN TRAVEL HEALTH-SPTH, dostępnej na stronie www: https://www.spth.gob.es. 

W formularzu należy umieścić informacje o miejscu przylotu, adresie pobytu w Hiszpanii, podstawowe dane osobowe i miejscu pobytu w ciągu ostatnich 14 dni przed przylotem. System wygeneruje kod QR (powinien trafić na podany adres email lub być dostępny w aplikacji), który należy zapisać na urządzeniu mobilnym lub wydrukować. Tuż po wyjściu z samolotu, na podstawie tych danych pracownicy służb granicznych podejmą decyzję czy wjeżdżający może przekroczyć granicę, czy musi poddać się badaniu na COVID-19. Do chwili otrzymania wyniku badania, podróżujący ma obowiązek pozostania w izolacji w miejscu pobytu podanym w formularzu.

Posiadanie kodu QR jest wymagane pod rygorem nie wpuszczenia na teren Hiszpanii. Obowiązek posiadania oddzielnego kodu QR dotyczy każdego uczestnika podróży (również dzieci). Klienci wjeżdżający do Hiszpanii drogą lądową nie mają obowiązku posiadania kodu QR.

Wszyscy podróżni przybywający do Hiszpanii samolotem lub promem, muszą przejść pomiar temperatury (wykonywany bezdotykowym termometrem lub kamerą tomograficzną) i kontrolę wizualną stanu pasażera. Jako granicę wykrywalności ustalono temperaturę równą lub większą niż 37,5 °C. W przypadku podwyższonej temperatury lub podejrzenia o zakażenia wirusem COVID-19 (na podstawie kontroli wzrokowej i danych z formularza), turyści zostaną poddani dalszej ocenie stanu zdrowia w celu ustalenia, czy istnieje zagrożenie dla zdrowia publicznego. Zostaną także uruchomione działania, aby skierować osobę z podejrzeniem COVID-19 do ośrodka zdrowia.

W Hiszpanii obowiązują restrykcje mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się epidemii. Mogą być one różne w zależności od regionu. Przed wylotem zapoznaj się z informacjami na stronie rządowej: www.gov.pl

UWAGA: Pamiętaj, że niektóre wycieczki do Hiszpanii (zwłaszcza w regionie Costa De La Luz) są realizowane z przelotem do Portugalii - wówczas obowiązują przepisy dla tego kierunku ===> KLIKNIJ i SPRAWDŹ

Kwarantanna w przypadku stwierdzenia objawów COVID-19
Turyści z objawami COVID-19, mogą pozostać na terenie hotelu, o ile nie będzie wymagana hospitalizacja. Odizolowana zostaje osoba z pozytywnym wynikiem testu i przynajmniej jedna osoba z rodziny. Pozostali członkowie rodziny, u których wynik testu jest negatywny, nie muszą przechodzić kwarantanny i zostaną zakwaterowani w oddzielnym pokoju. Długość kwarantanny jest zależna od decyzji lekarza.

Dodatkowo władze Wysp Kanaryjskich podpisały 12-miesięczną umowę z ubezpieczycielem, na mocy którego turyści, którzy przed podróżą nie uzyskali pozytywnego wyniku testu na obecność COVID-19 mają zapewnione: koszty leczenia, repatriację zdrowotną i przedłużenie pobytu z powodu kwarantanny. Ochrona obejmuje również zarezerwowane loty do domu, jeśli to konieczne. Ochrona jest aktywowana tylko wtedy, gdy ubezpieczony nie posiada innego ubezpieczenia zdrowotnego, zawierającego pakiet COVID-19.

Turyści udający się na wypoczynek do Andaluzji, są objęci bezpłatnym "Międzynarodowym ubezpieczeniem podróży", które zapewnia m.in.:

 • wydatki medyczne, zabiegi chirurgiczne i hospitalizację do wysokości 4000€
 • pokrycie wydatków na transport medyczny i repatriację
 • pokrycie wydatków na przedłużenie pobytu w hotelu do 15 dni

Nie jest konieczne dodatkowe zgłoszenie - ubezpieczenie następuje automatycznie.

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Chorwacja – najważniejsze informacje

Obywatele Polski przybywajacy do Chorwacji, muszą okazać negatywny wyniku testu PCR na COVID-19 wykonany do 72 godzin przed przekroczeniem granicy lub antygenowy, wykonany do 48 godzin przed przekroczeniem granicy.

Obowiązek wykonania testu nie dotyczy:

 • osób posiadających Unijny Certyfikat Covid potwierdzający szczepienie pełną dawką lub ozdrowienie (KLIKNIJ i sprawdź szczegóły).
 • osób, które zostały zaszczepione pierwszą dawką szczepionki Pfizer, Moderna lub Gamaleja (Sputnik V) mogą przekroczyć granicę Chorwacji w okresie minimum 22 dni i maksymalnie 42 dni od zaszczepienia. W przypadku szczepionki AstraZeneca okres ten wynosi minimum 22 dni a maksymalnie 84 dni od przyjęcia pierwszej dawki szczepionki.
 • osób, które okażą potwierdzenie przejścia Covid-19 i zostały zaszczepione jedną dawką szczepionki w ciągu sześciu miesięcy od początku choroby Covid-19, a szczepienie odbyło się na mniej niż 210 dni przed przekroczeniem granicy. Potrzebne jest posiadanie potwierdzeń przechorowana Covid-19 i szczepienia.
 • osób wyleczonych z Covid-19 w okresie ostatnich 6 miesięcy (tzw. ozdrowieńcy) po okazaniu potwierdzenia od lekarza o przebyciu choroby lub pozytywnego wyniku testu PCR lub antygenowego (testy wykonane maksymalnie na 180 dni, ale minimum na 11 dni przed przekroczeniem granicy).
 • dzieci do ukończenia 12 roku życia podróżujących pod opieką rodziców/opiekunów, którzy  spełniają wyżej wymienione warunki wjazdu do Chorwacji

Osoby, które nie będą spełniały jednego z wyżej wymienionych warunków, przy wjeździe na terytorium Republiki Chorwacji zostaną automatycznie skierowane Policję Graniczną na kwarantannę, która może zostać skrócona po otrzymaniu negatywnego wyniku testu PCR/antygenowego, wykonanego już na terenie Chorwacji. Osoby, które nie wykonają testu lub nie otrzymają negatywnego wyniku testu muszą odbyć 10-dniową kwarantannę

W celu ułatwienia procedury związanej z przekraczaniem granicy Chorwacji, a także w celu uniknięcia kolejek i skrócenia kontroli na granicach, należy dodatkowo wypełnić deklarację na stronie: entercroatia.mup.hr i okazać potwierdzenie w wersji papierowej lub elektronicznej podczas kontroli na granicy (odpraw na lotnisku). 

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Cypr Południowy i Cypr Północny – najważniejsze informacje

Wszyscy obywatele Polski podróżujący na Cypr Południowy od 21.10.2021, są zobowiązani do przedstawienia negatywnego wyniku testu RT-PCR na COVID-19 wykonanego na mniej niż 72 godz. przed przylotem. Negatywny wynik testu musi zostać przedstawiony w języku angielskim. Od 28.10.2021 drugi, obowiązkowy test wykonywany jest na koszt podróżnego (ok. 30€/os.) na lotnisku na Cyprze po wylądowaniu. 

Z obowiązku wykonywania testów zwolnieni są podróżni:

 • posiadający ważny Unijny Certyfikat COVID potwierdzający szczepienie (KLIKNIJ i sprawdź szczegóły)
 • posiadający ważny Unijny Certyfikat COVID potwierdzający wyzdrowienie z COVID-19, a data ich podróży nie przekracza 180 dni od pierwszego pozytywnego wyniku (KLIKNIJ i sprawdź szczegóły)
 • dzieci poniżej 12 roku życia. 

Dodatkowo, aby spędzić wakacje na Cyprze Południowym, należy pamiętać o  obowiązkowym wypełnieniu – nie wcześniej niż 48 godzin przed przyjazdem na Cypr – Karty Podróżnej (Cyprus Flight Pass) na stronie: https://cyprusflightpass.gov.cy/en/application-process wydrukowaniu wysłanego na podany adres email kodu QR, który zostanie zeskanowany przez pracownika lotniska podczas check-in. W przypadku nie wypełnienia Karty Podróży, turyści na lotnisku mają dwie opcje:
a) zapłacić grzywnę w wysokości 300 Euro i wykonać test na obecność COVID-19 w kwocie 60 Euro.
b) powrócić do kraju z którego przylecieli.

Przepustka Cyprus Flight Pass ważna jest 7 dni i wymagana jest również przy wstępie do miejsc takich jak: bary, restauracje, centra handlowe, muzea itp. Jeżeli planujesz dłuższy pobyt na Cyprze, czyli od 8-go dnia pobytu, aby móc odwiedzać ww miejsca wymagane jest posiadanie jednego z poniższych dokumentów:
• ujemnego wyniku testu antygenowego ważnego 72 godziny (koszt ok. 10 Eur; czas oczekiwania na wynik ok 15-45 min) dostępnego w większości aptek
• ujemnego wyniku testu PCR ważnego 72 godziny  
• zaświadczenia o przyjęciu pełnego cyklu szczepienia przeciw COVID-19 (KLIKNIJ i sprawdź szczegóły)
• zaświadczenia o przechorowaniu COVID-19 w ciągu ostatnich 180 dni (KLIKNIJ i sprawdź szczegóły)
W miejscach na świeżym powietrzu (plaże, promenady, szlaki turystyczne) powyższe restrykcje nie obowiązują.


UWAGA: Podróżujący na Cypr Północny, są zobowiązani dodatkowo do okazania negatywnego wyniku testu PCR na obecność COVID-19, nie starszego niż 72 godziny w formie drukowanej, w języku angielskim, greckim lub tureckim, zawierającym imię i nazwisko podróżnego oraz numer dokumentu podróżnego. Obowiązek ten nie dotyczy osób zaszczepionych oraz ozdrowieńców
Osoby niezaszczepione bedą również poddane 7 dniowej kwaranatannie. 

Negatywny wynik testu PCR na COVID-19, wymagany jest również w drodze powrotnej z Cypru Północnego na Cypr Południowy (również przez osoby zaszczepione i ozdrowieńców).

Dzieci do lat 5-ciu podróżujące z zaszczepionymi rodzicami zwolnione są z testu i szczepienia.

Dodatkowo, wszyscy wjeżdżający na teren Cypru Północnego drogą lądową (osoby pow. 18 r,ż.), zobowiązani są do posiadania kodu QR, który otrzymają po wypełnieniu formularza znajdującego się na stronie: adapass.gov.ct.tr . Formularz można wypełnić jedynie na urządzeniu mobilnym i w pierwszej kolejności należy kliknąć na czarne pole "TRNC Passenger". 

Ponieważ podróż na Cypr Północny odbywa się z przelotem na Cypr Południowy, wszyscy podróżujący podlegają również przepisom wjazdowym na Cypr Południowy.

Z uwagi na częste zmiany przepisów dotyczących przekraczania strefy buforowej pomiędzy Cyprem Południowym a Cyprem Północnym, sprzawdź przed wylotem informacje na stronie: www.gov.pl

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Włochy – najważniejsze informacje

Osoby przyjeżdżające z Polski do Włoch, mają obowiązek przedstawienia negatywnego wyniku testu PCR lub antygenowego wykonanego na mniej niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy Włoch. Wynik testu powinien być przedstawiony w języku angielskim, włoskim, francuskim lub hiszpańskim. 
Z obowiązku wykonania testu, zwolnione są:
- dzieci do 6 roku życia.
- osoby z certyfikatem unijnym w języku włoskim lub angielskim, zaświadczającym o przebytej chorobie COVID-19 lub ukończeniu całego cyklu szczepień co najmniej 14 dni przed wjazdem do Włoch, szczepionką zatwierdzoną przez UE (KLIKNIJ i sprawdź szczegóły) 

Podróżni są także zobowiązani do zarejestrowania swojego przyjazdu na platformie: app.euplf.eu

Ponadto, należy zawsze brać pod uwagę dodatkowe obostrzenia lokalne i regionalne wynikające z podziału Włoch na 3 strefy: żółtą, pomarańczową i czerwoną. Szczegółowe informacje są dostępne na stronie: www.gov.pl (kliknij).

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Czarnogóra – najważniejsze informacje

Wjazd do Czarnogóry jest możliwy za okazaniem negatywnego wyniku testu PCR na COVID-19, wykonanego nie wcześniej niż 72 godz. przed planowanym przekroczeniem granicy lub antygenowego sprzed maksymalnie 48 godz. przed planowanym przekroczeniem granicy. Z obowiązku zwolnione są osoby, które:

 • są zaszepione przynajmniej jedną dawką szczepionki przeciwko COVID i posiadają Unijny Certyfikat (KLIKNIJ i sprawdź szczegóły) 
 • posiadają potwierdzenie od lekarza o przebyciu choroby lub pozytywny wynik testu PCR lub antygenowego na obecność przeciwciał (testy wykonane maksymalnie na 180 dni, ale minimum na 14 dni przed przekroczeniem granicy).
 • osoby poniżej 18 roku życia.  

W przypadku braku spełnienia jednego z powyższych warunków, podróżujący jest zobowiązany do odbycia 10-dniowej kwarantanny. 

Osoby u których wykryto obecność COVID-19 w czasie pobytu, przebywają na kwarantannie w miejscu zakwaterowania, chyba że lokalne władze sanitarne zdecydują inaczej

Lista placówek w których wykonasz test na obecność COVID-19 – kliknij tutaj

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Albania – najważniejsze informacje

Do 05.09.2021 wakacje w Albanii są możliwe bez konieczności przechodzenia kwarantanny po przyjeździe. Nie ma też konieczności przedstawienia negatywnego wyniku testu na COVID-19.

Od 06.09.2021 wszyscy podróżujący do Albanii, są zobowiązani do przedstawienia negatywnego wyniku testu PCR, wykonanego na mniej niż 72 godziny przed przylotem lub antygenowego, wykonanego na mniej niż 48 godzin przed przylotem. Negatywny wynik testu musi zostać przedstawiony w języku angielskim.

Z obowiązku wykonywania testu zwolnieni są:
- podróżujący, którzy posiadają medyczne zaświadczenie o zaszczepieniu na COVID‐19, a od podania ostatniej/pełnej dawki minęło więcej niż 14 dni. Zaświadczenie o zaszczepieniu powinno zawierać najważniejsze informacje w języku angielskim, a pełne imię i nazwisko musi zgadzać się z dokumentem tożsamości (KLIKNIJ i sprawdź szczegóły) .
- ozdrowieńcy, czyli osoby, które okażą pozytywny wynik testu RT‐PCR wykonanego do 180 dni przed planowanym wjazdem. Dokument musi być przedstawiony w języku angielskim.
- dzieci poniżej 6 roku życia.

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Portugalia – najważniejsze informacje

Wszyscy podróżni przylatujący do Portugalii, z wyjątkiem dzieci które nie ukończyły 12 roku życia, muszą przedstawić negatywny wynik testu na COVID-19 (RT-PCR), wykonany do 72 godzin przed odlotem lub szybki test antygenowy (TRAg) wykonany na mniej niż 48 godzin przed wylotem. Każdy wynik powinien być w języku angielskim. Lista placówek w których wykonasz test na obecność COVID-19 – kliknij tutaj

Z obowiązku wykonywania testu zwolnieni są:

 • Podróżujący posiadający Unijny Certyfikat COVID ﴾wygenerowany z Internetowego Konta Pacjenta lub aplikacji mObywatel﴿ (KLIKNIJ i sprawdź szczegóły), potwierdzający zaszczepienie na COVID‐19, a od podania pełnej dawki minęło więcej niż 14 dni.
 • Ozdrowieńcy posiadający Unijny Certyfikat COVID ﴾wygenerowany z Internetowego Konta Pacjenta lub aplikacji mObywatel﴿ (KLIKNIJ i sprawdź szczegóły), jeśli od wykonania testu z wynikiem pozytywnym upłynęło co najmniej 11 dni, ale nie więcej niż 180 dni.
 • Dzieci poniżej 12 roku życia.

Dodatkowo, podróżujący z krajów w których wskażnik zachorowalności jest równy lub wyższy niż 500 przypadków na 100 000 mieszkańców, muszą przestrzegać 14-dniowego okresu profilaktycznej izolacji w domu lub w miejscu wskazanym przez organy ochrony zdrowia. 

Osoby podróżujące na Maderę, mogą poddać się testowi na COVID-19 na lotnisku, po wylądowaniu. Koszt testu pokrywa Rządu Madery, a cała procedura wykonania testu nie powinna trwać dłużej niż 1 godzina. Obowiązek wykonania testu nie dotyczy dzieci poniżej 12 roku życia. Po wykonaniu testu i wypełnieniu deklaracji, pasażer opuszcza lotnisko i udaje się do hotelu, gdzie oczekuje na wynik badania, który zostanie przesłany na wskazany numer telefonu w czasie nie dłuższym niż 12 godzin od pobrania testu. Możliwe jest także okazanie negatywnego wyniku testu RT-PCR na COVID-19, wykonanego na własny koszt nie wcześniej niż 72 godz. przed wylotem lub antygenowego wykonanego na 48 godzin przed wylotem ze swojego miejsca zamieszkania i podpisanie specjalnej deklaracji.
Dodatkowo należy wypełnić i przesłać formularz online na stronie: madeirasafe.com/#/login (kliknij) 28-48 godzin przed przyjazdem.

Od 01.06.2021 osobom, które wykonają test RT-PCR na własny koszt przed przylotem na Maderę lub Porto Santo (czyli nie korzystają z bezpłatnego testu RT-PCR na lotnisku po przylocie), Rząd Madery zapewnia bezpłatny test (RT-PCR lub antygenowy) przed wylotem powrotnym do Polski. Termin wykonania testu należy zarezerwować poprzez formularz na stronie www.madeirasafe.com

Od 27.11.2021 w celu skorzystania z usług sklepów, restauracji, barów itd. na Maderze, należy okazać paszport covidowy lub negatywny wynik testu na COVID-19, wykonany w ciągu ostatnich 7 dni. Obowiązkowe jest także noszenie maseczki w miejscach publicznych (dzieci do 6 roku życia są zwolnione z tego obowiązku). 

UWAGA: Podróżujący do Portugalii kontynentalnej, w ciągu 4 dni przed przylotem, są zobowiązani do dokonania rejestracji online w serwisie portugalskiego urzędu imigracyjnego oraz wygenerowania kodu QR: portugalcleanandsafe.pt/ (KLIKNIJ) 

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Malta – najważniejsze informacje

Od 14.07.2021 wjazd na Maltę dla osób powyżej 12 roku życia będzie możliwy wyłącznie po okazaniu Unijnego Certyfikatu COVID-19 (KLIKNIJ i sprawdź szczegóły), świadczącego o pełnym zaszczepieniu. Osoby niezaszczepione nie mogą wjechać na MaltęNależy przedstawić certyfikat, potwierdzający pełen cykl szczepień, wykonanych co najmniej 14 dni przed wjazdem na Maltę.

Dzieci w wieku od 5 do 11 lat mogą podróżować na Maltę po przedstawieniu negatywnego testu PCR, który należy wykonać w ciągu 72 godzin przed przybyciem na Maltę, pod warunkiem, że towarzyszą im rodzice lub opiekunowie prawni, którzy z kolei muszą przedstawić uznane świadectwo szczepienia.

Lista placówek w których wykonasz test na obecność COVID-19 – kliknij tutaj

Dzieci poniżej 5 roku życia są zwolnione z obowiązku okazywania testu, aby podróżować z zaszczepionymi rodzicami lub opiekunami prawnymi.

Od 16.08.2021 podróżni lecący na Maltę, są zobowiązani do wypełnienia elektronicznego formularza lokalizacyjnego i deklaracji zdrowia na stronie: app.euplf.eu. Po pomyślnym wypełnieniu formularzy, otrzymasz mailem kod QR oraz link do pobrania pliku PDF, które trzeba okazać przed wejściem na pokład samolotu. Każde dziecko bez względu na wiek, powinno posiadać własny kod QR.

Na Malcie wprowadzono dodatkowe restrykcje:
– Obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni publicznej i w biurach (nie dotyczy dzieci poniżej 3 roku życia, osób z chorobami układu oddechowego i trenujących fizycznie)
– zwiększone grzywny i ich lepsze egzekwowanie.

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Tunezja – najważniejsze informacje

Podróżujący do Tunezji transportem zorganizowanym (posiadający voucher i bilet lotniczy na pakiet hotel+przelot+transfer) zobowiązane są do przedstawienia negatywnego wyniku testu PCR (wersja papierowa, w j. angielskim) na obecność COVID-19 wykonanego nie później niż 72 h przed wyjazdem.
Obowiązek ten nie dotyczy dzieci poniżej 12 roku życia.

Lista placówek w których wykonasz test na obecność COVID-19 – kliknij tutaj

Z obowiązku wykonania testu, zwolnieni są:
- podróżujący posiadający zaświadczenie o przyjęciu pełnej dawki szczepionki na COVID-19, a od podania pełnej dawki minęło 14 dni (KLIKNIJ i sprawdź szczegóły) 
- dzieci do 12 roku życia.

Dodatkowo, wszyscy podróżujący są zobowiązani przed wylotem do:
a) wypełnienia, wydrukowania i zabrania ze sobą na lotnisko deklaracji zdrowia (Healthcare sheet) – pobierz tutaj (kliknij)
b) wypełnienia, wydrukowania i zabrania ze sobą na lotnisko potwierdzenia polityki COVID-19 –  pobierz tutaj (kliknij)
c) posiadania wydrukowanych voucherów do hotelu (ważnych przez cały okres pobytu w Tunezji) oraz biletów lotniczych.
d) wypełnienia elektronicznego formularza wjazdowego na stronie app.e7mi.tn/language oraz okazania wygenerowanego po wypełnieniu kodu QR - obowiązek dotyczy wszystkich podróżujących (w tym dzieci)

Osoby, które zakupiły sam przelot na rejsie czarterowym, są zobowiązane do poddania się 10-dniowej kwarantannie. Osoby zaszczepione płenym cyklem, kwarantannę odbywają w miejscu docelowym podróży, natomiast niezaszczepione w wyznaczonych przez rząd tunezyjski obiektach hotelowych.

Poruszanie się poza hotelem, jest możliwe wyłącznie pod opieką lokalnych agencji turystycznych. 

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Szwajcaria – najważniejsze informacje

Wszyscy podróżujący do Szwajcarii z polski transportem zbiorowym są zobowiązani do:

 • posiadania negatywnego wyniku testu na COVID-19 wykonanego w ciągu ostatnich 72 godzin (dotyczy tylko podróżujących samolotem). Lista placówek w których wykonasz test na obecność COVID-19 – kliknij tutaj
 • rejestracji za pomocą elektronicznego formularza na stronie: swissplf.admin.ch/home (KLIKNIJ)

Osoby podróżujące z Polski do Szwajcarii prywatnymi samochodami nie mają obowiązku wykonywania przed przyjazdem testów ani rejestracji swojego przyjazdu.

Ośrodki narciarskie mogą działać, pod warunkiem zachowania reżimu sanitarnego.

Rząd Szwajcarii zaleca instalację aplikacji SwissCovid, która pomaga zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa. Aplikacja jest bezpłatna i działa w oparciu o technologię Bluetooth.

Atrakcje turystyczne i inne

 • Sklepy, restauracje i kawiarnie – Sklepy, restauracje i kawiarnie w Szwajcarii są otwarte i mogą zapewniać miejsca siedzące i usługi na zewnątrz, pod warunkiem wdrożenia określonych środków ochrony zdrowia i bezpieczeństwa. Pracownicy muszą nosić maski zasłaniające nos i usta. 
 • Maseczki ochronne w przestrzeni publicznej – Używanie maseczek ochronnych jest obowiązkowe komunikacji publicznej oraz samolotach. Zaleca się noszenie maski w czasie przebywania w zamkniętych pomieszczeniach i wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości zachowania 1,5m dystansu społecznego i nie ma ochrony fizycznej (np. ściany lub plexi)
 • Zgromadzenia publiczne – ograniczenie liczby biorących udział w zgromadzeniach w zamkniętych pomieszczeniach do 200 osób.


Otwarcie granic Dominikana – najważniejsze informacje

Wakacje w Dominikanie są już możliwe. Osoby przylatujące do tego kraju nie muszą wykonywać testów. Turyści mogą zostać poddani testom na obecność COVID-19 na lotnisku na koszt Rządu Dominikany.

Turyści przylatujący do Dominikany, są zobowiązani do wypełnienia elektronicznego formularzu wjazdu i wyjazdu na 72 godziny przed wylotem, mającego na celu usprawnienie procedur wewnętrznych. Formularz jest dostępny na stronie: eticket.migracion.gob.do (KLIKNIJ).Po wypełnieniu formularza, podróżny dostanie kod QR, który musi być okazany podczas odprawy na lotnisku w formie cyfrowej.
Instrukcja wideo przygotowana przez Ministerstwo Turystyki Dominikany oraz lista najczęściej zadawanych pytań, znajduje się na stronie: viajerodigital.mitur.gob.do (KLIKNIJ). Dokument ten należy również wypełnić przed wylotem z Dominikany. 

W celu zapobiegania rozprzestrzeniania się epidemii, wprowadzono godziny policyjne od 22:00 do 5:00 od poniedziałku do piątku oraz od 21:00 do 5:00 w soboty, niedziele i święta.
W przypadku konieczności udania się w tych godzinach na lotnisko, należy mieć ze sobą bilet lotniczy, dokument podróży oraz dowód rezerwacji noclegu.

Wymagane jest noszenie maseczki w miejscach publicznych. Można przemieszczać się pomiędzy prowincjami a transport publiczny funkcjonuje.

Podczas zakwaterowania w hotelu, robiony jest pomiar temperatury oraz wymagane jest wypełnienie oświadczenia o stanie zdrowia. Hotel powinien zapewnić gościom maseczki i żel dezynfekujący. Klienci są zobowiązani do noszenia maseczki również w restauracji, mogą ją oczywiście zdjąć, gdy usiądą przy stole.

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Tanzania (Zanzibar) – najważniejsze informacje

Zanzibar to jeden z najczęściej wybieranych kierunków egzotycznych wakacji. Wszyscy podróżujący na Zanzibar, zobowiązani są do przedstawienia negatywnego wyniku testu PCR na COVID-19, wykonanego nie wcześniej niż 72 godziny przed przylotem. Obowiązek nie dotyczy dzieci do 5 roku życia. 

Dodatkowo na mniej niż 24 godziny przed wylotem, należy wypełnić elektroniczny formularz zdrowia (na stronie: https://afyamsafiri.moh.go.tzPo wypełnieniu formularza, otrzymasz  potwierdzenie wraz z unikalnym kodem QR, który należy okazać lokalnym służbom imigracyjnym po przybyciu na Zanzibar. 

Przy wjeździe na Zanzibar, należy wypełnić kartę informacyjną dotyczącą stanu zdrowia. Podróżujący z krajów z wysokim współczynnikiem zachorowań lub wykazujące objawy COVID-19, mogą zostać poddane szybkiemu badaniu testem antygenowym. Jego koszt pokrywa podróżujący (ok. 25 USD/os.). 

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Kenia – najważniejsze informacje

Podróżujący do Kenii, mają obowiązek wykonania testu PCR na COVID-19 na 96 godz. przed przylotem do Kenii. Zaświadczenie musi być w j. angielskim. Z obowiązku okazywania negatywnego wyniku testu, zwolnione są dzieci do 5 roku życia.

Lista placówek w których wykonasz test na obecność COVID-19 – kliknij tutaj

Ponadto są zobowiązani do wypełnienia ears.health.go.ke/airline_registration (kliknij) i okazania wygenerowanego kodu QR.

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Kuba – najważniejsze informacje

Wakacje na Kubie możesz spędzić pod warunkiem wykonania testu PCR na obecność COVID-19. 
Wszyscy podróżujący na Kubę, są zobowiązani do przedstawienia negatywnego wyniku testu RT-PCR wykonanego maksymalnie 72 godziny przed przylotem na Kubę. Posiadanie negatywnego wyniku testu nie zwalnia z obowiązku poddania się ponownemu testowi na lotnisku po przylocie, któremu turyści mogą zostać poddani wyrywkowo. Osoby z pozytywnym wynikiem testu zostaną poddane kwarantannie. Z obowiązku zwolnione są dzieci poniżej 12 roku życia 

Należy także posiadać rozszerzone o zakres COVID-19 ubezpieczenie.

Od 15.11.2021 z obowiązku wykonywania testu zwolnieni są podróżujący posiadający medyczne zaświadczenie o zaszczepieniu na COVID-19. Zaświadczenie o zaszczepieniu powinno zawierać najważniejsze informacje w języku angielskim, a pełne imię i nazwisko musi zgadzać się z dokumentem tożsamości (KLIKNIJ i sprawdź szczegóły).

Lista placówek w których wykonasz test na obecność COVID-19 – kliknij tutaj

Dodatkowo po przylocie na Kubę należy wypełnić deklarację zdrowia. Formularze są rozdawane na pokładzie samolotu lub na lotnisku docelowym po wylądowaniu.

Aktualnie jedyną dopuszczoną na Kubie formą płatności jest karta kredytowa (w restauracjach, sklepach, za wycieczki fakultatywne).

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Emiraty Arabskie – najważniejsze informacje

Turyści podróżujący do Emiratów Arabskich, muszą przedstawić przed wylotem negatywny wynik testu PCR na COVID-19 ważny przez 72 godzin od daty wykonania. Wynik testu musi być wystawiony w języku angielskim. Dzieci poniżej 12 roku życia są zwolnione z obowiązku wykonywania testu.

Lista placówek w których wykonasz test na obecność COVID-19 – kliknij tutaj

Przylatujący do Emiratów Arabskich, muszą również wypełnić deklarację zdrowia – kliknij tutaj aby pobrać deklarację zdrowia. Ponadto wymagane jest zainstalowanie aplikacji COVID-19 DXB Smart App IOS Android. 

Osoby przylatujące do Abu Zabi po przylocie są poddane kolejnemu testowi na COVID, następnie są zobowiązane do poddania się 14-dniowej domowej kwarantannie, co będzie wynikało z podpisanego dokumentu podczas kontroli paszportowej. Po przylocie podróżni musza liczyć się z otrzymaniem elektronicznej „bransolety”, za pomocą której miejscowe władze będą kontrolować poddanie się samoizolacji. Dodatkowo powinno się mieć zainstalowaną na telefonie aplikację ALHOSN. Po 12 dniach osoby przylatujące do Abu Zabi są zobowiązane do poddania się kolejnemu testowi PCR.

Do stołecznego emiratu Abu Zabi można wjechać jedynie po okazaniu negatywnych testów na COVID. Do emiratu można wjechać na podstawie negatywnego wyniku testu PCR lub testu laserowego otrzymanych w ciągu 48 godzin przed przyjazdem. Testy laserowe można wykonać na granicy po wcześniejszym umówieniu wizyty.

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Austria – najważniejsze informacje

W związku z wprowadzeniem pełnego lockdownu, austriackie hotele zostały tymczasowo zamknięte. 


Otwarcie granic Tajlandia – najważniejsze informacje

Od 01.11.2021 można podróżować do Tajlandii, pod warunkiem posiadania:

 • zaświadczenia o przyjęciu pełnego cyklu szczepienia przeciw COVID-19 (ostatnia dawka szczepionki nie później niż 14 dni przed przekroczeniem granicy z Tajlandią, nie dotyczy dzieci do 12 roku życia) (KLIKNIJ i sprawdź szczegóły).
 • ujemnego wyniku testu PCR wykonanego maksymalnie 72 godziny przed przylotem do Tajlandii
 • ubezpieczenia o minimalnej wartości 50 000 USD na pokrycie ewentualnego leczenia na COVID-19
 • kodu QR z aplikacji Thailand Pass - wymagane wypełnienie przed przylotem do Tajlandii (nie później niż 7 dni i nie wcześniej niż 14 dni przed podróżą) na stronie: tp.consular.go.th/

Dodatkowo po przylocie do Tajlandii wymagane jest:

 • wykonanie testu PCR na lotnisku (na koszt Rządu Tajlandii). Test należy zakupić najpóźniej 7 dni przed wylotem za pośrednictwem strony: www.thailandpsas.com
 • przebywanie ok. 8 godzin w certyfikowanym hotelu z listy SHA Plus, w oczekiwaniu na wynik testu (na koszt Rządu Tajlandii)
 • wykonanie samodzielnego testu antygenowego (otrzymywany wraz z testem PCR na lotnisku po przylocie) w 6-7 dni pobytu.
 • pobranie aplikacji MorChana App po zakwaterowaniu w hotelu. 

Lista placówek w których wykonasz test na obecność COVID-19 – kliknij tutaj

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Wietnam – najważniejsze informacje

Decyzją lokalnych Władz, granice Wietnamu są zamknięte dla turystów.

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Sri Lanka – najważniejsze informacje

Wszyscy podróżujący na Sri Lankę, są zobowiązani do przedstawienia negatywnego wyniku testu RT-PCR wykonanego maksymalnie 72 godziny przed wejściem na pokład samolotu.  Dodatkowo należy posiadać świadectwo szczepienia COVID-19 (od podania pełnej dawki minęło więcej niż 14 dni) w języku angielskim (KLIKNIJ i sprawdź szczegóły) oraz formularz deklaracji zdrowotnej (dla każdej z osób podróżujących oddzielny dokument). Obowiązek nie dotyczy dzieci poniżej 2 roku życia.

Osoby w pełni zaszczepione są zwolnione z konieczności wykonania testu PCR po przylocie.

W przypadku dzieci niezaszczepionych:
- brak konieczności wykonania testu PCR dla dzieci w wieku do 12 lat podróżujących wraz z rodzicami.
- dzieci w wieku 12-18 lat – konieczność wykonania testu PCR na lotnisku na Sri Lance. Dzieci zaszczepione – procedura taka, jak w przypadku osób dorosłych.

Należy także posiadać rozszerzone o zakres COVID-19 (gwarantujące pokrycie koszów leczenia) ubezpieczenie.

Lista placówek w których wykonasz test na obecność COVID-19 – kliknij tutaj

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Oman – najważniejsze informacje

Wszyscy podróżni w wieku od 18 lat wjeżdżający do Omanu, muszą poddać się testowi PCR (wymaz z nosa) na lotnisku w Omanie. Stanowiska pobierania wymazów PCR znajdują się za kontrolą imigracyjną, a przed halą odbioru bagażu. Koszt wykonania testu wynosi 25 OMR (ok. 65 USD) i opłaca się go w czasie uzupełniania obowiązkowego formularza Travel Registration Form (TRF) na stronie: covid19.emushrif.om/pre-registration-info/travel (KLIKNIJ)

Po poddaniu się testowi można odebrać swój bagaż i rozpocząć wakacje. Wyniki testu są dostępne do 24 godzin za pośrednictwem aplikacji Tarassud+ – którą każdy podróżujący do Omanu ma obowiązek zainstalować (do pobrania za pośrednictwem Google Play lub App store) w urządzeniu mobilnym – lub na stronie: covid19.emushrif.om/traveler/login (KLIKNIJ). Na wynik testu oczekuje się w zarezerwowanym pokoju hotelowym.

W przypadku pozytywnego wyniku testu, podróżny musi poddać się ścisłej samoizolacji w swoim pokoju hotelowym przez 14 dni. Świadczenia, które wykraczają poza termin pobytu wynikający z umowy, klient opłaca we własnym zakresie, chyba że posiada odpowiednie ubezpieczenie, które chroni przed taką sytuacją.

Dodatkowo każdy podróżny jest zobowiązany posiadać ubezpieczenie, obejmujące zakresem ochrony ryzyka związane z COVID-19 przez okres minimum 1 miesiąca.

Na lotnisku w Omanie, należy okazać dokument podróży potwierdzający rezerwację hotelu oraz lotu powrotnego – turyści powinni mieć te dokumenty w łatwo dostępnym miejscu.

Po przylocie na lotnisku należy okazać uzupełniony Formularz Rejestracji Podróżnego (TRF) wraz z potwierdzeniem wniesienia opłaty (OMR 25). Należy zachować kopię dowodu zapłaty, ponieważ trzeba go okazać przy kontroli imigracyjnej wraz z dokumentem podróży.

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Meksyk – najważniejsze informacje

Wakacje w Meksyku są możliwe bez obowiązkowych testów oraz kwarantanny.

Podróżujący są zobowiązani do uzupełnienia internetowego formularza na stronie: www.vuelaseguro.com oraz wygenerowania kodu QR, który będzie dostępny po zalogowaniu na stronie. Formularz należy wypełnić najwcześniej na 12 godzin przed planowanym wylotem. Należy pamiętać, że formularz należy wypełnić dla wszystkich podróżujących, również dzieci. 

Wiele atrakcji turystycznych pozostaje zamkniętych a w niektórych stanach i miastach, mogą obowiązywać restrykcje związane z przemieszczaniem się oraz kontrole policyjne.

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Malediwy – najważniejsze informacje

Wakacje na Malediwach są możliwe pod warunkiem posiadania ujemnego wyniku testu PCR na obecność COVID-19 (nie dotyczy dzieci poniżej 1 roku życia) z próbką pobraną maksymalnie na mniej niż 96 godzin przed wylotem, licząc od wizyty na pierwszym lotnisku.
Dodatkowo podróżujący powinni wypełnić na 24 godz. przed podróżą, internetową deklarację o stanie zdrowia (oraz dołączyć do niej negatywny wynik testu) na stronie: imuga.immigration.gov.mv

UWAGA: Okazanie zaświadczenia o zaszczepieniu, nie zwalnia z konieczności przedstawienia negatywnego wyniku testu.

Aktualnie nie są możliwe wycieczki na inne wyspy oraz miast Male lub Hulhumale. Pobyt musi być zarezerwowany w jednym obiekcie, a turyści mogą poruszać się tylko po wyspie, na której zarezerwowali pobyt.

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Republika Zielonego Przylądka – najważniejsze informacje

Chcący spędzić wakacje na Wyspach Zielonego Przylądka, muszą posiadać zaświadczenie (w j.angielskim lub portugalskim) o negatywnym wyniku testu na COVID-19. Test należy wykonać na mniej niż 72 godziny przed przylotem metodą RT-PCR lub na mniej niż 40 godzin metodą antygenową. 

Z obowiązku wykonania testu zwolnieni są:

 • podróżujący posiadający zaświadczenie o przyjęciu szczepionki na COVID‐19, a od podania ostatniej/pełnej dawki minęło więcej niż 14 dni w przypadku szczepionki dwudawkowej lub 28 dni w przypadku szczepionki jednodawkowej. Honorowane są Unijne Certyfikaty Covid‐19 (KLIKNIJ i sprawdź szczegóły).
 • ozdrowieńcy, czyli osoby, które okażą pozytywny wynik testu na Covid‐19 wykonany w czasie 14‐90 dni poprzedzających wyjazd
 • dzieci poniżej 12 roku życia

Osoby przylatujący do Republiki Zielonego Przylądka u których zostaną stwierdzone objawy COVID-19, zostaną poddane dodatkowemu testowi (na koszt podróżującego) w kwocie ok 100 euro/os (RT-PCR) lub 20 euro/os. (antygenowy). Turyści oczekujący na wynik testu muszą przebywać w izolacji na terenie certyfikowanego ośrodka wskazanego przez służby Państwa. 

Lista placówek w których wykonasz test na obecność COVID-19 – kliknij tutaj

Przed rozpoczęciem podróży należy także wypełnić i wydrukować formularz zdrowia nie wcześniej niż 72 godziny przed wylotem. - KLIKNIJ i pobierz wzór dokumentu.

Zaleca się także posiadanie ubezpieczenia KL/NNW, które swym zakresem obejmuje ryzyka związane z COVID-19. 

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Kostaryka – najważniejsze informacje

Wakacje w Kostaryce są możliwe bez konieczności okazania negatywnego wyniku testu na COVID-19. UWAGA: Jeżeli Twój lot nie jest bezpośrednio z Polski do Kostaryki, negatywnego wyniku testu mogą oczekiwać linie lotnicze. 

Od przylatujących wymagane jest wypełnienie formularza (maksymalnie na 48 godzin przed planowaną godziną odlotu) na stronie salud.go.cr i wygenerowanie kodu QR, który należy okazać na lotnisku. Obowiązek dotyczy wszystkich podróżujących, niezależnie od wieku. 

Klient musi okazać na lotnisku certyfikat ubezpieczeniowy w j. angielskim lub hiszpańskim, potwierdzający zakres ubezpieczenia na cały okres pobytu:

 • kosztów związanych z zakwaterowaniem w przypadku kwarantanny (odpowiedzialność ubezpieczyciela co najmniej 2000 USD)
 • kosztów leczenia związanych z COVID (odpowiedzialnośc ubezpieczyciela ci najmniej 50 000 USD).

Dodatkowo należy posiadać bilet na lot powrotny. 

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Seszele – najważniejsze informacje

Pobyt na Seszelach jest możliwy. Od turystów wymagane jest zaświadczenie o negatywnym wyniku testu na COVID-19 (w j. angielskim) wykonane 72 godziny przed przybyciem i przestrzeganie miejscowych wymagań sanitarnych.

Przed wylotem należy zarejestrować swoją podróż na stronie: seychelles.govtas.com (KLIKNIJ). Obowiązek dotyczy również dzieci. Podczas wypełniania formularza, należy dołączyć negatywny wynik testu, dlatego zaplanuj tę czynność dopiero po wykonaniu badania. Rozpatrzenie i autoryzacja wniosku związana jest z opłatą, której wysokość zależy od liczby dni pozostałych do wylotu. Koszt zostanie podany w podsumowaniu złożonego wniosku. 

Po wylądowaniu na Seszelach, należy przedstawić także voucher na zakwaterowanie. 

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Macedonia Północna – najważniejsze informacje

Aby wjechać na teren Macedonii Północnej, wymagane jest posiadanie jednego z poniższych:

 • ujemnego wyniku testu antygenowego ważnego 48 godzin przed przyjazdem i wyjazdem (przylotem/wjazdem i wylotem/wyjazdem do/z Macedonii)
 • ujemnego wyniku testu PCR ważnego 72 godziny przed przyjazdem i wyjazdem (przylotem/wjazdem i wylotem/wyjazdem na/z Macedonii)
 • zaświadczenia o przyjęciu pełnego cyklu szczepienia przeciw COVID-19
 • zaświadczenia o przechorowaniu COVID-19 w ciągu ostatnich 45 dni

Jednocześnie aby móc korzystać z miejsc użyteczności publicznej (m.in.: muzea, kościoły, kina, restauracje, centra handlowe itp.) od 18.08.2021, należy okazać zaświadczenie o szczepieniu przeciw COVID-19  lub przechorowaniu COVID-19 w ciągu ostatnich 45 dni. (test nie jest akceptowany).

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Maroko – najważniejsze informacje

Na terytorium Maroka wpuszczane są wyłącznie osoby w pełni zaszczepione, a od zakończenia pełnego cyklu szczepień musi upłynąć 14 dni. Wymagane jest przedstawienie unijnego certyfikatu COVID.  (KLIKNIJ i sprawdź szczegóły)

Dla dzieci w wieku 6-18 lat wymagany jest negatywny wynik testu PCR lub potwierdzenie pełnego szczepienia, jak w przypadku dorosłych. Z obowiązku wykonania testu, zwolnine są dzieci poniżej 6 roku życia. 

Dodatkowo dla każdego podróżującego (w tym dzieci), należy wypełnić formularz ze strony www.onda.ma

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Mauritius – najważniejsze informacje

Osoby w pełni zaszczepione (co najmniej 14 dni od podania pełnej dawki - nie dotyczy osób poniżej 18 roku życia) mogą poruszać się swobodnie po wyspie (KLIKNIJ i sprawdź szczegóły). Warunkiem wjazdu jest negatywny wynik testu PCR wykonanego do 72 godzin przed podróżą.
Dodatkowo po przylocie i po 5 dniach pobytu w hotelu, należy poddać się szybkiemu testowi antygenowemu.

Osoby niezaszczepione muszą odbyć 14- dniową kwarantannę w pokoju hotelowym.

Przed wylotem należy także wypełnić deklarację na stronie: www.mauritiustravelform.com , a następnie wydrukowaną i podpisaną przekazać odpowiednim służbom po przylocie na wyspę.

Należy także posiadać ubezpieczenie obejmujące zachorowanie na COVID-19. 

Lista placówek w których wykonasz test na obecność COVID-19 – kliknij tutaj

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.

Kolejne kraje w trakcie przygotowania…


Wakacje samolotem poza Unię Europejską – co robią biura podróży

Biura podróży aktywnie reagują na zmieniającą się dynamicznie sytuację – w przypadku zamknięcia granic danego kraju – imprezy turystyczne są odwoływane lub przekładane. Szczegółowe ustalenia w takich sytuacjach zależą zawsze od Organizatora  i są komunikowane zainteresowanym klientom niezwłocznie.

Szczegółowe informacje na temat aktualnej sytuacji opisujemy tutaj.

Data aktualizacja artykułu: 25.11.2021 

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.