Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Covid-19- aktualne informacje dla podróżujących

 

W czasach postpandemicznych powodzeniem cieszą się kierunki, które dotychczas Polacy uznawali za najbardziej atrakcyjne. Zebraliśmy wszystkie najważniejsze informacje na temat obostrzeń w najpopularniejszych krajach.

Od 28.03.2022 został zniesiony obowiązek odbycia kwarantanny po przekroczeniu polskiej granicy, co oznacza że po powrocie z wakacji nie ma już konieczności: legitymowania się podczas przekraczania granicy certyfikatami szczepienia, wykonywania testów w kierunku COVID-19 oraz odbywania tzw. kwarantanny przyjazdowej.

Zaświadczenie o szczepieniu dla lecących za granicę.

Coraz więcej Państw, zwalnia z obowiązku wykonywania testów osoby zaszczepione i ozdrowieńców. Aktualnie istnieje możliwość uzyskania potwierdzenia szczepienia z Internetowego Konta Pacjenta (IKP). Wszystkie niezbędne informacje dotyczące pobrania certyfikatu dla zaszczepionych wraz z filmem instruktażowym, znajdują się na stronie rządowej: www.gov.pl/web/certyfikat/o-certyfikacie-informacje (KLIKNIJ) Od 01.07.2021 dokumentem potwierdzającym szczepienie lub ozdrowienie będzie Unijny Certyfikat COVID, który będzie można pobrać z Internetowego Konta Pacjenta lub z mobilnej aplikacji mObywatel. Unijny Certyfikat COVID i paszport covidowy ‐ to ten sam dokument. Pierwsza nazwa to oficjalna nazwa dokumentu, druga ‐ to nazwa potoczna. Inne stosowane nazwy to np. zielony paszport, paszport szczepienny, zielony certyfikat, cyfrowy certyfikat, unijne cyfrowe zaświadczenie COVID‐19. 

Kod będzie można odczytać za pomocą specjalnej aplikacji oraz za pomocą dedykowanego rozwiązania Straży Granicznej. Aplikacja pozwala na odczyt zgodny z ujednoliconymi wymogami technicznymi kodów wydawanych przez inne państwa UE.

Uwaga: Na obecną chwilę nie ma przygotowanych Unijnych Certyfikatów COVID dla osób po przyjęciu trzeciej dawki szczepionki, dlatego poprawny dokument powinien zawierać liczbę serii szczepień/dawek 1/1 lub 2/2. Jeśli podane są inne informacje (np. 1/2), to jest to błąd, który należy zgłosić do swojego punktu szczepień i poprosić o zmianę. Podróżując za granicę, można również zabrać stary dokument potwierdzający przyjęcie pełnej dawki (jeżeli był wydrukowany). 

Więcej informacji o Unijnym Certyfikacie COVID, znajdziesz na stronie: www.gov.pl

Sprawdź kierunki, które nie wymagają testów dla osób zaszczepionych i ozdrowieńców ===> KLIKNIJ

Kliknij i przeczytaj szczegółowe informacje dotyczące poszczególnych kierunków:

KRAJE BEZ KWARANTANNY I OBOWIĄZKOWYCH TESTÓW NA COVID:

KRAJE DOSTĘPNE DLA POLAKÓW WARUNKOWO:

Podróżowanie samolotem po COVID19 – jak będzie wyglądało?

UWAGA: W przypadku połączeń realizowanych w oparciu o przeloty rejsowe, należy zapoznać się z warunkami przewoźnika (linii lotniczej), a także lotniska i kraju, w którym odbywa się przesiadka. Może zdarzyć się, iż kraj tranzytowy wymaga okazania negatywnego wyniku testu na obecność COVID-19 – zarówno przy wylocie, jak i w drodze powrotnej. Niektóre lotniska oraz linie lotnicze dokładnie określają też rodzaj maseczek, jakie mogą być stosowane w czasie przelotów oraz na terenie portów lotniczych. 

Od 23.01.2021 podróżujący rozpoczynający, przesiadający się lub kończący lot na lotniskach na terenie Niemiec, są zobowiązani do używania maseczek medycznych (FFP2, KN95, N95 lub maseczek chirurgicznych). Jednocześnie od 01.02.2021 linia Lufthansa wprowadza ten sam obowiązek na pokładach swoich samolotów. Przyłbice, maski FFP2 z zaworem, chusty oraz szale lub inna forma zasłaniania ust i nosa nie będą akceptowane na pokładzie samolotu. 
Zgodnie z nowymi wymogami, od 30.03.2021 wszyscy pasażerowie 

Od 1 lipca 2020 roku zniesiony został limit pasażerów i samoloty mogą latać w pełni obłożone. Na lotniskach i w samolocie będą obowiązywały zasady bezpieczeństwa, które można podzielić na 3 etapy:

 • Przed wylotem – Dokładnie zapoznaj się z zasadami obowiązującymi w docelowym miejscu Twoich wakacji – niektóre kraje wydały obowiązek wypełnienia deklaracji i posiadanie kodu QR już przed wylotem! Szczegółowe informacje o kierunkach przedstawiamy w dalszej części artykułu.
  W związku ze zwiększonymi środkami bezpieczeństwa, zaleca się przybycie na lotnisko minimum 3 godziny przed planowaną godziną odlotu. Jeśli masz taką możliwość, odpraw się on-line. Stosuj się do zaleceń obsługi lotniska i samolotu. Pamiętaj o zachowaniu dystansu społecznego. Obsługa lotniska może zmierzyć Ci temperaturę przed wejściem do terminala i ma prawo odmówić wpuszczenia osób z temperaturą powyżej 38 stopni (zalecamy wykonanie pomiaru we własnym zakresie przed wyjściem z domu). Zamknięte są palarnie i place zabaw dla dzieci. W terminalach mogą przebywać wyłącznie pasażerowie i pracownicy lotniska (nie dotyczy sytuacji, kiedy osoba towarzysząca jest konieczna, np. w przypadku opieki nad osobą niepełnosprawną). Pasażerowie mają również obowiązek wypełnienia oświadczenia o stanie zdrowia, zgodnie z instrukcją przewoźnika. Na lotniskach obowiązuje nakaz noszenia maseczek zasłaniających nos i usta (dotyczy także kontroli bezpieczeństwa). Wchodząc na pokład, należy samodzielnie zeskanować kartę pokładową i okazać ważny dokument tożsamości.</span

WAŻNE: Wybierając się na wakacje zorganizowane należy mieć przy sobie wydrukowaną i uzupełnioną deklarację zdrowia oraz for,mularz “Passenger Self Declaration Form”. Należy obowiązkowo zapoznać się z przepisami obowiązującymi w kraju docelowym. Szczegóły znajdziesz w dalszej części artykułu.

KLIKNIJ TUTAJ aby pobrać wzór deklaracji zdrowia niezbędnej na lotnisku.

KLIKNIJ TUTAJ aby pobrać wzór Passenger Self Declaration Form

 • Podczas lotu – Pamiętaj, aby zająć miejsce zgodnie ze wskazówkami załogi. Maseczkę zasłaniającą nos i usta, należy mieć na sobie przez cały czas, aż do momentu opuszczenia terminalu lotniska (rekomenduje się wymianę maseczki co 4 godziny). Rodziny i osoby podróżujące wspólnie, mogą siedzieć obok siebie. Jeżeli to możliwe, unikaj przemieszczania się w samolocie. Korzystanie z łazienki jest dozwolone zgodnie z reżimem sanitarnym. Na pokładach samolotów stosuje się filtry HEPA, które polepszają jakość powietrza. Wnętrza samolotów są dodatkowo dezynfekowane. Na pokładach ograniczono serwis pokładowy i wprowadzono możliwość sprzedaży wyłącznie zapakowanego jedzenia. W przypadku wykrycia u pasażera objawów choroby, zostanie on odseparowany od pozostałych podróżujących i po wylądowaniu przebadany przez kwalifikowane osoby pod kątem obecności COVID-19.
  W czasie lotu zostaniesz poproszony o wypełnienie Karty Lokalizacji Pasażera. Dotyczy to również lotu powrotnego, dlatego warto już przed wylotem wypełnić i wydrukować dwie kopie kart. Warto również mieć ze sobą długopis, aby uzupełnić brakujące pola (np.: nr miejsca w samolocie jeżeli nie jest znany). Dzięki niej, zostaniesz poinformowany w przypadku wykrycia ogniska choroby i będziesz mógł zastosować środki zapobiegawcze.

WAŻNE: Wybierając się na wakacje zorganizowane warto mieć przy sobie wydrukowane i uzupełnione dwie Karty Lokalizacji Pasażera (unikniesz konieczności wypełniania szczegółowego formularza na pokładzie samolotu) oraz długopis.

KLIKNIJ TUTAJ aby pobrać wzór Karty Lokalizacji Pasażera niezbędnej podczas lotu w obie strony.

 • Po wylądowaniu – Samolot należy opuszczać stopniowo, zachowując dystans społeczny (dotyczy także kontroli celnych i odbioru bagażu). Jeżeli transfer do terminala odbywa się autobusem, liczba pasażerów zostanie ograniczona. Pasażerowie mogą również zostać poddani kontroli temperatur i w przypadku jej podwyższenia, skierowani na dodatkowe badania.

Restrykcje – Polska na wakacje

Hotele w Polsce zostaną ponownie otwarte 08.05.2021.

Zapewne duża część z Was wybierze rodzimą ofertę. Pamiętaj, że również polskie hotele wprowadziły obostrzenia w celu zminimalizowania ryzyka zakażeniem COVID-19, o których warto pamiętać. 

 • Dystans społeczny – hotelarze powinni zadbać o zwiększenie odległości pomiędzy pracownikami i gośćmi do min. 1,5 metra. 
 • Przygotowany i zdyscyplinowany personel – konieczne jest ograniczenie liczby pracowników korzystających równolegle ze wspólnych pomieszczeń. Wymaga się, aby pracownicy hoteli mieli zapewnione w razie potrzeby środki ochrony osobistej. Personel powinien mieć dostęp do środków ochrony indywidualnej (maski, przyłbice, rękawiczki). Poza zasadami przestrzegania higieny, zaleca się także unikania dojazdów do pracy środkami komunikacji publicznej. Spotkania organizacyjne powinny być ograniczone i przeprowadzane z zachowaniem dystansu społecznego, a najlepiej za pośrednictwem telefonów lub aplikacji mobilnych. 
 • Dezynfekcja i wietrzenie ogólnodostępnych pomieszczeń – nałożony obowiązek przestrzegania najwyższych norm higieny i regularnego wietrzenia ogólnodostępnych pomieszczeń. Codzienne prace dezynfekujące najbardziej newralgicznych miejsc (przyciski wind, klamki, poręcze krzeseł itp. powinny być szczególnie monitorowane. 
 • Pomieszczenia do czasowej izolacji – wymaga się, aby obiekty noclegowe miały przygotowane procedury na wypadek wystąpienia na ich terenie przypadków zakażenia wirusem i pomieszczenia do czasowej izolacji osób z objawami COVID-19. Pomieszczenia te są przeznaczone na wypadek wykrycia niepokojących objawów u pracowników hoteli. 
 • Troska o osoby powyżej 60 r.ż. – zaleca się, aby obsługa ograniczała bezpośredni kontakt z gośćmi powyżej 60 r.ż. i osobami przewlekle chorymi. 
 • Wykorzystanie technologii – rekomendacja stosowania technologii, umożliwiającej płatności zbliżeniowe oraz zakwaterowanie i wymeldowanie z obiektu, zamawianie dodatkowych usług, przez urządzenia mobilne.
 • Ogólnodostępne środki dezynfekujące – Obiekty noclegowe są zobowiązane do udostępniania gościom i korzystania przez ich personel ze środków dezynfekujących. Wymagane jest także zapewnienie wystarczającej ilości materiałów jednorazowych, koniecznych do zachowania higieny i czystości (ręczniki papierowe, materiały jednorazowego użytku) oraz wyposażenie personelu mającego dostęp do kwater gości, wystarczającej ilości masek i rękawiczek ochronnych. Hotele powinny zapewniać możliwość zakupu maseczek ochronnych w recepcji.
 • Stosowanie widocznej informacji – W wyznaczonych miejscach powinny znajdować się tablice informacyjne dotyczące zasad higieny i bezpieczeństwa wraz z danymi kontaktowymi do służb medycznych i stacji sanitarno-epidemiologicznej. 
 • Sale konferencyjne – zaleca się aby były użytkowane tylko zachowaniem min. 2-metrowej odległości pomiędzy uczestnikami oraz z zachowaniem aktualnych przepisów prawnych. 
 • Sprzątanie pokojów – powinno odbywać się na życzenie gości. Po każdym wypoczywającym zaleca się dokładną dezynfekcję pomieszczenia ze zwróceniem szczególnej uwagi na najbardziej narażone na dotyk powierzchnie i przedmioty.  
 • Sprzęt sportowo-rekreacyjny – może być udostępniony odpoczywającym pod warunkiem jego dezynfekcji po każdym użyciu.

Otwarcie Granic Grecja – co musisz wiedzieć

Wszyscy podróżujący do Grecji są zwolnieni z obowiązku okazywania dowodu szczepienia, negatywnego testu oraz statusu ozdrowieńca. 

Wypełnianie formularza PLF (Passenger Locator Form) nie jest obowiązkowe. 

Po więcej informacji kliknij tutaj.

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Turcja – najważniejsze informacje

Wszyscy podróżujący do Turcji są zobowiązani do przedstawienia negatywnego wyniku testu RT-PCR wykonanego maksymalnie 72 godziny przed przylotem do Turcji lub antygenowego wykonanego na mniej niż 48 godzin przed przylotem do Turcji. Zaświadczenie powinno zostać przedstawione w języku angielskim. Osoby, które nie przedstawią testu z negatywnym wynikiem, nie zostaną wpuszczone na pokład samolotu. Obowiązek testu nie dotyczy dzieci poniżej 12 roku życia. 

Lista placówek w których wykonasz test na obecność COVID-19 – kliknij tutaj

Z obowiązku wykonania testu, zwolnieni są podróżujący:
- posiadający zaświadczenie o przyjęciu pełnej dawki szczepionki na COVID-19, a od podania pełnej dawki minęło 14 dni. Zaświadczenie powinno zawierać najważniejsze informacje w języku angielskim, a pełne imię i nazwisko musi zgadzać się z dokumentem tożsamości (KLIKNIJ i sprawdź szczegóły) 
- będący ozdrowieńcami, za okazaniem pozytywnego wyniku testu na COVID-19, wykonanego minimum 28 dni i maksimum 6 miesięcy przed planowaną podróżą wraz z zaświadczeniem lekarskim w języku angielskim. Dokument musi zawierać dokładne dane osoby podróżującej. 
- dzieci do 12 lat.

W Turcji obowiązuje bezwzględny nakaz noszenia maseczek ochronnych w środkach transportu publicznego i szpitalach. Nieprzestrzeganie tego nakazu grozi nałożeniem kary.

Kwarantanna w przypadku stwierdzenia objawów COVID-19
W przypadku konieczności odbycia kwarantanny, turyści w Turcji są zwolnienie z dodatkowych opłat. Odbywa się ona w odizolowanym od pozostałych gości pokoju hotelowym. Rodzina, która podróżuje z osobą mającą objawy COVID-19, przechodzi płatny test na obecność wirusa (ok. 110 lir tureckich). Jeśli wynik testu jest negatywny, wakacje mogą być kontynuowane w standardowym pokoju hotelowym.

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Egipt – najważniejsze informacje


Osoby posiadające Unijny Certyfikat Szczepienia COVID wraz z kodem QR (pobrany z Internetowego Konta Pacjenta w wersji elektronicznej i papierowej), są zwolnione z obowiązku wykonywania testu RT-PCR lub antygenowego, jeśli od podania ostatniej dawki minęło więcej niż 14 dni i mniej niż 270 dni. Po upłynięciu 270 dni certyfikat musi zawierać informację o przyjęciu dawki przypominającejZaświadczenie powinno zostać przygotowane w języku angielskim. 

Zwolnione z wykonywania testu są również dzieci poniżej 12 roku życia

Ozdrowieńcy i pozostali podróżni muszą wykonać test RT-PCR najwcześniej 72 godziny lub test antygenowy najwcześniej 24 godziny przed lądowaniem. Negatywny wynik testu należy zabrać ze sobą w formie mobilnej oraz papierowej. Zaświadczenie powinno zostać przygotowane w języku angielskim oraz zawierać oryginalną pieczątkę z podpisem laboratorium.

Test antygenowy na COVID-19 można także wykonać na lotnisku w Egipcie. Koszt badania to 20 USD za osobę. 

Lista placówek w których wykonasz test na obecność COVID-19 – kliknij tutaj

UWAGA: Podróżni lecący do regionu Marsa Alam, którzy wykonują test PCR na COVID-19 na lotnisku, proszeni są o zabranie ze sobą kopii strony paszportu, na której widoczne jest zdjęcie i dane osobowe turysty (wymaganej przez Wydział Medycyny Prewencyjnej w celu przyśpieszenia zakończenia procedury testów).

Od osób przylatujących do Egiptu wymagane jest wypełnienie deklaracji pobytu dla każdego podróżującego (również dla dzieci). Zachęcamy do wydrukowania i wypełnienia pliku jeszcze przed udaniem się na lotnisko. Plik jest do pobrania tutaj ===> Pobierz plik Egipt – deklaracja zdrowia.

Wymagana jest również rejestracja na stronie visitegypt.gov.eg na mniej niż 48 godzin przed rozpoczęciem podróży. 

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Bułgaria – najważniejsze informacje

Wszyscy obywatele Polski podróżujący do Bułgarii, są zwolnieni z obowiązku okazywania negatywnego testu COVID-19 oraz certyfikatu szczepień.

Przed rozpoczęciem podróży do Bułgarii należy wypełnić deklarację zdrowia POBIERZ TUTAJ , wydrukować ją i zachować ze sobą do końca podróży.

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Hiszpania – najważniejsze informacje

Podróżujący do Hiszpanii, są zobowiązani do przedstawienia negatywnego wyniku testu RT-PCR wykonanego na mniej niż 72 godziny przed planowanym przylotem lub antygenowego, wykonanego na mniej niż 24 godziny przed planowanym przylotem. Zaświadczenie o wyniku testu musi być przedstawione w języku angielskim.

Z obowiązku wykonywania testu zwolnieni są:

 • podróżni posiadający zaświadczenie o szczepieniu, od którego podania pełnej dawki upłynęło więcej niż 14 dni i mniej niż 270 dni. Po upłynięciu 270 dni certyfikat musi zawierać informację o przyjęciu dawki przypominającej. Akceptowane będą certyfikaty COVID (KLIKNIJ i sprawdź szczegóły).

(Unijny Certyfikat COVID dla dzieci poniżej 18‐go roku życia, które przyjęły pełną dawkę szczepień, jest ważny bezterminowo).

 • ozdrowieńcy, którzy posiadają zaświadczenie o przebyciu COVID-19. Zaświadczenie musi zostać wydane od 11 dni do 180 dni od daty uzyskania pierwszego pozytywnego wyniku testu RT-PCR. 
 • dzieci do 12 roku życia

 Lista placówek w których wykonasz test na obecność COVID-19 – kliknij tutaj

 Mając na uwadze bezpieczeństwo wszystkich obywateli i odwiedzających, władze Hiszpanii zdecydowały o obowiązku wypełnienia formularza za pomocą bezpłatnej aplikacji SPAIN TRAVEL HEALTH-SPTH, dostępnej na stronie spth.gob.es. Formularz powinien zostać wypełniony na mniej niż 48 godz. przed rozpoczęciem podróży.

W formularzu należy umieścić poniższe informacje:

 • miejsce przylotu
 • adres pobytu w Hiszpanii
 • podstawowe dane osobowe
 • miejsce pobytu w ciągu ostatnich 14 dni przed przylotem

 System wygeneruje kod QR (powinien trafić na podany adres email lub być dostępny w aplikacji), który należy zapisać na urządzeniu mobilnym lub wydrukować. 

 Tuż po wyjściu z samolotu, na podstawie tych danych pracownicy służb granicznych podejmą decyzję czy wjeżdżający może przekroczyć granicę, czy musi poddać się badaniu na COVID-19. Do chwili otrzymania wyniku badania, podróżujący ma obowiązek pozostania w izolacji w miejscu pobytu podanym w formularzu.

UWAGA: Podróżujący do Hiszpanii, posiadający Unijny Certyfikat COVID w wersji cyfrowej i dzieci poniżej 12‐go roku życia, są zwolnieni z obowiązku rejestracji na stronie spth.gob.es oraz generowania kodu QR.

Dodatkowo:

Pamiętaj, że niektóre wycieczki do Hiszpanii (zwłaszcza w regionie Costa De La Luz) są realizowane z przelotem do Portugalii - wówczas obowiązują przepisy dla tego kierunku ===> KLIKNIJ i SPRAWDŹ

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


 Otwarcie granic Hiszpania - Wyspy Kanaryjskie - najważniejsze informacje 

Podróżujący do Hiszpanii, są zobowiązani do przedstawienia negatywnego wyniku testu RT-PCR wykonanego na mniej niż 72 godziny przed planowanym przylotem lub antygenowego, wykonanego na mniej niż 24 godziny przed planowanym przylotem. Zaświadczenie o wyniku testu musi być przedstawione w języku angielskim.

Z obowiązku wykonywania testu zwolnieni są:

 • podróżni posiadający zaświadczenie o szczepieniu, od którego podania pełnej dawki upłynęło więcej niż 14 dni i mniej niż 270 dni. Po upłynięciu 270 dni certyfikat musi zawierać informację o przyjęciu dawki przypominającej. Akceptowane będą certyfikaty COVID (KLIKNIJ i sprawdź szczegóły).

(Unijny Certyfikat COVID dla dzieci poniżej 18‐go roku życia, które przyjęły pełną dawkę szczepień, jest ważny bezterminowo).

 • ozdrowieńcy, którzy posiadają zaświadczenie o przebyciu COVID-19. Zaświadczenie musi zostać wydane od 11 dni do 180 dni od daty uzyskania pierwszego pozytywnego wyniku testu RT-PCR. 
 • dzieci do 12 roku życia

Lista placówek w których wykonasz test na obecność COVID-19 – kliknij tutaj

 Mając na uwadze bezpieczeństwo wszystkich obywateli i odwiedzających, władze Hiszpanii zdecydowały o obowiązku wypełnienia formularza za pomocą bezpłatnej aplikacji SPAIN TRAVEL HEALTH-SPTH, dostępnej na stronie spth.gob.es. Formularz powinien zostać wypełniony na mniej niż 48 godz. przed rozpoczęciem podróży.

W formularzu należy umieścić poniższe informacje:

 • miejsce przylotu
 • adres pobytu w Hiszpanii
 • podstawowe dane osobowe
 • miejsce pobytu w ciągu ostatnich 14 dni przed przylotem

 System wygeneruje kod QR (powinien trafić na podany adres email lub być dostępny w aplikacji), który należy zapisać na urządzeniu mobilnym lub wydrukować. 

Tuż po wyjściu z samolotu, na podstawie tych danych pracownicy służb granicznych podejmą decyzję czy wjeżdżający może przekroczyć granicę, czy musi poddać się badaniu na COVID-19. Do chwili otrzymania wyniku badania, podróżujący ma obowiązek pozostania w izolacji w miejscu pobytu podanym w formularzu.

UWAGA: Podróżujący do Hiszpanii, posiadający Unijny Certyfikat COVID w wersji cyfrowej i dzieci poniżej 12‐go roku życia, są zwolnieni z obowiązku rejestracji na stronie spth.gob.es oraz generowania kodu QR.

 Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Chorwacja – najważniejsze informacje

Chorwacja zniosła wszystkie restrykcje wjazdowe dla obywateli Unii Europejskiej. 

Podróżujący do Chorwacji są zwolnieni z obowiązku wykonywania testu na Covid-19 przed wylotem. Zniesiony został również obowiązek posiadania zaświadczenia o szczepieniu, oraz obowiązek noszenia maseczek (z wyjątkiem instytucji medycznych i społecznych).

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Cypr Południowy i Cypr Północny – najważniejsze informacje

Wszyscy obywatele Polski podróżujący na Cypr Południowy są zobowiązani do przedstawienia negatywnego wyniku testu RT-PCR na COVID-19 wykonanego na mniej niż 72 godz. przed przylotem lub antygenowego wykonanego na mniej niż 24 godziny przed przylotem. Negatywny wynik testu musi zostać przedstawiony w języku angielskim.  

Z obowiązku wykonywania testów przed wylotem z Polski i po przylocie zwolnieni są podróżni:

 • posiadający ważny Unijny Certyfikat COVID potwierdzający szczepienie, a od podania ostatniej/pełnej dawki nie minęło więcej niż 270 dni (KLIKNIJ i sprawdź szczegóły). Podróżnych w wieku 18 lat i młodszych uznaje się za osoby, które ukończyły pełen cykl szczepień, jeśli otrzymały drugą dawkę szczepionki dwudawkowej lub pierwszą dawkę szczepionki jednodawkowej
 • ozdrowieńcy, czyli posiadający ważny Unijny Certyfikat COVID potwierdzający przebycie COVID-19, a data ich podróży nie przekracza 180 dni od pierwszego pozytywnego wyniku (KLIKNIJ i sprawdź szczegóły)
 • dzieci poniżej 12 roku życia. 

UWAGA: Podróżujący na Cypr Północny, są zobowiązani dodatkowo do okazania negatywnego wyniku testu PCR na obecność COVID-19, nie starszego niż 72 godziny lub antygenowego nie starszego niż 24 godziny w formie drukowanej, w języku angielskim, greckim lub tureckim, zawierającym imię i nazwisko podróżnego oraz numer dokumentu podróżnego. Obowiązek ten nie dotyczy osób zaszczepionych oraz ozdrowieńców
Osoby niezaszczepione bedą również poddane 7 dniowej kwaranatannie. 

Negatywny wynik testu PCR na COVID-19, wymagany jest również w drodze powrotnej z Cypru Północnego na Cypr Południowy (również przez osoby zaszczepione i ozdrowieńców).

Dzieci do lat 5-ciu podróżujące z zaszczepionymi rodzicami zwolnione są z testu i szczepienia.

Dodatkowo, wszyscy wjeżdżający na teren Cypru Północnego drogą lądową (osoby pow. 18 r,ż.), zobowiązani są do posiadania kodu QR, który otrzymają po wypełnieniu formularza znajdującego się na stronie: adapass.gov.ct.tr . Formularz można wypełnić jedynie na urządzeniu mobilnym i w pierwszej kolejności należy kliknąć na czarne pole "TRNC Passenger". 

Ponieważ podróż na Cypr Północny odbywa się z przelotem na Cypr Południowy, wszyscy podróżujący podlegają również przepisom wjazdowym na Cypr Południowy.

Z uwagi na częste zmiany przepisów dotyczących przekraczania strefy buforowej pomiędzy Cyprem Południowym a Cyprem Północnym, sprzawdź przed wylotem informacje na stronie: www.gov.pl

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Włochy – najważniejsze informacje

Osoby przyjeżdżające z Polski do Włoch, mają obowiązek przedstawienia certyfikatu unijnego (KLIKNIJ i sprawdź szczegóły) - jednego z trzech - zaświadczającego o: 

 • ukończeniu całego cyklu szczepień, co najmniej 14 dni przed wjazdem do Włoch szczepionką zatwierdzoną przez UE albo przyjęciu dawki przypominajacej LUB
 • przebytej chorobie COVID-19 (ważność certyfikatu wynosi 6 miesięcy) LUB
 • negatywnym wyniku testu PCR wykonanego w ciągu 72 godzin przed przekroczeniem granicy Włoch lub antygenowego, wykonanego w ciągu 48 godzin przed przekroczeniem granicy Włoch. 

Z obowiązku wykonania testu, zwolnione są dzieci do 6 roku życia. 

UWAGA: Podróżni są zobowiązani do zarejestrowania swojego przyjazdu na platformie: app.euplf.eu

Certyfikaty lub testy nie są potrzebne aby korzystać z lokali gastronomicznych. 

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Czarnogóra – najważniejsze informacje

Czarnogóra zniosła wszystkie restrykcje wjazdowe i podróżowanie do tego kraju możliwe jest bez konieczności okazywania certyfikatów szczepień i wykonywania testów na covid-19.

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Albania – najważniejsze informacje

Wszyscy obywatele Polski podróżujący do Albanii, są zwolnieni z obowiązku okazywania negatywnego testu COVID-19 oraz certyfikatu szczepień.

Dodatkowo, przed rozpoczęciem podróży do Albanii należy wypełnić deklarację zdrowia POBIERZ TUTAJ.

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Portugalia Kontynentalna – najważniejsze informacje

Wszyscy podróżni przylatujący do Portugalii kontynentalnej (Madera - KLIKNIJ i sprawdź warunki), z wyjątkiem dzieci które nie ukończyły 12 roku życia, muszą przedstawić negatywny wynik testu na COVID-19 (RT-PCR), wykonany do 72 godzin przed odlotem lub szybki test antygenowy (TRAg) wykonany na mniej niż 24 godziny przed wylotem. Każdy wynik powinien być w języku angielskim.

Lista placówek w których wykonasz test na obecność COVID-19 – kliknij tutaj

Z obowiązku wykonywania testu zwolnieni są:

 • Osoby posiadające zaświadczenia o szczepieniu przeciwko COVID-19, a od momentu poddania pełnej dawki upłynęło więcej niż 14 dni przed zaplanowanym wyjazdem. Po upłynięciu 270 dni certyfikat musi zawierać informację o przyjęciu dawki przypominającej(KLIKNIJ i sprawdź szczegóły)
 • Ozdrowieńcy posiadający Unijny Certyfikat COVID ﴾wygenerowany z Internetowego Konta Pacjenta lub aplikacji mObywatel﴿ (KLIKNIJ i sprawdź szczegóły), jeśli od wykonania testu z wynikiem pozytywnym upłynęło co najmniej 11 dni, ale nie więcej niż 180 dni.
 • Dzieci poniżej 12 roku życia

Dodatkowo, podróżujący z krajów w których wskażnik zachorowalności jest równy lub wyższy niż 500 przypadków na 100 000 mieszkańców, muszą przestrzegać 14-dniowego okresu profilaktycznej izolacji w domu lub w miejscu wskazanym przez organy ochrony zdrowia. 

Podróżujący do Portugalii kontynentalnej, w ciągu 4 dni przed przylotem, są zobowiązani do dokonania rejestracji online w serwisie portugalskiego urzędu imigracyjnego oraz wygenerowania kodu QR: portugalcleanandsafe.pt/ (KLIKNIJ) 

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Portugalia - Madera – najważniejsze informacje

Podróżujący na Maderę nie są zobowiązani do wykonywania testów i przedstawiania paszportów potwierdzających zaszczepienie/ozdrowienie.

Zalecana jest rejestracja na stronie: madeirasafe.com/#/login (kliknij) 28-48 godzin przed przyjazdem i wygenerowanie kodu QR.

Od 27.11.2021 w celu skorzystania z wybranych usług sklepów, restauracji, barów itd. na Maderze, należy okazać paszport covidowy (KLIKNIJ i sprawdź szczegóły) lub negatywny wynik testu na COVID-19, wykonany w ciągu ostatnich 7 dni. Obowiązkowe jest także noszenie maseczki w miejscach publicznych (dzieci do 6 roku życia są zwolnione z tego obowiązku). 

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Malta – najważniejsze informacje

Wjazd na Maltę dla osób zaszczepionych, powyżej 12 roku życia, będzie możliwy po okazaniu Unijnego Certyfikatu COVID-19 (KLIKNIJ i sprawdź szczegóły), świadczącego o pełnym zaszczepieniu. 

Dla pozostałych podróżnych wymagany jest negatywny wynik testu RT-PCR na COVID-19 wykonanego do 72 godzin przed przyjazdem, lub testu antygenowego wykonanego do 24 godzin przed przyjazdem. 

Ozdrowieńcy mogą podróżować bez testu pod warunkiem, że przeszli COVID-19 do 180 dni przed wylotem na Maltę. (Wymagany Unijny Certyfikat Ozdrowieńca, pobrany z Internetowego Konta Pacjenta).

Dzieci w wieku od 5 do 11 lat mogą podróżować na Maltę po przedstawieniu negatywnego testu PCR, który należy wykonać w ciągu 72 godzin przed przybyciem na Maltę.

Lista placówek w których wykonasz test na obecność COVID-19 – kliknij tutaj

Dzieci poniżej 5 roku życia są zwolnione z obowiązku okazywania testu, aby podróżować z zaszczepionymi rodzicami lub opiekunami prawnymi.

Od 02.05.2022 wszyscy pasażerowie podróżujący na Maltę są zwolnieni z wypełniania formularza lokalizacyjnego. 

Dodatkowo, obowiązek noszenia maseczek zostaje ograniczony do placówek zdrowia.

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Tunezja – najważniejsze informacje

Wszyscy podróżujący do Tunezji posiadający pełen harmonogram szczepień przeciw COVID-19 (od podania pełnej dawki minęło więcej niż 14 dni i mniej niż 270 dni - szczepionki jednodawkowe - 28 dni), są zwolnieni z obowiązku przedstawienia negatywnego wyniku testu na COVID-19.

Niezbędne jest przedstawienie certyfikatu ukończenia pełnego harmonogramu szczepień przeciw COVID-19 lub paszportu szczepień (KLIKNIJ i sprawdź szczegóły).. Obowiązek ten dotyczy osób powyżej 18 roku życia. 

Wszystkie osoby od 18 roku życia, które nie posiadają certyfikatu ukończenia pełnego harmonogramu szczepień, są zobowiązane do przedstawienia negatywnego wyniku testu PCR, wykonanego na mniej niż 48 godziny przed przylotem lub antygenowego, wykonanego na mniej niż 24 godziny przed przylotem. Negatywny wynik testu musi zostać przedstawiony w języku angielskim. Dodatokwo osoby niezaszczepione musza poddać się 5-dniowej samoizolacji. 

Lista placówek w których wykonasz test na obecność COVID-19 – kliknij tutaj

Na lotnisku, losowo wybrani podróżni, poddani są szybkim testom PCR. Osoby z pozytywnym wynikiem będą kierowane do specjalnych ośrodków.

Dodatkowo, wszyscy podróżujący są zobowiązani przed wylotem do:
a) wypełnienia, wydrukowania i zabrania ze sobą na lotnisko deklaracji zdrowia (Healthcare sheet) – pobierz tutaj (kliknij)
b) wypełnienia, wydrukowania i zabrania ze sobą na lotnisko potwierdzenia polityki COVID-19 –  pobierz tutaj (kliknij)
c) posiadania wydrukowanych voucherów do hotelu (ważnych przez cały okres pobytu w Tunezji) oraz biletów lotniczych.
d) wypełnienia elektronicznego formularza wjazdowego na stronie app.e7mi.tn/language oraz okazania wygenerowanego po wypełnieniu kodu QR - obowiązek dotyczy wszystkich podróżujących (w tym dzieci)

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Szwajcaria – najważniejsze informacje

Od 17 lutego 2022 roku zostały zniesione wszystkie dotychczas obowiązujące restrykcje dla podróżujących do Szwajcarii. Obecnie przedstawienie zaświadczenia o szczepieniu/przechorowaniu COVID-19 lub negatywnego wyniku testu nie jest wymagane. Oprócz tego, zniesiony zostaje również obowiązek wypełnienia formularza lokacyjnego oraz noszenie maseczek w miejscach użytku publicznego.


Otwarcie granic Dominikana – najważniejsze informacje

Wakacje w Dominikanie są już możliwe. Osoby przylatujące do tego kraju nie muszą wykonywać testów. Turyści mogą zostać poddani testom na obecność COVID-19 na lotnisku na koszt Rządu Dominikany.

Turyści przylatujący do Dominikany, są zobowiązani do wypełnienia elektronicznego formularzu wjazdu i wyjazdu na 72 godziny przed wylotem, mającego na celu usprawnienie procedur wewnętrznych. Formularz jest dostępny na stronie: eticket.migracion.gob.do (KLIKNIJ).Po wypełnieniu formularza, podróżny dostanie kod QR, który musi być okazany podczas odprawy na lotnisku w formie cyfrowej.
Instrukcja wideo przygotowana przez Ministerstwo Turystyki Dominikany oraz lista najczęściej zadawanych pytań, znajduje się na stronie: viajerodigital.mitur.gob.do (KLIKNIJ). Dokument ten należy również wypełnić przed wylotem z Dominikany. 

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Tanzania (Zanzibar) – najważniejsze informacje

Wszyscy podróżujący na Zanzibar, zobowiązani są do przedstawienia negatywnego wyniku testu PCR na COVID-19, wykonanego nie wcześniej niż 72 godzin przed przylotem. Obowiązek nie dotyczy osób zaszczepionych pełną dawką (wymagane zaświadczenie o szczepieniu) (KLIKNIJ i sprawdź szczegóły) oraz dzieci do 5 roku życia

Dodatkowo na mniej niż 24 godziny przed wylotem, należy wypełnić elektroniczny formularz zdrowia (na stronie: https://afyamsafiri.moh.go.tzPo wypełnieniu formularza, otrzymasz  potwierdzenie wraz z unikalnym kodem QR, który należy okazać lokalnym służbom imigracyjnym po przybyciu na Zanzibar. 

Przy wjeździe na Zanzibar, należy wypełnić kartę informacyjną dotyczącą stanu zdrowia. Podróżujący z krajów z wysokim współczynnikiem zachorowań lub wykazujące objawy COVID-19, mogą zostać poddane szybkiemu badaniu testem antygenowym. Jego koszt pokrywa podróżujący (ok. 25 USD/os.). 

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Kenia – najważniejsze informacje

Wszyscy podróżujący do Kenii są zobowiązani do przedstawienia negatywnego wyniku testu RT-PCR wykonanego maksymalnie 72 godziny przed wylotem. Zaświadczenie musi być przedstawione w języku angielskim.

Z obowiązku wykonania testuzwolnione są:

 • Osoby posiadające zaświadczenia o szczepieniu przeciwko COVID-19, a od momentu poddania pełnej dawki upłynęło więcej niż 14 dni przed zaplanowanym wyjazdem.(KLIKNIJ i sprawdź szczegóły)
 • Dzieci poniżej 5 roku życia.

Dokument z negatywnym wynikiem testu i zaświadczenie o zaszczepieniu należy dodać przed podróżą na stronie: www.globalhaven.org (rekomendujemy, aby posiadać ze sobą wersję elektroniczną (dołączoną do tej strony) jak i papierową. 

Ponadto wszyscy turyści udający się do Kenii są zobowiązani do wypełnienia ears.health.go.ke/airline_registration (kliknij) i okazania wygenerowanego kodu QR.

Dodatkowo,osoby niezaszczepione mogą zostać zobowiązane do wykonania dodatkowego testu antygenowego ( koszt testu ponosi podróżujący, 30 USD/os.)

Lista placówek w których wykonasz test na obecność COVID-19 – kliknij tutaj

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Kuba – najważniejsze informacje

Podróżujący na Kube są zwolnieni z konieczności przestawiania certyfikatu szczepieia oraz wykonywania testów na Covid-19.

Przed przylotem na Kubę, na stronie: www.dviajeros.mitrans.gob.cu należy wypełnić internetowy formularz rejestracyjny i wygenerować kod QR (dotyczy również dzieci).
Dodatkowo po przylocie na Kubę należy wypełnić deklarację zdrowia. Formularze są rozdawane na pokładzie samolotu lub na lotnisku docelowym po wylądowaniu.

Aktualnie jedyną dopuszczoną na Kubie formą płatności jest karta kredytowa (w restauracjach, sklepach, za wycieczki fakultatywne).

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Emiraty Arabskie – najważniejsze informacje

Turyści podróżujący do Emiratów Arabskich, muszą przedstawić przed wylotem negatywny wynik testu PCR na COVID-19 ważny przez 48 godzin od daty wykonania. Wynik testu musi być wystawiony w języku angielskim i zawierać kod QR. Osoby przedstawiające na lotnisku zaświadczenie z negatywnym wynikiem testu RT-PCR bez kodu QR nie zostaną przyjęte na pokład samolotu.

Lista placówek w których wykonasz test na obecność COVID-19 – kliknij tutaj

Z obowiązku wykonania testu zwolnione są:

 • podróżujący, którzy posiadają zaświadczenie o pełnym cyklu szczepień przeciwko COVID‐19, a od podania ostatniej/pełnej dawki minęło więcej niż 14 dni i mniej niż 270 dni. Każda osoba musi posiadać QR kod potwierdzający jej status osoby w pełni zaszczepionej (KLIKNIJ i sprawdź szczegóły) .
 • ozdrowieńcy, czyli osoby, którzy posiadają zaświadczenia o przechorowaniu COVID-19 w ciągu ostatnich 30 dni.
 • Dzieci poniżej 12 roku życia .

Wszelkie zaświadczenie muszą być przedstawione w języku angielskim i zawierać QR kod.

Przylatujący do Emiratów Arabskich, muszą również wypełnić deklarację zdrowia – kliknij tutaj aby pobrać deklarację zdrowia. Ponadto wymagane jest zainstalowanie aplikacji COVID-19 DXB Smart App IOS Android. 

Zasady przylotów do emiratu Abu Zabi różnią się od tych obowiązujących w pozostałych emiratach. Warunkiem przylotu do Abu Zabi jest negatywny test wykonany w przeciągu 48 godzin przed odlotem. Wszyscy podróżni będą też poddani testowi po przylocie.

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Austria – najważniejsze informacje

Wszyscy podróżujący do Austrii są zobowiązani do przedstawienia negatywnego wyniku testu PT-PCR na COVID-19 wykonanego maksymalnie 72 godziny przed wyjazdem do Austrii lub testu LFT/antygenowego wykonanego maksymalnie 24 godziny przed wyjazdem. Wszelkie zaświadczenia muszą być przedstawione w języku angielskim.

Lista placówek w których wykonasz test na obecność COVID-19 – kliknij tutaj

Z obowiązku wykonania testu zwolnieni są:

 • Osoby zaszczepione przeciwko COVID-19, a momentu podania drugiej/pełnej dawki upłynęło więcej niż 14 dni (w przypadku szczepionki jednodawkowej – 22 dni) i mniej niż 180 dni przed zaplanowanym wyjazdem.(KLIKNIJ i sprawdź szczegóły).
 • Ozdrowieńcy posiadający Unijny Certyfikat COVID (wygenerowany z Internetowego Konta Pacjenta), a od uzyskania pozytywnego wyniku testu na COVID-19 upłynęło więcej niż 14 dni. Ważność certyfikatu to 180 dni od daty otrzymania pozytywnego wyniku testu.
 • Dzieci poniżej 12 roku życia.

UWAGA: Wyżej wymienione warunki dotyczą wyłącznie wjazdu do Austrii. Podczas pobytu w Austrii nie musisz już okazywać powyżej wymienionych dokumentów, z wyjątkiem Wiednia, gdzie dowód "2-G" (zaszczepiony / wyleczony) jest nadal wymagany dla korzystania z infrastruktury hotelowej, lokali gastronomicznych, usług kosmetycznych i fryzjerskich, uprawiania sportu w zamkniętych pomieszczeniach oraz udziału w imprezach masowych. Należy pamiętać, że dwudawkowe szczepionki są ważne tylko przez 180 dni, aby uzyskać status "2-G", po czym wymagana jest dawka przypominająca.

Dodatkowo, wszyscy podróżujący będące osobami niezaszczepionymi są zobowiązani do:

 • odbycia 10-dniowej kwarantanny po przyjeździe do Austrii, która może zostać zakończona po 5-tym dniu przy warunku uzyskania negatywnego wyniku testu PT-PCR na COVID-19 oraz wprowadzeniu jego wyniku do systemu.
 • rejestracji w systemie elektronicznymEinreiseformular (Pre-Travel-Clearance) (ptc.gv.at) nie wcześniej niż 72 godziny przed rozpoczęciem podróży. Potwierdzenia rejestracji (w formie elektronicznej lub papierowej) należy przedstawić przy przekroczeniu granicy. Możliwe jest również wypełnienie ręcznie formularza przygotowanego w języku niemieckim lub angielskim (załącznik D i E na stronie Ambasady RP w Wiedniu). Wypełniony formularz należy okazać przy przekroczeniu granicy. 

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Tajlandia – najważniejsze informacje

Wszyscy podróżujący do Tajlandii są zobowiązani do przedstawienia negatywnego wyniku testu RT-PCR, wykonanego na mniej niż 72 godziny przed wylotem. Negatywny wynik testu musi zostać przedstawiony w języku angielskim. Z obowiązku wykonywania testu zwolnieni są:

 • podróżujący, którzy posiadają zaświadczenie o zaszczepieniu, a od podania ostatniej/pełnej dawki minęło więcej niż 14 dni i mniej niż 12 miesięcy. (Po upłynięciu 12 miesięcy certyfikat musi zawierać informację o przyjęciu dawki przypominającej.)
 • dzieci poniżej 6-go roku życia

Lista placówek w których wykonasz test na obecność COVID-19 – kliknij tutaj

Dodatkowo, podróżujący są zobowiązani do posiadania ubezpieczenia zabezpieczającego koszty leczenia do kwoty minimum 10 000 USD.

Nie później niż 7 dni i nie wcześniej niż 14 dni przed wyjazdem, podróżni zobowiązani są do rejestracji na stronie https://tp.consular.go.th/en. Podczas rejstracji należy załączyć poniższe dokumenty:

 • certyfikat szczepień lub negatywny wynik testu PCR
 • skan paszportu
 • polisę ubezpieczeniową 
 • dokumenty podróży

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Wietnam – najważniejsze informacje

Wszyscy podróżujący do Wietnamu są zobowiązani do przedstawienia negatywnego wyniku testu PT-PCR na COVID-19, wykonanego maksymalnie 72 godziny przed wyjazdem, lub antygenowego wykonanego maksymalnie 24 godziny przed wyjazdem.

Dzieci poniżej 2 roku życia nie muszą przedstawiać wyniku testu.

Przy wjeździe należy wypełnić deklarację zdrowotną dostępną pod adresem: http://tokhaiyte.vn/

Wymagane jest też posiadania aplikacji PC-Covid, która umożliwia rejestracje miejsc odwiedzanych przez daną osobę.

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Sri Lanka – najważniejsze informacje

Wszyscy podróżujący na Sri Lankę są zobowiązani do przedstawienia negatywnego wyniku testu PCR, wykonanego na mniej niż 72 godziny przed wylotem, lub antygenowego, wykonanego na mniej niż 48 godzin przed wylotem. Negatywny wynik testu musi zostać przedstawiony w języku angielskim. Z obowiązku wykonywania testu zwolnieni są:

 • podróżujący, którzy posiadają zaświadczenie o zaszczepieniu (Unijny Certyfikat COVID), a od podania ostatniej/pełnej dawki minęło więcej niż 14 dni. Zaświadczenie musi zawierać następujące informacje: imię i nazwisko osoby zaszczepionej, datę szczepienia ze wskazaniem przyjęcia ostatniej dawki, rodzaj przyjętej szczepionki, liczbę przyjętych dawek/wskazanie przyjęcia pełnego szczepienia, kraj, w którym dokonano szczepienia oraz wskazanie instytucji wydającej zaświadczenie.
 • dzieci poniżej 12. roku życia

Dodatkowo na mniej niż 72 godziny przed wylotem należy wypełnić formularz deklaracji zdrowotnej (dla każdej z osób podróżujących oddzielny dokument) na stronie Airport and Aviation Services (Sri Lanka)  i wygenerować kod QR, który należy mieć z sobą podczas podróży na Sri Lankę.


Od 01.01.2022 wymagane wykupienie obowiązkowego ubezpieczenia (12 USD dla wszystkich podróżujących) na stronie: visitsrilanka.gov.lk

Należy także posiadać rozszerzone o zakres COVID-19 (gwarantujące pokrycie koszów leczenia) ubezpieczenie.

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Oman – najważniejsze informacje

Wszyscy podróżni w wieku od 18 lat wjeżdżający do Omanu muszą posiadać zaświadczenie o przyjęciu pełnej dawki szczepienia, a od przyjęcia pełnej dawki musi minąć co najmniej 14 dni. (KLIKNIJ i sprawdź szczegóły) . 

Przed wylotem do Omanu należy zarejestrować zaświadczenie o szczepieniu na stronie covid19.emushrif.om/traveler/login (KLIKNIJ). Po dokonaniu rejestracji otrzymasz tzw. Travel Registration Form (TRF), który należy okazać na lotnisku w wersji papierowej.

Każdy podróżny jest zobowiązany posiadać ubezpieczenie, obejmujące zakresem ochrony ryzyka związane z COVID-19 przez okres minimum 1 miesiąca.

Na lotnisku w Omanie, należy okazać dokument podróży potwierdzający rezerwację hotelu oraz lotu powrotnego – turyści powinni mieć te dokumenty w łatwo dostępnym miejscu.

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Meksyk – najważniejsze informacje

Wakacje w Meksyku są możliwe bez obowiązkowych testów oraz kwarantanny.

Podróżujący są zobowiązani do uzupełnienia internetowego formularza na stronie: www.vuelaseguro.com oraz wygenerowania kodu QR, który będzie dostępny po zalogowaniu na stronie. Formularz należy wypełnić najwcześniej na 12 godzin przed planowanym wylotem. Należy pamiętać, że formularz należy wypełnić dla wszystkich podróżujących, również dzieci. 

Wiele atrakcji turystycznych pozostaje zamkniętych a w niektórych stanach i miastach, mogą obowiązywać restrykcje związane z przemieszczaniem się oraz kontrole policyjne.

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Malediwy – najważniejsze informacje

Podróżujący na Malediwy nie są zobowiązani do wykonywania testów i przedstawiania paszportów potwierdzających zaszczepienie/ozdrowienie.

Wszyscy podróżujący są zobowiązani do wypełnienia dwóch wersji deklaracji zdrowia na stronie Imuga - Maldives Imigracja (immigration.gov.mv) :

1) z dopiskiem „ Arrival”/ „Przyjazd” - w ciągu 48 godzin przed rozpoczęciem podróży na Malediwy;

2) z dopiskiem „ Departure”/ „Odjazd” – w ciągu 24 godzin przed wylotem z Malediwów.

Dodatkowo, należy pamiętać, że na Malediwach panuje obowiązek noszenia maseczek ochronnych na lotnisku oraz podczas korzystania ze infrastruktury użytku publicznego.

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Republika Zielonego Przylądka – najważniejsze informacje

Wszyscy podróżujący na Wyspy Zielonego Przylądka, są zobowiązani do przedstawienia negatywnego wyniku testu RT-PCR wykonanego maksymalnie 72 godziny przed wylotem lub testu antygenowego wykonanego maksymalnie 48 godziny przed wylotemNegatywny wynik testu musi być przedstawiony w języku angielskim.

Lista placówek w których wykonasz test na obecność COVID-19 – kliknij tutaj

Z obowiązku wykonania testu zwolnione są:

 • Osoby posiadające zaświadczenia o szczepieniu przeciwko COVID-19, a od momentu poddania pełnej dawki upłynęło więcej niż 14 dni i mniej niż 270 dni przed zaplanowanym wyjazdem.(KLIKNIJ i sprawdź szczegóły)
 • Osoby będące ozdrowieńcami, a od momentu otrzymania pozytywnego wyniku testu upłynęło więcej niż 14 dni i mniej niż 90 dni przed zaplanowanym wyjazdem.
 • Dzieci poniżej 12 roku życia.

Osoby przylatujący do Republiki Zielonego Przylądka u których zostaną stwierdzone objawy COVID-19, zostaną poddane dodatkowemu testowi (na koszt podróżującego) w kwocie ok 100 euro/os (RT-PCR) lub 20 euro/os. (antygenowy). Turyści oczekujący na wynik testu muszą przebywać w izolacji na terenie certyfikowanego ośrodka wskazanego przez służby Państwa. 

Przed rozpoczęciem podróży należy także wypełnić i wydrukować formularz zdrowia nie wcześniej niż 72 godziny przed wylotem. - KLIKNIJ i pobierz wzór dokumentu.

Zaleca się także posiadanie ubezpieczenia KL/NNW, które swym zakresem obejmuje ryzyka związane z COVID-19. 

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Kostaryka – najważniejsze informacje

Wakacje w Kostaryce są możliwe bez konieczności okazania negatywnego wyniku testu na COVID-19. UWAGA: Jeżeli Twój lot nie jest bezpośrednio z Polski do Kostaryki, negatywnego wyniku testu mogą oczekiwać linie lotnicze. 

Od przylatujących wymagane jest wypełnienie formularza (maksymalnie na 48 godzin przed planowaną godziną odlotu) na stronie salud.go.cr i wygenerowanie kodu QR, który należy okazać na lotnisku. Obowiązek dotyczy wszystkich podróżujących, niezależnie od wieku. 

Klient musi okazać na lotnisku certyfikat ubezpieczeniowy w j. angielskim lub hiszpańskim, potwierdzający zakres ubezpieczenia na cały okres pobytu:

 • kosztów związanych z zakwaterowaniem w przypadku kwarantanny (odpowiedzialność ubezpieczyciela co najmniej 2000 USD)
 • kosztów leczenia związanych z COVID (odpowiedzialnośc ubezpieczyciela ci najmniej 50 000 USD).

Dodatkowo należy posiadać bilet na lot powrotny. 

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Seszele – najważniejsze informacje

Wszyscy podróżujący na Seszele są zobowiązani do przedstawienia negatywnego wyniku testu RT-PCR wykonanego maksymalnie 72 godziny przed przylotem na Seszele lub antygenowego wykonanego maksymalnie 24 godzin przed przylotem na Seszele. Zaświadczenie powinno zostać przedstawione w języku angielskim. 

Z obowiązku wykonania testu, zwolnieni są podróżujący:

 • posiadający zaświadczenie o przyjęciu pełnej dawki szczepionki na COVID-19, a od podania pełnej dawki minęło minimum14 dni i maksimum 6 miesięcy. Po upływie 6 miesięcy niezbędne jest pobranie dawki przypominającej.  (KLIKNIJ i sprawdź szczegóły) 
 • będący ozdrowieńcami, za okazaniem pozytywnego wyniku testu na COVID-19, wykonanego minimum 14 dni i maksimum 3 miesięcy przed planowaną podróżą wraz z zaświadczeniem lekarskim w języku angielskim.
 • dzieci poniżej 12. roku życia

Przed wylotem należy zarejestrować swoją podróż na stronie: seychelles.govtas.com (KLIKNIJ). Obowiązek dotyczy również dzieci. Podczas wypełniania formularza, należy dołączyć negatywny wynik testu, dlatego zaplanuj tę czynność dopiero po wykonaniu badania. Rozpatrzenie i autoryzacja wniosku związana jest z opłatą, której wysokość zależy od liczby dni pozostałych do wylotu. Koszt zostanie podany w podsumowaniu złożonego wniosku. 

Po wylądowaniu na Seszelach, należy przedstawić także voucher na zakwaterowanie. 

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Macedonia Północna – najważniejsze informacje

Aby wjechać na teren Macedonii Północnej, wymagane jest posiadanie jednego z poniższych:

 • ujemnego wyniku testu antygenowego ważnego 48 godzin przed przyjazdem i wyjazdem (przylotem/wjazdem i wylotem/wyjazdem do/z Macedonii)
 • ujemnego wyniku testu PCR ważnego 72 godziny przed przyjazdem i wyjazdem (przylotem/wjazdem i wylotem/wyjazdem na/z Macedonii)
 • zaświadczenia o przyjęciu pełnego cyklu szczepienia przeciw COVID-19
 • zaświadczenia o przechorowaniu COVID-19 w ciągu ostatnich 45 dni

Dzieci do lat 18 są zwolnione z obowiązku testu.

Jednocześnie aby móc korzystać z miejsc użyteczności publicznej (m.in.: muzea, kościoły, kina, restauracje, centra handlowe itp.) od 18.08.2021, należy okazać zaświadczenie o szczepieniu przeciw COVID-19  lub przechorowaniu COVID-19 w ciągu ostatnich 45 dni. (test nie jest akceptowany).Wymóg dotyczy osób powyżej 18 roku życia.

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Maroko – najważniejsze informacje

Wjazd do Maroka jest możliwy na podstawie jednego z poniższych dokumentów:

 • Aktualnego Unijnego Certyfikatu Covid (ważny PASS VACCINAL) w języku arabskim, francuskim lub angielskim
 • Negatywnego wyniku testu PCR na COVID-19 w języku angielskim (wykonanego nie wcześniej niż 72 godziny przed wylotem)

Obowiązek okazywania Certyfikatu szczepień lub negatywnego wyniku testu, nie dotyczy dzieci poniżej 12 roku życia. 

UWAGA: Każdy uczestnik musi posiadać wypełniony formularz Public Health Passenger Form - obowiązek posiadania formularza dotyczy także dzieci poniżej 12 roku życia. 

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Mauritius – najważniejsze informacje

Wszyscy podróżujący na Mauritius powyżej 18 roku życia muszą posiadać status osoby w pełni zaszczepionej (dotyczy także ozdrowieńców). Osoba uważa się za w pełni zaszczepioną jeżeli :

 • otrzymała najpóźniej 14 dni przed wylotem na Mauritius ostatnią/pełną dawkę szczepionki wielodawkowej ;
 • otrzymała najpóźniej 28 dni przed wylotem na Mauritius dawkę szczepionki jednodawkowej.

Osoby poniżej 18 roku życia zwolnione są z obowiązku posiadania zaświadczenia o szczepieniu. Podróż osób poniżej 18 roku życia możliwa jest wyłącznie pod opieką osoby w pełni zaszczepionej.  

Dodatkowo, warunkiem pobytu na Mauritius jest wykonanie w dniu przylotu testu antygenowego po przejeździe do hotelu . Obowiązek ten dotyczy wszystkich uczestników podróży, w tym osób poniżej 18 roku życia. Koszt testu jest uzależniony od hotelu.

Przed wylotem należy także wypełnić deklarację na stronie: www.mauritiustravelform.com , a następnie wydrukowaną i podpisaną przekazać odpowiednim służbom po przylocie na wyspę.

Należy także posiadać ubezpieczenie obejmujące zachorowanie na COVID-19. 

Lista placówek w których wykonasz test na obecność COVID-19 – kliknij tutaj

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic USA – najważniejsze informacje

Wszyscy podróżujący do USA powyżej 2 roku życia muszą posiadać status osoby w pełni zaszczepionej (dotyczy także ozdrowieńców). Osoba uważa się za w pełni zaszczepioną jeżeli otrzymała najpóźniej 14 dni przed wylotem do USA:

 • dawkę akceptowanej szczepionki jednodawkowej (szczepionka Janssen/J&J);

 • drugą dawkę akceptowanej szczepionki dwudawkowej (szczepionki Pfizer-BioNTech, Moderna, AstraZeneca, Covishield, BIBP/Sinopharm, Sinovac);

 • pełną serię testowanej w USA szczepionki AstraZeneca or Novavax;

 • drugą dawkę szczepienia mieszanego wykonanego zaakceptowanymi szczepionkami podanymi w odstępie minimum 17 dni.

Przykładowo: jeżeli druga dawka szczepienia została przyjęta 1 grudnia 2021 roku, to rozpoczęcie podróży może odbyć się zaczynając od dnia 15 grudnia 2021 roku.

WAŻNE: zaświadczenie o szczepieniu powinno zawierać takie dane osobowe, jak: imię, nazwisko i data urodzenia (takie same jak w dokumencie podróży), datę przyjęcia dawek, rodzaj szczepionki oraz oznaczenie organu wystawiającego zaświadczenie. Akceptowana są zarówno papierowa jak i elektroniczna wersja zaświadczenia. (KLIKNIJ i sprawdź szczegóły).

Dodatkowo, wszystkie osoby podróżujące do USA powyżej 2 roku życia, bez względu na status szczepienia i obywatelstwo, muszą posiadać negatywny wynik testu na COVID-19 (w języku angielskim), który został wykonany na próbce pobranej nie później niż 24 godzinny przez wylotem do USA.

Akceptowane testy: RT-PCR lub antygenowy. Alternatywnie do negatywnego testu, ozdrowieńcy mogą przedstawiać zaświadczenie z pozytywnym wynikiem testu wykonanego na próbce pobranej w ciągu 90 dni przed wylotem wraz z zaświadczeniem właściwego organu stwierdzającym możliwość podróżowania.

Osoby poniżej 18 roku życia zwolnione są z obowiązku posiadania zaświadczenia o szczepieniu. Podróżni w wieku od 2 do 18 lat (zarówno zaszczepieni, jak i niezaszczepieni) muszą posiadać negatywny wynik testu na COVID-19, który spełnia wszystkie warunki przedstawione wyżej.

Lista placówek w których wykonasz test na obecność COVID-19 – kliknij tutaj

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Czechy – najważniejsze informacje

Podróżowanie do Czech możliwe jest bez konieczności okazywania certyfikatów szczepień i wykonywania testów na COVID-19.

Przed rozpoczęciem podróży należy wypełnić jedynie formularz lokacyjny na stronie:https://plf.uzis.cz/ i posiadać go w wersji papierowej.


Otwarcie granic Gambia – najważniejsze informacje

Wszyscy podróżujący do Gambii zobowiązani są do przedstawienia negatywnego wyniku RT-PCR testu wykonanego w ciągu 72 godzin przed wylotem do Gambii (dotyczy też ozdrowieńców). Akceptowana jest zarówno papierowa, jak i elektroniczna wersja wyniku testu.

Z obowiązku wykonania testu zwolnione są:

 • Osoby posiadające zaświadczenie o przyjęciu pełnej dawki szczepienia (nie wcześniej niż 14 dni do momentu wyjazdu do Gambii).(KLIKNIJ i sprawdź szczegóły).

Lista placówek w których wykonasz test na obecność COVID-19 – kliknij tutaj

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Słowacja – najważniejsze informacje

Z dniem 06.04.2022 Słowacja znosi wszelkie ograniczenia wjazdowe dla obywateli podróżujących z Polski. 

Podróżujący są zwolnieni z obowiązku okazywania dowodu szczepnienia, ozdrowienia, a także negatywnego testu COVID-19. 

Formularz e-hranica nie jest wymagany.


Otwarcie granic Curacao – najważniejsze informacje

Wszyscy podróżujący na Curacao są zwolnieni z obowiązku okazywania dowodu szczepienia, negatywnego testu oraz statusu ozdrowieńca. 

Podróżni są zobligowani do wypełnienia elektronicznego formularza dicardcuracao.com , do którego również należy dołączyć wynik testu PCR.

Zaleca się również posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego, które swym zakresem obejmuje ryzyka związane z COVID-19.

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Aruba – najważniejsze informacje

Wszyscy podróżujący na Arubę są zwolnieni z obowiązku okazywania dowodu szczepienia, negatywnego testu oraz statusu ozdrowieńca. 

Zniesony został również obowiązek odbycia kwarantanny dla osób podróżujących z Polski.

Dodatkowo, podróżujący są zobowiązani do rejestracji na stronie internetowej: www.edcardaruba.com , podczas której jest obowiązkowe wniesienie opłaty za ubezpieczenie ( koszt 15$/os.) , nie później niż 12 godzin przed rozpoczęciem podróży na Arubę.

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Izrael – najważniejsze informacje

Wszyscy obywatele Polski podróżujący do Izraela, są zwolnieni z obowiązku okazywania negatywnego testu COVID-19 oraz certyfikatu szczepień.

UWAGA: Wszyscy podróżni zobowiązani są do wypełnienia:

 • Elektrycznego Formularza Wjazdowego na stronie www.corona.health.gov w ciągu 48 godzin przed rozpoczęciem podróży do Izraela. Po wypełnieniu formularza, zostanie wygenerowany GREEN PASS, umożilwiający wjazd na teren Izraela. 
 • Ankiety online www.corona.health.gov.il w ciągu 24 godzin przed opuszczeniem Izraela. 

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Otwarcie granic Indie – najważniejsze informacje

Wszyscy podróżujący do Indii powyżej 5 roku życia (dotyczy także osób zaszczepionych i ozdrowieńców) są zobowiązani do przedstawienia negatywnego wyniku PCR-testu na COVID-19 wykonanego nie później niż 72 godzinny przez wylotem do Indii. Wszelkie zaświadczenia muszą być przedstawione w języku angielskim.

Lista placówek w których wykonasz test na obecność COVID-19 – kliknij tutaj

Z obowiązku wykonania testu zwolnieni są:

 • dzieci do 5 roku życia.

Na lotnisku, losowo wybrani podróżni mogą zostać poddani są testom PCR. Koszt wykonania testu ponoszą podróżujący. Osoby z pozytywnym wynikiem będą kierowane do specjalnych ośrodków.

Dodatkowo, wszyscy podróżujący przed rozpoczęciem podróży do Indii są zobowiązani do wypełnienia deklaracji zdrowia na stronie www.newdelhiairport.in

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami dotyczącymi podróżowania samolotem.


Indonezja - Bali

 • Podróżujacy na Bali są zobowiązani do okazania zaświadczenia o przyjęciu pełnego cyklu szczepenia COVID-19 (ostatnia dawka nie później niż 14 dni przed wylotem). wraz z kodem QR. 
 •  Unijny Certyfikat Szczepienia pobrany z Internetowego Konta Pacjenta, należy wgrać do indonezyjskiego portalu w celu weryfikacji, nie później niż 48 h przed wylotem.
 • Obowiązek wykonywnia testu PCR przed wylotem został zniesiony.

UWAGA: Osoby niezaszczepione oraz ozrowieńcy nie zostaną wpuszczeni na teren kraju. 

Kolejne kraje w trakcie przygotowania…


Wakacje samolotem – co robią biura podróży

Biura podróży aktywnie reagują na zmieniającą się dynamicznie sytuację – w przypadku zamknięcia granic danego kraju – imprezy turystyczne są odwoływane lub przekładane. Szczegółowe ustalenia w takich sytuacjach zależą zawsze od Organizatora  i są komunikowane zainteresowanym klientom niezwłocznie.

Szczegółowe informacje na temat aktualnej sytuacji opisujemy tutaj.

Data aktualizacja artykułu: 26.05.2022

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.