Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Majówka last minute: rekord wyjazdów już padł

Jedyne pytanie – o ile zwiększy się liczba wyjeżdżających? W biurach podróży wciąż mocny wzrost sprzedaży, a najwięcej turystów chce wypocząć w hotelach 5*.

Rezerwacji na tegoroczną majówkę na dwa tygodnie przed jej rozpoczęciem jest już więcej niż zrealizowanych wyjazdów na ten długi weekend w ubiegłym roku.

Mocna złotówka i złe prognozy pogody

Tylko w marcu i pierwszej połowie kwietnia i tak rekordowe rezerwacje wyjazdów majówkowych jeszcze przyspieszyły. W ciągu niecałego półtora miesiąca ich liczba zwiększyła się o ok. 50 proc.

Wpływ na te decyzje ma częściowo spadek inflacji i silna złotówka w stosunku do dolara i euro w marcu i pierwszej połowie kwietnia. Częściowo, bo z podobnym przyspieszeniem mieliśmy do czynienia w podobnym okresie ubiegłego roku, gdy inflacja oscylowała wokół 15 proc., a złotówka była znacznie słabsza niż obecnie. Niewykluczone, że za takimi zachowaniami stoją niekorzystne prognozy długoterminowe na majówkę – to bardzo ważny aspekt podejmowania decyzji o spędzeniu długiego weekendu za granicami kraju.

Wypoczynek jak jedzenie i picie

Ale chyba najważniejszym jest inny, społeczny trend, który Travelplanet.pl zbadał jeszcze w ubiegłym roku – wynika z niego, że wypoczynek przestał być dobrem luksusowym i powędrował na poziom podstawowych potrzeb. Z kolei chęć do kupowania wycieczek nie samodzielnie lecz przez biuro podróży wynika z faktu, że – zdaniem respondentów ubiegłorocznego badania – imprezy zorganizowane to bezpieczeństwo podróżowania w razie nieprzewidzianych zdarzeń. Wymownym tego przykładem były pożary na greckiej wyspie Rodos. Klientom biur podróży oferowano bezkosztowo przeniesienie do innych hoteli, zmianę kierunku, terminu imprezy lub zwrot pieniędzy. Turyści indywidualni musieli rozwiązać te problemy samodzielnie.

Majówka nie podrożała

Turystów kupujących wycieczki w biurach podróży cieszy fakt, że przeciętny koszt majówkowego wypoczynku jest na porównywalnym poziomie co w ub. roku – to nieco poniżej 3000 zł na osobę.

W stosunku do rezerwacji do końca marca obniżył się on nieznacznie, bo o ok. 50 zł. Nic w tym zaskakującego, bo zwykle w ostatnim okresie zwiększa się liczba rezerwacji w niższym standardzie wypoczynku. Wciąż jednak utrzymuje się przewaga rezerwacji hoteli 5* nad 4*. Obecnie tych pierwszych zarezerwowano prawie 42 proc. a tych drugich – 37 proc. Na początku marca proporcje wynosiły 44:34 proc.

Za ile do Turcji

Najtańsze obecnie oferty w serwisie Travelplanet.pl na majówkę to tygodniowy wypoczynek w 3* hotelu na Riwierze Tureckiej ze śniadaniami, z wylotem z Berlina, Lipska lub Drezna – to koszt ok. 1600 zł na osobę.

Ale tego typu wypoczynek jest mało popularny wśród polskich turystów. W najpopularniejszym standardzie – na tegoroczną majówkę to hotele 5* z przelotem i wyżywieniem all inclusive oferty biur podróży rozpoczynają się od niecałych 2000 zł na Riwierze Tureckiej z wylotem z niemieckich lotnisk lub od ok. 2600 zł jeśli chcemy podróżować z Polski.

Jeśli zadowoli nas standard hotelu 4* w Turcji to w wersji all inclusive ten koszt z wylotem z Niemiec będzie tylko nieznacznie niższy – o ok. 100-150 zł i większy, bo ok. 400 zł od osoby, jeśli wylatujemy z Polski.

Za ile do Grecji

Od 2600 zł za osobę zaczynają się oferty tygodniowego wypoczynku w hotelach 4* all inclusive z wylotem z Polski, a do wypoczynku w 5* trzeba dołożyć co najmniej 400 zł. Przy wylotach z Niemiec to odpowiednio 2000 zł i 2300 zł od osoby.

Obniżenie standardu wyżywienia w Grecji do HB (śniadania i obiadokolacje) obniża koszt majówki do ok. 2200 zł w wypadku hoteli 4*, ale jest mało opłacalne w wypadku hoteli 5* bo to raptem niecałe 200 zł mniej. Nie ma tu znaczenia, czy lecimy z Polski czy z Niemiec.

Za ile do Hiszpanii

Jeśli planujemy majówkę w Hiszpanii na tygodniowy pobyt w hotelu 4* z wyżywieniem HB musimy przygotować co najmniej 2400 zł od osoby. Za all inclusive w tym standardzie trzeba dopłacić ok. 300 zł od osoby, a za 5* AI trzeba zapłacić co najmniej 4500 zł od osoby. W wypadku wykupienia majówki w hotelu 5* z wyżywieniem HB można zaoszczędzić aż 1000 zł, jeśli zdecydujemy się na podróż z Niemiec. Jeśli zaplanujemy wylot z Polski, majówka na 5* w wersji HB będzie tańsza o ok. 500 zł od wariantu AI.

Polska nie jest konkurencyjna

Dla porównania, tygodniowa majówka w hotelach 5* w Polsce (dwa posiłki, dojazd własny) to co najmniej 2800 zł od osoby nad Bałtykiem i od 3000 zł w Zakopanem. Znacznie taniej jest w obiektach 4* – nad morzem to koszt od 1500 zł na osobę, w górach od 1800-1900 zł.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.