Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Co zobaczyć na wyspie Kos? Tych 5 miejsc nie możesz przegapić!

Wakacje na wyspie Kos to obietnica beztroskiego wypoczynku w pięknej, słonecznej scenerii wyspiarskiej Grecji. Pogoda na wyspie jest łagodna i sprzyja relaksowi – możemy liczyć na średnie dzienne temperatury powyżej 20 stopni od maja aż do października. Ale to nie wszystko: na Kosie znajdzie się sporo atrakcji dla miłośników aktywnych wczasów! Krystalicznie czystym wodom morza Egejskiego zawdzięczamy świetne warunki do nurkowania. Wielbicielom mocnych wrażeń polecamy zaś windsurfing i jazdę na nartach wodnych. Tym, którzy mają w sobie żyłkę odkrywcy, także nie zabraknie zajęć: na wyspie znajdziecie wiele dobrze zachowanych zabytków z czasów starożytności i średniowiecza.

Marzy Ci się wycieczka na Kos, ale nie wiesz, co zobaczyć podczas pobytu? Sprawdź nasze zestawienie – 5 atrakcji, których w żadnym razie nie możesz ominąć, będąc na wyspie!

Miasto Kos – stolica wyspy

Punktem obowiązkowym na trasie wycieczki jest turystyczne i kulturalne centrum wyspy Kos o tej samej nazwie. W ciągu parodniowych wakacji w Kos nie sposób zwiedzić jego wszystkich atrakcji – od antycznych ruin po malownicze porty. Po sycącym posiłku w uroczej, nadmorskiej tawernie wybierz się na spacer wśród pozostałości po starożytnych miejskich murach. W mieście do dziś działa amfiteatr, wybudowany w II wieku n.e., który współcześnie pełni rolę sceny muzycznej.

Kolejnym ważnym punktem w stolicy jest Drzewo Hipokratesa – według tradycji, w cieniu jego korony ojciec medycyny wykładał uczniom tajniki sztuki lekarskiej. Inne źródła podają, jakoby Hipokrates sam zasadził ten imponujący platan. Wiek drzewa szacuje się jednak na około 5 stuleci, a zatem – niestety – każda z tych opowieści zawiera tylko ziarno prawdy. Rzeczywiście, słynny medyk urodził się i nauczał na Kosie – działo się to jednak w V i IV wieku przed naszą erą!

Asklepiejon, czyli szkoła Hipokratesa?

Mówi się, że Hipokrates nauczał w Aklepiejonie, choć sama świątynia została wzniesiona już po śmierci uczonego. Bez wątpienia ten kompleks – poświęcony greckiemu bogu sztuki lekarskiej Asklepiosowi – był jedną z kolebek medycyny. To tutaj zjeżdżała się ludność całej Hellady, by poddawać się rozmaitym kuracjom. W leczeniu pomagać miały zarówno walory naturalne otoczenia: bujne lasy z dala od zgiełku miasta, a także ówcześnie praktykowane zabiegi medyczne, jak i starannie odprawiane, świątynne obrzędy. Sam Hipokrates uważał, że rolą lekarza jest wspomaganie naturalnego zdrowienia organizmu.

Ze względu na ukształtowanie terenu, Asklepiejon został rozplanowany na trzech wielkich tarasach, które połączono za pomocą szerokich schodów. Na najniższym z poziomów prawdopodobnie znajdowały się pomieszczenia dla chorych oraz szkoła lekarska, a do dziś zachowały się tutaj ruiny łaźni rzymskich. Wyższe poziomy służyły celom religijnym.

Ze stolicy wyspy na wycieczkę do Asklepiejonu dojedziesz na przykład rowerem – miasta dzieli dystans tylko kilku kilometrów. Niemal każdy hotel na wyspie posiada własną wypożyczalnię rowerów!

Górska wioska Zia

Niepowtarzalny klimat wyspiarskiej Grecji poczujesz wśród stoków gór Dikeos, w niewielkiej wiosce Zia. Dojedziesz tam wąską drogą, wijącą się wśród ogrodów pełnych drzew oliwnych i migdałowych. Widok na wyspę z górskich szczytów jest wart przebytej drogi – jako jeden z najpiękniejszych na całym Kosie. W szczególności zachwycą Cię tutejsze zachody słońca!

W wiosce aż roi się od straganów z oryginalnym rękodziełem, klimatycznych knajpek i niewielkich sklepików z lokalnymi wyrobami. Podczas wycieczki do Zia będziesz mieć więc okazję do zakupu najróżniejszych pamiątek. O jej uroku decydują jednak niebiesko-białe domki, których zdjęcia znajdziesz na pocztówkach z Grecji. Jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc jest niepozorny kościółek Agios Georgios, do którego dostaniesz się po krótkiej wspinaczce bielonymi stopniami. Jego wnętrze zadziwi Cię bogactwem zdobień, kunsztownych fresków i żyrandoli.

Rajskie plaże i… gorące źródła!

Wybrzeże wyspy to wymarzone miejsce do wypoczynku. Przezroczysta woda, drobny, jasny piasek, bujna roślinność porastająca strome, malownicze klify – czego chcieć więcej? Na Kosie znajdziesz zarówno licznie uczęszczane plaże z rozbudowaną turystyczną infrastrukturą, jak i opustoszałe, niemal dzikie miejsca, w których poczujesz się jak na bezludnej wyspie!

Jedną z najciekawszych plaż są Termy Embros. W tym miejscu gorąca woda wydobywająca się ze szczeliny skalnej wpada do basenu uformowanego z kamienia. Wody termalne osiągają temperaturę nawet 49 stopni i zawierają mnóstwo leczniczych pierwiastków – między innymi wapń, magnez czy sód. Z dobrodziejstw gorącego źródła można skorzystać bezpłatnie.

Inna plaża obmywana przez turkusowe fale – Tigaki – jest doskonałym miejscem do opalania i uprawiania snorkelingu. Szeroki i długi na 10 kilometrów piaszczysty brzeg to nie wszystko – w niewielkim oddaleniu od Tigaki znajdziesz słone bagna Alikes. Dawnej znajdowało się tu jezioro, które wykorzystywano do odparowywania soli morskiej. Dziś bagna są domem dla wielu gatunków egzotycznych ptaków oraz żółwi. By je spotkać, warto wybrać się tutaj na spacer!

Plaka Forest, czyli baśniowy las

Jedno z mniej uczęszczanych, a jednocześnie najniezwyklejszych miejsc na wyspie – wspaniały pawi las! Wśród naturalnej roślinności, na rozległym obszarze żyją tu w symbiozie dzikie koty, pawie i żółwie. Jeśli będziesz mieć szczęście, trafisz na ptaki wykonujące taniec godowy – po powrocie koniecznie pochwal się wszystkim znakomitymi zdjęciami! Pawie zostały sprowadzone na wyspę przez Aleksandra Macedońskiego, a zatem zamieszkują Kos już od ponad 2300 lat! Ten las to idealne miejsce na rodzinny spacer, podczas którego odpoczniecie od intensywnego greckiego słońca i zgiełku bardziej turystycznych miejsc. A stąd jest już całkiem blisko do Kefalos i kolejnych cudownych plaż!

Choć trudno w to uwierzyć, na niewielkiej wyspie Kos czeka na Ciebie jeszcze ogrom innych atrakcji. Chcesz się o tym przekonać? Sprawdź naszą ofertę i zaplanuj swoje greckie wakacje!

Tag:

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.