Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Ciekawostki o Kubie - zaskakujące fakty!

Kuba jest znana z pięknych klasycznych samochodów, światowej sławy rewolucjonistów i aromatycznych cygar, jednak ta karaibska wyspa kryje w sobie wiele innych zaskakujących tajemnic. Kuba to fascynujący kraj, który zawładnął wyobraźnią zarówno podróżników, jak i historyków. Poznaj przygotowane przez nas zaskakujące fakty i ciekawostki o Kubie – jednej z najczęściej odwiedzanych wysp na Karaibach, Kuba jest nadal stosunkowo nieznana dla wielu osób.

Kiedy najlepiej odwiedzić Kubę?

Kiedy najlepiej odwiedzić Kubę?

Niezależnie od tego, czy planujemy w najbliższym czasie podróż na Kubę, a może po prostu jesteśmy ciekawi tej tętniącej życiem i fascynującej wyspy, zapraszamy do przeczytania naszego artykułu o jednych z najbardziej interesujących faktów na temat tego karaibskiego klejnotu.

Najlepszy czas na wizytę na Kubie to pora sucha (od listopada do kwietnia)

W tym czasie pogoda jest wyjątkowo przyjemna i łagodna, z niższą wilgotnością i mniejszą ilością opadów niż w porze deszczowej. Sprawia to, że jest to idealny czas na zwiedzanie atrakcji na świeżym powietrzu, w tym wspaniałych plaż, parków narodowych i zabytków.

Jest to jednak również szczyt sezonu turystycznego na Kubie, więc ceny zakwaterowania i atrakcji mogą być wyższe niż w pozostałych miesiącach.

Zaplanuj wakacje marzeń

na Kubie


Sprawdź oferty

Na Kubie nie znajdziemy pomników Fidela Castro

Polityka Kuby

Polityka Kuby

Jednym z interesujących faktów na temat Kuby jest to, że w kraju tym nie znajdziemy pomników Fidela Castro. Przestrzenie publiczne, szkoły i budynki rządowe również nie noszą jego imienia. Dlaczego? Pomimo bycia ważną postacią w kubańskiej historii i polityce, były przywódca nie jest upamiętniony jak inni rewolucyjni przywódcy, tacy jak Che Guevara. Wynika to z faktu, że Fidel Castro wyraźnie poprosił, aby nie budować pomników, popiersi, posągów ani innych podobnych form hołdu jego pamięci.

Plaza de la Revolucion to najbardziej znany plac w kraju

Plaza de la Revolucion - Kuba

Plaza de la Revolucion - Kuba

Plaza de la Revolucion jest kultowym miejscem w historii Kuby, głównie ze względu na jego związek z rewolucyjną przeszłością kraju. Plac służył niegdyś jako miejsce niezliczonych wieców politycznych i przemówień, w tym tych wygłoszonych przez Fidela Castro, Che Guevarę i inne znane osobistości podczas rewolucji kubańskiej. Położony w samym sercu Hawany, jest domem dla pomnika José Martí, kubańskiego bohatera narodowego. Miejsce to otoczone jest również przez najważniejsze budynki rządkowe, takie jak Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Biblioteka Narodowa.

Plaza de la Revolucion jest jednym z najbardziej widocznych symboli kubańskiej rewolucji. Zobaczysz go wszędzie, od plakatów politycznych po billboardy na lotnisku w Hawanie. Serdecznie polecamy spacer po tym historycznym placu - Plaza de la Revolución to obowiązkowa atrakcja dla osób zainteresowanych kubańską polityką.

Napiwki na Kubie są normą

Choć nie jest to obowiązkowe, napiwki na Kubie są oczekiwane. Dotyczy to zarówno hoteli, jak i restauracji, barów czy taksówek. Kwota napiwku może się różnić w zależności od jakości usług i lokalu, ale dobrą praktyką jest pozostawienie około 10% całkowitego rachunku. Wielu Kubańczyków polega na napiwkach jako znaczącym źródle dochodu, więc - dając napiwki - podróżni mogą przy okazji pomóc wspierać lokalnych pracowników i ich rodziny.

Kuba jest domem dla jednych z najlepszych plaż na świecie

Plaże na Kubie

Plaże na Kubie

Z ponad 3735 km linii brzegowej, kraj ten szczyci się jednymi z najpiękniejszych i najbardziej dziewiczych plaż na świecie - w tym słynna Varadero, Playa Paraiso, Cayo Coco czy Guardalavaca. Turkusowe wody i białe piaszczyste plaże na Kubie są idealne do pływania, nurkowania z rurką (snorkelingu) i opalania się, a otaczająca sceneria to prawdziwy raj dla każdego miłośnika przyrody. Wiele z tych plaż jest również stosunkowo nietkniętych przez turystykę, zapewniając podróżnym spokojne i autentyczne wrażenia.

Kuba ma dziewięć miejsc wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO

Trinidad - Kuba

Trinidad - Kuba

Czy wiedzieliście, że UNESCO wyznaczyło aż dziewięć miejsc na Kubie o wyjątkowym znaczeniu kulturowym lub przyrodniczym? W zestawieniu znajdziemy między innymi Starą Hawanę, Dolinę Viñales oraz Trinidad i Dolinę de los Ingenios. Miejsca te prezentują architektoniczne, historyczne i naturalne dziedzictwo kraju, stanowiąc tym samym okno na przeszłość i teraźniejszość Kuby. Niezależnie od tego, czy jesteś zainteresowany odkrywaniem brukowanych uliczek Starej Hawany, wędrówkami po bujnych zielonych dolinach, a może podziwianiem architektury z epoki kolonialnej, miejsca UNESCO na mapie Kuby oferują podróżnym prawdziwe bogactwo wrażeń.

Kubańczycy palą kukły na powitanie Nowego Roku

W Nowy Rok Kubańczycy wylewają wiadra wody i palą kukły, aby rozproszyć nieszczęścia nagromadzone w ciągu ostatniego roku. Kubańczycy w tym czasie chodzą również z… walizką, aby "przynieść podróż" w nowym roku. To tylko kilka kubańskich tradycji, które kształtują tę niezwykłą kulturę, będącą mieszanką kultury hiszpańskiej, afrykańskiej i rdzennej.

Domino to typowa kubańska narodowa rozrywka

Domino - popularna gra na Kubie

Domino - popularna gra na Kubie

Domino jest popularną grą w wielu krajach, ale na Kubie zajmuje szczególne miejsce w sercach wszystkich mieszkańców. W domino grają ludzie w każdym wieku – zarówno na kubańskich ulicach, w parkach czy kawiarniach. Domino na Kubie to gra i aktywność społeczna, która łączy ludzi. To także sposób dla przyjaciół i rodziny na budowanie więzi, dzielenie się historiami i nawiązywanie kontaktów. Wielu Kubańczyków traktuje domino niezwykle poważnie, a krajowe turnieje odbywają się co roku.

Woda z kranu na Kubie nie jest bezpieczna

Warto mieć na uwadze, że woda z kranu na Kubie jest zanieczyszczona bakteriami i innymi szkodliwymi mikroorganizmami w niektórych obszarach. Może to powodować u podróżnych różne problemy zdrowotne, najczęściej rozstrój żołądka i bóle brzucha. Unikaj picia wody z kranu na Kubie i spożywaj tylko wodę, która została uzdatniona lub przegotowana. Na szczęście wiele restauracji i hoteli na Kubie oferuje gościom wodę butelkowaną, jednak na wszelki wypadek zawsze zalecamy zabranie na Kubę butelki filtrującej wodę.

Kuba jest domem wielu popularnych koktajli

Kubańskie koktajle

Kubańskie koktajle

Niektóre z najbardziej znanych koktajli pochodzących z Kuby to Mojito, Daiquiri i Cuba Libre. Mojito, orzeźwiająca mieszanka rumu, soku z limonki, cukru, wody sodowej i mięty, była podobno ulubionym drinkiem pisarza Ernesta Hemingwaya podczas jego pobytu na Kubie. Daiquiri, przygotowywane z rumu, soku z limonki i cukru, to kolejny klasyczny kubański koktajl, który w ostatnich latach zyskał niezwykłą popularność na całym świecie. Cuba Libre, prosta mieszanka rumu, coli i limonki, została stworzona w Hawanie na początku XX wieku. Wiadomo jednak, że drinki te najlepiej smakują… właśnie na Kubie!

Kubański rum i cygara są najlepsze na świecie

Kubańskie cygara

Kubańskie cygara

Kuba ma długą i dumną tradycję produkcji wysokiej jakości rumu i cygar. Nic dziwnego, bowiem technika ta doskonalona była przez całe wieki. Kubański rum wytwarzany jest z soku z trzciny cukrowej, fermentowany i destylowany w celu uzyskania gładkiego i aromatycznego trunku, którym delektuje się cały świat. Kubańskie cygara produkowane są natomiast z tytoniu uprawianego na żyznych glebach regionu Vuelta Abajo. Znane są ze swojego bogatego smaku i złożonego aromatu.

Nie dziwi więc fakt, że wielu miłośników cygar uważa kubańskie cygara za najlepsze na świecie - właśnie dzięki doskonałym warunkom uprawy i wykwalifikowanym rzemieślnikom.

Kuba to wspaniały i barwny kraj pełen niezwykłych tajemnic, ciekawostek i zaskakujących faktów. Najlepiej jednak poznawać je na miejscu, gdzie historia przesiąka przez mury, a na ulicach gra muzyka. Wybierz się w niezwykłą podróż śladami rewolucji i rób zdjęcia na tle kolorowych, historycznych samochodów. Przygoda czeka!

Podsumowanie

 • Najlepszy czas na wizytę na Kubie to pora sucha (od listopada do kwietnia): pogoda jest łagodna, mniej opadów, ale jest to szczyt sezonu turystycznego.
 • Brak pomników Fidela Castro: mimo bycia ważnym w historii Kuby, Castro nie jest upamiętniony jak inni przywódcy.
 • Plaza de la Revolucion - kultowe miejsce w historii Kuby: miejsce wieców, przemówień i pomnik José Martí.
 • Napiwki na Kubie są normą: zalecane pozostawienie około 10% całkowitego rachunku.
 • Kuba posiada jedne z najlepszych plaż na świecie: w tym Varadero, Playa Paraiso i Cayo Coco.
 • Dziewięć miejsc na Kubie wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO: w tym Stara Hawana i Dolina Viñales.
 • Tradycje Nowego Roku: palenie kukieł, wylewanie wody i chodzenie z walizką w celu "przyniesienia podróży".
 • Domino to narodowa rozrywka na Kubie: popularna gra i aktywność społeczna.
 • Bezpieczeństwo wody: woda z kranu może być zanieczyszczona - zalecane picie wody butelkowanej lub uzdatnionej.
 • Kubańskie koktajle: najbardziej znane to Mojito, Daiquiri i Cuba Libre.
 • Kubański rum i cygara uważane są za najlepsze na świecie: produkowane z tradycją i doskonałością.

06.09.2023 Arnika Persona

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.