Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Atrakcje w Madrycie  - TOP 10 miejsc do zobaczenia

Jeśli spróbować by opisać Madryt kilkoma słowami, z pewnością wśród nich znalazłyby się takie jak: flamenco, corrida, Real Madryt czy słynna bułka z kalmarami. Stolica Hiszpanii to miasto wielobarwne, tętniące życiem i zaskakująco piękne.

Hiszpańska architektura zachwyca

Hiszpańska architektura zachwyca

Mało kto wie, że Madryt to drugie najbardziej zielone miasto na świecie. Jeśli chcesz poznać je bliżej – sprawdź listę 10-ciu najciekawszych miejsc, wartych zobaczenia w Madrycie!

Muzeum Prado

Muzeum Prado

Muzeum Prado

To jedno z najważniejszych muzeów sztuki na świecie, mieszczące się w okazałym kompleksie klasycystycznych budynków, w samym centrum Madrytu. I jest to wręcz „obowiązkowy punkt” na mapie zwiedzania miasta. Znajdują się tu arcydzieła największych artystów, w tym liczne obrazy (blisko 7,6 tysiąca sztuk), rzeźby (ok. 1 tysiąca), kolekcje rysunków, grafik, monet, a nawet eksponatów sztuki sakralnej. Można podziwiać tu twórczość tak wielkich nazwisk jak Goya, Velasquez, Rubens, Bosh, Tycjan czy El Greco.

 • Warto zarezerwować bilety z wyprzedzeniem przez internet, aby uniknąć kolejek. Za standardową wejściówkę do Muzeum Prado zapłacimy 14 euro, ulgowy bilet to koszt 3,5 euro. Studenci i dzieci do 5 lat wchodzą bezpłatnie. Za darmo i niezależnie od wieku można zwiedzać zbiory także w czasie dwóch ostatnich godzin otwarcia obiektu. Museo del Prado czynne jest od poniedziałku do soboty w godzinach 10:00-20:00 i o godzinę krócej (do 19:00) w niedzielę i święta.
 • Zwiedzając Muzeum Prado warto odwiedzić też najstarszy miejski bulwar Paseo del Prado.

Wakacje w Madrycie

Beztroskie wakacje czekają

Sprawdź oferty

Lato 2024 - Madryt

Zaplanuj idealne wakacje

Sprawdź oferty

Pałac Królewski i Ogrody Sabatini

Nowoczesność łączy się z dawną historią

Nowoczesność łączy się z dawną historią

Okazały kompleks pałacowy, wzniesiony w XVII wieku na miejscu dawnego muzułmańskiego zamku, na polecenie króla Filipa V z dynastii Burbonów. Zarówno wnętrza Palacio Real jak i jego otoczenie – w tym okazałe ogrody, rozciągające się na hektarach ziemi, przyprawiają o zawrót głowy. Wszechobecny przepych, bogate zdobienie i luksus, o jakim mogli śnić tylko najmożniejsi ówczesnego świata. Podobne wrażenie robią Ogrody Sabatini (a właściwie lasy!) – te rozległe tereny były niegdyś miejscem relaksu dla królewskich rodzin i ich gości, a także miejscem, gdzie… polowano na dziką zwierzynę, m.in. na niedźwiedzie.

 • Odwiedzając Pałac warto zwiedzić też tutejszą zbrojownię, gdzie zgromadzono fascynujące eksponaty, w tym oryginalne zbroje rycerskie oraz armaty.
 • Planując zwiedzanie Pałacu warto pamiętać o tym, że zwykle czekają nas tutaj spore kolejki. Dlatego podczas wakacji w Madrycie warto uwzględnić dodatkowy czas podczas zwiedzania lub kupić bilet przez internet – jest szansa, że unikniemy tłumów przy wejściu.
 • Bilety do Pałacu Królewskiego w Madrycie - w sezonie od kwietnia do września, kosztują od 13 euro za bilet normalny i 7 euro za ulgowy. Poza sezonem są tańsze o 1 euro.
 • Godziny otwarcia Pałacu Królewskiego w Madrycie to 10:00-20:00 w sezonie, a poza sezonem 10:00 - 18:00.
 • Warto odwiedzić oficjalną stronę Palacio Real, bo bywają dni, w których wstęp jest darmowy – np. 18 maja i 12 października.

Plaza del Sole

Okazałe place i zielone parki Madrytu

Okazałe place i zielone parki Madrytu

To jeden z najpiękniejszych placów w Madrycie. Znajduje się tu słynny pomnik niedźwiedzia, opartego o drzewo poziomkowe, który jest symbolem miasta, a jednocześnie znajduje się w jego herbie. Zarówno sam monument, jak i plac, są tłumnie oblegane przez turystów, niemal o każdej porze dnia i nocy. Na Plaza del Sole znajduje się także tzw. kilometr „zero”, od którego mierzy się odległość do pozostałych hiszpańskich miast. Plac otaczają liczne bary, restauracje i sklepy z pamiątkami.

 • Tu także mieści się punkt informacji turystycznej, gdzie otrzymamy wszelkie niezbędne informacje na temat atrakcji w mieście oraz aktualnych wydarzeń.

Plaza de Oriente

Madryt to fantastyczna architektura

Madryt to fantastyczna architektura

Położony obok Pałacu i Teatru Królewskiego, stanowi jeden z najciekawszych architektonicznie placów w Madrycie. Znajduje się tu słynny pomnik konny Filipa VI, który góruje dostojnie nad odwiedzającymi go turystami. Plac otoczony jest dwudziestoma okazałymi rzeźbami hiszpańskich władców, co ma odzwierciedlać dawną potęgę i być świadectwem bogatej historii Hiszpanii. Wstęp na plac jest bezpłatny i całodobowy.

Gran Via – hiszpański Broadway

Stolica Hiszpanii - Madryt

Stolica Hiszpanii - Madryt

Ta ulica to prawdziwa wizytówka miasta, świadcząca o jego dawnym (i obecnym!) przepychu. Wznoszące się tu przepiękne zabytkowe budynki to obraz kunsztu dawnych architektów, a dziś gratka dla miłośników historii. Podczas uroczystego rozpoczęcia budowy tej słynnej, miejskiej arterii pojawił się nawet sam król Hiszpanii Alfons XIII, co nie zdarzyło się nigdy wcześniej w historii. To pokazuje, jak duże miała ona wówczas znaczenie.

Dziś znajdują się tu liczne kina i teatry (stąd porównanie do Brodway’u), luksusowe sklepy i restauracje, bo madrycka Gran Via podobno nigdy nie zasypia. Można tu także spotkać hiszpańskich polityków, gwiazdy flamenco, znanych artystów lub… piłkarzy Real Madryt.

 • Przy Gran Via znajduje się także luksusowy pięciogwiazdkowy hotel Four Seasons, gdzie niegdyś gościli m.in. Frank Sinatra, Ernest Hemingway czy Pablo Picasso. Ceny za 1 dobę w tym hotelu zaczynają się od kwoty 1,5 tysiąca euro za noc! Doba w najdroższym, 200-metrowym apartamencie kosztuje 20 tysięcy euro.
 • Nie jest to jedyna opcja noclegu, bowiem hotele w Madrycie oferują warunki, dostępne niemal na każdą kieszeń.

Stadion Real Madryt

Stadion Real Madryt

Stadion Real Madryt

Obiekt sportowy Santiago Bernabéu, na którym trenuje jedna z najsłynniejszych drużyn piłkarskich świata – Real Madryt oraz hiszpańska reprezentacja narodowa, to z pewnością jedna z głównych atrakcji Madrytu. Oprócz boiska i trybun, mieszczących ponad 80 tysięcy kibiców, znajduje się tu także taras widokowy oraz interaktywne muzeum gwiazd futbolu.

 • Odwiedzając muzeum Realu Madryt zobaczymy tu historyczne koszulki piłkarskich gwiazd, buty, piłki, puchary, a także wejdziemy do szatni i przejdziemy tunelem dla zawodników, prowadzącym na murawę.
 • Bilety warto kupić przez internet, bo są tańsze i kosztują 25 euro. W kasie zapłacimy za nie 28 euro. Dzieci do 14 lat zapłacą 19 euro, a w kasie 22.
 • Godziny otwarcia warto sprawdzić na stronie obiektu, bo są one uzależnione od rozgrywanych na stadionie

Targ Mercado de San Miquel

Hiszpania była niegdyś światową potęgą

Hiszpania była niegdyś światową potęgą

To miejsce w samym centrum Madrytu, gdzie można poznać (dosłownie!) wszystkie smaki Hiszpanii. Na tym miejskim targu dostaniemy nie tylko owoce i warzywa, ale też świeże owoce morza, ukochane przez Hiszpanów mięso i wędliny – w tym słynne szynki jak jamon serrano, sery czy znane na całym świecie oliwki. Warto tu przyjść i usiąść z lokalnymi mieszkańcami w tutejszych knajpkach , by spróbować wybornych tapas, wina lub popularnej bułki ze smażonymi kalmarami. Wstęp na targ jest bezpłatny. Godziny otwarcia Mercado de San Miquel to 10:00-00:00, w soboty do 1:00 w nocy.

Pokaz Flamenco

Hiszpania to ojczyzna flamenco

Hiszpania to ojczyzna flamenco

Hiszpania nie istniałaby bez flamenco. Ten ognisty, emocjonujący taniec, o którym z pewnością można by napisać osobny artykuł, to kwintesencja tutejszej kultury i odzwierciedlenie nieposkromionej hiszpańskiej duszy. Flamenco to nie tylko taniec, ale także towarzysząca mu muzyka i śpiew, wywodzące się od andaluzyjskich Cyganów.

 • W Madrycie jest wiele miejsc, gdzie można obejrzeć pokaz flamenco – tzw. tablaos de flamenco, bądźmy jednak czujni. Im tańszy spektakl – tym gorsze wykonanie. Jeśli chcemy zobaczyć prawdziwych artystów, którzy jak mówią Hiszpanie - tańczą tak, że aż „drzazgi lecą spod butów”, wywołując też często szloch i wzruszenie widzów, warto zapłacić więcej. Wstęp kosztuje już od 30-50 euro.
 • Jednym z najsłynniejszych pokazów flamenco jest uwzględniony przez New York Time’sa na „Liście 100 rzeczy, które trzeba zobaczyć w życiu” jest Flamenco w Corral de la Morería. Na widowni można spotkać tu także celebrytów i znane osobistości z całego świata.

Muzeum Szynki

Słynne hiszpańskie wędliny

Słynne hiszpańskie wędliny

Hiszpanie kochają mięso i wędliny jak mało kto. Wegetariańskie restauracje są tu bardzo nieliczne, za to na każdym kroku w witrynach sklepów i restauracji wiszą dorodne zwierzęce udźce, z których odkraja się aromatyczne plastry dojrzewającej szynki, jakimi zajadają się zarówno mieszkańcy Madrytu, jak i turyści z całego świata. W Madrycie znajduje się także muzeum szynki Museo del Jamón. To jednak nazwa umowna, bo zamiast eksponatów, znajdują się tu przeróżne rodzaje wędlin i serów oraz lokalne alkohole – oczywiście wszystko możemy zamówić i spróbować.

 • Hiszpanie uwielbiają stołować się na mieście, a miejsca takie jak Museo del Jamon to idealny „przystanek” na to, aby coś przekąsić i napić się ulubionego trunku. Ceny są bardzo przystępne – już za ok. 2,5 euro otrzymamy talerz pełen aromatycznej szynki, w podobnej cenie kufel piwa lub kieliszek wina.

Egipska Świątynia… w Madrycie

Świątynia Debod w Madrycie

Świątynia Debod w Madrycie

Świątynia Debod to niezwykła atrakcja i najstarszy obiekt sakralny w Madrycie. Pochodzi on bowiem z II wieku p.n.e.! Ciekawostką jest fakt, że w Hiszpanii znajduje się dopiero od 1968 roku. A zatem jak to możliwe, skoro świątynia ma tysiące lat? Otóż podczas budowy Tamy Asuańskiej w Egipcie, istniało ryzyko zalania wielu znamienitych zabytków cywilizacji. W pomoc egipskim władzom włączyła się wówczas m.in. Hiszpania.

W zamian za to, Egipt podarował Hiszpanom …świątynię. I choć transport kamiennej konstrukcji oraz jej wzniesienie na Półwyspie Iberyjskim był nie lada przedsięwzięciem, dziś Templo de Debod to jedna z najsłynniejszych atrakcji Madrytu.

 • Wstęp do egipskiej świątyni w Madrycie jest bezpłatny. Można ją zwiedzać od wtorku do niedzieli. Godziny otwarcia warto sprawdzić na stronie obiektu, bo różnią się w zależności od sezonu.

Podsumowanie

 • Muzeum Prado: słynne na całym świecie i największe muzeum sztuki w Madrycie, gdzie znajdują się tysiące dzieł, w tym m.in. tak znamienitych artystów jak Goya, Velasquez czy Rubens.
 • Pałac Królewski i Ogrody Sabatini: wspaniały kompleks pałacowy, z wspaniałą architekturą, okazałymi ogrodami i królewską zbrojownią.
 • Plaza del Sol: centralny plac miejski, z pomnikiem niedźwiedzia pod poziomkowym drzewem, będącym symbolem Madrytu. Tu także znajduje się kilometr „zero”, od którego liczy się odległość do innych miast.
 • Plaza de Oriente: architektonicznie jeden z najciekawszych placów miasta, znajdujący się obok Pałacu Królewskiego, z charakterystycznym pomnikiem konnym Filipa VI.
 • Gran Via: inaczej „hiszpański Broadway”, popularna ulica z historycznymi budynkami, teatrami, kinami i luksusowymi sklepami.
 • Stadion Realu Madryt: Santiago Bernabéu z interaktywnym muzeum klubu i możliwością zwiedzania murawy boiska oraz szatni piłkarskich gwiazd.
 • Targ Mercado de San Miquel: miejsce pełne smakołyków z całego świata, gdzie można próbować też lokalnych wędlin i serów oraz świeżych owoców morza.
 • Pokaz Flamenco: Tradycyjny hiszpański taniec i muzyka, dostępne w wielu lokalnych tablaos de flamenco.
 • Muzeum Szynki: popularne miejsce, gdzie można degustować różne rodzaje hiszpańskich wędlin i napojów.
 • Świątynia Debod: egipska świątynia z II wieku p.n.e., dar od Egiptu dla Hiszpanii.

 

28.05.2024 Ula Sawicka

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.