Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Atrakcje w Lizbonie - miejsca, które musisz zobaczyć!

Lizbona, stolica słonecznej Portugalii, położona jest w miejscu, w którym ujście rzeki Tag spotyka się z Oceanem Atlantyckim. Zobacz przygotowane przez nas atrakcje w Lizbonie i zagwarantuj sobie udane wakacje! Przedstawiamy najlepsze miejsca, które musisz zobaczyć!

Wieża Belem - atrakcje Lizbony

Wieża Belem - atrakcje Lizbony

Urok lizbońskich uliczek co roku przyciąga tysiące turystów – i nie ma czemu się dziwić! Odkrywanie pieszo pagórkowatych, krętych alejek z historycznymi zabytkami jest jedną z najbardziej satysfakcjonujących rzeczy do zrobienia w Lizbonie i miejscem, w którym można spędzić wiele godzin. Przedstawiamy najlepsze atrakcje w Lizbonie! Wakacje marzeń – czas zacząć!

Wieża Belem

Wieża Belem to prawdopodobnie najbardziej charakterystyczny punkt Lizbony. Niekwestionowanie jest ona prawdziwym symbolem miasta, wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Stojąca na skraju rzeki Tag, jej manuelińska architektura, charakteryzująca się skomplikowanymi detalami i motywami morskimi, jest naprawdę urzekająca.

Zajmując strategiczną lokalizację, niegdyś Wieża Belem służyła jako struktura obronna. Polecamy jednak dowiedzieć się jeszcze więcej o jej burzliwej przeszłości, zwiedzając wnętrze wieży. Znajdziesz tam kilka poziomów do zwiedzania, w tym Salę Gubernatora, lochy i główny taras.

Dostęp do tego ostatniego prowadzi przez bardzo strome i spiralne schody, co dla niektórychmoże być wyzwaniem. Warto jednak chociaż spróbować, ponieważ na szczycie zostaniemy nagrodzenie wspaniałymi panoramicznymi widokami na rzekę.

Zamek Sao Jorge (St. George)

Zamek Sao Jorge - atrakcje Lizbony

Zamek Sao Jorge - atrakcje Lizbony

Jeden z najstarszych skarbów Lizbony, Zamek Świętego Jerzego, znajduje się na szczycie wzgórza w dzielnicy Alfama. Najpopularniejsza atrakcja miasta nawiązuje do okresu, gdy Lizbona znajdowała się pod panowaniem Maurów, ale miejsce to zostało ufortyfikowane wieki wcześniej, kiedy włądzę sprawowali tam Rzymianie i Wizygoci.

Dziś w królewskich kwaterach znajduje się muzeum z eksponatami archeologicznymi. Wspinaczka na mury obronne zamku jest obowiązkową atrakcją w Lizbonie, a będąc na miejscu, łatwo zrozumieć, dlaczego. Widoki z parapetów i murów obronnych po prostu zapierają dech w piersiach!

Tramwaj 28

Tramwaj 28 - atrakcje Lizbony

Tramwaj 28 - atrakcje Lizbony

Większość z kilkudziesięcioletnich tramwajów, które niegdyś były głównym środkiem transportu w Lizbonie, już dawno zniknęła, ale odwiedzający nadal mogą cieszyć się przejażdżką zabytkowym tramwajem na linii tramwajowej 28.

Historyczny "eléctrico" zabiera pasażerów przez najstarsze sektory miasta, mijając niektóre z najpopularniejszych zabytków i atrakcji Lizbony. Turyści często jeżdżą również tramwajem 28 do zamku São Jorge na wzgórzu, aby podziwiać panoramiczne widoki, ale linia jest również używana przez mieszkańców do codziennych dojazdów do pracy. Stara linia tramwajowa to świetny sposób na zorientowanie się w mieście!

Klasztor Jeronimos

Klasztor Jeronimos - atrakcje Lizbony

Klasztor Jeronimos - atrakcje Lizbony

Klasztor Jerónimos to wspaniałe arcydzieło architektury, zasłużenie wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wspaniałość klasztoru zachwyca wysokimi iglicami, ozdobnymi krużgankami i pięknie rzeźbionymi detalami. Pierwsze wrażenie zapiera dech w piersiach.

Po wejściu do środka można również zwiedzić rozległe nawy i kaplice ozdobione oszałamiającą sztuką religijną i wspaniałymi witrażami. Warto zauważyć, że w klasztorze znajdują się groby słynnych portugalskich postaci, w tym odkrywcy Vasco da Gamy.

Po zwiedzeniu klasztoru polecamy także zajrzeć do sąsiadującego z nim fascynującego Muzeum Morskiego.

Oceanarium w Lizbonie

Oceanarium - atrakcje Lizbony

Oceanarium - atrakcje Lizbony

Oceanarium to zdecydowanie jedna z najlepszych nowoczesnych atrakcji turystycznych w Lizbonie. Znajdujące się w Parque das Nações w północno-wschodniej Lizbonie Oceanarium w Lizbonie jest największym krytym akwarium w Europie.

Jest ono podzielone na cztery unikalne siedliska, z których każde reprezentuje inny ocean. Oprócz wszelkiego rodzaju życia morskiego, od rekinów i płaszczek po pingwiny i wydry, reprezentowana jest również flora i fauna z każdego ekosystemu. Spacerowanie obok akwarium z kolorowymi rybami i tropikalnymi ptakami przelatującymi nad głowami to wciągające doświadczenie, którego nie można przegapić!

Dzielnica Alfama

Dzielnica Alfama - atrakcje Lizbony

Dzielnica Alfama - atrakcje Lizbony

Najstarsza dzielnica w historycznej Lizbonie, Alfama usiana jest zabytkami architektury, a urok wijących się uliczek, klimatycznych restauracji i klubów grających Fado sprawiają, że Alfama jest miejscem, którego nie można przegapić!

Largo do Charariz de Dentro jest najlepszym miejscem, aby cieszyć się tradycyjną portugalską muzyką ludową. Plac jest tylko jednym z wielu tarasów widokowych rozsianych po okolicy. Aby podziwiać rozległy widok na Alfamę i rzekę Tag, odwiedzający udają się do oryginalnej mauretańskiej bramy Lizbony, Largo das Portas do Sol.

Winda Santa Justa

Winda Santa Justa - atrakcje Lizbony

Winda Santa Justa - atrakcje Lizbony

Położona w centrum miasta winda Santa Justa oferuje odwiedzającym wspaniałe widoki na piękną Lizbonę. Zbudowana w 1902 roku "winda" została zaprojektowana przez Raula Mésniera, który zainspirował się słynną wieżą w Paryżu.

Wieża z kutego żelaza unosi pasażerów na platformę, gdzie chodnik prowadzi do ruin klasztoru Carmo, gotyckiego kościoła, który został częściowo zniszczony podczas wielkiego trzęsienia ziemi w 1755 roku. Alternatywnie, odwiedzający mogą wspiąć się po schodach na szczyt konstrukcji windy, aby podziwiać widoki na całą dzielnicę Baixa.

Plac Rossio (Plac Pedro IV)

Plac Rossio - atrakcje Lizbony

Plac Rossio - atrakcje Lizbony

Plac Pedro IV to najsłynniejszy plac w całej Lizbonie. Położony w eleganckiej dzielnicy Pombaline w centrum Lizbony, Rossio był głównym miejscem spotkań miasta od średniowiecza.

Historycznie plac ten służył jako miejsce publicznych egzekucji. Dziś jest to miejsce, w którym przyjaciele spotykają się, aby napić się drinka w kawiarni lub barze przed pójściem do Teatru Narodowego znajdującego się po północnej stronie placu.

Katedra Sé

Katedra Se - atrakcje Lizbony

Katedra Se - atrakcje Lizbony

Sé de Lisboa, znana również jako Katedra Lizbońska, ma ogromne znaczenie jako najstarszy i najważniejszy kościół w mieście. Połączenie wielu styli architektonicznych zdecydowanie nadało jej unikalny charakter.

Katedra jest chroniona przez grube mury i dwie dzwonnice, które nadają jej wygląd średniowiecznej fortecy. Po wejściu do środka zwiedzający znajdą dekoracyjne wnętrze, w tym fontannę, w której ochrzczono świętego Antoniego z Padwy, a do tego XIV-wieczne sarkofagi i uderzającą XIV-wieczną gotycką kaplicę.

Jedną z jej dominujących cech jest wspaniałe, barwione różami szklane okno. Na uwagę zasługują również skomplikowane kaplice i imponujący ołtarz główny. Koniecznie zabierz ze sobą aparat, bo zdjęcia z tego miejsca są wprost niesamowite!

Pałac Narodowy Ajuda

Pałac Narodowy Ajuda - atrakcje Lizbony

Pałac Narodowy Ajuda - atrakcje Lizbony

Pałac Narodowy Ajuda jest jednym z najbardziej imponujących budynków w Lizbonie. Wielki cud architektury zbudowany w XIX wieku, służył jako oficjalna rezydencja rodziny królewskiej, prezentując bogate połączenie stylów neoklasycznego i barokowego. Odwiedzający mogą zwiedzać bogato zdobione pokoje z wykwintnymi gobelinami, misternymi meblami i wspaniałymi żyrandolami. W pałacu znajduje się również niezwykła kolekcja obrazów, rzeźb i sztuk dekoracyjnych.

Na zewnątrz otaczające ogrody zapewniają spokojną oazę z pięknie zagospodarowanymi terenami i malowniczymi punktami widokowymi, z których można podziwiać fasadę pałacu.

 

Spędź wakacje marzeń w słonecznej Portugalii, a najlepiej w urokliwej Lizbonie! Zobacz wszystkie wybrane przez nas najlepsze atrakcje i zagwarantuj sobie udany urlop. Wierzymy, że w Lizbonie nie ma miejsca na nudę! Zwiedzanie – czas start!

Podsumowanie

 • Wieża Belem:

  • Symbol Lizbony: Wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
  • Manuelińska architektura: Skomplikowane detale i motywy morskie.
  • Funkcja: Kiedyś struktura obronna, dziś oferuje zwiedzanie i panoramiczne widoki.
 • Zamek Sao Jorge (St. George):

  • Historyczny zamek: Na szczycie wzgórza w dzielnicy Alfama.
  • Muzeum archeologiczne: W królewskich kwaterach.
  • Widoki: Niesamowite panoramy z murów obronnych.
 • Tramwaj 28:

  • Historyczny środek transportu: Przejeżdża przez najstarsze sektory miasta.
  • Zabytkowy 'eléctrico': Idealny do zwiedzania i orientacji w mieście.
 • Klasztor Jeronimos:

  • UNESCO: Arcydzieło architektury.
  • Rzeźbione detale: Nawy, kaplice, i groby sławnych postaci, w tym Vasco da Gamy.
 • Oceanarium w Lizbonie:

  • Największe kryte akwarium w Europie: W Parque das Nações.
  • Cztery unikalne siedliska: Reprezentują różne oceany.
 • Dzielnica Alfama:

  • Najstarsza dzielnica: Zabytkowa architektura, Fado, klimatyczne restauracje i kluby.
  • Widokowe tarasy: Largo das Portas do Sol i inne.
 • Winda Santa Justa:

  • Winda z 1902 roku: Zaprojektowana przez Raula Mésniera.
  • Wspaniałe widoki: Z platformy i ruin klasztoru Carmo.
 • Plac Rossio (Plac Pedro IV):

  • Najsłynniejszy plac w Lizbonie: W dzielnicy Pombaline.
  • Historia: Dawne miejsce publicznych egzekucji.
 • Katedra Sé:

  • Najważniejszy kościół w Lizbonie: Połączenie wielu stylów architektonicznych.
  • Unikalne cechy: Wnętrze z fontanną, sarkofagami, i barwnym szklanym oknem.
 • Pałac Narodowy Ajuda:

  • Imponująca architektura XIX wieku: Niegdyś rezydencja rodziny królewskiej.
  • Bogato zdobione pokoje: Kolekcja obrazów, rzeźb i sztuki dekoracyjnej.

05.02.2024 Arnika Persona

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.