Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Atrakcje na wyspie Bali - co zobaczyć, kiedy lecieć

Bali to wyjątkowa, indonezyjska wyspa, która kojarzy się z dzikością, pięknem i mnóstwem atrakcji. Będąc tutaj ma się wrażenie zwiedzania dzikiego raju, pełnego niesamowitej natury i wspaniałych świątyń, zabytków oraz życzliwych mieszkańców. Bali ma swój charakterystyczny, nigdzie indziej nie spotykany klimat, który tworzą ludzie, ich tradycje i zwyczaje, magiczna przyroda oraz niezwykłe budynki. Zapierające dech w piersiach zachody słońca, urzekające pałace wodne, cudowne wodospady - to zaledwie początek czekających tu atrakcji.

Co warto zobaczyć będąc na Bali?

To, co się kojarzy z Bali to niewątpliwie magiczne świątynie oraz pałace wodne. Na wyspie można ich spotkać naprawdę wiele, podobnie jak i kapliczek. Niektóre są do siebie bardzo podobne, inne zaś na długo pozostają w pamięci. Świątynie, które warto zobaczyć to na pewno Pura Besakih, kompleks, który jest najważniejszym i zarazem największym na całej wyspie, Pura Tanah Lot, Pura Ulun Danu Bratan, czy też Pura Luhur Uluwatu.

Świątynia w Ubud

Świątynia w Ubud

Pura Besakih swoje początki datuje na VIII wiek. Kompleks ten jest ulokowany na wysokości około tysiąca metrów n.p.m. To aż 23 świątynie oraz mnóstwo sanktuariów. Warto dać sobie trochę czasu, by zobaczyć choćby część.Najistotniejszym miejscem w całym kompleksie jest niewątpliwie Pura Penataran Agun, na której dziedzińcu znajdują się ołtarz, które są poświęcone Trimurti, czyli trójcy hinduistycznej. 

Bali to także wspomniane wcześniej pałace wodne. Są niezwykłe i stanowią najbardziej zadbane miejsca na całej wyspie. Koniecznie trzeba zobaczyć te, które znajdują się w Ujung, a także pałac wodny Tirta Gangga. Ten ostatni czaruje pięknymi akwenami z rzeźbami zwierząt, ludzi i demonów. Wokół rosną lilie, panuje cisza i można zachwycać się promieniami słońca. Z pysków figur zwierząt wylewa się woda, która uważana jest za świętą. Pałac został wybudowany w 1948 roku przez ostatniego króla Karangasem.

Bali słynie również z tarasów ryżowych. To naprawdę wspaniały widok. Warto zobaczyć te, które znajdują się nieopodal wioski Tegallalang, są one bowiem często wybierane jako charakterystyczne dla wyspy. Równie wspaniałe tarasy ryżowe czekają blisko wioski Jatiluwih. To tutaj wciąż można spotkać przeróżne przesądy związane z uprawami, są tu też kapliczki, sielski widok krów oraz rolników, a także liczne strachy na wróble.

Tarasy ryżowe na Bali

Tarasy ryżowe na Bali
 

Jeśli ktoś myśli Bali, najczęściej zaraz potem pojawia się Ubud. Nic dziwnego, to miasto uważane jest za jedno z najpiękniejszych w całej Indonezji, a na pewno można tutaj zanurzyć się w kulturze kraju, skosztować balijskiej kuchni, czy pozwolić sobie na relaks. Na odwiedzających czeka tutaj także słynna Sacred Monkey Forest Sanctuary. To w tej części miasta mieszkają małpki, a świątynię otacza las tropikalny, którego obszar wynosi aż 12,5 hektara. W Ubud warto zobaczyć także Pałac Królewski, a wieczorem można tu podziwiać pokazy tradycyjnego tańca balijskiego, takiego jak Kecak czy Barong. W mieście tym nie sposób się nudzić.

Głównym kurortem Bali jest Kuta. To mekka dla miłośników surfingu, choć warto dodać, że jest to miejsce dość komercyjne. Jednocześnie jednak to właśnie tutaj czekają rozległe plaże z miękkim piaskiem i najpiękniejsze zachody słońca. Jeśli zaś ma się ochotę zobaczyć jak słońce wschodzi to ten zapierający dech w piersiach widok najlepiej obserwować ze szczytu wulkanu Batur. Warto wybrać się bardzo wczesnym rankiem na trekking i zarezerwować na to około dwóch godzin, by zdążyć na czas. Naprawdę warto. 

Sporty wodne na Bali

Sporty wodne na Bali

Równie niezapomnianym przeżyciem jest pływanie pod najbardziej magicznym i urzekającym wodospadem na wyspie, jakim jest Sekumpul. Dostanie się tutaj jest nieco utrudnione, bo dopiero od jakiegoś czasu turyści mają wstęp do tego miejsca, jednakże to jedno z atrakcji, których nie sposób pominąć będąc na wyspie. Znajduje się tu aż 7 wodospadów, z którego największy sięga aż do 80 metra wysokości. By dotrzeć na miejsce trzeba się przygotować na 2-kilometrowy spacer. 

Bali posiada także sporo atrakcji dla dzieci. Jednym z nich jest park wodny Waterbom. Można go odnaleźć w centrum Kuty. To park, w którym coś dla siebie odnajdą zarówno najmłodsi, jak i ci nieco starsi. Można tu spróbować surfingu, szaleć na zjeżdżalniach, skosztować lokalnej kuchni i zrelaksować się oddając się w ręce masażysty.

Pięknym doświadczeniem będzie także odbycie rytualnej kąpieli w kompleksie świątynnym Pura Tirta Empul. To tutaj bowiem znajduje się źródło, które według tradycji ma w sobie magię. Kąpiel w tym źródle ma ogromne znaczenie, co sprawia, że można tutaj spotkać naprawdę dużo osób, które pragną to zrobić. Dlatego warto uzbroić się w cierpliwość. 

Kiedy najlepiej lecieć na Bali?

Bali jest tak niezwykłą wyspą, że tak naprawdę warto tutaj przybyć o każdej porze roku. Niewątpliwie najwięcej osób przylatuje tu w porze suchej, czyli w miesiącach od maja aż do końca września. Nie trzeba się wtedy obawiać opadów, a woda w oceanie jest bardzo ciepła. Można wtedy zwiedzać wyspę, spacerować, uprawiać przeróżne sporty wodne oraz wspinać się na wulkany. 

Piękna plaża na Bali

Piękna plaża na Bali

Co ciekawe warto tutaj dodać, że w porze deszczowej także można przylecieć na Bali i mieć bardzo udane wczasy. Naprawdę gorąco jest tutaj w takich miesiącach jak październik, listopad, czy kwiecień i dodatkowo nie trzeba obawiać się częstych opadów, więc wciąż można się cieszyć wszystkim, co oferuje wyspa. Tak naprawdę kąpiele w oceanie, czy sporty wodne są tutaj dostępne cały rok. To o czym warto pamiętać to to, że w porze deszczowej lepiej zrezygnować z odwiedzenia wybrzeża południowego, bo w tej części wyspy opady w tym okresie są intensywniejsze, co może utrudnić wypoczynek.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.