Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Atrakcje Bułgarii – 5 wyjątkowych miejsc, które warto zobaczyć

Bułgaria to rewelacyjne miejsce na wypoczynek. Kraj ten przyciąga wakacyjnym klimatem – może poszczycić się przepięknymi, piaszczystymi plażami, wypełnionymi atrakcjami kurortami i okazałymi zabytkami. W Bułgarii zachowało się wiele wyjątkowych miejsc wpisanych na listę UNESCO. Co zatem warto zobaczyć? Poznaj szczególne atrakcje Bułgarii, które trzeba odwiedzić podczas pobytu. Zaczynajmy!

Nessebar – zabytkowa „perła Bułgarii”

Chcesz zobaczyć wyjątkowo malownicze miasto, wypełnione zabytkami? W takim razie Nessebar powinien pojawić się w Twoim planie zwiedzania. To jedno z najstarszych miast w Europie, które swoją popularność zawdzięcza historycznemu bogactwu jakie kryje się w zabytkach i ciekawemu położeniu. Stare miasto Nessebar leży na skalistej wyspie połączonej ze stałym lądem wąską groblą. To zdecydowanie wpływa na jego atrakcyjność – odwiedzający mogą liczyć na cudowne widoki, gdyż wyspę otacza turkusowe Morze Czarne.

Wycieczka po historycznych uliczkach w mieście zachwyci miłośników historii. Tu praktycznie na każdym kroku można zobaczyć zabytkowe cerkwie, ciekawą architekturę, czy kamienne domy. Starówka wypełniona jest różnorodnymi, historycznymi budowlami. Nessebar nazywany jest miastem „40 cerkwi”, choć w przeszłości było ich jeszcze więcej. Miasto jest tzw. rezerwatem architektonicznym i archeologicznym od 1956 r. i znajduje się na Światowej Liście Dziedzictwa UNESCO.

Z kolei nowe miasto Nessebar położone na lądzie to znany kurort, gdzie można odpocząć na piaszczystych plażach i skorzystać z bogatej oferty wypoczynkowej. Miasto usytuowane jest niedaleko Słonecznego Brzegu (odległość wynosi ok. 3 km).


 Wakacje w Bułgarii? Sprawdź oferty


Słoneczny Brzeg, czyli plażowe atrakcje Bułgarii

Po zwiedzaniu każdemu należy się błogi odpoczynek – na szczęście w Bułgarii znajdują się piękne plaże na których można w pełni się zrelaksować. Słoneczny Brzeg to najbardziej nasłoneczniony region w kraju, równocześnie zaliczamy do najpopularniejszych. W sezonie tętni życiem, oferując turystom różnorodne atrakcje. Znajdują się tu bary, restauracje, bogate oferty sportów wodnych i przede wszystkim długa, piaszczysta plaża o długości ok. 8 km. To właśnie ona jest wizytówką Bułgarii i destynacją wielu osób na wymarzone wakacje all inclusive w bardzo atrakcyjnej cenie. Warto dodać, że ceny takich wycieczek zaczynają się od ok. 800 zł za tydzień. Można także rozważyć Bułgarię poza sezonem - będzie ciepło i można liczyć na niższe ceny.

Nieco spokojniejsze są Złote Piaski, choć i tu turyści znajdą wiele atrakcji. Znajduje się tu przykładowo nowoczesny park wodny Aquapolis, a także rozbudowana baza hoteli o wysokim standardzie. W okolicy Złotych Piasków leży Warna – a tam kolejne atrakcje Bułgarii, które warte są zobaczenia. Do Bułgarii łatwo wyszukać ciekawe oferty last minute, które przyciągają atrakcyjnymi cenami.

BLOG_PHOTO_11574]


Zabytkowe atrakcje Bułgarii – Monastyr Rilski

Czas odwiedzić największy i najważniejszy klasztor w kraju, czyli Monastyr Rilski. To wyjątkowe miejsce dla wszystkich Bułgarów, a jego unikatowa wartość sprawia, że od 1983 roku figuruje on na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dla Bułgarów jest symbolem oporu przeciw tureckiemu zniewoleniu, a także symbolem odrodzenia narodowego. Monastyr idealnie wkomponowany jest w okoliczny krajobraz – znajduje się w kotlinie masywu Riła, na wysokości 1147 m n.p.m. Założony został przez pustelnika Iwana z Riły w 927 r., ale jego aktualny kształt wywodzi się z XIX w. W środku można zachwycić się niesamowitymi freskami, które przedstawiają 1200 scen biblijnych. Warto przyjrzeć się też charakterystycznym krużgankom, pomalowanym w czarno-białe pasy. Na terenie Monastyru znajdują się dwa muzea. Ten wspaniały obiekt jest częstym punktem wycieczek fakultatywnych.


Co warto zobaczyć w Bułgarii? Sozopol, czyli zabytki i wybrzeże

Sozopol oferuje naprawdę wiele – znajdują się tu świetne miejsca dla miłośników historii, osób marzących o odpoczynku, a także wszystkich tych, którzy pragną zaszaleć na imprezie. Miasto znajduje się ok. 60 km od popularnego Słonecznego Brzegu, zatem można łatwo dojechać wypożyczonym autem lub w ramach wycieczki fakultatywnej

Często nazywany kulturalną stolicą riwiery bułgarskiej, wypełniony jest historycznymi zakątkami. Stary Sozopol wciąż zachwyca zabytkami i pozwala przenieść się w przeszłość. Klimatyczne uliczki, tradycyjne domy i starówka usytuowana na skalistym półwyspie powinny znaleźć się w planie każdej wycieczki. Podczas spaceru można też zatrzymać się w jednej z lokalnych restauracji i spróbować specjałów Bułgarii. Warto odwiedzić też wyjątkową Cerkiew św. Bogurodzicy z XV wieku, a także Muzeum Archeologiczne. Nowy Sozopol oferuje turystom szeroką gamę rozrywki i dogodne hotele. Co istotne, na miejscu można wygrzewać się na słynnych w całej Bułgarii piaszczystych plażach i zażywać kąpieli w ciepłych wodach Morza Czarnego.


Park Narodowy Pirin - odpoczynek na łonie natury

Choć zabytkowych miejsc i miast jest w Bułgarii dużo więcej, warto też przedstawiać przyrodnicze atrakcje Bułgarii. Poznaj urzekający Park Narodowy Pirin i ukryte w nim bogactwo natury. Jeśli zależy Ci na aktywnym wypoczynku, ten region na pewno Ci się spodoba. Park ten od 1962 roku widnieje na Liście UNESCO. Wytyczono tu wiele szlaków turystycznych, gdzie można udać się na wędrówkę podziwiając przepiękne widoki. Zobaczysz tu przykładowo piramidy z piaskowca, które przybierają regularne kształty. Wkraczając na teren Parku otwiera się przed Tobą świat natury – to tereny porośnięte najcenniejszymi gatunkami flory, gdzie znajduje się wiele gatunków roślin i zwierząt. Na wycieczkę można udać się z miasteczek Bansko oraz Melnik. Warto choć na chwilę zostać w Melniku, który uznawany jest za najmniejsze miasto Bułgarii. Charakteryzuje się niesamowitym położeniem, gdyż otoczone jest przez skały piaskowca.


Bułgaria – atrakcje, które też warto mieć na liście

Wymieniliśmy TOP 5 atrakcji Bułgarii, jednak kraj ten na pewno nie raz Cię zaskoczy i znajdziesz tam więcej ciekawych miejsc. Jeśli lubisz świat starożytności, dopisz do listy Płowdiw – w tym mieście pierwsze osady pojawiły się aż 6000 lat temu! Miasto ma urokliwą starówkę, wciąż można tam też podziwiać zabytki takie jak m.in. zjawiskowy teatr rzymski. Będąc w Bułgarii warto również odwiedzić jej stolicę – zabytkową Sofię. Nie zabraknie miejsc wpisanych na listę UNESCO, jak na przykład Cerkiew Bojańska. Na miejscu znajduje się też wiele innych budowli i atrakcji, takie jak choćby Park Miejski, czy budynek Teatru Narodowego. Wśród atrakcji Bułgarii znajduje się także wyjątkowe, skalne miasto. Bełogradczik usytuowany na północnym zachodzie kraju i znany jest z występujących tam ciekawych formacji skalnych, które przybrały niecodzienne kształty. Na miejscu można też zobaczyć twierdzę, a także odwiedzić położoną w odległości 2km jaskinię Magura. Jeśli zależy Ci na pięknych krajobrazach, podczas zwiedzania Bułgarii odwiedź Przylądek Keliakra. To niesamowity rezerwat przyrody, gdzie znaleźć można także ruiny cerkwi, czy grobowców. Ten dwukilometrowy cypel określany jest jako perła północnej części Bułgarii.


Chcesz pojechać do Bułgarii? Najciekawsze propozycje wakacji w Bułgarii znajdziesz na Travelplanet.pl

Zapisz się na nasz newsletter - najlepsze okazje podeślemy Ci na Twoją skrzynkę mailową!

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.