Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Wyspy Zielonego Przylądka - gdzie leżą, co zobaczyć i kiedy jechać

Republika Zielonego Przylądka to 10 głównych wysp i kilka mniejszych ulokowanych na Atlantyku, pomiędzy Afryką Zachodnią, Ameryką Południową i Europą. Aż dziesięć z nich jest turystycznych, ma pochodzenie wulkaniczne i zachwyca różnorodnością. Można tutaj bez końca wpatrywać się w krystaliczną toń, odpoczywać na szerokich, miękkich plażach, cieszyć się wielością zapachów, smaków i barw. Każda z wysp jest inna, można więc dopasować jedną z nich pod własne oczekiwania jak spędzić wymarzone wakacje. 

Co zobaczyć na Wyspach Zielonego Przylądka?

Najczęściej odwiedzanymi wyspami w tej części świata są Sal i Boa Vista. Sal odkryto w 1460 roku, ale dopiero po roku 1860 została zamieszkana. To przepiękna wyspa, w której można wypoczywać w rajskich okolicznościach. Będąc tutaj na wczasach warto zajrzeć do miasta Santa Maria, w którym czeka rozwinięta baza hotelowa, gastronomiczna oraz przepiękne plaże. Sal jest nie dużą wyspą o pustynnym krajobrazie, na której można się poczuć trochę tak, jakby się było na innej planecie.

Wyspa Boa Vista

Wielu turystów na wymarzone wakacje wybiera wyspę Boa Vista. Nic w tym dziwnego, bo na odwiedzających czekają tutaj niesamowite plaże, a na niektórych z nich wielkie żółwie morskie. Dodatkowo wyspa ta jest idealna dla miłośników windsurfingu i słynie z ultramaratonów. Oprócz leniuchowania na plażach można tutaj zwiedzić dawną stolicę Boa Visty, która obecnie jest niewielką, aczkolwiek uroczą wioską. Pełno tu kolorowych domów i radosnego klimatu, a w restauracjach można zakosztować lokalnej kuchni.

Wyspa Brava

Niezwykle malowniczą i urokliwą wyspą jest także Brava. Można tutaj podziwiać górskie szczyty, przechadzać się na wspaniałych szlakach i relaksować się na plażach. Głównym miastem wyspy jest Vila Nova Sintra. Na południu, zachodzie i wschodzie dominują góry, a na północy doliny. 

Wyspa Fago

Sao Vicente

Sao Vicente

Jedną z najczęściej odwiedzanych wysp należących do Republiki Zielonego Przylądka jest niewątpliwie Fago. Nazwa ta oznacza ogień. To tutaj można podziwiać wulkan o tej samej nazwie, na którego wejście trzeba zarezerwować około 6 godzin. Jest on wciąż aktywny. Jego szczyt znajduje się na 2829 metrach. Co ciekawe część wulkanu znajduje się pod wodą i łącznie ma on aż 5000 metrów. Wyspa czaruje także ślicznymi plażami, a największym miastem jest tutaj Sao Filipe, w którym na uwagę zasługuje plac Alto San Pedro oraz jarmark z lokalnymi przysmakami i pamiątkami. Miasteczko to zachwyca czarnymi plażami i kraterami wulkanicznymi, które koniecznie trzeba zobaczyć.

Wyspa Sao Vicente

Niezwykłe wczasy czekają również na wyspie Sao Vicente. Słynie ona z tego, że to tutaj urodziła się królowa morny, czyli Cesaria Evora. Co roku można tu wspaniale się bawić na festiwalach, koncertach, czy karnawałach. Stolicą wyspy jest Mindello, pełna kolorów i niezwykłej architektury kolonialnej. Mnóstwo tutaj życia, rozrywek, można powiedzieć, że to miasto nie lubi spać. Najpiękniejsza plaża na wyspie zaś czeka pomiędzy Calhau oraz Baia das Gatas. Najwyższym szczytem natomiast jest Monte Verde, czyli Zielona Góra, z której można podziwiać niesamowity widok na okolicę.

Wyspa Santo Antao

Niezwykłą wyspą Republiki Zielonego Przylądka jest także Santo Antao. Pełna górskich szczytów jest ona wysunięta najbardziej na zachód spośród całego archipelagu. Będąc tutaj na wczasach warto przede wszystkim zobaczyć krater Cova, który ma 1500 metrów n.p.m. Jego średnica ma aż kilometr, a wewnątrz niego położona jest wioska, co robi niesamowite wrażenie. 

Wyspa Santiago

Serra Malagueta

Serra Malagueta

Największą z Wysp Zielonego Przylądka jest Santiago. Co ciekawe to właśnie tutaj mieszka aż połowa ludności całego kraju i znajduje się jego stolica Praia. Wyspa ta stanowi idealne miejsce na wypoczynek dla miłośników wędrówek np. w paśmie górskim Serra Malagueta, ale także osób, które pragną ciszy i spokoju na piaszczystych plażach. Warto odwiedzić zwłaszcza miasteczko Cidade Velha i pospacerować po zabytkowej starówce. 

Kiedy jechać na Wyspy Zielonego Przylądka?

Wakacje na Wyspach Zielonego Przylądka przyciągają turystów przez cały rok. Jednakże jeśli nie lubi się opadów to najlepiej omijać takie miesiące jak sierpień i wrzesień, kiedy to deszczu jest najwięcej. Najbardziej sprzyjającym okresem na wakacje na takich wyspach jak Fogo, Santo Antao, Sao Nicolau, Brava, czy Santiago jest listopad oraz grudzień. W tym czasie można dostrzec, że te wulkaniczne wyspy mogą być także zielone. Wiosną jest już tutaj bardziej brunatnie, dlatego późna jesień i zima to naprawdę dobry wybór na wczasy w tej części świata.

Jeśli zaś chodzi o Boa Vista, czy Sal to można tu tak naprawdę przyjechać o każdej porze. Na Sal słonecznie jest prawie przez cały rok, więc nie trzeba obawiać się tu złej pogody. W ogóle Wyspa Zielonego Przylądka to miejsca dla osób, które nie tylko kochają upał, ile właśnie przyjemne ciepło. Od lipca do października średnia temperatura powietrza wynosi na nich około 30 stopni Celsjusza, a w styczniu i lutym spada do 23 stopni. 

Wyspy Zielonego Przylądka znajdują się pod wpływem klimatu zwrotnikowego suchego. Są one w strefie Sahelu, a także pod wpływem wiatrów, które wieją z Sahary przynosząc piasek. Dodatkowo wyspy otacza zimny Prąd Atlantycki i są pod wpływem działania Wyżu Azorskiego. 

To niesamowite miejsce na oryginalne wakacje, które na długo pozostaną w pamięci. Każda wyspa urzeka czymś innym, jednocześnie posiadając przepiękne plaże i zapierające dech w piersiach krajobrazy. 

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.