Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Tunezja - co warto zobaczyć, atrakcje, plaże

Tunezja najczęściej bywa kojarzona z magicznymi plażami, wspaniałą pogodą i odpoczynkiem, jednakże kraj ten chowa w sobie znacznie więcej. Można tutaj zwiedzać, zachwycać się architekturą, spędzać czas aktywnie i odkrywać cuda przyrody. Na turystów czeka tutaj chociażby niekończąca się, gorąca Sahara, czy pozostałości po starożytnych kulturach. Poza tym liczne atrakcje w takich kurortach jak Sousse, Hammamet oraz Monastir. Tunezja to perełka, która potrafi rozpalić zmysły i zaskoczyć. Warto wybrać się na wakacje do Tunezji choć raz w życiu!

Co warto zobaczyć w Tunezji?

Tunezja ma w sobie wiele skarbów. Jednym z nich jest niewątpliwie amfiteatr, który znajduje się w El Jem. Nie bez powodu został on wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. El Jem stanowi największą budowlę rzymską w Północnej Afryce i trzecią, jeśli chodzi o jej monumentalność, na całym świecie. Publiczność mogła tutaj stanowić aż do nawet 30 tysięcy osób, a po dziś dzień można się tutaj wybrać na przeróżne kulturowe wydarzenia.

Amfiteatr w El Jem

Amfiteatr w El Jem

Niezwykłym zakątkiem są też ruiny słynnej Kartaginy, które można odnaleźć niedaleko Tunisu. Ruiny te zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i stanowią pozostałości po niezwykłym mieście z interesującą, pełną zwrotów akcji, historią. Będąc tutaj można poczuć i wręcz dostrzec oczami swojej wyobraźni jak ogromna była Kartagina i jak wiele się tutaj działo. Tunezja to także fascynujące górskie oazy. Zarówno Tamerza, jak i Chebika to oddzielone od reszty świata górskie pasma, które zachwycają rozciągającymi się z ich szczytów widokami oraz naturą, która je otacza. Można tutaj spacerować bez końca wśród palm, podziwiać wodospady, a także zanurzać się w jeziorach w kolorze nieba. To idealne miejsca na głęboki odpoczynek i wymarzone wczasy w naturze.

Równie ciekawe wakacje czekają w tunezyjskich miasteczkach. Jednym z nich urokliwe Sidi Bou Said. To dzielnica artystyczna pełna białych domów, w których można podziwiać charakterystyczne błękitne drzwi oraz okiennice. W miasteczku tym można na nowo rozbudzić w sobie pasję do sztuki i tworzenia, a także zanurzyć się we panującą tutaj atmosferę relaksu i piękna. Ciekawym zakątkiem w Sidi Bou Said jest niewątpliwie kawiarnia Cafe des Nattes, której początki sięgają aż XVI wieku. Warto tutaj przyjść choć na moment, skosztować kawy i poczuć historię tego miejsca.

Kolejnym niezwykłym miasteczkiem jest Tataouine, które słynie z tego, że właśnie tutaj kręcone były Gwiezdne Wojny. Można je odnaleźć na Saharze. Niedaleko też znajduje się Matmata, wioska, która magnetyzuje tym, że została wydrążona w wielkich skałach i nadal ludzie mieszkają tu w ten sposób. Widoki w tym zakątku świata zapadają głęboko w pamięć, niespotykane nigdzie indziej. Można tutaj na moment zapomnieć o wszystkich troskach i zrelaksować się spacerując oraz podziwiając to miejsce.

Wielbłądy w Tataouine

Wielbłądy w Tataouine

Tunezyjskie, rajskie plaże

Wiele osób kojarzy Tunezję właśnie z rajskimi plażami. Nic dziwnego, bowiem można tutaj odnaleźć bardzo wiele niezwykłych, nadmorskich zakątków, które idealnie nadają się na relaks wśród miękkich fal i słońca. Jedne z piękniejszych plaż czekają na odwiedzających w pobliżu Tabarki. To wspaniałe miejsca na wakacje last minute z dziećmi, bowiem brzegi są tu cudownie płytkie, a plaże czyste i rozległe. Ogrom miejsca, boska pogoda i piękno sprawiają, że można tutaj głęboko odpocząć i odżywić swoje zmysły.

Urocze plaże czekają na turystów także w okolicach miasta Monastir. Metropolia ta znajduje się w centralnej części wschodniego wybrzeża i kusi portem oraz przystanią. Krystalicznie czyste wody zapewniają nieustającą atrakcję, a plaże pozwalają na całodzienne leniuchowanie. Równie wspaniałe wrażenia dadzą wakacje w Hammamet. Kurort ten ulokowany jest między Sousse, a Tunisem. Co ciekawe jest tu tak gorąco przez cały czas, że plażować można tutaj o każdej porze roku.

Tunezja to także wyspy. Rajskie plaże czekają na turystów chociażby na Dżerbie, pełnej palm oraz turkusowej wody. Wyspa ta oczarowuje przyrodą umożliwiając odpoczynek przez cały rok. Tutejsze plaże są szerokie i niezwykle czyste, a piasek złoty i miękki. Czegóż więcej potrzeba do szczęścia? Zwłaszcza jeśli klimat sprzyja, a słońca nie brakuje?

Plaża na Dżerbie

Plaża na Dżerbie

Równie urzekające są wyspy Karkanna. To 9 małych wysepek, które zachwycają panującą na nich atmosferą spokoju i zwyczajnego bycia. Otaczają je wysokie palmy oraz piaszczyste, miękkie plaże, a także czysta woda. Natura wprowadza w ciszę i cieszenie się tym, co jest, a klimat pozwala na leniuchowanie i rozkoszowanie się każdą chwilę.

Klimat Tunezji i kiedy najlepiej wybrać się na wczasy

Tunezja znajduje się pod wpływem aż czterech stref klimatycznych. Lata są tu niezwykle gorące, a zimy delikatne. Temperatur powyżej 20 stopni Celsjusza można się tu już spodziewać w kwietniu, a w kolejnych miesiącach sięgają one wyżej i wyżej. Na północy kraju występuje klimat podzwrotnikowy, na wybrzeżu śródziemnomorski, a im bardziej na południe, tym mocniej odczuwalny jest klimat zwrotnikowy kontynentalny, skrajnie suchy. Co ciekawe w górach zdarzają się opady śniegu.

Na wczasy last minute do Tunezji można się wybrać o każdej porze roku. Pogoda bowiem zachwyca, zwłaszcza od marca do grudnia. Wczasy w Tunis można planować niemal w każdym miesiącu, najmniejszej ilości słońca można spodziewać się w lutym. Ciepła woda czeka tutaj od czerwca do października.

Tunezja to kraj miłośników wysokich temperatur i niezwykłych miejsc. To także mekka plażowania, nurkowania i korzystania z różnorodnych sportów wodnych. Niewątpliwie każdy znajdzie tu coś dla siebie. Zwłaszcza, jeśli priorytetem jest odpoczynek i połączenie się na powrót z pięknem i majestatem natury, a także inspiracja tutejszymi zabytkami i architekturą.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.