Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Top najpopularniejszych plaż w Alanyi – idealne miejsca do plażowania

Alanya to jedno z najpiękniejszych miast Riwiery Tureckiej, położone malowniczo nad Morzem Śródziemnym. Znajdujące się tutaj piękne plaże oraz świetna baza hotelowa sprawiają, że miejsce to jest idealne do wypoczynku.

Nadmorski wypoczynek

Nadmorski wypoczynek

Jeśli chcesz spędzić błogie wakacje w Turcji - poznaj topowe miejsca do plażowania w Alanyi!

Plaża Kleopatry

Długa linia brzegowa Turcji

Długa linia brzegowa Turcji

To najsłynniejsza plaża w Alanyi, usypana drobnym, złotym piaskiem. Legenda głosi, że piach został tu sprowadzony na polecenie samego Marka Aureliusza, który chcąc zaimponować Kleopatrze, postanowił wysypać nim całe wybrzeże i w ten sposób zrobić przyjemność swojej wybrance. Plaża Kleopatry ciągnie się łagodnym łukiem przez blisko 2,5 kilometra, przez co jest idealnym miejscem na spacery lub jogging. Można tu dojechać z centrum Alanyi miejskimi autobusami numer 1 lub 101 lub samochodem - na miejscu jest bezpłatny parking. Na plaży dostępne są wypożyczalnie leżaków i parasoli (ich cena to ok. 5 euro za cały dzień plażowania).

All Inclusive - Alanya

Beztroskie wakacje czekają

Sprawdź oferty

Lato 2024 - Alanya

Zaplanuj idealne wakacje

Sprawdź oferty

Last Minute - Alanya

Wylot nawet następnego dnia

Sprawdź oferty

Plaża Damlatas

Długie szerokie plaże Turcji

Długie szerokie plaże Turcji

Ta plaża to idealne miejsce dla miłośników sportów wodnych. Położona w bezpośrednim sąsiedztwie Plaży Kleopatry, przyciąga amatorów snorkelingu, nurkowania i parasailingu. Panujące tu warunki pogodowe sprzyjają aktywności niemal przez cały sezon wakacyjny (od kwietnia do października). Na plaży Damlatas zlokalizowane są także bary i restauracje z lokalnymi przekąskami i napojami, a także wypożyczalnie sprzętu plażowego. Dojazd na plażę jest możliwy dzięki częstym połączeniom autobusowym z centrum Alanyi (wystarczy wsiąść w linię nr 1 i 101). Jeśli wybieramy się na wybrzeże samochodem lub motorem, możemy skorzystać z bezpłatnego parkingu tuż przy plaży.

Plaża Keykubat

Zieleń i zabytki wybrzeża

Zieleń i zabytki wybrzeża

Jesteś na wakacjach z dziećmi? Riwiera Turecka z pewnością nie zawiedzie! Ten region Turcji znany jest z pięknych, szerokich plaż, usypanych drobnym piaskiem i żwirkiem oraz z łagodnej linii brzegowej. Podobnie jest na plaży Keykubat, nazywanej Plażą Wschodnią. To miejsce idealne dla rodzin, także ze względu na bardzo dobre zaplecze gastronomiczne. Na plaży są dostępne bary i restauracje, gdzie można wypożyczyć leżaki i parasole (koszt ok. 5 euro za dzień plażowania). Przy plaży jest parking dla samochodów, a z centrum Alanyi kursują tu autobusy miejskie (linia 1 i 101).

Plaża Portakal

Piękne zatoki w Alanyi

Piękne zatoki w Alanyi

Jeśli szukasz odpoczynku od zgiełku i chcesz zatopić się w klimatycznej atmosferze tureckiego wybrzeża, koniecznie odwiedź plażę Portakal. Ta położona na wschód od Alanyi część wybrzeża, to prawdziwa oaza spokoju. Mniej jest tu tłumów i łatwiej o ciszę. Łagodny brzeg i krystalicznie czysta woda tworzą warunki do błogiego lenistwa. Można tu prawdziwie wypocząć - czy to opalając się na miękkim piasku czy też zażywając kąpieli w ciepłym morzu. Na plaży Portakal czekają bary i punkty gastronomiczne oraz wypożyczalnie sprzętu plażowego (leżaki i parasole w tej okolicy to koszt ok. 5-7 euro za dzień). Dojazd autobusem linii nr 2 z centrum Alanyi lub samochodem czy motocyklem (przy plaży znajduje się bezpłatny parking).

Plaża Ulas

W Alanyi jest co zwiedzać

W Alanyi jest co zwiedzać

Jeśli szukasz miejsc, gdzie zrobisz pamiątkowe zdjęcia w otoczeniu wspaniałej, tureckiej przyrody - odwiedź plażę Ulas. Znajduje się ona zaledwie kilka kilometrów na zachód od Alanyi i jest otoczona wspaniałymi, majestatycznymi klifami oraz lasami, które tworzą tu niesamowitą scenerię. Warto odwiedzić ją o zachodzie słońca, kiedy światło tworzy na zboczach klifów spektakularne tło do instagramowych ujęć. Można na nią dotrzeć autobusem nr 10, który odjeżdża z centrum Alanyi. Przy plaży jest też bezpłatny parking dla samochodów.

Plaża Avsallar

Spektakularne zachody słońca

Spektakularne zachody słońca

Ta położona w pobliżu małej miejscowości Avsallar plaża, to idealny pomysł na całodniowy wypad nad Morze Śródziemne. Lokalny klimat, przyjaźni mieszkańcy i możliwość skorzystania ze znajdujących się na miejscu barów i restauracji, stwarzają okazję do udanego wypoczynku. Spotkamy tu także okolicznych mieszkańców, którzy odpoczywają na wybrzeżu całymi rodzinami, spędzając czas na opalaniu i beztroskich zabawach w wodzie. Na plaży można wypożyczyć sprzęt plażowy. Dojazd autobusem linii 50 z Alanyi. Dla odwiedzających dostępny jest także parking (bez opłat).

Plaża Konakli

Plaże i miasta w Turcji

Plaże i miasta w Turcji

Jeśli nie lubisz zatłoczonych miejsc i wolisz atmosferę spokoju, odwiedź plażę, zlokalizowaną przy niewielkiej miejscowości turystycznej o tej samej nazwie - Konakli. Znajduje się ona ok. 30 km od centrum Alanyi, jednak warto tu trafić. Wybrzeże jest usypane złotym piaskiem, a woda jest czysta i przejrzysta. Łagodne zejście do morza i dobre zaplecze gastronomiczne, tworzą dobre warunki do wypoczynku z dziećmi. Na miejscu są dostępne leżaki i parasole. Będąc na wakacjach w Turcji warto odwiedzić tę część wybrzeża, by skosztować lokalnych potraw i poznać życie mieszkańców. Na plaże Konakli można dotrzeć autobusem nr 10 z centrum Alanyi. 

Plaża Tersane

Ślady historii w Alanyi

Ślady historii w Alanyi

To prawdziwa gratka dla miłośników historii i śladów starożytności. Ta plaża - zlokalizowana 1,4 km od centrum Alanyi, nie jest szeroka ani piaszczysta, jednak warto ją odwiedzić ze względu na znajdujące się tu kamienne fortyfikacje oraz niewielką stocznię, wzniesioną przez sułtana w 1228 roku. Wybrzeże usypane jest drobnymi, gładkimi kamykami, a płytka i krystaliczna woda przy brzegu, umożliwia kąpiele i beztroską zabawę w wodzie. Miejsce to będzie idealne do pamiątkowych zdjęć oraz aby poczuć atmosferę dawnej Turcji. W pobliżu plaży znajdują się liczne restauracje z lokalnym jedzeniem, brak natomiast wypożyczalni sprzętu plażowego, dlatego warto zabrać ze sobą koc i ręczniki. 

Plaża Dinek

"Statki piratów" w Alanyi

Ta plaża znajduje się ok. 4,7 km od centrum Alanyi. Piaszczyste wybrzeże i łagodny brzeg tworzą dobre warunki do wypoczynku całą rodziną, jednak prawdziwą gratką są cumujące tu statki wycieczkowe oraz “statki piratów”. Można podziwiać flotę z brzegu lub wybrać się na rejs po okolicznych zatokach. Z pewnością będzie to nie lada atrakcja nie tylko dla najmłodszych. Na miejscu czekają bary i restauracje oraz jest możliwość wypożyczenia parasola oraz leżaków. Dojazd autobusem miejskim lub samochodem (parking na miejscu jest bezpłatny).

Plaża Incekum

Incekum oznacza „drobny piasek” i rzeczywiście - piasek na tej plaży jest miękki i złocisty. To miejsce do plażowania, położone między miejscowościami Alanya i Side, jest idealne dla miłośników przyrody. Znajdujący się niedaleko Park Narodowy Incekum, bujna roślinność i fantastyczne, okoliczne tereny, tworzą tu niepowtarzalny mikroklimat. Na plaży znajdują się lokalne punkty gastronomiczne, gdzie wypożyczymy parasole i leżaki (ok. 5 euro za dzień). Aby tu dojechać wystarczy wsiąść do autobusu nr 50 w centrum Alanyi. Obok plaży można też bezpłatnie zaparkować samochód lub motor.

Podsumowanie

  • Plaża Kleopatry: najsłynniejsza plaża w Alanyi, usypana drobnym, złotym piaskiem. Idealne miejsce na spacery lub jogging, z bezpłatnym parkingiem i możliwością wypożyczenia leżaków oraz parasoli.
  • Plaża Damlatas: popularna wśród miłośników sportów wodnych, panują tu idealne warunki do snorkelingu, nurkowania i parasailingu. Na plaży są bary i restauracje, a także wypożyczalnie sprzętu plażowego.
  • Plaża Keykubat: idealna dla rodzin z dziećmi - dzięki łagodnej linii brzegowej i krystalicznie czystej wodzie. Na miejscu są wypożyczalnie leżaków i parasoli oraz bezpłatny parking.
  • Plaża Portakal: oaza spokoju z krystalicznie czystą wodą i łagodnym brzegiem. Mniej tłoczna, niż pozostałe plaże w regionie, z barami i wypożyczalniami sprzętu plażowego.
  • Plaża Ulas: znajduje się na zachód od Alanyi, otoczona majestatycznymi klifami. Idealna na pamiątkowe zdjęcia, zwłaszcza przy zachodzie słońca, z bezpłatnym parkingiem i dogodnym dojazdem autobusem.
  • Plaża Avsallar: przyjazna rodzinom plaża w pobliżu miejscowości Avsallar, idealna na całodniowy wypad. Znajdują się tu lokalne bary i restauracje, wypożyczalnie sprzętu plażowego oraz bezpłatny parking.
  • Plaża Konakli: spokojne i zaciszne miejsce, około 30 km od Alanyi, z czystą i przejrzystą wodą oraz złotym piaskiem. Dobre zaplecze gastronomiczne i łagodne zejście do morza, zapewniają beztroskie plażowanie, nawet z najmłodszymi.
  • Plaża Tersane: miejsce dla miłośników historii, z kamiennymi fortyfikacjami i stocznią z 1228 roku. Wybrzeże usypane drobnymi kamykami, z krystalicznie czystą wodą i łagodnym, płytkim dnem.
  • Plaża Dinek: piaszczyste wybrzeże z cumującymi nieopodal brzegu „statkami piratów”. Atrakcje dla całej rodziny, bary i restauracje oraz wypożyczalnie leżaków i parasoli.
  • Plaża Incekum: znana z miękkiego, złocistego piasku, położona między Alanyą a Side. Otoczona buja roślinnością Parku Narodowego Incekum, z lokalnymi punktami gastronomicznymi i bezpłatnym parkingiem.

 

17.06.2024 Ula Sawicka

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.