Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Top 5 wysp Chorwacji na wakacje - musisz je zobaczyć!

Chorwacja to kraj pełen wspaniałych miejsc, które sprawiają, że co roku ogromna ilość turystów przyjeżdża właśnie tutaj. Należące do niej wyspy potrafią oczarować, zwłaszcza, że można na nich spotkać zabytkowe miasteczka, przepiękne plaże oraz niezwykle życzliwych mieszkańców.

Wakacje w Chorwacji z pewnością będą idealnym kierunkiem na letni wypoczynek - jej wyspy kuszą ogromem atrakcji i sprawiają, że spędzenie tu wakacji jest naprawdę dobrym pomysłem. Zwłaszcza, że zarówno pogoda, jak i rajskie plaże, czy lokalne potrawy są w stanie zachwycić niejednego podróżnika. Warto już dziś pomyśleć o wakacjach na jednej z topowych chorwackich wysp!

Wyspa Krk

Wyspa Krk bywa nazywana “Złotą Wyspą”, co ma związek z pięknym piaskiem znajdującym się na tutejszych plażach. Miejsce to zachwyca malowniczymi krajobrazami, a także wspaniałą kuchnią. Można tutaj bez końca przechadzać się po wąskich uliczkach w zabytkowych miasteczkach, czy też spróbować sportów wodnych, jak żeglarstwo, nurkowanie czy windsurfing

Wyspa Krk jest największą wyspą Adriatyku. To idealne miejsce wypadowe dla osób, które pragną odpocząć delektując się białym winem, czy kosztując wszelkich odmian miodu oraz wpatrując się w zjawiskowe zachody słońca. Będąc tutaj na wczasach warto odwiedzić takie miejsca jak Baška, miasto Krk, Omišalj, Vrbnik czy Malinska. Każda z tych miejscowości zachwyca czym innym, a świetna baza noclegowa zachęca do tego, by pozostać tu jak najdłużej. Tajemnicze jaskinie, łagodny śródziemnomorski klimat, malownicze zatoki i laguny, a także gęsta roślinność - to wszystko sprawia, że bardzo łatwo można zakochać się w tym miejscu. Warto już dziś rozważyć przyjazd na wymarzone wakacje właśnie tutaj!

Wyspa Hvar

Wyspa Hvar  - wyspy Chorwacji

Wyspa Hvar  - wyspy Chorwacji

Wyspa Hvar to kolejna perełka Chorwacji, którą uważa się czasem za część zatopionej Atlantydy. Przyciąga ona malowniczymi zatokami, krystalicznie czystą wodą, a także krajobrazami zapierającymi dech w piersiach. Wyspa ta słynie z urokliwych lawendowych pól, a także rajskich plaż. To idealne miejsca na wakacje dla każdego, kto kocha piękno, spokój i lubi zwiedzanie. Na turystów bowiem czekają tutaj również zabytki, które mieszczą się przede wszystkim w Starym Gradzie oraz w mieście Hvar.

Wyspa ta szczególnie spodoba się miłośnikom aktywnego spędzania czasu, zwłaszcza zaś tym, którzy kochają nurkowanie. W podwodnych głębinach bowiem czekają wraki z II wojny światowej, a także groty i jaskinie. Można tutaj również spróbować żeglarstwa, czy windsurfingu oraz świetnie się bawić zwyczajnie brodząc w wodzie. Wyspa Hvar potrafi zachwycić nawet najbardziej wymagających podróżników, a ilość atrakcji, które czekają na miejscu sprawia, że nie sposób się tutaj nudzić.

Wyspa Brač

Wyspa Brač  - wyspy Chorwacji

Wyspa Brač  - wyspy Chorwacji

Największą z wysp Dalmacji jest piękna wyspa Brač. To tutaj można odnaleźć słynną plażę Zlatni Rat, która nie bez powodu określana jest jako jedna z najwspanialszych w całej Chorwacji. Wyspa Brač jednak to znacznie więcej. Malownicze widoki, śliczne zatoczki, jaskinie i urokliwe trasy rowerowe - to wszystko sprawia, że miejsce to jest idealne na wymarzone wakacje.

Wśród aktywności, które czekają na wyspie można wymienić surfing, windsurfing, wędrówki, zwiedzanie czy żeglowanie. Oczywiście to zaledwie kilka z wielu propozycji spędzania wolnego czasu, których można spróbować będąc tutaj na wakacjach. Niesamowitym miejscem jest niewątpliwie miasto Bol, które ma idylliczny charakter i prezentuje się naprawdę ślicznie. Poza tym warto odwiedzić takie zakątki jak Pustelnia Blaca, czy najwyższy szczyt wyspy, czyli Vidova Gora. Brač jest przepiękną wyspą z śródziemnomorskim klimatem oraz ciekawą kulturą, a to sprawia, że jest to idealny kierunek na wczasy z rodziną.

Wyspa Korčula

Wyspa Korčula  - wyspy Chorwacji

Wyspa Korčula  - wyspy Chorwacji

Niezwykle atrakcyjną chorwacką wyspą jest również Korčula. Można tutaj bez końca zachwycać się pięknem natury i leniuchować na miękkim piasku. Wśród plaż, które koniecznie trzeba zobaczyć warto wymienić takie zakątki jak Pupnatska Luka, Vela Prżina i Blin Źal. Każda z nich jest wyjątkowa i czaruje swoją malowniczością.

Korčula słynie także z tak zwanej turystyki zdrowotnej, bowiem można tutaj korzystać z leczniczych właściwości błota, cieszyć się łagodnym klimatem oraz naprawdę czystym powietrzem. To idealna wyspa na wypoczynek. Można tu odnaleźć zarówno większe hotele, jak i nieco mniejsze domki wczasowe. Dodatkowym atutem tej wyspy jest pyszna kuchnia oraz prześliczne gaje oliwne. Korčula to także urokliwe miasteczka, jak chociażby Blato, które znajduje się wśród wzgórz i posiada takie zabytki jak tutejsza stara loggia, czy kasztel. Poza tym wyspa ta idealnie nadaje się do uprawiania sportów wodnych. Odnajdą się tutaj również miłośnicy winnic, czy też osoby, które lubią spędzać czas aktywnie. 

Wyspa Cres

Wyspa Cres - wyspy Chorwacji

Wyspa Cres - wyspy Chorwacji

Wymieniając najpiękniejsze wyspy Chorwacji trudno ominąć wyspę Cres. Miejsce to bowiem jest zjawiskowe, choć niekoniecznie często odwiedzane. Można tutaj podziwiać strome wybrzeże we wschodniej i północnej części Cres, a w jej zachodniej i południowej części żwirowe plaże oraz liczne zatoczki. Wyspa ta słynie z jeziora Vransko, które jest jednym z najczystszych w całej Europie.

Cres to przepiękne winnice i gaje oliwne, wspaniałe lasy oraz mnóstwo słońca. To idealny kierunek na wakacje dla miłośników sportów wodnych oraz dla osób, które kochają historię. Wyspa ta bowiem ma ciekawe początki, a wpływ na jej losy miał Rzym, Bizancjum, a nawet ludność słowiańska. Miejsce to nie bez powodu określane jest jako ostoja spokoju, jest bowiem na tyle duże, że nawet jeśli przybywa więcej turystów to nie trzeba obawiać się zatłoczonych plaż, czy miasteczek. Warto zobaczyć przede wszystkim miasto Cres, które jest największym miastem na wyspie i posiada naprawdę ładną starówkę. To jednak zaledwie początek atrakcji, które czekają tutaj na odwiedzających.

Chorwackie wyspy to idealny kierunek na wymarzone wakacje! Można tutaj zarówno wspaniale spędzić czas leniuchując na jednej z rajskich plaż, czy zwiedzając okoliczne miasteczka lub też zachwycając się cudami natury. Każdy może tutaj znaleźć coś, co pozostanie z nim już na zawsze.

Podsumowanie

 • Wyspa Krk:

  • Znana jako: "Złota Wyspa" ze względu na piękny piasek.
  • Atrakcje: Malownicze krajobrazy, wspaniała kuchnia, sporty wodne.
  • Miejscowości: Baška, miasto Krk, Omišalj, Vrbnik, Malinska.
  • Charakterystyka: Tajemnicze jaskinie, łagodny śródziemnomorski klimat, malownicze zatoki.
 • Wyspa Hvar:

  • Opis: Uznawana za część zatopionej Atlantydy, słynie z lawendowych pól.
  • Atrakcje: Zabytki w Starym Gradzie i mieście Hvar, nurkowanie, żeglarstwo, windsurfing.
  • Charakterystyka: Malownicze zatoki, krystalicznie czysta woda.
 • Wyspa Brač:

  • Słynna z: Plaży Zlatni Rat, jednej z najwspanialszych w Chorwacji.
  • Aktywności: Surfing, windsurfing, wędrówki, żeglowanie.
  • Miejscowości: Miasto Bol, Pustelnia Blaca, Vidova Gora.
  • Charakterystyka: Śródziemnomorski klimat, kultura.
 • Wyspa Korčula:

  • Atrakcje: Piękne plaże, turystyka zdrowotna, lecznicze właściwości błota, kuchnia.
  • Miejscowości: Blato z zabytkami takimi jak loggia, kasztel.
  • Charakterystyka: Idealna do sportów wodnych, winnic.
 • Wyspa Cres:

  • Opis: Często niedoceniana, oferuje strome wybrzeże i żwirowe plaże.
  • Słynna z: Jeziora Vransko, jednego z najczystszych w Europie.
  • Miejscowości: Miasto Cres z piękną starówką.
  • Charakterystyka: Idealna dla miłośników sportów wodnych i historii.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.