Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

TOP 5 atrakcji Teneryfy - te miejsca koniecznie MUSISZ zobaczyć!

Planujesz urlop na Wyspach Kanaryjskich? A może już wiesz, że spędzisz swoje kolejne wakacje na Teneryfie? W tym artykule podpowiemy Ci, jakich atrakcji nie możesz przegapić.

Teneryfa – największa wyspa archipelagu, ze względu na swoje zróżnicowanie nazywana jest także kontynentem w miniaturze. Czy wiesz, że dzieli Cię od niej tylko kilka godzin lotu samolotem? Pogoda jest tutaj doskonała przez cały rok, co sprawia, że wyspa jest idealnym miejscem na wczasy, gdy w Polsce panuje szarobura zima. Teneryfa oferuje jednak nie tylko leniwe wygrzewanie się na plaży. Zarówno miasta, jak i mniej uczęszczane tereny skrywają niejedną tajemnicę.

Santa Cruz – tętniąca życiem stolica

Czas spędzony na wakacjach w Santa Cruz będzie czasem pełnym wrażeń - niezależnie od tego, czy jesteś fanem plażowania, czy kochasz zwiedzać! Jeśli marzy Ci się beztroski wypoczynek, koniecznie odwiedź miejską plażę Playa de las Teresitas. Z pewnością jest to jedna z najokazalszych plaż na całej Teneryfie. Delikatny, jasny piasek został tutaj przywieziony… z Sahary!

Miłośnikom zwiedzania atrakcji w Santa Cruz nie zabraknie. Polecamy zacząć od spaceru wzdłuż uliczek obsadzonych palmami – poczujesz się tutaj jak w słonecznej Kalifornii! W mieście warto zobaczyć plac Plaza de España. Znajduje się na nim ogromne sztuczne jezioro z fontanną, a w jego okolicy można zobaczyć ruiny XVI-wiecznego zamku San Cristóbal. Budowla, zniszczona w 1928 roku, była niegdyś głównym budynkiem obronnym wyspy. Drugim najważniejszym zamkiem w Santa Cruz jest XVII-wieczny, świetnie zachowany San Juan Bautista. Mówiąc o architekturze stolicy, nie możemy pominąć współczesnego symbolu miasta, Auditorio de Tenerife. Jego fantazyjna konstrukcja ze stali, betonu i szkła przypomina swoim kształtem operę w Sydney.

Z Santa Cruz wsiądź w tramwaj, który zawiezie Cię wprost do La Laguna - kolejnego klimatycznego miasta wyspy, pełnego palm i wspaniałych zabytków!

Teide, czyli wulkaniczny Park Narodowy

Cała Teneryfa miała swój początek w erupcjach wulkanu Teide, około 150 000 lat temu. Współcześnie wciąż czynny stożek o wysokości 3718 metrów jest największą górą Hiszpanii i punktem koniecznym do odwiedzenia podczas wakacji na Wyspach Kanaryjskich! Wejście na sam szczyt Teide wymaga pozyskania specjalnego pozwolenia – chętnych jest sporo, więc pamiętaj, by zrobić to z dużym wyprzedzeniem. Na wulkan – jednak nie na sam jego szczyt – można też wjechać kolejką, a także skorzystać z zakwaterowania w schronisku położonym na jego zboczu. Jeśli nie uda Ci się odpowiednio wcześnie zarezerwować pozwolenia, ale masz dużo odwagi, możesz wspiąć się na wulkan… nocą! Widok na wyspę z samego szczytu podczas wschodu słońca jest niezapomniany!

Sam park narodowy otacza ogromna kaldera Las Cañadas, która jest pozostałością po osunięciu się wulkanu, jeszcze starszego niż Teide. Cały teren, porośnięty roślinnością i zamieszkały przez wiele gatunków zwierząt, usłany jest niezwykłymi formacjami skalnymi utworzonymi przez zastygłą lawę. Widok nie z tego świata!

Garachico – miasto, które wygrało z wulkanem

W 1706 roku świetnie dotychczas prosperujące główne miasto portowe Teneryfy zostało zalane lawą w wyniku potężnej erupcji wulkanicznej. Szczęśliwie obyło się bez ofiar śmiertelnych, jednak większa część miasta została doszczętnie zniszczona. Po wspaniałym porcie, jeszcze poprzedniego dnia będącym gwarnym ośrodkiem handlu i transportu, nie zostało praktycznie nic. Współcześnie można w tym miejscu podziwiać naturalnie poszerzoną linię brzegową, a to za sprawą zastygłej warstwy lawy. Najbardziej zadziwiające są jednak baseny El Caletón. Skała wulkaniczna tworzy tutaj naturalną barierę odgradzającą część wody od Oceanu Atlantyckiego. Spokojna, przezroczysta woda w tych basenach wprost zachęca do kąpieli!

Samo miasto, odbudowane po katastrofie, dziś cieszy się zainteresowaniem turystów. Jednym z zabytków, których nie zdołała zniszczyć pamiętna erupcja, jest XVI-wieczny zamek Castillo de San Miguel. Warto odwiedzić taras znajdujący się na dachu zamku – jest stamtąd piękny widok na fale rozbijające się o skaliste wybrzeże! Po spacerze wzdłuż urokliwych uliczek, polecamy Ci wybrać się na obiad w jednej z tutejszych restauracji, które słyną z wyśmienitych owoców morza.

Siam Park – przygoda dla całej rodziny

Wielbiciele wodnych atrakcji nie mogą ominąć tego gigantycznego parku wodnego nawiązującego swoją architekturą do kultury Tajlandii. Kompleks jest jednym z największych obiektów tego typu w całej Europie. Sporej dawki emocji dostarczy Ci przejażdżka na The Tower of Power – zjazd z ogromnej wieży wprost do wielkiego akwarium z rekinami! Oprócz tego, w Siam Park znajdziesz wiele innych zjeżdżalni, część przeznaczoną specjalnie dla najmłodszych gości, strefę relaksu oraz basen zamieszkiwany przez foki. Park oferuje także naukę pływania na desce – nie tylko dla dorosłych, lecz także dla dzieci.

Wąwóz i wioska Masca

W zachodniej, górzystej części wyspy znajduje się miejsce, które zarówno na fotografiach, jak i w rzeczywistości wygląda niczym baśniowa kraina. Nie sposób być na Wyspach Kanaryjskich i nie odwiedzić niezwykłej wioski Masca, ukrytej w sercu Parku Krajobrazowego Teno. Do wioski prowadzi kręta i wąska droga, wijąca się wśród masywów górskich. Wielu uważa, że okolica do złudzenia przypomina krajobrazy z drugiego końca świata – Machu Picchu. Trudno im odmówić racji. Samą miejscowość zamieszkuje jedynie około 100 osób. Historyczne zabudowania, będące przykładem świetnie zachowanej, oryginalnej architektury kanaryjskiej, zostały wykonane z kamienia wulkanicznego. W Masca swój początek ma wąwóz o tej samej nazwie, a wraz z nim wymarzona – choć bardzo wymagająca – trasa trekkingowa. Prowadzi ona na plażę u podnóża Los Gigantes – największych klifów na wyspie. Musisz je zobaczyć: potężne oceaniczne fale rozbryzgują się tutaj o niewzruszone, pionowe, niemal czarne ściany liczące do 600 metrów!

Masz już w głowie zaplanowaną trasę podróży na Teneryfę? Nie czekaj – sprawdź naszą ofertę i zarezerwuj wycieczkę!

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.