Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Top 10 atrakcji Sardynii — warto je zobaczyć!

Sardynia, jedna z najpiękniejszych włoskich wysp położonych na Morzu Śródziemnym, znana na całym świecie z malowniczych plaż, lazurowej wody, fascynującej kultury i gościnności mieszkańców. Jednak, wybierając się tutaj na wakacje, trzeba uważać – już po pierwszym dniu będziecie chcieli zostać tu na zawsze!

Niezwykłe sardyńskie plaże

Niezwykłe sardyńskie plaże

Niepowtarzalne krajobrazy, urokliwe miasteczka, śródziemnomorski klimat i pyszne, włoskie jedzenie sprawiają, że Sardynia uznawana jest za mały raj dla turystów lub Karaiby Morza Śródziemnego. Spośród licznych atrakcji, które czekają na odwiedzających, postaraliśmy się wyłonić top 10, których zdecydowanie nie można przegapić.

Cagliari

Klimatyczne Cagliari

Klimatyczne Cagliari

Stolica Sardynii to urocze miasto położone na południowym wybrzeżu wyspy. Nie brakuje tu ciekawych punktów, wartych odwiedzenia. Średniowieczna dzielnica, zlokalizowana na wzgórzu, obfituje we wspaniałe widoki i zabytki, takie jak Katedra św. Marii, Muzeum Archeologiczne czy potężny Zamek Cagliari.

W centrum miasta warto odwiedzić dobrze zachowany rzymski amfiteatr na 10 000 widzów. Miłośnicy przyrody powinni wybrać się do Molentargius-Saline Regional Park, natomiast na rodziny czeka Parco della Musica — nowoczesny park miejski pełen placów zabaw dla dzieci, ścieżek spacerowych i terenów piknikowych. W stolicy nie brakuje także zabytków sakralnych – należy do nich bizantyjska Basilica di San Saturnino – jeden z najstarszych kościołów na Sardynii.

All Inclusive - Sardynia

Beztroskie wakacje czekają

Sprawdź oferty

Lato 2024 - Sardynia

Zaplanuj idealne wakacje

Sprawdź oferty

Last Minute - Sardynia

Wylot nawet następnego dnia

Sprawdź oferty

Gola Su Gorroppu

Sardynia to także rezerwaty przyrody

Sardynia to także rezerwaty przyrody

To imponujący kanion, uznany za jeden z najgłębszych i najbardziej spektakularnych w Europie. Został wyżłobiony przez rzekę Rio Flumineddu w miękkich skałach wapiennych na obszarze górskim Supramonte. Strome kamienne ściany opadają tutaj nawet do głębokości 500 m, podczas gdy w niektórych miejscach szerokość kanionu zwęża się do zaledwie kilku metrów. Podczas pory deszczowej wzdłuż kanionu można obserwować wodospady.

Kanion Su Gorroppu jest również popularnym miejscem dla miłośników wspinaczki, którzy wykorzystują jego pionowe ściany do pokonywania tras o różnym stopniu zaawansowania.

Grotta di Nettuno

Nadmorskie krajobrazy Sardynii

Nadmorskie krajobrazy Sardynii

Jaskinia Neptuna to spektakularna grota znajdująca się na północno-zachodnim wybrzeżu Sardynii, niedaleko miasta Alghero. W jej wnętrzu można podziwiać różnorodne formacje skalne, m.in. gigantyczne stalaktyty, ogromne stalagmity i kolumny, które tworzą dziwaczny i tajemniczy klimat tego miejsca.

W głębi jaskini znajduje się biała, piaszczysta plaża oraz podziemne jeziorko — Lago Lamal,  które jest tak płaskie, że odbija otaczające je formacje skalne. Jaskinia została nazwana na cześć Neptuna, boga morza, który według mitologii stworzył ją, uderzając w ziemię trójzębem.

Costa Smeralda

Błogi relaks na Sardynii

Błogi relaks na Sardynii

Znane niemal na całym świecie, Szmaragdowe Wybrzeże to jedno z najbardziej ekskluzywnych i luksusowych wakacyjnych miejsc na Sardynii. Słynie z pięknych, piaszczystych plaż o kryształowo czystej wodzie i unikalnym charakterze.

Spotkać tu można najzamożniejszych ludzi, którzy odpoczywają w luksusowych ośrodkach, hotelach, czy willach z widokiem na morze. Costa Smeralda to centrum życia nocnego, a w sezonie letnim odbywają się tu wydarzenia kulturalne, festiwale muzyczne, pokazy mody oraz regaty jachtowe. Poza pięknymi plażami turyści zachwycają się malowniczymi krajobrazami górskimi, zatokami i klifami, które mogą zwiedzać podczas pieszych wędrówek.

Porto Flavia

Sardynia - urocze mariny i miasteczka

Sardynia - urocze mariny i miasteczka

Został zbudowany w latach 1922-1924 jako port do załadunku minerałów wydobywanych z pobliskich kopalni. Była to innowacyjna konstrukcja w tamtym czasie, stworzona przez włoskiego inżyniera Cesarego Vecellio. W XIX wieku funkcjonowała tu także kopalnia, która stała się ogromnym ośrodkiem wydobywczym. Całość wyrzeźbiono bezpośrednio w skalistym brzegu nad Morzem Śródziemnym, co sprawia, że jest to spektakularne miejsce zarówno pod względem architektonicznym, jak i przyrodniczym.

Obecnie Porto Flavia to popularna atrakcja turystyczna na Sardynii. Odwiedzający mogą zwiedzać kompleks i muzeum maszyn, podziwiać architekturę oraz zapierające dech w piersi widoki na całe wybrzeże.

Archipelag La Maddalena

Majestatyczne klify

Majestatyczne klify

To grupa ponad 60 wysp i wysepek położonych na północy Sardynii. Cały obszar jest pod ochroną ze względu na swoją wyjątkową przyrodę i ekosystem, został także wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wiele tutejszych wysp posiada fortyfikacje wojskowe, zbudowane w celach obronnych w różnych okresach historycznych – część z nich można zwiedzać.

Nie brakuje tu szlaków turystycznych, pięknych plaż o białym piasku i krystalicznie czystej wodzie. La Maddalena to największa wyspa w archipelagu. Miasto pełne jest klimatycznych, wąskich uliczek, kolorowych domów i małych sklepików. To również idealne miejsce na spróbowanie lokalnej kuchni.

Nuragi w Barumini

Trekking na Sardynii dla aktywnych

Trekking na Sardynii dla aktywnych

Czyli starożytne megalityczne wieże, zbudowane z olbrzymich bloków kamiennych, składające się z wielu komnat i korytarzy. Na całej wyspie jest ich ponad 7 tysięcy, z czego Su Nuraxi w Barmunii to najbardziej imponujący i największy z nich. Został zbudowany około 1500 lat p.n.e., obejmuje wieżę centralną otoczoną przez zewnętrzne mury obronne oraz mniejszych budowli mieszkalnych.

Nuragi to unikatowe na skalę światową zjawisko, będące symbolem starożytnej kultury Sardynii. Pomimo wielu badań archeologicznych, historia i dokładne znaczenie tych budowli pozostaje tajemnicą.

Miasteczko Bosa

Sardynia - urocze mariny i miasteczka

Sardynia - urocze mariny i miasteczka

Jeśli chcesz poczuć klimat i atmosferę średniowiecznej wioski, z wąskimi uliczkami, kolorowymi domami i urokliwymi placami, to tylko tutaj. Bosa to jedno z najbardziej malowniczych miasteczek na wyspie.

Słynie z produkcji wina, zwłaszcza lokalnego czerwonego wina Cannonau, w okolicy znajduje się też wiele winnic, otwartych dla turystów. Poza niesamowitymi widokami i pyszną lokalną kuchnią, na odwiedzających czeka tu piękna plaża, a w sezonie liczne festiwale i wydarzenia kulturalne.

Półwysep Sinis

Idealne miejsce na beztroskie wakacje

Idealne miejsce na beztroskie wakacje

Znajdziesz tu zarówno malownicze kwarcowe plaże, jak i zabytki architektoniczne, takie jak ruiny Tharros, starożytnego miasta, które w latach swojej świetności było ważnym ośrodkiem handlu czy Torre di San Giovanni di Sinis — wieżę obronną z XVI wieku, która broniła wybrzeże przed najazdami piratów.

Znajdująca się na Półwyspie rozległa Laguna di Cabras to zarówno unikalny ekosystem, jak i raj dla ptaków wodnych – bez problemu spotkasz tu flamingi i inne niesamowite gatunki ptaków.

Parco Nazionale dell'Asinara

Sardynia to relaks i nadmorska przyroda

Sardynia to relaks i nadmorska przyroda

Park Narodowy to niezwykle urokliwy obszar, zajmujący około 52 km2. To doskonałe miejsce do pieszych wędrówek i podziwiania licznych gatunków flory i fauny, w tym dzikich zwierząt, takich jak muflony, dziki czy jelenie szlachetne oraz rzadko występującego osła albinosa.

Asinara oferuje również piękne, dziewicze plaże, z białym piaskiem i krystalicznie czystymi wodami oraz trasy trekkingowe. Ponieważ w przeszłości Asinara służyła, jako więzienie dla najgroźniejszych przestępców, na terenie parku znajdują się białe osady, wykorzystywane, jako kolonie karne.

Podsumowanie

  • Cagliari: malownicza stolica Sardynii z średniowieczną zabudową, Katedrą św. Marii i rzymskim amfiteatrem.
  • Gola Su Gorroppu: imponujący kanion z wysokimi, 500-metrowymi ścianami, popularny wśród miłośników wspinaczki.
  • Grotta di Nettuno: spektakularna jaskinia z formacjami skalnymi i klimatycznym, podziemnym jeziorkiem.
  • Costa Smeralda: luksusowe Szmaragdowe Wybrzeże z kryształową wodą i ekskluzywnymi kurortami.
  • Porto Flavia: zabytkowy port, położony malowniczo na skalistym brzegu, zapewniający niesamowite widoki na morze.
  • 6. Archipelag La Maddalena: czyli 60 niezwykłych wysp z pięknymi plażami i zabytkowymi fortyfikacjami.
  • Nuragi w Barumini: imponujące wieże megalityczne, będące pozostałością po starożytnej historii Sardynii.
  • Miasteczko Bosa: średniowieczna wioska, słynąca ze znakomitego jedzenia i lokalnego wina Cannonau, a także z pięknych plaż.
  • Półwysep Sinis: można podziwiać tu kwarcowe plaże i ruiny dawnego Tharros, starożytnego miasta.
  • Parco Nazionale dell'Asinara: coś dla miłośników natury: park narodowy z dziką przyrodą i historycznymi zabudowaniami.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.