Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

TOP 10 atrakcji na wyspie Krk - warto je zobaczyć!

Malownicza wyspa Krk w Chorwacji to doskonały wybór dla każdego. Miejsce to idealnie nada się na wakacje z rodziną, urlop we dwoje czy aktywny wypoczynek. Krk w Chorwacji to zarówno piękne plaże wysokiej klasy hotele, jak i wiele atrakcji, które sprawią, że na miejscu na pewno nie będziemy się nudzić. Zobacz zestawienie TOP 10 atrakcji na wyspie Krk!

Jaskinia Biserujka - atrakcje w Chorwacji

Jaskinia Biserujka - atrakcje w Chorwacji

Nazywana przez wiele stuleci "Złotą Wyspą", wyspa Krk leży pośrodku przepięknej zatoki Kvarner, regionu obdarzonego najwyższym naturalnym pięknem i bogactwem atrakcji kulturalnych. W rzeczywistości wyspa jest czasami nazywana kolebką chorwackiej kultury. Krk z pewnością jest jedną z najbardziej ruchliwych wysp na chorwackim Adriatyku. Prawie 20 000 mieszkańców nazywa to miejsce domem, a historycznie miejsce to podlegało rządom rzymskim, awarskim, frankońskim, weneckim, habsburskim czy włoskim, dzięki czemu na miejscu znajdziemy wiele wspaniałych zabytków. Główne miasto Krk również odzwierciedla wiele z tej historycznej mozaiki. Wybierz się z nami w podróż po wyspie Krk, spędź niesamowite wakacje w Chorwacji i zobacz, czego możesz się tam spodziewać. Zaczynamy!

Jaskinia Biserujka

Jaskinia Biserujka, która przyciąga uwagę swoim naturalnym pięknem, została odkryta ponad sto lat temu. Z jaskinią tą związana jest legenda o skarbie przemytnika ukrytym w tajemniczej jamie. Krajobrazowe szlaki i dobrze oświetlone wnętrze są odpowiednie do zwiedzania przez dzieci i osoby starsze. Liczne stalaktyty, stalagmity i kalcytowe filary oraz podziemne galerie nieustannie zadziwiają odwiedzających. W jaskini znaleziono również wiele endemicznych gatunków zwierząt i szczątki niedźwiedzia jaskiniowego sprzed 16 000 lat. Stała temperatura od 13 do 15˚C sprawia, że jaskinia ta jest idealnym miejscem na wycieczkę w gorące letnie miesiące.

Cena biletu: Małe dzieci od 0 do 5 lat za darmo, dzieci 5-12 lat - 20 kn, a dorośli - 30 kn

Stare miasto Baška

Stare miasto Baška - atrakcje w Chorwacji

Stare miasto Baška - atrakcje w Chorwacji

Baška, podobnie jak wszystkie inne małe miasteczka na wyspie Krk, mogą poszczycić się długą i barwną historią. Znajdziemy tam labirynt wąskich uliczek i zwartych rzędów domów, które tworzą typowo śródziemnomorski klimat. Na miejscu koniecznie odwiedź kościół parafialny św. Trójcy (Župna crkva sv. Trojstva), kościół św. Jana Chrzciciela (crkva sv. Ivana Krstitelja) i mały kościół pielgrzymkowy Matki Boskiej Gorickiej (Majka Božja Gorička) na pobliskim wzgórzu.

Ponadto w samym centrum miasta znajduje się lokalne muzeum i akwarium, które z pewnością zachwycą najmłodszych podróżników.

Oceanarium Baška

Różnorodność i bogactwo podmorskiego świata Adriatyku (homary, ośmiornice, mureny, rekiny) można podziwiać w 21 akwariach na powierzchni 35 m³. W akwarium Adriatic, znajdującym się w centrum Baški, można zobaczyć ponad 100 gatunków ryb i jedną z największych kolekcji adriatyckich muszli i ślimaków w Chorwacji.

Cena biletu: Małe dzieci od 0 do 5 lat za darmo, dzieci 5-12 lat - 20 kn, dorośli - 30 kn

Adres: Baška, Ul. kralja Tomislava 5

Słoneczne Kąpiele na Plaży Baška

Baška jest dumą wyspy Krk, oferując największą i najbardziej malowniczą plażę. Długa na prawie dwa kilometry plaża Veli Plaža, z miękkim, złocistym piaskiem i krystalicznie czystą wodą, stanowi idealne miejsce do relaksu i zabawy dla całej rodziny. Obok niej znajduje się park wodny, a w okolicy dostępne są liczne atrakcje, takie jak wypożyczalnie sprzętu wodnego, co sprawia, że każdy dzień spędzony na Bašce może być pełen przygód.

Nurkowanie pośród wraków

Wody wokół wyspy Krk skrywają prawdziwe skarby dla miłośników nurkowania. Odwiedzając Krk, masz wyjątkową szansę na eksplorację zatopionych wraków statków, które stanowią podwodne muzea dostępne tylko dla najbardziej odważnych odkrywców. Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym nurkiem, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z nurkowaniem, wody Adriatyku oferują niesamowite doświadczenia.

Miasto Krk: Serce Wyspy

Miasto Krk, będące administracyjnym i kulturalnym centrum wyspy, zachwyca swoją historią i architekturą. Spacerując po jego uliczkach, można odkryć wieki historii, od starożytnych ruin po średniowieczne zamki. Wizyta w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz w zamku rodziny Frankopan pozwala na głębsze zrozumienie bogatej przeszłości regionu, a także stanowi okazję do podziwiania wyjątkowej architektury.

Wizyta u mnichów franciszkańskich

Klasztor Košljun - atrakcje w Chorwacji

Klasztor Košljun - atrakcje w Chorwacji

Serdecznie polecamy także wizytę w klasztorze franciszkanów na małej wyspie Košljun. Klasztor ten pochodzi z XVI wieku i został zbudowany na pozostałościach XII-wiecznego opactwa benedyktynów. Rejs łodzią z wyspy Krk nie trwa dłużej niż 15 minut, a wycieczka ta sprawia wrażenie prawdziwej podróży w czasie. Łódź odpływa z portu w Punat.

W klasztorze znajduje się kilka skarbów, takich jak obraz "Sąd Ostateczny" z lat pięćdziesiątych XVI wieku, dość rzadka kopia "Atlasu" Ptolemeusza oraz wspaniała kolekcja artefaktów głagolickich (starożytny język słowiański).

Lecznicze kąpiele błotne

Plaża Meline na wyspie Krk to miejsce, gdzie natura oferuje swoje lecznicze skarby. Słynne błoto, znane ze swoich właściwości zdrowotnych i kosmetycznych, przyciąga turystów poszukujących naturalnych metod pielęgnacji. To unikalna okazja, aby doświadczyć nietuzinkowego spa pod gołym niebem, korzystając z dobrodziejstw, jakie oferuje natura.

Vela Luka: Raj dla odkrywców

Odkrywanie Vela Luki to prawdziwa przygoda. Ta odległa plaża, ukryta wśród malowniczych zatok, oferuje nie tylko piękne krajobrazy, ale również spokój i ukojenie z dala od tłumów. Dostaniemy się tam pieszo lub taksówką wodną. Vela Luka to idealne miejsce na spędzenie spokojnego dnia wśród natury, ciesząc się słońcem i czystą wodą.

Wyspa Otocic Kosljun: Skarb Punat

Wizyta na wyspie Otocic Kosljun to obowiązkowy punkt dla każdego, kto chce zgłębić duchowe i kulturowe dziedzictwo Krk. To tu, na małej wyspie, znajduje się klasztor, który przez wieki był miejscem modlitwy i refleksji. Dzięki regularnym rejsom z Punat, każdy ma szansę odkryć to wyjątkowe miejsce pełne spokoju i historii.

 

Wyspa Krk to miejsce, które oferuje coś więcej niż tylko piękne plaże i słoneczną pogodę. To skarbnica kulturowa, naturalne spa i podwodny raj dla odkrywców. Niezależnie od tego, czego szukasz, Krk z pewnością spełni Twoje oczekiwania, zapewniając niezapomniane wrażenia i wspomnienia na całe życie. Planując swoje wakacje, nie zapomnij włączyć wyspy Krk do swojej listy miejsc, które koniecznie musisz odwiedzić.

13.03.2024 Arnika Persona

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.